Tęsiasi 2024 m. Europos moterų rankinio čempionato atrankos turnyras. Trečiadienį 5-osios grupės trečiojo turo mače Lietuvos rinktinė Baku sensacingai 33:35 (18:18) pralaimėjo Azerbaidžano rinktinei.

Retai tokiame lygyje žaidžiančios azerbaidžanietės laimėjo pirmą Europos čempionato atrankos mačą nuo 2015 m. Lažybininkai azerbaidžaniečių šansus įveikti lietuves vertino apie 9 proc.

Pirmojo kėlinio pradžioje lietuvės trumpai vijosi varžoves (1:3, 3:4), kol spurtu 3:0 perėmė iniciatyvą (6:4). Labai rezultatyviai prasidėjusiame mače lietuvės ne sykį turėjo 3 įvarčių pranašumą, bet dar labiau nuo varžovių atitrūkti nepajėgė. Kėlinio pabaigoje lietuvių puolimas staiga „įstrigo“.

Mūsiškės net 7 min. negalėjo pelnyti įvarčių, liko žaisti mažumoje ir išbarstė visą turėtą pranašumą (17:17).

Tik iš aikštės pašalinus vieną šeimininkių žaidėją lietuvės nutraukė įvarčių „badą“ ir kėlinį baigė lygiosiomis (18:18). Nelengvai pirmasis kėlinys klostėsi rinktinės lyderei Aušrai Arciševskajai – tik 2 iš 9 jos metimų pasiekė tikslą.

Tuo tarpu ką tik 18-ą gimtadienį minėjusi Gabija Pilikauskaitė ir Dominyka Andronik per šį kėlinį sumetė po 5 įvarčius.

Antrasis kėlinys klostėsi labai permainingai. Jo pradžioje šeimininkės keletą kartų turėjo minimalią persvarą, vėliau lietuvės bandė atitrūkti (26:24), tačiau persvarą išbarstė (29:31).

Likus žaisti mažiau nei 3 min. viešnios dar kartą išsiveržė į priekį (33:32), tačiau tada varžovės realizavo 7 m baudinį (33:33), Singrida Kulikovaitė užsidirbo 2 baudos min. ir mūsiškės mažumoje nepajėgė išsigelbėti – A.Arciševskaja 2 kartus metė netiksliai, varžovės į tai atsakė dar 2 įvarčiais ir išplėšė pergalę (33:35).

Pagal neoficialų protokolą 10 įvarčių Lietuvos rinktinei pelnė G.Pilikauskaitė, 8 – D.Andronik, 6 – A.Arcičevskaja (atliko 16 metimų), 4 – Rita Rakauskienė, 3 – Vakarė Damulevičiūtė, po 1 – Inesa Verbovik ir Beatričė Ruseckaitė. Agnė Gudlinkytė ir Martyna Vaitkutė prametė po 1 metimą.

Nugalėtojoms net 14 įvarčių pelnė Kamila Bayramova, 5 – Rana Hasanova.

Lietuvės 6 kartus buvo šalinamos iš aikštės, azerbaidžanietės – 4. Mūsiškės realizavo visus penkis 7 m baudinius, varžovės – 6 iš 8.

„Viskas buvo blogai. Aikštelėje neišpildėme nieko, kas buvo planuota. Kai pradėjo stigti drausmės, pasileido žaidimo gijos ir nesusitvarkėme nei gynyboje, nei puolime. Akcentavome, kad šiose rungtynėse reikia ne tik pergalės, bet ir pergalės kuo didesniu skirtumu. Tai žaidėjoms galvoje labai užsifiksavo ir labai trūko ramesnio žaidimo bei šalto proto. Buvo pernelyg daug skubotų sprendimų ir neįgyvendinome žaidimo plano. Buvo labai prasta ir metimų realizacija“, – komentavo Lietuvos rinktinės treneris Karolis Kaladinskas.

Treneris prisiėmė atsakomybę dėl pralaimėjimo, tačiau lieka prie Lietuvos rinktinės vairo iki Europos čempionato atrankos turnyro pabaigos.

„Toks pralaimėjimas nepateisinimas nei man, kaip treneriui, nei visai komandai. Tai yra mano priimti blogi sprendimai ir aš prisiimu visą atsakomybę. Tai pasakiau tiek rankininkėms, tiek ir federacijai. Tačiau buvo priimtas sprendimas baigti šį atrankos ciklą. Labai tikimės, kad mums užteks laiko atsistatyti tiek psichologiškai, tiek fiziškai ir sekmadienio rungtynėse namuose sugebėsime parodyti ambicijas. Turime rasti kitą kelią kaip merginom pateikti informaciją. Tikimės, kad mums pavyks reabilituotis ir laimėję namuose, tęsime kovą dėl kelialapio į Europos čempionatą“, – teigė K. Kaladinskas.

2024 m. Europos čempionato atrankos turnyrą Lietuvos ir Azerbaidžano komandos pradėjo pralaimėjimais 5-os grupės favoritėmis laikomoms Ispanijos ir Šiaurės Makedonijos rinktinėms. Lietuvės Ispanijoje pralaimėjo net 14:47, o namuose su Šiaurės Makedonija kovėsi kur kas rimčiau – 28:31.

Azerbaidžano rinktinė beviltiškai pralaimėjo tiek Šiaurės Makedonijoje (17:40), tiek namuose prieš Ispaniją (18:38). Pergalių dar neturinčioms Lietuvos ir Azerbaidžano ekipoms tarpusavio dvikovos yra labai svarbios, nes kelialapius į Europos čempionatą iškovos ir 4 geriausios trečiąsias vietas grupėse užimsiančios komandos.

Antrosios Lietuvos ir Azerbaidžano rinktinių rungtynės vyks kovo 3 d. Vilniuje, „Avia Solutions Group“ arenoje.

Nuo 1994 metų organizuojamuose Europos moterų rankinio čempionatuose Lietuvos rinktinė yra dalyvavusi vienintelį kartą. 1996 m. Danijoje vykusiame Europos čempionate lietuvės užėmė 12 vietą.