• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet ilgėjant pensiniam amžiui, Lietuvoje daugėja 60-ies ir vyresnių, ikipensinio amžiaus nedirbančių asmenų. Tokių darbuotojų dėl jų amžiaus ne itin geidžia darbdaviai, o ir patiems ikipensinio amžiaus žmonėms sunkiai sekasi persikvalifikuoti ir įsilieti į darbo rinką, tad bedarbių 60-ečių gretos kasmet gausėja. Tokiems žmonėms Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo ilginti nedarbo išmokos trukmę, tačiau darbdavių atstovams tai labiau kvepia populizmu. 

Kasmet ilgėjant pensiniam amžiui, Lietuvoje daugėja 60-ies ir vyresnių, ikipensinio amžiaus nedirbančių asmenų. Tokių darbuotojų dėl jų amžiaus ne itin geidžia darbdaviai, o ir patiems ikipensinio amžiaus žmonėms sunkiai sekasi persikvalifikuoti ir įsilieti į darbo rinką, tad bedarbių 60-ečių gretos kasmet gausėja. Tokiems žmonėms Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo ilginti nedarbo išmokos trukmę, tačiau darbdavių atstovams tai labiau kvepia populizmu. 

REKLAMA

55-erių Andrius Šiaulių technologijos mokymo centre praktikuojasi masažo technikas. Vyras siekia įgyti gydomojo masažo specialisto specialybę. Darbas, anot vyro: 

REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai sunkus. Tikrai sunkus, bet tas sunkumas yra labai malonus.“ 

Inžinieriaus išsilavinimą turintis vyras dirbo prekybos sektoriuje, tačiau po daugybės metų teko ieškotis kitos darbovietės. Vyras pasakoja metus laiko aktyviai medžiojęs darbo pasiūlymus, bet kvietimo dirbti taip ir nesulaukė. 

REKLAMA

„Labiausiai įtakojo tai mano amžius turbūt, nes tikrai tuos pasiūlymus siųsdavau turbūt kiekvieną dieną. Atsakymo sulaukdavau tik į pusmetį kokį porą kartų“, – tikino šiaulietis. 

Naujiems karjeros iššūkiams pasiryžo ir kuršėniškė Vilma. Po dvejų metų darbo paieškų, ji keičia profesiją ir šiandien mokosi individualios priežiūros, mat sveikata virėja-konditere dirbti nebeleidžia. 

REKLAMA
REKLAMA

„Darbdaviai nelabai nori priimti brandesniame amžiuje. Jiems reikia jaunų žmonių, stiprių žmonių. O mes tokie truputuką vyresnėliai liekam kaip ir už borto“, – guodėsi moteris. 

Už darbo laivo borto dažniausiai išmetami 60-ies ir vyresnio amžiaus žmonės. Dėl kasmet ilginamo pensinio amžiaus, Užimtumo tarnyboje pastaraisiais metais vis daugėja besiregistruojančių ikipensinio 60-65 metų amžiaus asmenų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įsidarbinti nori vis mažiau

Dabar Užimtumo tarnyboje kas septintas klientas yra perkopęs 60-metį. Tokio amžiaus šį sausį tarnyboje prisiregistravusių iš viso buvo per 22 tūkstančius. Prieš metus 60-mečių buvo puse tūkstančio mažiau, o prieš dvejus – beveik pustrečio tūkstančio mažiau. 

„Tikrai turime iššūkių, nes stereotipai turbūt nesikeičia, stereotipai vis dėl to išlieka mumyse ir vyresnio amžiaus žmogus, kuris turi ir sveikatos problemų, kuris, kaip taisyklė, mažiau susipažinęs su skaitmenizacija ir kompiuterizacija taip pat ir darbdaviui yra iššūkis“, – sakė Užimtumo tarnybos direktorės pavaduotoja Giedrė Sinkevičė. 

REKLAMA

60-mečių dalis tarp bedarbių svyruoja apie 13 procentų. Anot Užimtumo tarnybos, labiausiai neramina, kad net apie trečdalis tokio amžiaus asmenų vis mažiau nori įsidarbinti. Tokių, kurie naujos darbo vietos rimtai ir neieško, būriai vis didėja, o taip auga ilgalaikių bedarbių gretos. Skaičiai rodo, kad per dvejus metus ne šiaip nedirbančių, bet ir nebenorinčių dirbti 60-mečių padaugėjo beveik 2 tūkstančiais. 

REKLAMA

„Jaunas žmogus greit priima iššūkius, greit pokyčius priima, o vyresnis žmogus keisti kvalifikaciją, kurią jis turėjo daug metų arba įgyti kažkokių kompetencijų, reikalingų darbo rinkai, jam jau tikrai iššūkis tokio amžiaus“, – teigė G. Sinkevičė. 

Siūlo ilginti nedarbo išmokas

Esą padėti ir ilgiau mokėti nedarbo išmokas ikipensinio amžiaus žmonėms užsimojo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Šiuo metu nedarbo draudimas dengia 9 mėnesius bedarbystės. Ministerija siūlo ikipensinio amžiaus asmenims šį laikotarpį prailginti iki 15 mėnesių. Anot ministerijos, visų pirma, tai suteiktų papildomo laiko Užimtumo tarnybai sugrąžinti 60-mečius į darbo rinką, o visų antra, sutaupytų pinigų iš priešankstinės pensijos sąskaitos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo atveju gaunasi taip, kad ta senatvės pensija yra po truputėlį mažinama, priklausomai nuo to, kiek anksčiau žmogus išeina į pensiją. Tai su nedarbo draudimu, su aktyvinimu, jų įtraukimu į darbo rinką, mes sprendžiame dar ir šitą problemą“, – kalbėjo Socialinio draudimo grupės vadovas Vaidotas Kalinauskas. 

Tiesa, darbdavių atstovai tikisi, kad šie pasiūlymai nėra tiesiog populizmas, mat kyla klausimas, iš kokių lėšų ikipensinio amžiaus žmonėms nedarbo išmokos būtų mokamos. 

REKLAMA

Visgi, pasak Užimtumo tarnybos yra ir gerų žinių. Ikipensinio amžiaus žmonės, nors ir atsargiai, bet kasmet vis labiau išdrįsta keisti profesiją – jie rinkosi net tik paklausias slaugytojų ar ugdymo padėjėjų specialybes, bet išdrįso mokytis kodavimo, robotinių procesų automatizavimo ar duomenų analitikos mokymosi programas.  

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.                  

Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:          

Birželio 19 d. TV3 Žinios. Seimas apsisprendė: štai per kiek laiko galėsite pasitraukti iš antrosios pensijų pakopos
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Nuo Kauno klinikų ginekologo nukentėjusi pacientė: „Atsirado paniška baimė“
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Vilniaus darželyje – išskirtinė iniciatyva: „Norėtume, kad dar vieną kartą atvažiuotų“
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Stumia čekučių įstatymą
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Laurinavičius plačiau papasakojo apie išlaipinimą Izraelyje: „Gavo tiesioginį bendrovės nurodymą“
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Seimas leido gaminti naminukę: kai kurie tame įžvelgia didelę grėsmę
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Išgirdę, kiek Palangoje kainuoja ledai, lietuviai pašiurpo: „Žiauru iš tikrųjų“
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Dėl meškos nesutramdymo – kritika iš medžiotojų: „Buvo blogai viskas, ką darė ministerija“
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Asmenukė vos nekainavo gyvybės: girtas jaunuolis nukrito nuo Palangos tilto
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Nausėda ramina lietuvius dėl artėjančių „Zapad“ pratybų: pagrindo nerimauti nėra
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Lietuviai niršta dėl mokesčių betvarkės Seime: „Nieko neina suprasti“
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Rusų raketa Kyjive visiškai sugriovė devynių aukštų daugiabučio laiptinę
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas kaitina Izraelio-Irano konfliktą.
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Prabilo apie evakuacijos iš Izraelio metu sužeistą lietuvį: „Buvo daug kraujo“
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Izraelis žada sunaikinti svarbiausius Irano režimo veikėjus
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Su Nilo jūs būsite saugūs: lietuvių pamėgtame kurorte turistus gelbės keturkojis superherojus
Birželio 17 d. TV3 Žinios. Masinės avarijos Vilniuje kaltininkas paspruko: liudininkai įtaria, kad jis – nepilnametis
Birželio 17 d. TV3 Žinios. Lietuviai įvertino mokesčių pakeitimus: „Niekados ubagui lengviau nebuvo ir nebus“
Birželio 17 d. TV3 Žinios. Iš traukinio iššokęs ir pabėgęs rusas atvėrė opią problemą: „Čia ne juokas“
Birželio 17 d. TV3 Žinios. Dyzelino važiuoja piltis pas lenkus
Birželio 17 d. TV3 Žinios. Meškos aplankytų namų savininkas mano, kad klaidžioja ne viena: „Negali būti, kad ji tiek eina“
Birželio 16 d. TV3 Žinios. Patikrino, ar Navickų namas išties yra dirbtuvės, kaip tai teigia teismas: rezultatas (ne)nustebino
Birželio 16 d. TV3 Žinios. Kurlianskio į teismą paduotas STT pareigūnas – nekaltas: „Jie panašūs į gėjus dėl to, kad jie labai gražiai apsirengę“
Birželio 16 d. TV3 Žinios. Vis persvarstant naujus mokesčius, Sysas kritikuoja kolegas: „Jūs mylite tik turtingus“
Birželio 15 d. TV3 Žinios. Irano raketos Izraelyje pražudė 12 žmonių – tarp jų du vaikai
Birželio 15 d. TV3 Žinios. Po Vilnių blaškėsi meška – užfiksuota judrioje gatvėje: būkite atsargūs
Birželio 15 d. TV3 Žinios. Automobiliai su atsukta rida į gatves nebeišriedės – valdininkų siūlomi sprendimai glumina
Birželio 15 d. TV3 Žinios. Priešiškai nusiteikusios pajėgos atakavo Elektrėnų savivaldybę, pagrobtas meras – toks scenarijus vaizduotas neįprastose pratybose
Birželio 14 d. TV3 Žinios. Minint tremtinių atminimą – nerimas dėl Artimųjų Rytų: Nausėda kalba apie Rusijos stiprėjimą ir būtinybę susitelkti
Birželio 14 d. TV3 Žinios. „Prabangios“ prekės dešimteriopai pigiau – neužkibkite ant prekeivių klastotėmis kabliuko
Birželio 14 d. TV3 Žinios. Dirbti pradeda vis jaunesni – net 14-mečiai: atsakė, kiek uždirba ir kam išleidžia
Birželio 14 d. TV3 Žinios. Karščiai smogia Europai: žmonės ieško atgaivos, gydytojai perspėja dėl pavojų
Birželio 14 d. TV3 Žinios. Vaikams telefonų neduodanti Viktorija sulaukia kitų tėvų pašaipų: „Tai gal jų teisė tada ir rūkyti, ir gerti?“
Birželio 13 d. TV3 Žinios. Nufilmavo įnirtingas gaudynes – pareigūnams teko panaudoti „ežį“
Birželio 12 d. TV3 Žinios. Liudininkas apie Trakuose nuskendusį 15-metį: „Jis pats jiems pasakė, jog šoks“
Birželio 12 d. TV3 Žinios. Socialdemokratai skundžia teisėsaugai Kasčiūną: „Tai yra bandymas nukreipti dėmesį nuo premjero skandalo“
Birželio 12 d. TV3 Žinios. Teisiamas mažiausiai 40 mergaičių tvirkinęs mažeikiškis: jauniausiai – vos 8-eri
Birželio 12 d. TV3 Žinios. Ankstyvųjų bulvių derlius nedžiugina, bet ūkininkai žada kainų labai nekelti: „Čia mūsų sąskaita, nes neįpirks žmogus“
Birželio 12 d. TV3 Žinios. Liūdnai pagarsėjęs „tiktokeris“ keliauja už grotų – grasino susidoroti su buvusia drauge
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Grybautojai leidžiasi ieškoti pirmų laimikių: „Tik biškį meškų baisu“
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Neteisėtai praplėstos Šleževičiaus rezidencijos savininkai tvorų traukti neketina: „Numirė, nespėjo nuimti“
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Įgėlus angiai kaunietis į klinikas atvyko ne vienas – kartu atsivežė į stiklainį įgrūstą „užpuolikę“
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Kretingoje eskponuojama grafų Tiškevičių paveikslų kolekcija – jų ieškojo net 30 metų
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Savitarnos kasose užtruksite trumpiau – amžių tikrins dirbtinis intelektas
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Floridoje prisiveisė pusė milijono pitonų – Amy juos kasdien medžioja jau 6 metus
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Šaudynių Austrijos mokykloje liudininkas: „Dar nežinome, kaip su tuo gyventi“
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Pastebi, kad Nausėda socialdemokratams švelnesnis nei konservatoriams: „Ši valdančioji koalicija dar nieko tokio didžiulio neprisidirbo“
Birželio 10 d. TV3 Žinios. Šiemet nuskendo jau pusšimtis lietuvių – gelbėtojai ruošia „0 žūčių“ strategiją
Birželio 10 d. TV3 Žinios. Priemokų už sveikatos paslaugas naikinimą prilygina sovietmečiui: „Korupcija akivaizdžiai didės“
Birželio 10 d. TV3 Žinios. FNTT pradėjus tyrimą, konservatoriai vėl ragina Palucką trauktis: „Reikėtų socialdemokratams paieškoti geresnio kandidato“
Birželio 10 d. TV3 Žinios. Nausėdos siūlymas gydyti prezidentus išskirtinėmis sąlygomis sulaukė pasipiktinimo: „Iš esmės jis gi siūlo sau“
Birželio 10 d. TV3 Žinios. Rusų blokuojamas GPS toliau kenkia lietuviams – masiškai krenta nevaldomi dronai
Birželio 10 d. TV3 Žinios. „Dienos komentare“ – komunikacijos specialistas Artūras Jonkus
Birželio 10 d. TV3 Žinios. 6 žūtys pernai pamoka netampa – žmonės bėgius kerta net matant pareigūnams
Birželio 10 d. TV3 Žinios. Žemaitaitis siūlo paviešinti visų KGB tarnavusių lietuvių pavardes – daugumos tektų klausti Rusijos
Birželio 9 d. TV3 Žinios. Prekybininkai žingsnis po žingsnio kelia kainas lentynose – štai, į kuriuos produktus nusitaikyta dabar
Birželio 9 d. TV3 Žinios. Nuteistas iš Vilniaus universiteto knygas vogęs kartvelas: jų vertė – virš 600 tūkst. eurų
Birželio 9 d. TV3 Žinios. Istorinė ukrainiečių F-16 pergalė prieš rusų Su-35? Naikintuvas „nepataisomai nutupdytas“, ekspertai aiškinasi aplinkybes
Birželio 9 d. TV3 Žinios. Nauju žiedu Ariogaloje nepatenkintų ūkininkų „dovana“ projektuotojams – kiaulės pusgalvis
Birželio 8 d. TV3 Žinios. Gatvėse suaktyvėjo „kelių ereliai“ – vienas skriejo net 196 km/h greičiu
Birželio 8 d. TV3 Žinios. Rusams masiškai trikdant GPS signalus, Lietuvos pilotai išlieka ramūs: „Truputį graudu ir juokinga darosi“
Birželio 8 d. TV3 Žinios. JAV tęsiasi protestai
Birželio 8 d. TV3 Žinios. Nuolaidą parkavimui gauna ne visi vilniečiai – tvarką bando apeiti nelegalia leidimų prekyba
Birželio 8 d. TV3 Žinios. Erkinio encefalito atvejų kasmet tik daugėja – 17-mečiui sukėlė smegenų uždegimą
Birželio 8 d. TV3 Žinios. Dalis sostinės viešojo transporto vairuotojų važiuoja be saugos diržų – įtariama, kad juos gadina patys
Birželio 7 d. TV3 Žinios. Pacientų pavėžėjimo paslauga žlunga nepraėjus nei metams – ministerija kaltina buvusią Vyriausybę
Birželio 7 d. TV3 Žinios. Nidą nuklojo milijonai uodų: „Jie nekanda, tokie biški įkyruoliai“
Birželio 7 d. TV3 Žinios. Baltarusijai suokiant apie mažesnes „Zapad“ apimtis, eskpertai įspėja: tai irgi pratybų dalis
Birželio 7 d. TV3 Žinios. Telefonų draudimu džiaugiasi vis daugiau mokyklų: „Pradėjo draugauti, pradėjo neštis knygas“
Birželio 7 d. TV3 Žinios. 71-erių Justinas – apie keliones, Afrikos moterų dėmesį ir išbandymus dykumoje: „Aš einu, galvoju, matau tai, ką noriu“
Birželio 7 d. TV3 Žinios. Nenustebkite kieme sulaukę inspektorių – nepasirūpinus aplinka, gresia net didesni mokesčiai
Birželio 7 d. TV3 Žinios. Kauniečių „slibinomobilis“ važiuoja varomas vandeniliu – kelionė iki Vilniaus atsieitų 3000 eurų
Birželio 6 d. TV3 Žinios. Trumpas ne tik teisina Putiną: patyliukais bando susilpninti kongrese ruošiamą sankcijų paketą
Birželio 6 d. TV3 Žinios. Į Justino Timberlake koncertą – tūkstančiai lietuvių: nusidriekė spūstys
Birželio 6 d. TV3 Žinios. Gėjų lygos vadovas Simonko: „Man nereikia bet kokio įstatymo, noriu tų pačių teisių“
Birželio 5 d. TV3 Žinios. Paviešino, kaip Ukraina sunaikino Rusijos A-50 žvalgybinius orlaivius
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Pristatyta paroda apie Barborą Radvilaitę – atskleisti mažai kam žinomi faktai ir artefaktai
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Lietuvių kalbos egzaminą laikę dvyliktokai ramūs: „Vakar su „ChatGPT“ paprašiau, kad man konspektuotų greitai viską“
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Vienoje bylų išteisintas Ulvidas nuogų šokių neatsisako – tai daro internete
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Pačiam Paluckui kreipusis į VTEK, šie pradės tyrimą – atsakė, kiek gali trukti
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Kelių tonų svečias parduotuvėje jau nebekelia nuostabos – dramblys tapo rutinos dalimi
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Ukrainoje be žinios dingo lietuvis karys – šaltinių teigimu, bandė atkovoti užimtas teritorijas
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Liberalams gatvėse perspėjant dėl naujų mokesčių, Sysas atkerta: „Žmonės, mąstykite savo galva“
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Po kivirčo su Kasčiūnu Ąžuolas nerimsta: „Pas mus kaime kitaip tokius vadindavo“
Birželio 3 d. TV3 Žinios. Apsinuodijusi žiebtuvėlio dujomis mirė 17-metė – specialistai įspėja visus
Birželio 3 d. TV3 Žinios. Justino Timberlake'o koncertas Kaune ir futbolo varžybos
Birželio 3 d. TV3 Žinios. Zelenskio žodžiai apie rusus Baltarusijoje iškėlė mįslę – mūsų politikai ramina ir nedaugžodžiauja
Birželio 3 d. TV3 Žinios. Kruonyje statomas penktas hidroagregatas – jį paleidus pigs elektra
Birželio 3 d. TV3 Žinios. Ukrainiečiai tęsia unikalias operacijas – sprogimai drebino „Putino pasididžiavimą“
Birželio 3 d. TV3 Žinios. Žmonės įtaria, kad jų šunys apsinuodijo iš oro mėtytomis vakcinomis – šios pateko ir į vaikų rankas
Birželio 2 d. TV3 Žinios. NT mokesčio reforma nemato taisymų pabaigos: „Košę makalošę mums pateikėte“
Birželio 2 d. TV3 Žinios. Naują prezidentą išskėstom rankom pasitinka ne visi lenkai: „Mūsų tauta dar, matyt, nesubrendo“
Birželio 2 d. TV3 Žinios. Pasvalio smegduobės drama tęsiasi – tyrimus pradėjo geologai
Birželio 2 d. TV3 Žinios. Į Lietuvą grįžo į Everesto viršūnę įkopęs Aurimas Valujavičius
Birželio 1 d. TV3 Žinios. Prancūzijoje per linksmybes po istorinės PSG pergalės žuvo 2 žmonės: dar virš 500 buvo sulaikyti
Birželio 1 d. TV3 Žinios. Milijardierius Mockus užgrobė dalį valstybinės žemės – gresiančios baudos net nepajaustų
Birželio 1 d. TV3 Žinios. Pasklidus gandams apie turgaus pardavimą, vilkaviškiečiai sukilo: „Kur mes dingsim? Kur mes pirksim?“
Birželio 1 d. TV3 Žinios. Rusijoje griuvo du tiltai: vienas traukinys atsidūrė po griuvėsiais, kitas nulėkė nuo bėgių
Birželio 1 d. TV3 Žinios. Rinkimai, kokių Lenkijoje nebuvo 36 metus: palaikymas kandidatams į prezidentus skiriasi nežymiai
Birželio 1 d. TV3 Žinios. Skundžiatės dirglumu ir nuovargiu? Specialistai atsakė, kas dėl to gali būti kaltas
REKLAMA
Po 60 metu zmogus turi buti pensijoje
Diskriminacija amžiaus pagrindu - NR1 Lietuvoje, Nei Sabatauskaitei, nei jos sugyventines institutui tai VISISKAI nerupi. Va LBGT ar feminizmas - is karto reaguoja.
Uzdrausti ivezti svetimtaucius
Uzdrausti ivezti svetimtaucius
Ir atsiras darbo vietiniams.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų