• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujojoje Zelandijoje surengta pirmoji pasaulyje tiesioginė kokybiško vaizdo TV transliacija regimąja šviesos spektro dalimi. Danguje virš Hamiltono miesto vos įžiūrimas raudonos šviesos spindulys, sklindantis iš aukšto pastato, vaizdo srautą šviesos greičiu į ekraną perdavinėjo 1,4 km atstumu.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak “Wired”, pabrėždama įvykio svarbą, naujos FSO (free space optics, atviros erdvės optika) komunikacijų sistemos pristatyme dalyvavo ir ekrane rodomą koncertą žiūrėjo Naujosios Zelandijos premjerė Helena Clark.

REKLAMA

Šią FSO technologiją pristatė naujazelandiečių kompanija “Power Beat International” (www.powerbeat.co.nz), tobulinanti analoginių ir skaitmeninių signalų perdavimą moduliuojamu regimos šviesos spektru. Pasak kompanijos vykdomojo direktoriaus Peterio Witehiro, jos veikimo principas paprastas ir primena vaizdo kamerą. Vaizdas įprastoje videokameroje paverčiamas elektros signalais, kuriuos sukuria į fotoelementus patekusi šviesa. “Megamantis” (taip pavadinta kompanijos plėtojama FSO technologija) tokius elektros signalus naudoja šviesos spinduliui moduliuoti.

REKLAMA
REKLAMA

FSO ryšio sistemos, skirtingai nuo skaidulinės optikos, šviesos signalus siunčia ne šviesolaidžiais, o atvira erdve, t.y. paprasčiausiu oru. Duomenis perduodantys lazerio spinduliai fokusuojami ir nukreipiami naudojant lęšių ir veidrodžių sistemą. Iš esmės FSO sistema susideda iš optinių signalų stiprintuvų ir teleskopų. Skirtingo bangų ilgio šviesa tiesioginio matomumo ribose sklinda atmosfera iki kito priimančiojo teleskopo. FSO ryšys dvikryptis, t.y. kiekvienas teleskopas tuo pačiu metu gali ir priimti, ir perduoti informaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atviros erdvės optikos taikymai jau yra vienaip ar kitaip panaudoti praktikoje: antai po rugsėjo 11 d. teroristų išpuolio Niujorke kompanija “Merril Lynch” dviems 2,6 km atstumu esantiems savo biurams sujungti naudojo FSO ryšį. Praėjusiais metais kompanija “AirFiber” (www.airfiber.com) MTV Europos muzikinių apdovanojimų renginyje pasitelkusi FSO ryšį transliavo vaizdą iš stadiono į telekomunikacijų operatoriaus pastatą 1,65 km atstumu. Pasak “Wired”, vienas iš didžiausių atviros erdvės optikos privalumų - tai, kad duomenys nedideliais atstumais gali būti perduodami itin didele sparta, palyginti su įprastais plačiajuosčio ryšio kanalais. Antai “Merril Lynch” FSO ryšys užtikrino 1 Gb/s spartą - apie 1000 kartų daugiau nei įprasti plačiajuosčio ryšio būdai. Tarp kitų svarbių privalumų minėtina ir tai, kad tokioms ryšio sistemoms nereikia pirkti naudojamų radijo dažnių licencijos, galima išvengti įvairių biurokratinių kliūčių. Kita vertus, ši technologija susiduria su kitokio pobūdžio barjerais - lietumi ir rūku. Blogos oro sąlygos ar kitokie atmosferos trukdžiai šviesos spindulio sklidimo kelyje gali sulėtinti ar net visai sutrikdyti ryšį. Pasak analitikų, FSO taikymai susiduria su gausybe problemų, ši technologija dar nėra stabili ir reikės labai daug nuveikti, kad ją būtų galima naudoti komerciniais tikslais.

REKLAMA

Tačiau “Power Beat International” specialistų plėtojamas atviros erdvės optikos taikymas “Megamantis” sparčiai veržiasi į priekį. Vietoj lazerių kaip šviesos šaltiniai naudojami šviesos diodai - dėl to sistemą yra paprasčiau nutaikyti nei naudojant lazerio šviesą. Šviesos diodai yra pigūs, tai leidžia sumažinti “Megamantis” kaštus išsaugant didelę spartą. Pasak kompanijos vadovo, naudojant vieną šviesos diodą galima užtikrinti iki 400 Mb/s spartą. Dar daugiau: naujazelandiečių pristatyta FSO naujovė nebijo lietaus ir gali veikti per rūką. Ši kliūtis įveikiama vienu metu naudojant dviejų skirtingų bangos ilgių šviesą.

“Power Beat International” plėtojamų FSO sprendimų raida vyksta geometrine progresija: vos prieš pusantrų metų optinį ryšį atviroje erdvėje pavyko užmegzti tik 3 metrų atstumu. Dabar jis veikia 4 kilometrų atstumu, o maksimaliai jį išplėsti šiuo metu įmanoma iki beveik 11 km. Skirtingai nuo daugelio FSO sprendimų, kai dažniausiai vartotojams siūlomi sujungimai “iš taško į tašką”, “Megamantis” gali užtikrinti ryšį 360 laipsnių kampu, šitaip aprėpiant visą miestą. O tai reiškia, kad, pavyzdžiui, kiekvienas miesto rajonas gali labai pigiai įsirengti nuosavą TV kanalą, o ten gyvenantys žmonės - naudotis labai sparčiu interneto ryšiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų