REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV dėl savo darbo vietų drebantiems žmonėms žeriami patarimai, kaip elgtis ekonominės krizės laikotarpiu. Padėtis Lietuvos darbo rinkoje kol kas į neviltį nevaro - įmonių vadovai blogina atlyginimų kilimo prognozes, tačiau teigiama, kad algų mažinimo tikimybė esanti niekinė.

REKLAMA
REKLAMA

„Baltic Human Resource Consulting“ direktorė Dace Taurina, komentuodama tyrimo, per kurį buvo narpliojami darbo užmokesčio pokyčiai ir prognozės, pranešė, kad ateinančius dvejus metus atlyginimai taip sparčiai kaip anksčiau neturėtų didėti.

REKLAMA

Faktai

Statistikos departamento duomenimis, realus darbo užmokestis pernai, palyginti su 2006 metais, šalies ūkyje, įskaitant individualiąsias įmones, pakilo 17 proc., valstybės sektoriuje - 13 proc., privačiame - beveik 20 procentų.

Vidutinis mėnesio atlyginimas į rankas šalies ūkyje, įskaitant individualiąsias įmones, 2007-aisiais siekė apie 1352 litus - palyginti su 2006 metais, padidėjo 23,7 proc., valstybės sektoriuje - 1414 litų, palyginti su 2006-aisiais, pakilo 19,4 proc., privačiame sektoriuje - 1319 litų, palyginti su 2006 metais, šoktelėjo 26,7 procento.

REKLAMA
REKLAMA

Statistikos departamento duomenys rodo, kad vidutinis darbo užmokestis antrą 2008 metų ketvirtį sudarė 2237 litus. Vidutinė mėnesio alga neatskaičius mokesčių šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) antrą 2008-ųjų ketvirtį buvo 2236 litai - palyginti su antru 2007 metų ketvirčiu, 22,5 proc. didesnė; valstybės sektoriuje - 2287 litai (tai 23,8 proc. daugiau nei antrą praėjusių metų ketvirtį); privačiame sektoriuje - 2208 litai (21,7 proc. didesnė negu antrą 2007-ųjų ketvirtį).

Vidutinis mėnesio atlyginimas neatskaičius mokesčių antrą 2008 metų ketvirtį, palyginti su pirmu ketvirčiu, pakilo: šalies ūkyje - 4 proc., valstybės sektoriuje - 5 proc., privačiame - 3,4 procento. Realus darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) antrą šių metų ketvirtį, palyginti su antru 2007-ųjų ketvirčiu, padidėjo 11,7 proc., valstybės sektoriuje - 12,8 proc., privačiame - 11 procentų. Realus darbo užmokestis antrą 2008 metų ketvirtį, palyginti su pirmu šių metų ketvirčiu, pakilo: šalies ūkyje - 0,7 proc., valstybės sektoriuje - 1,6 proc., privačiame sektoriuje - 0,1 procento.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Algos didės

„Lietuvoje 2006 metų birželį, palyginti su 2007-ųjų birželiu, mėnesio atlyginimo vidutinis kilimas buvo 16 procentų. Kitais metais numatomas 11 proc. didėjimas“, - sakė D.Taurina.

Mažiau kelti algas vers bendras ekonomikos augimo lėtėjimas, didesnė darbo jėgos pasiūla darbo rinkoje. „Kai prieš tris mėnesius apklausėme Latvijos įmonių vadovus, jie teigė manantys, jog

darbo užmokestis kitąmet didės apie 11 procentų. Praėjusią savaitę tie patys vadovai jau pateikė niūresnes prognozes - nurodė 6 proc. atlyginimų didėjimą“, - kalbėjo „Baltic Salary Survey“ konsultantė Inga Berzina.

REKLAMA

Sparčiausiai - apie 20 proc. - kilo žemesnes pareigas einančių darbuotojų darbo užmokestis, o specialistų algos - maždaug 18 procentų.

Pačias žemiausias pareigas einančių žmonių atlyginimai Lietuvoje, palyginti su kitomis Baltijos šalimis, buvo mažiausi. O vadovų priešingai - didžiausi iš visų Baltijos valstybių.

Tyrimas parodė, kad mažuose miesteliuose algos didėjo apie 4 proc. mažiau nei didžiuosiuose miestuose.

Pasak D.Taurinos, įmonių vadovų prognozė, jog darbo užmokestis kils 11 proc., rinkos analitikams atrodo perdėm optimistiška: lėtėjant ekonomikos augimui mažės įmonių pelnas, o tai skatins darbdavius daugiau dėmesio skirti darbo našumo kėlimui ir taupymui.

REKLAMA

Menkesnės premijos

D.Taurina atmetė galimybę, kad darbo užmokestis galėtų mažėti blogėjant ekonominėms sąlygoms. „Atlyginimams skirtas biudžetas gali nedidėti, bet būti perskirstytas: našiau dirbantiems žmonėms algos pakeltos labiau nei kitiems. Įmonės daugiau turėtų investuoti į talentingus darbuotojus, vadovus, kitus aukštos kvalifikacijos specialistus, taip pat siauros srities specialistus, kurių paklausa rinkoje viršija pasiūlą, - dėstė ji. - Neįmanoma, kad bazinis darbo užmokestis mažėtų. Tačiau į įmonę atėjusiam naujam darbuotojui gali būti mokamas menkesnis atlyginimas nei jau dirbančiam. Tikėtina, jog mažės premijos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D.Taurina teigė, kad šiais metais buvo pastebėta nauja tendencija - algos kilo, bet kai kuriose srityse, tarkim, prekybos, sumažėjo premijos. „Paprastai ši atlyginimo dalis priklauso nuo rezultatų. Pavyzdžiui, pernai prekybos sektoriuje patys klientai susirasdavo įmones, o šiemet jos turi ieškoti klientų. Ten, kur rezultatai prastesni, ir premijos mažesnės“, - aiškino ji.

D.Taurina sakė, kad kitoks atlygis už darbą - premijos, kita nauda (automobilis, papildomi mokymai) - mūsų šalies darbdaviams neatrodo toks svarus norint pritraukti ir išlaikyti darbuotojus. „Lietuvoje pokyčių šioje srityje nėra. Bendrovės konkuruoja dėl gerų darbuotojų siūlydamos didesnį atlyginimą, o papildomai naudai neteikia tokios didelės reikšmės. Papildoma nauda labiau orientuota į įmonių rezultatus, o ne į darbuotojų asmeninio gyvenimo ar sveikatos kokybės gerinimą“, - pabrėžė ji.

REKLAMA

Kita vertus, esama ir teigiamų pokyčių: šiais metais, palyginti su pernykščiais, apie 10 proc. daugiau įmonių pasiūlė darbuotojams gyvybės draudimą.

Anksčiau „TNS Gallup“ atlikta apklausa parodė, kad ekonominio nuosmukio laikotarpiu personalo išlaidas - atlyginimus ir premijas - mažintų maždaug trečdalis apklaustų įmonių vadovų.

Patarimai darbuotojams

Į ekonomikos duobę krintančių JAV tinklalapyje forbes.com šių metų pradžioje pasirodė šūsnis patarimų, kaip sunkėjančiomis sąlygomis elgtis darbuotojams, jaučiantiems nerimą dėl galimo nedarbo. Apie galimybę užsidirbti daugiau net nekalbama.

REKLAMA

JAV darbuotojai baiminasi eiti atostogų, nes esą grįžę savo darbo kėdėje jau gali pamatyti kitą asmenį. Čia žmonės raginami negailėti energijos ir neverkšlenti - būti nepakeičiami. Taip pat patariama susidraugauti su konkuruojančių įmonių, kurioms sekasi geriau, darbuotojais ar vadovais - kada nors jiems bus reikalinga jūsų darbo jėga.

„Į darbą ateikite laiku, dar geriau - anksčiau negu reikia, ir neišeikite iki pat vėlumos. Nesimuliuokite, elkitės kaip pirmūnai mokykloje - vadovui pristačius naują užduotį pirmi kelkite ranką, būkite atsakingi ir stropūs. Dalyvaukite ir kitų skyrių projektuose. Niekas nenorės jūsų netekti, jei būsite naudingi net keliose srityse, tačiau nesiskųskite, kai apsiimtų darbų apimtis pasirodys neįveikiama ir teks dirbti viršvalandžius“, - taip tinklalapyje mokomi darbuotojai.

Valdonė Savulionytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų