• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bendraujant su uošviais kartais nuo karto atsiranda įvairių nesusipratimų, kuriuos, atrodo, sunku išspręsti, nes neaišku, ką daryti, kad uošviai neįsižeistų, teisingai jus suprastų, o taip pat – atsižvelgtų į jūsų prašymus.

REKLAMA
REKLAMA

Pabandykime apžvelgti įvairias situacijas, kurios iškyla šeimoje, ir galbūt bus lengviau suprasti, kas slypi už girdimų žodžių ir kaip galima į tai atsakyti.

REKLAMA

Jeigu jie kritikuoja jūsų tvarką ir švarą...

Kreipkitės tiesiogiai. Nors jums gali norėtis, kad vyras būtų tarpininkas, šiuo atveju geriau tiesiogiai kreiptis į savo anytą. Vyrui gali neatrodyti, kad verta kovoti, taigi jis tiesiog vengs apie tai kalbėti.

Būkite sąžininga. Jeigu jums tvarka ir švara nėra prioritetas, taip anytai ir pasakykite. Tačiau jeigu jos skundai atrodo nepagrįsti ar tapo nuolat girdimu bumbėjimu, gali būti, kad po žodžiais slypi kažkokie gilesni dalykai. Gali būti, kad anyta turi galvoje ne tai, kad jūsų namuose per daug dulkių, bet tai, kad jūs esate ne tokia, kokia turėtumėte būti (ar kokią marčią ji norėtų matyti).

REKLAMA
REKLAMA

Prieš išsakydama viską, ką galvojate apie anytą ir dulkių kamuolius, visgi turėkite omenyje, kad ji gali nesuprasti, kas vyksta. Žmonės dažnai nesuvokia, kad tai, ką jie daro, skaudina aplinkinius. Galite pasakyti ką nors panašaus į: „Aš tikrai vertinu jūsų rūpestį, bet jūs galbūt nesuprantate, kad kalbėdama apie dulkėtas knygų lentynas mane skaudinate.“

Jeigu jie nepaliauja klausinėti, kada gi pagaliau susilauksite vaikų...

Pripažinkite jų jaudinimąsi. Nors tai labai asmeniškas ir dažnai erzinantis klausimas, jūsų uošviai gali klausinėti tiesiog dėl to, kad jaudinasi dėl ateities. Pripažinkite jų nerimą, sakydami: „Suprantu, kad jūs norite sulaukti anūkų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Greičiausiai jie neturi omenyje nieko blogo apie jus, ir net jei ir turi, galite viską pakreipti kita linkme, sakydami: „Nesijaudinkite – kai tik pradėsiu lauktis, pranešiu apie tai jums pirmiems“.

Jeigu jie lepina jūsų vyrą...

Supraskite, kodėl tai jums rūpi. Ar jūsų anyta elgiasi taip, kad atrodo, jog ji vis dar laiko jūsų vyrą savo mažuoju berniuku (pavyzdžiui, perka jam apatinius drabužius arba nurodo, kaip apsikirpti)?

Dauguma problemų, kylančių tarp uošvių ir anytų bei žentų ir marčių yra susijusios su vienos pusės įkyrumu ir kitos pusės jautrumu. Svarbu tai, kokia žinia yra siunčiama ir kaip ji priimama.

REKLAMA

Jūsų anytos elgesys gali būti akivaizdžiai nemalonus, tačiau pagalvokite, kodėl jis jus taip erzina. Gal atrodo, kad jums kyla grėsmė? Pakalbėkite apie savo jausmus su vyru: tai jo reikalas pasakyti savo mamai, kad jis yra pakankamai suaugęs, kad pasirūpintų savimi pats.

Jeigu lepinimas jus dirgina taip, kad nebegalite tverti – pabandykite pasijusti anytos kailyje. Empatija svarbi kuriant bet kokius santykius, taip pat ir su anyta. Galbūt ji taip elgiasi, nes jaudinasi netekti ryšio su sūnumi? Kai geriau įsijausite į jos jausmus – nebeatrodys, kad ji kelia jums grėsmę.

REKLAMA

Jeigu jie konfliktuoja su jūsų tėvais...

Atskirkite šeimas. Šiuo atveju jums ir jūsų vyrui geriausia su savo tėvais pakalbėti atskirai. Pasakykite savo tėvams, kad suprantate, jog jie nebus geriausi draugai su jūsų uošviais, bet jūs ir jūsų vyras būtumėte laimingi, jei jie bent jau elgtųsi civilizuotai.

Jeigu numatomas koks nors renginys, geriausia būtų, kad jame nedalyvautų jūsų abiejų tėvai tuo pačiu metu. Jeigu tai nedideli šeimyniški pietūs, galite juos suorganizuoti du kartus. Į didesnius vakarėlius paprastai susirenka pakankamai žmonių, kad abi tėvų poros galėtų vieni kitų išvengti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau turėkite galvoje, kad jie visi yra suaugę, nors iš elgesio taip ir neatrodo. Jei renginys yra svarbus ir norite, kad jame dalyvautų ir tėvai, ir uošviai (pavyzdžiui, jūsų sūnaus pirmasis gimtadienis) – jūs negalite, taip pat ir neturėtumėte prisiimti už juos atsakomybės. Ir jei jums iškeliamas ultimatumas („Jei jie ten bus – mes nekelsime kojos“), į tai tiesiog atsakykite: „Mums jūsų trūks“.

Jeigu jūsų vyro tėvas konfliktuoja su jūsų vyru...

Palaikykite savo vyrą. Jus gali skaudinti, jei uošvis nuolat kartoja nemalonius dalykus jūsų vyrui, tačiau neturėtumėt iškart uošviui atkirsti ko nors, kad apgintumėte vyrą.

REKLAMA

Pirmiausia pasikalbėkite su savo sutuoktiniu ir pasiūlykite savo paramą. Tada jūs abu turėtumėte kreiptis į uošvį ir išdėstyti jam keletą esminių taisyklių: „Mes nenorime, kad jūs apie tai kalbėtumėt. Jeigu taip elgsitės ir toliau, geriau pas mus neateikite.“

Jeigu jūsų vyras ir jo tėvas išvis nesikalba, tapkite diplomate. Nepulkite uošvio, geriau prieš pradėdama su juo kalbėtis paprašykite leidimo: „Ar galėčiau su jumis apie kai ką pasikalbėti?“ Žmonės geranoriškiau išklauso, kai iš pradžių paprašoma jų leidimo.

REKLAMA

Jeigu jie neprašyti dalina patarimus apie vaikų priežiūrą...

Išklausykite, ką jie nori pasakyti. Jeigu jūsų uošviai neprašyti nuolat dalina patarimus apie tai, kaip auginti vaikus, geriausias atsakymas – „Gera mintis!“ Tai nereiškia, kad jūs įsipareigojate taip ir daryti.

Iš kitos pusės, neatmeskite patarimo vien todėl, kad jį išsakė jūsų uošviai. Tame gali būti ir tiesos grūdas (galiausiai juk jie užaugino vyrą, kurį jūs mylite). Apsvarstykite, ar atkreiptumėte dėmesį į šį patarimą, jei jį duotų jūsų geriausia draugė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat jūs galite nutolinti problemą, prašydami jų patarimo, net jei iš tiesų nesiruošiate juo vadovautis. Labai tikėtina, kad jūsų uošviai tiesiog nori jaustis prisidedą prie vaikų auginimo. Uošvių patarimus vertinkite tiesiog kaip jų nuomonę, o ne kritiką, pakertančią tėvų autoritetą.

Jei jie ignoruoja jūsų vaikų priežiūros taisykles...

Pakartokite taisykles. Negerbdami jūsų nustatytų taisyklių, uošviai jums ir jūsų vaikams siunčia žinutę, kad jie geriau žino, kas yra geriausia. Jūs ir jūsų vyras turėtumėte jiems pasakyti, kad tokiu būdu jie žemina jūsų autoritetą.

REKLAMA

Aiškiai pasakykite, kaip reikia elgtis. Jei sakote „ne“ saldainiams ar žaidimui žaisliniais šautuvais, tada jokiu būdu ir jokiomis aplinkybėmis tas neturi būti leidžiama. Jei vis dėlto tai vyksta – neleiskite savo uošviams prižiūrėti vaikų.

Jei gaunate du pakvietimus šventėms ar atostogoms...

Ieškokite kompromiso ir paskirstykite laiką. Jei jūs pavargote nuo dvigubų švenčių (tai gali kainuoti daug pinigų ir laiko), atėjo laikas kompromisams. Kartu su vyru sudarykite tvarkaraštį, kuriame abiems šeimoms būtų paskirstytas vienodas laiko kiekis, ir visiems praneškite apie savo sprendimą.

REKLAMA

Galite pabandyti šventes kaitalioti kas antri metai, pavyzdžiui, Kūčias ir Kalėdas šiemet praleisite pas jūsų tėvus, o kitais metais – atvirkščiai. Svarbiausia – nemeluokite ir tuščiai nesišvaistykite pažadais: jei neketinate atvažiuoti pas tėvus, taip jiems ir pasakykite, o ne žadėkite „trumpam užsukti, jei bus laiko“. Jei pažadėsite ir neužsuksite – jie jausis nusivylę.

Jei jums per sunku suderinti šventes tarp dviejų šeimų, suruoškite vakarėlį savo namuose ir pasikvieskite abi puses.

Jei jie reikalauja, kad būtų laikomasi jų švenčių tradicijų...

Kurkite savo pačių tradicijas. Jei uošviai atvyksta pas jus per šventes, jie tikisi, kad jūs laikysitės visų jų tradicijų, o ne jūsų pačių. Bet jei švenčiate savo namuose, jūs ir kuriate švenčių taisykles. Galbūt jūs visai nenorite savo trisdešimtmečio proga sėdėti prie ilgo valgiais nukrauto stalo, gerti stikliuką po stikliuko ir dainuoti užstalės dainas...

REKLAMA
REKLAMA

Pasirodysite dėmesingi, jei kai kurias uošvių tradicijas prijungsite prie savųjų, ypač jei turite vaikų, kurie tokiu būdu gali išmokti skirtingų šventimo būdų. Tačiau tai jūsų namai, ir uošviai turėtų tai gerbti. Atsargiai apie tai užsiminkite dar prieš jiems atvykstant, kad nebūtų netikėtumų.

Jei jie lepina jūsų vaikus...

Nustatykite išlaidų ribas. Svarbu, kad jūsų uošviai pasitartų su jumis, prieš pirkdami stambius ir (arba) brangiai kainuojančius pirkinius. Sustiprinkite šias ribas, apibrėždami pasekmes tiems atvejams, kai jūsų taisyklės bus sulaužytos. Pavyzdžiui, pasakykite, kad, jeigu uošviai nupirks ką nors ypač brangaus su jumis nepasitarę, tie daiktai keliaus į labdarą.

Parengė gyd. psichoterapeutė Dalia Mickevičiūtė

www.psichoterapija-jums.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų