REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Biurokratiją turinti naikinti Saulėlydžio komisija skelbia rezultatus: per dvejus metus baigta peržiūrėti, kas valstybės institucijose negerai. Tikrieji rezultatai – sujungtos vos kelios įstaigos, sumažinti vos keli etatai. Komisijos atstovai teisinasi negalintys įsakinėti valdžiai, o buvę jos nariai konstatuoja, kad ji dirba ir toliau dirbs tuščiai.

REKLAMA
REKLAMA

Saulėlydžio komisija paskelbė, kad per dvejus metus baigė „Vyriausybės įstaigų funkcijų ir organizacinių struktūrų peržiūrą". Tiesa, tikrieji darbo rezultatai ne tokie skambūs: sujungtos 3–4 institucijos, atsisakyta kelių dešimčių etatų. Daugelis valdiškų įstaigų siaubingus komisijos patarimus susiveržti sėkmingai atlaikė. Ko pasiekė nuo 2009–ųjų pradžios posėdžiaujanti Saulėlydžio komisija, „Vakaro žinios" teiravosi jos vadovo Giedriaus Kazakevičiaus.

REKLAMA

Baigta Vyriausybės įstaigų funkcijų ir organizacinių struktūrų peržiūra. Čia turbūt nemažas pasiekimas?

– Saulėlydžio komisija peržiūrėjo visas likusias 8 Vyriausybės įstaigas. Siūlome atsisakyti direktorių pavaduotojų, kad būtų daugiau dirbančiųjų, mažiau vadovaujančių. Taip pat siūlome nustatyti, kad viešieji pirkimai, kompiuterinės technikos įsigijimas iš regioninių padalinių pereitų centrinės įstaigos žinion. Regionai negalėtų patys skelbti priėmimo į valstybės tarnybą konkursų, tvarkyti savo buhalterijos. Kad nebūtų 60 buhalterių, kai tą darbą gali padaryti 10. Siūlymai bus pateikti Vyriausybei. Bet struktūros keitimas užtrunka keturis mėnesius.

REKLAMA
REKLAMA

O kas trukdė sprendimus priimti anksčiau, nelaukiant kelerių metų?

– Biurokratijos aparatas visose šalyse nelinkęs trauktis, susiduriama su pasipriešinimu. Tai natūralus dalykas. O komisija pati nedalija pavedimų ministrams, sprendimus priimti yra jų valia. Taip, diskusijos, pavyzdžiui, dėl Valstybinės tabako ir alkoholio tarnybos, užsitęsė. Bet didžiausią vertę matau, kad paklausiama, ar viskas yra gerai su viena ir kita įstaiga. Prieš tai 8 metus to nebuvo klausiama.

Tai kurios įstaigos buvo pertvarkytos ir uždarytos?

– Pertvarkytas Informacinės visuomenės plėtros komitetas, panaikinta Kvalifikacijų tarnyba, bene trečdaliu sumažintas Archyvų departamentas. Iš didesnių dalykų daugiau į galvą neateina. Įvesta 4 metų kadencija įstaigų vadovams, nes kai kurie dirba po 18 metų. Jei viskas gerai, aišku, ji būtų pratęsiama dar 4 metams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neprarandate optimizmo ką nors realaus nuveikti?

– Sprendimai susiję su personalijomis, kažkieno interesais, nėra lengvai įgyvendinami, bet nereiškia, kad reikia nuleisti rankas. Visą laiką norisi nuveikti daugiau, bet rezultatas nėra tikrai tragiškas.

K. Masiulis (parlamentaras, buvęs Saulėlydžio komisijos narys):

Pasitraukiau, nes pamačiau, kad komisijos veikla užstrigo. Svarbiausia priežastis – kompetencijos stoka. Norint sutvarkyti valstybės valdymą, reikia jį išmanyti. Dabar komisijos darbą galima palyginti su, pavyzdžiui, tuo, kad nupirkus zaporožiečių gamyklą norima joje gaminti mersedesus. Du cechus atjungiam – jau gaminami mersedesai? O jei tris? O jei vieną išskaidom, kitą – panaikinam? Arba sumažinam, padidinam atlyginimus, kadrų skaičių – kas pasikeitė? Neveikia tie dalykai. Nes darbo rezultatyvumo neatsiranda. Reikėtų įvesti vadovų atsakomybę už rezultatus, jų nepasiekę gautų stipriai per kišenę. Valstybė laimėtų. Gal negražu taip kalbėti, bet komisija veikia tuščiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų