REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

..Europos Sajungos prasme mes esame energetinė sala. Dabar tiesiame tiltus, tačiau jie dar nepaverčia salos kontinento dalimi – mes turime tapti Europos energetinės infrastruktūros dalimi“, - sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį Seime vykusiame Energetikos forume A. Sekmokas aiškino, kad Lietuva kol kas yra mūsų Rytų kaimyno energetinėje sistemoje. Tuo metu mūsų tikslas  ,,turėti skaidrią rinką ir tokias kainas, kokias moka visa Europa“.

REKLAMA

Energetikos forumo dalyviams jis taip pat pasakojo, kad vienas iš Lietuvos tikslų elektros sektoriuje - sinchroniškai prisijungti prie kontinentinių Europos tinklų. Anot ministro, Lietuva taps Skandinavijos elektros rinkos dalimi, o elektros energiją jau netolimoje ateityje pirksime Oslo biržoje.

Energetikos ministro teigimu, jau 2015 m planuojama užbaigti pirmosios elektros jungties „LitPolLInk“ statybą, pradėti ir antrosios jungties darbai. Jis aiškino, kad europinėje sistemoje kiekvienas regionas turi būti ,,pakankamai autonomiškas, todėl Baltijos šalys turi pakankamai dideliu laipsniu turi tenkinti savo energetinius poreikius“.

REKLAMA
REKLAMA

,,Tikslas – sinchroninis prisijungimas. Atominė elektrinė yra tik priemonė, kad regionas galėtų save išlaikyti, kadangi Lietuvos rinka kol kas yra deficitinė“, - aiškino A. Sekmokas. Ministras pridūrė, kad tam ir reikalingas VAE projektas, nes negalime priklausyti vien nuo importuojamos elektros energijos ir nuo atsinaujinančių energetikos šaltinių.

Kalbėdamas apie VAE, jis akcentavo, kad tai strateginis, ekonomiškai atsiperkantis projektas, nes ,,siekdami politinių tikslų negalime nepaisyti ekonomikos“.

Ministras dar kartą pakartojo, kad VAE gaminamos elektros kaina, neskaičiuojant paskolų, tačiau pridėjus visas einamąsias išlaidas, įskaitant jėgainės uždarymą bus 7-10 už kilovatvalandę, bet pripažino, kad gamybos kaštai su paskolomis bus gerokai didesni.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

,,Toliau tikslinama kaina, nes įtakos turės vietinė darbo jėga, vietinės medžiagos ir paslaugos, ir ta kaina bus mažesnė, negu tokios elektrinės buvo statomos Japonijoje“, - sakė jis.

,,Statant VAE bus naudojamas Lietuvos kapitalas, dabartinio tarifo komponentė ir skolintas kapitalas – japonų, JAV investuotojų, Europos investicijų banko ir kitų šaltinių lėšos“, - vardijo jis. Tačiau finansuoti projektą iš biudžeto, A. Sekmoko teigimu, nenumatoma.

Skaičiuojama, kad Lietuvos kapitalo dalis sudarys apie 6 mlrd. Lt.

Galimas Lietuvos investicijas į VAE, vertinamas 6 mlrd. Lt suma, Seimo vicepirmininkas Česlovas Stankevičius vadina nedidelėmis.

REKLAMA

,,Tai nėra didelė suma. Konkurencinga būtent atominė energetika“,- sakė jis.

A.Sekmokas taip pat aiškino, kad Lietuvai aktualu apsirūpinti dujomis ne iš vienintelio šaltinio ir akcentavo, kad tam pasitarnaus ir dujų terminalas.

,,Suskystintų gamtinių dujų terminalas bus alternatyva ,,Gazpromo“ tiekiamoms dujoms. Mes turime užtikrinti kuo daugiau galimų tiekėjų su skirtingais pasiūlymais, kad galėtume rinktis. Ir tas pats ,,Gazpromas“ galėtų tiekti dujas, bet (reikia), kad jis nebūtų vienintelis “, - sakė jis.

Jis taip minėjo, kad Lietuva turi įgyvendinti ES direktyvą, ,,kad turėtume tiekimo saugumą, bei sukurti prielaidas susikurti dujų rinkai“.

Anot ministro, ,,yra galimybė pirkti dujas ir iš JAV rinkos, ten dujų kaina yra 4-5kartus mažesnė, negu dabar tiekia ,,Gazpromas".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų