• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakarų Švedijos kalnuose mokslininkai surado guotą eglių, kurių amžius - 8000 metų ir kurios gali būti seniausi pasaulyje tebeaugantys medžiai.

REKLAMA
REKLAMA

Ištvermingos paprastosios eglės (lot. Picea abies) buvo aptiktos aukštai ant kalno šlaito, kur jos galėjo saugiai žaliuoti išvengdamos pavojaus tapti mediena, tačiau turėjo kęsti aršias gamtines sąlygas kalnyne, skiriančiame Norvegiją nuo Švedijos.

REKLAMA

Radioaktyviosios anglies metodu Majamio laboratorijoje Floridoje buvo nustatyta, jog seniausieji iš Švedijoje aptiktų medžiai išdygo prieš 8000 metų - vadinasi, jie yra seniausi pasaulyje tebeaugantys medžiai, sakė Umeo universiteto profesorius Leifas Kullmanas.

Kalifornijoje augantis „Matūzalio“ medis, Didžiojo Kanjono pušis, dažnai vadinama seniausiu pasaulyje gyvu medžiu, kurio amžius - tarp 4500 ir 5000 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Dvi paprastosios eglės, taip pat surastos Švedijoje, Dalarnos apskrityje, kai buvo atliekami tyrimai dėl klimato kaitos, pasirodė esančios 4800-5500 metų senumo.

„Tai pirmieji medžiai, pradėję augti po ledynmečio, - sakė Larsas Hedlundas, atsakingas už aplinkos apsaugos tyrimus Dalarnos apskrityje ir padedantis atlikti klimato kaitos studijas. - Tai reiškia, kad tiriant šiandienines klimato kaitos problemas, šie medžiai gali puikiai atskleisti kiekvieną įvykusį klimato pokytį“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors medžio kamienas gali gyvuoti daugiausiai 600 metų, šios eglės išliko todėl, kad vienam kamienui sunykus, iškart pradėdavo augti naujas kamienas, sakė L.Kullmanas.

Pastaraisiais metais dėl kylančios oro temperatūros eglės ėmė augti sparčiau, todėl jas buvo lengviau aptikti kalnuotoje vietovėje.

„Gana ilgą laiką jos buvo panašios gal į pusės metro aukščio krūmus, - sakė mokslininkas. - Bet pastaruosius kelis dešimtmečius, kai klimatas pasidarė šiltesnis, jos ėmė sparčiai stiebtis į viršų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų