• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atrodo, jog prie potencialiai pavojingų mobiliojo ryšio įrenginių savybių bus pridėta dar viena. Klyvlendo (JAV) klinikoje atlikti tyrimai parodė, jog kišenėje laikomas ir pokalbio režimu veikiantis mobilusis telefonas gali pabloginti spermos kokybę.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes manome, jog šie įrenginiai naudojami, kadangi visi įsivaizduoja, jog jie labai saugūs, tačiau iš tiesų veikdami artimu nuotoliu jie gali sukelti kenksmingą poveikį lytinėms liaukoms“, sako tyrimui vadovavęs Reprodukcinės Medicinos Centro vadovas Ashokas Agarwalas.

REKLAMA

Nedidelės apimties tyrime mokslininkų komanda paėmė 32 vyrų spermos mėginius. Kiekvienas mėginys buvo patalpintas į mažus kūgio formos mėgintuvėlius ir vėliau jie buvo sugrupuoti į dvi grupes –testinę ir kontrolinę. Kontrolinė grupė nebuvo veikiama mobiliojo telefono skleidžiamais spinduliais, tačiau likusios aplinkos sąlygos buvo tokios pat kaip ir testinei grupei.

REKLAMA
REKLAMA

Testinės grupės mėgintuvėliai buvo patalpinti 2,5 cm nuotoliu nuo 850 MHz dažnio mobiliojo telefono, kuris pokalbio režimu veikė 1 valandą. Mokslininkai teigia, jog šį dažnio ruožą pasirinko dėl to, kad jis šiuo metu yra populiariausias, o 2,5 cm atstumas atitinka atstumą tarp lytinių organų ir kišenėje laikomo įrenginio. Agarwalas teigia, jog populiarėjant laisvų rankų įrangai, dauguma vyrų mobiliuosius laiko kelnių kišenėse. Kokie gi buvo tyrimo rezultatai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai nustatė oksidacinio pobūdžio reakciją – ženklų laisvųjų radikalų bei oksiduojančių medžiagų kiekio padidėjimą bei antioksidantų kiekio sumažėjimą. Tyrinėtojai teigia, jog tai atitinka spermos kokybės sumažėjimą, įskaitant ląstelių judrumą ir gyvybingumą. „Vidutinis laisvųjų radikalų kiekio padidėjimas visuose mėginiuose buvo apie 85 proc. Laisvieji radikalai yra vienas lemiančių veiksnių, sukeliančių įvairias ligas, įskaitant vėžį“, teigia tyrimo vadovas.

Tačiau mokslininkai taip pat pripažįsta, jog tyrimas turi kai kurių esminių apribojimų. Vienas jų – nedidelė imtis. Taip pat tyrimas buvo atliekamas laboratorijoje, kur nebuvo įvertinta žmogaus kūno (odos, kaulų ir audinių sluoksnių) užtikrinamos natūralios apsaugos lygis. Tikimasi, jog tai galės būti ankstyvieji didesnio tyrimo etapai, kurio metu bus modeliuojamas kūno vaidmuo apsisaugant nuo mobiliųjų telefonų skleidžiamų elektromagnetinių bangų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų