Kavos gėrimas gali sumažinti širdies ir kvėpavimo takų ligų riziką, taip pat išvengti insulto ir diabeto, tvirtina mokslininkai.

Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad per 13 metų laikotarpį vyrų ir moterų, gėrusių kavą, mirtingumas sumažėjo. Ši tendencija pastebima kalbant apie mirtis nuo bet kurios priežasties, o taip pat nuo širdies ligų, kvėpavimo takų ligų, insulto ir diabeto. Tačiau ryšio kalbant apie mirtis nuo vėžio nepastebėta, rašo „Discovery News“.

„Mes stebėjome ryšius tarp kavos gėrimo ir įvairiausių mirties priežasčių įvairiose grupėse. Efektas pastebėtas tiek kalbant apie moteris, tiek apie vyrus, kurių svoriai skirtingi, tiek kalbant apie buvusius rūkalius, tiek apie tuos, kurie niekada nerūkė“, – teigė tyrimo autorius Nealas Freedmanas iš Nacionalinio sveikatos instituto.

Tačiau tyrimas parodė asociaciją, o ne tiesioginį priežasties-pasekmės ryšį, tarp kavos ir mirtingumo lygio.

Nors didelis kavos vartojimas, kaip buvo manyta anksčiau, sukelia neigiamas pasekmės sveikatai, šis tyrimas patvirtina kitus neseniai paskelbtus rezultatus, rodančius, kad didelis kavos vartojimas nėra žalingas, o kai kuriais atvejais jis gali būti sveikatai ir naudingas, teigia Jeanine Genkinger, Kolumbijos universiteto Visuomenės sveikatos mokyklos Niujorke epidemiologijos profesorė, kuri tyrime nedalyvavo. Ji pabrėžė, kad naudingiausia būtų gerti juodą kavą – grietinėlė, cukrus ir kiti priedai sveikatai gali būti žalingi.

REKLAMA

Tyrėjai analizavo 402,26 tūkst. Amerikos pensininkų asociacijos narių kavos gėrimo įpročius. Tyrimo pradžioje dalyviai užpildė detalias anketas apie mitybą, gyvenseną ir demografiją. Tuomet jiems buvo 50–71 metų. Kol vyko tyrimas, 52 515 jo dalyvių numirė.

Kavos gėrimo ir mirtingumo ryšys stebėtas tarp skirtingos rasės ir skirtingo išsilavinimo žmonių, be to, tyrimas vyko labai didelėje grupėje, kur buvo daug mirčių. Tokio tipo analizė neatlikta jokiuose ankstesniuose tyrimuose, teigė Esther Lopez-Garcia, Madrido Autonominio universiteto Prevencinės medicinos ir visuomenės sveikatos departamento atstovė.

Naujasis tyrimas taip pat atmetė rūkymo ir alkoholio vartojimo kaip rezultatus iškreipiančių faktorių galimybę, teigė Edwardas Giovannucci, mitybos ir epidemiologijos profesorius iš Harvardo viešosios sveikatos mokyklos Bostone. „Vienas nerimą keliantis dalykas, kalbant apie kavos tyrimus, yra tas, kad kavos gėrėjai dažnai taip pat rūko arba vartoja alkoholį“, – teigė jis.

Vienas šio tyrimo trūkumų – jo dalyviai patys informavo apie kavos suvartojimą ir tik 13 metų trukusio tyrimo pradžioje, pažymėjo E. Lopez-Garcia. Be to, tyrėjai nerinko duomenų apie skirtingas vartojamos kavos rūšis, išskyrus tai, ar ji buvo su kofeinu.

Ankstesnis Mayo klinikos tyrimas parodė, kad jei per dieną išgeriami keturi ar daugiau puodeliai kavos, tai gali sukelti galvos skausmą, nerimastingumą, sutrikdyti virškinimą, širdies ritmą. Visa tai siejama su kofeinu. Vartojant per daug kavos, gali paūmėti ir kai kurie sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, nemiga, nerimas, hipertenzija.

„Potencialią įtaką širdies ir kraujagyslių ligoms įvardinti sudėtinga, iš dalies tai gali būti naudinga, iš dalies – žalinga. Tačiau šio tyrimo rezultatai leidžia manyti, kad nauda gali persverti žalą“, – kalbėjo E. Giovannucci.


Rašyti komentarą...
M
Marija
2012-05-18 08:59:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
kavą tik ryte geriu, ir visai dienai užtenka
Atsakyti
0

m
mda
2012-05-18 15:24:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Galvojau ,kad tik delfi sugeba nesamones rasyti.
Atsakyti
0

b
bubas
2012-05-19 18:06:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Matyt, geras kavos derlius užderėjo, tai šis piaras skirtas paskatinti vartojimą.
Sutinku, kad kai kuriais atvejais, kava (kofeinas, o ne skrudėsiai) gali būti kaip vaistas. Bet vaistus vartojame tik kai susergame ir šiek tiek - profilaktikai.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų