• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagrindinis materijos kilmės tyrimų centras trečiadienį žengė didžiulį žingsnį 15 metų truksiančio svarbaus eksperimento link, ir mokslininkai viliasi, kad šis eksperimentas padės įminti daugelį visatos paslapčių.

REKLAMA
REKLAMA

Centre CERN, esančiame netoli Ženevos, prie Šveicarijos ir Prancūzijos sienos, į ertmę 100 m po žeme buvo nuleistas didžiulis 1 920 t sveriantis magnetas, kuris yra pagrindinis šio eksperimento elementas.

REKLAMA

"Manome, kad šis projektas atskleis tokius dalykus, apie kuriuos dabar negalime nė svajoti", - sakė CERN - 26 valstybių Europos branduolio tyrimų organizacijos - vyriausiasis mokslininkas profesorius Josas Engelenas.

Kai kurie jo kolegos sako, kad šis eksperimentas, kurio metu Didžiajame hadronų greitintuve (LHC) susidurs dideliu greičiu lekiančios elementariosios dalelės, gali atskleisti naujų mokslui itin svarbių dalykų, pavyzdžiui, galimą egzistavimą papildomų matmenų, ne tik pločio, ilgio, aukščio ir laiko.

REKLAMA
REKLAMA

Kiti kalba apie galimas kitas visatas ir paralelinius pasaulius, kurie ilgai buvo laikomi tik hipotetine moksline fantastika.

"Fizikai tai labai jaudinantis metas. LHC turi nulemti naują žinių apie mūsų visatą lygį", - sakė vienas projekto atstovų Tejinderis Virdee (Tedžinderis Virdis).

Po žeme nuleistas magnetas yra sunkiausias įrenginio elementas ir aštuntoji iš 15 greitintuvo detalių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be magnetų ir detektorių, pagrindinis LHC elementas yra požeminiame tunelyje įrengtas 27 km žiedinis kanalas, kuriame beveik šviesos greičiu priešingomis kryptimis skries ir susidurs elementariosios dalelės.

Greitintuvas turi būti paleistas šių metų pabaigoje, o nuo kitų metų vidurio jis jau veiks visu pajėgumu.

REKLAMA

Per sekundę jame įvyks maždaug 600 mln. elementariųjų dalelių susidūrimų. Kiekvienas susidūrimas atkurs sąlygas, kurios egzistavo vos kelios nanosekundės po Didžiojo sprogimo, kuris, pasak mokslininkų, įvyko prieš 15 mlrd. metų ir dėl kurio atsirado visata.

Mokslininkai tikisi, kad aiškindamiesi, kas atsitinka toms elementariosioms dalelėms, sužinos, kaip susiformavo mūsų žinomos visatos, o galbūt - ir dar nežinomų visatų, materija.

Taip pat tikimasi daugiau sužinoti apie tamsiąją materiją, kurios, kaip manoma, yra 30-100 kartų daugiau nei "šviesiosios" materijos, iš kurios sudaryta visa stebima visata ir visa, kas joje yra, įskaitant žmones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų