• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus miesto taryba trečiadienį spręs dėl daugiafunkcio komplekso su nacionaliniu stadionu statybos koncesijos sutarties pakeitimų, indeksuojant projekto kainą bei jį kiek išplečiant. 

Vilniaus miesto taryba trečiadienį spręs dėl daugiafunkcio komplekso su nacionaliniu stadionu statybos koncesijos sutarties pakeitimų, indeksuojant projekto kainą bei jį kiek išplečiant. 

REKLAMA

Nuo tarybos sprendimo priklausys, ar nauja projekto koncesininke taps Arvydo Avulio valdoma nekilnojamojo turto bendrovė „Hanner“, jį ketinanti perimti iš investicijų bendrovės „BaltCap“. A. Avulis ne kartą sakė, kad projekto imsis tik tuo atveju, jei jo kaina bus indeksuota.  

Be to, atnaujintą koncesijos sutartį dar turės įvertinti Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), o Europos Komisija (EK) turėtų patvirtinti, kad pakeitimais nėra suteikiama neteisėta valstybės pagalba. 

Savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas BNS antradienį pranešė, kad 8 savivaldybės komitetai pritarė pakeitimams, o vienas – Kontrolės komitetas – jiems nepritarė.

REKLAMA
REKLAMA

Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos  Vilniaus miesto taryboje vadovas Liutauras Kazlavickas tikisi, kad balsuojant dėl nacionalinio stadiono projekto trečiadienį užteks koalicijos balsų. 

REKLAMA

„Nesame kažko oficialiai priėmę, bet panašu, kad koalicija turi balsų, kad priimtų sprendimą. (...) Turėjome daug diskusijų ir komitetuose, ir frakcijose, ir tarėmės koalicijoje, tai kažkokio nesutarimo dėl siūlomų sprendimų nėra. (...) Nei koalicijos partneriai (Laisvės partijos frakcija – BNS), nei mūsų frakcijos nariai tikrai nesiuntė signalų, kad yra kažkokių dvejonių dėl pasiūlyto sprendimo“, – BNS teigė L. Kazlavickas.

Jo teigimu, tarybos nariai „turėjo galimybę išgirsti visus argumentus“, o pateiktas pasiūlymas yra „pigiausias ir greičiausias būdas pastatyti stadioną“.  

REKLAMA
REKLAMA

TS-LKD Vilniaus miesto taryboje su Laisvės partija sudaro 28 narių valdančiąją koaliciją. 

Didžiausios sostinės tarybos opozicinės „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Vydūnas Sadauskas teigė, kad frakcija trečiadienį nepritars siūlomiems nacionalinio stadiono projekto pakeitimams. 

„Mūsų frakcija tikrai ne prieš, kad Vilniaus mieste atsirastų stadionas, bet mes siūlome jam skelbti atskirą (stadiono statytojo – BNS) konkursą. (...) Būtent pastatymui turėtų būti atskiras konkursas, viešųjų pirkimų būdu nustatytas nugalėtojas, kuris tą stadioną pastatytų, o po to jau sprendžiamas operavimo (koncesijos – BNS) klausimas“, – BNS sakė V. Sadauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pažymėjo, kad balsavimas dėl nacionalinio stadiono taryboje turėtų vykti tik gavus VPT įvertinimą.   

Vienu aršiausių projekto kritikų save įvardijantis opozicijos atstovas Vilniaus taryboje Aleksandras Nemunaitis sakė  balsuosiantis „griežtai prieš“ ir teigė manantis, kad trečiadienį „bus labai arši kova“. 

„Viskas daroma neskaidriai, tarybos nariams nebuvo teikiama informacija laiku, aš net kreipiausi į teismą. Realiai tik šiandien (antradienį – BNS) gavau pagrindimą, kodėl išvis vyksta tas indeksavimas. (...) Jeigu čia yra, kaip pabrėžia meras, greičiausias ir efektyviausias būdas, tai nebūtų užsakomi papildomi darbai, nes vien stadiono perprojektavimas užtruks papildomai 4 mėnesius, o arenos naujos – 13 mėnesių. Tai paprasčiausiai naujam koncesininkui perkamas laikas“, – BNS aiškino A. Nemunaitis.

REKLAMA

Anot jo, faktas, kad 28 proc. indeksavimo sumos prisiima miestas, o tik 11 proc. – koncesininkas, reiškia, kad pastarajam sudaromos geresnės sąlygos: „Aš negaliu pritarti, nes nėra nei teisinio pagrindo, nei reikalo“. 

Komplekso statybos kainą siūloma indeksuoti 40,4 proc., iš jų savivaldybė ir Vyriausybė padengtų apie 28,7 proc., o likusią dalį – 11,6 proc. (apie 9,5 mln. eurų be PVM) – „Hanner“, kuri ją dengtų iš apyvartinių lėšų ir pelno. 

REKLAMA

Bendra komplekso koncesijos kaina po indeksavimo siektų 158,19 mln. eurų (su PVM) ir būtų 2,13 mln. eurų didesnė nei iki indeksavimo – tokia yra miesto ir valstybės įsipareigojimų suma.

Ji mažėja nedaug, nes savivaldybė žada sutaupyti 35,86 mln. eurų (su PVM) paskolų palūkanų, išsimokėdama koncesininkei už jos investicijas ne per 22 metus, o per dvejus – tam reikės 15,78 mln. eurų vietoje anksčiau numatytų 51,65 mln. eurų. 

Indeksavus vien statybos kainą ji didėtų apie 27 mln. eurų (su PVM) – nuo 94,54 mln. eurų iki 121,68 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar 10,86 mln. eurų kainuotų papildomi darbai: 3 tūkst. stadiono vietų, bendrą jų skaičių padidinant iki 18 tūkst., bei universali arena. Papildomus darbus finansuotų savivaldybė. 

Projekto operavimo kaštai nekistų – jie liktų 9,87 mln. eurų (su PVM). 

A. Bužinskas yra sakęs, kad projektą miestas žada finansuoti iš savo investicinio biudžeto, beveik nesiskolinant. 

Vilniaus savivaldybė ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija su įmone „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“ 2021 metų spalį pasirašė 25 metų trukmės koncesijos sutartį, o statybas pernai rudenį jau pradėjo bendrovė „Naresta“. Šiuo metu jos sustabdytos. 

REKLAMA

Projektas ėmė strigti paaiškėjus, kad jis gerokai pabrango ir „BaltCap“ kreipėsi į partnerius prašydamas indeksuoti statybų kainą. Fondas ne kartą tikino, kad buvęs „BaltCap Infrastructure Fund“ partneris Šarūnas Stepukonis, kuris įtariamas pralošęs milijonus eurų fondo lėšų, nepadarė žalos stadiono projektą įgyvendinančiai įmonei „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“. 

Jei indeksuotą projekto kainą patvirtins miesto taryba, „Hanner“ iš „BaltCap“ turėtų išpirkti 98 proc. „Vilniaus daugiafunkcio komplekso“ akcijų valdančią įmonę „Venetus Capital“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų