Veryga apie karantino pabaigą: yra nerimo

Jau tirpsta paskutinės karantino dienos. Atveriamos kaimyninių valstybių sienos, atlaisvinami skrydžiai. Tačiau ar šis atlaisvinimas nesukels antrosios koronaviruso bangos nė neatėjus rudeniui?

Kalbame su sveikatos apsaugos ministru Aurelijum Veryga.

Tai tirpsta paskutinės karantino dienos, poryt jau to karantino nebeliks. Tai kaip jūs manot, ar jau tas laikas, ar nepliūptels nauja susirgimų banga?

Iš tiesų, yra nerimo. Ir tai, kad mes vis fiksuojam atvejus tai ir rodo, kad ta rizika išlieka. Ir kiek man tenka stebėt ir Latvija, ir Estija nefiksavo naujų atvejų. Aišku, tai nėra kažkoks galutinis rezultatas, nes jų gali atkeliauti, įvažiuoti taip kaip ir į Lietuvą atvyksta iš kitų šalių užsikrėtusių. Bet mes turim ir viduje plitimą, turim ir židinių. Tai vieną, tai kitą, su šventėm susijusį.

Tai būtent, kaip su tom šventėm. Ir šiandien girdim vienam turguj lankėsi keli žmonės, kiti bažnyčioj, apeigose vėl užsikrėtė. Kernavė, Širvintos – kaip suvaldyt tokius dalykus?

Tokius atvejus nėra labai sudėtinga suvaldyt. Todėl, kad epidemiologai surankioja kontaktus ir jiems visiems liepia izoliuotis, atrenka, kas yra aukštos rizikos. Ir dėl ko mes sakom, dėl visų tų švenčių, kad žmonės turėtų atsakingai ir gerai pagalvot, ar jiems verta jas dabar organizuot. Nes vienas užsikrėtęs gali išjungti visos šventės dalyvius ir jų šeimos narius iš gyvenimo dviem savaitėms. Tai ar tikrai verta ir skubėt su tom šventėm? Verta labai pagalvoti.

Bet tokie atvejai nėra pavojingiausi. Pavojinga tada, kai nebegalima rasti, kur žmogus užsikrėtė, kur jis buvo. Bet kol kas Lietuva neblogai tvarkosi.

Bet nuo penktadienio atsidarė siena su Lenkija, vis daugėja skrydžių, nuo savaitgalio dar jų padaugės. Ar nepadaugės tų įvežtinių atvejų? Jau dabar girdim, kad grįžtantiems izoliuotis nereikės, tikrintis nėra privaloma. Ar čia nepasipils?

Na, prisiminkim, kaip prasidėjo visa istorija. Ji prasidėjo be karantino, nuo ekstremalios situacijos. Ir tada žmonės tikrai atsakingai elgėsi ir tas mūsų pirmas atvejis Lietuvoje. Tai buvo moteris, kuriai nebuvo privaloma izoliacija, ji buvo rekomenduojama.

REKLAMA

Na, bet čia buvo tas gerasis pavyzdys.

Na, visko buvo. Bet, tikėkimės, kad didžioji dalis visuomenės bus sąmoninga. Ir izoliacija bus rekomenduojama po karantino pasibaigimo, nebus prievolė. Bet jeigu žmogus gavęs tokią rekomendaciją ir žinodamas, ką reikia daryti, vaikščios ir užkrės kitus, žinodamas, kad serga, ypatingai jausdamas simptomus, tai jam už tai gali grėst atsakomybė. Pradedant administracine ir net ir baudžiamąja.

Bet praeitą savaitę mes jau džiaugėmės, kad koronavirusas suvaldytas. Jau 4, 5, 6 atvejai. Viskas gerai. Staiga – 19. Ir praeitą savaitę pasigirdo tokių kalbų, kad galbūt net to rudens nereiks ir ta antroji banga prasidės?

Tam tikrą bangavimą mes matom nuolat. Tokie ūgtelėjimai ypatingai židiniuose kai yra nustatoma. 19 atvejų, tai čia buvo iš dviejų parų toks sudėtinis skaičius. Dalis buvo iš vieno židinio vėliau identifikuota. Tai nėra labai didelis skaičiai, bet jie išlieka. Tegul ir po tuos 5 ar  7 atvejus, jie vis tiek yra Lietuvoje. Dėl to ir sakom – virusas yra gyvas.

Dabar ministre, kitas dalykas. Per visą koronaviruso krizę, per karantiną, jūsų reitingai, populiarumas labai išaugo. Kaip jūs vertinat?

Žinot, visada smagiau, kai vertina, negu kai keikia. Tai tiesiog žmogiškai. O šiaip tai matyt žmonės nuolat mato bendraujant, nuolat mato pranešant naujienas. Matyt, iš dalies ir dėl to gerai vertina.

Tai dabar, kai geri reitingai, gal jau galvojat į rinkimus eit sąrašo viršuj, o gal iš viso apie premjero poziciją galvojat?

Ne, tikrai tokių minčių neturiu, nei apie sąrašo viršų, nei premjerystes. To, ką man tenka dabar daryt, man yra daugiau negu pakankamai. Ir labiausiai apie ką galvoju, tai apie poilsį.

O kaip jūs vertinat specialistų pasisakymus, kad jūsų populiarumas yra aukštas ir jums visai paranku, kad griežtos priemonės ir toliau tęstųsi. O gal net ir antroji banga prasidėtų. Nes prieš rinkimus tiek jums, tiek partijai tie reitingai būtų aukštesni.

REKLAMA

Nežinau, aš manau, kad tai labiau spekuliacija. Ir matyt, kad žmonės ne pagal priemonių griežtumą sprendžia, ar jie gerai, ar blogai vertina, nes visuomenės narių yra labai skirtingas nuomones turinčių. Vieni kaip tik labai pyksta, kad karantinas buvo Lietuvoje įvestas, kad per griežtos priemonės. Kiti kad per švelnios. Tai visom visuomenės grupėm tikrai niekada neįtiksi. Tad darome tai, ką reikia daryti, o visuomenė vertins pagal rezultatą.

Ir pabaigai – kokių klaidų padarėt per visą koronaviruso karantiną?

Sudėtinga pačiam savo klaidas... 

Na, bet vis tiek tikriausiai matot? Ar viską gerai padarėt?

Žiūrint į rezultatus, manau, kad Lietuva – viena iš geriausiai susitvarkiusių šalių. Tiesiog rezultatą žiūrint. O klaidų, tai, manau, kad visi mes darom. Visokių techninių dalykų ir kaip organizuoti. Nes mokėmės tiesiog darydami. Tai, aišku, kritikos ir iš savivaldybių girdėjom, ir kad per greitai, ir kad naktim kažką darėm, komunikavom. Bet supraskim, koks buvo laikas. Galvot nelabai buvo kada. Viskas keitėsi valandomis kartais. Žinoma, kad pridarėm visokių ir komunikacinių, ir bendrai klaidų. Bet kas nedirba, tas neklysta.


Rašyti komentarą...
A
Airine
2020-06-16 06:47:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nerimas yra del med pagalbos. Mokescius mokam o kokia pagalba gaunam. Neimanoma pas gydytoja uzsirasyt. Tai kam toks ministras jei jam smegenyse tik korona o i zmones nusispjauti
Atsakyti
-4

T
Tadas
2020-06-16 06:00:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Del keliu zmogeliu, kurie ir taip butu mire nuo senatves, sugriove ekonomika...sekmes maudantis srutose
Atsakyti
-9

B
Booss
2020-06-16 07:43:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pinigu plovimas
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (43)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų