Į savivaldybių tarybas kandidatuojantys asmenys privalo deklaruoti savo gyvenamąją vietą, kaip reikalauja įstatymai, o Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), iš kandidatų sąrašų išbraukdama asmenis, nedeklaravusius savo gyvenamosios vietos atitinkamoje savivaldybės teritorijoje, elgėsi tinkamai.
Tai trečiadienį konstatavo Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, paskelbė sprendimą byloje pagal Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos (LVLS) skundą, Vyriausiajai rinkimų komisijai išbraukus iš sąrašų gyvenamosios vietos nedeklaravusius kandidatus.
Valstiečiai-liaudininkai VRK sprendimą buvo apskundę Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
LVLS nuomone, gyvenamosios vietos deklaravimas - tai teisinis faktinės gyvenamosios vietos registravimas. Todėl asmeniui, esančiam de facto tam tikros savivaldybės gyventoju, bet de jure nenurodžiusiam jos deklaravimo įstaigai, vadovaujantis Konstitucijos 119 straipsniu ir teisinės valstybės principu, turėtų būti suteikta teisė kandidatuoti į tos savivaldybės tarybos narius.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pareiškėjo skundą atmetė.
Teisėjų kolegija pažymėjo, kad Konstitucijos 34 straipsnio 2 dalis suteikia teisę įstatymų leidėjui nustatyti skirtingas pasyviosios rinkimų teisės (teisė būti išrinktam) ir aktyvios rinkimų teisės (teisė rinkti) realizavimo sąlygas.
Teismas konstatavo, kad papildomų reikalavimų, pavyzdžiui, rinkimų dieną būti sukakusiam 20 metų amžiaus, nebūti nebaigusiu atlikti bausmės pagal teismo nuosprendį, taip pat ir reikalavimo būti deklaravusiam gyvenamąją vietą (Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 2 straipsnio 2,3,4 dalys), nustatymas asmenims, siekiantiems būti išrinktais, yra suprantamas ir grindžiamas siekiu užtikrinti kandidato sąsają su atstovaujama savivaldybės bendruomene.
Savivaldybių tarybų rinkimai vyks vasario 25 dieną. Juose dalyvaus maždaug 14 tūkstančių kandidatų, kuriuos iškėlė 24 partijos.