naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aiškėja, kokie žmonės sulaikyti ir suimti per prie Seimo vykusias riaušes. Pusė sulaikytųjų bedarbiai, o trečdalis – teisti. Trys net po keliolika kartų. Už grotų pakliuvo ir riaušininkus kursčiusi Seimo nario padėjėja bei kelios „Šeimų sąjūdžio“ aktyvistės. 

Aiškėja, kokie žmonės sulaikyti ir suimti per prie Seimo vykusias riaušes. Pusė sulaikytųjų bedarbiai, o trečdalis – teisti. Trys net po keliolika kartų. Už grotų pakliuvo ir riaušininkus kursčiusi Seimo nario padėjėja bei kelios „Šeimų sąjūdžio“ aktyvistės. 

REKLAMA

Nurimus emocijoms po nakties riaušių prie Seimo, pradeda aiškėti, kokie žmonės suimti už neramumų kurstymą. Policija tą naktį sulaikė 26 protestuotojus, o jų paveikslas – iškalbingas.

Vilniaus policijos viršininkas Saulius Gagas teigia: „Iš 26 asmenų 10 asmenų turėjo teistumus. Kiti asmenys buvo susidūrę su teisėsauga administracinių nusižengimų ribose. 13 iš tų sulaikytų asmenų yra bedarbiai, galbūt tai leidžia kažkokiu būdu susidaryti tam tikrą paveikslą apie tuos asmenis, kurie buvo sulaikyti.“

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė tvirtina: „Vienas asmuo šiame ikiteisminiame tyrime anksčiau jau buvo teistas 13 kartų, vienas asmuo 14 kartų ir vienas 12 kartų. Trys asmenys teisti po 12 kartus, taip pat vienam asmeniui yra pareikšti įtarimai dviejuose ikiteisminiuose tyrimuose.“

REKLAMA

Į pareigūnų rankas, dar prieš sutemstant, pakliuvo ir parlamentaro Valdemaro Valkiūno padėjėja dirbanti Nendrė Černiauskienė. Ji išgarsėjo dar prieš Seimo rinkimus, debatuose atsinešusi lazdą.

REKLAMA

Areštinėje Černiauskienę ketvirtadienį aplankė ir Petras Gražulis su Nagliu Puteikiu: „Černiauskienė pasakojo, kad ją pastūmė tas pats žmogus, kuris prieš savaitę Katedros aikštėje mitingo metu pastūmė mokytoją Astrą Astrauskaitę.“

Tačiau tai melas. Ankstesniame mitinge incidente dalyvavęs vyras šiame mitinge nedalyvavo, o ir pati N. Černiauskienė užfiksavo savo sulaikymą, kuriame matyti, kad incidentas kyla su visiškai kitu asmeniu. Įraše matyti, kad pati moteris priėjo prie žurnalistų ir trukdė jiems dirbti. 

REKLAMA

Ir susidūrė su fotografu. Bet girdėti, kad šalia buvęs pareigūnas sureagavo iš karto, nes viską matė iš arti: „Jūs dabar esate laikinai sulaikoma, nes aš puikiai mačiau, kaip jūs stūmėte.“

Į P. Gražulio pasakojimus apie kurpiamas politines bylas žmonės reaguoja net gatvėse. Kažkas nepatingėjo sustoti viduryje gatvės ir šiek tiek pavažiuoti atbuline eiga, kad P. Gražulį su N. Puteikiu garsiai pavadintų „gaidžiais“.

Policija sulaikė ir dvi „Šeimų sąjūdžio" lyderes: Adeliną Sabaliauskaitę ir Vitoldą Račkovą. Jos yra kone visų pastarųjų protestų prieš viską dalyvės ir organizatorės.

REKLAMA
REKLAMA

Adelina Sabaliauskaitė yra protestavusi kartu su kraštutinę retoriką skleidžiančiu, prieš NATO bei Europos Sąjungą nuolat burnojančiu ir Putiną šlovinančiu Žilvinu Razminu. Pastaruoju metu protestavo prieš migrantus Dieveniškėse, trukdė žurnalistams dirbti savo darbą.

Tos pačios dienos vakarą jau kurstė žmonės blokuoti kelią pareigūnams Rūdninkuose: „Norit, kad jūsų vaikus prievartautų, plėštų, vogtų? Ne? Tai elkitės padoriai!“

Po šių kurstymų policija turėjo jėga patraukti kelią į poligoną užblokavusius žmonės, nepaklusniausius purškė dujomis. O antradienio vakarą ji transliavo patį protestą ir dar kalbėjo jame per garsiakalbį. Sukurstė įtūžusius riaušininkus pulti žurnalistus: „Žurnalistai, negi jūs nemiegat? Ko jums čia reikia? Tai ko jūs čia atėjot? Ar vėl iškraipyti faktų? Bėkit namo, greitai.“

REKLAMA

Kelios sekundės prieš jai sukurstant minią pulti žurnalistus, jos pačios transliacijoje girdisi, kaip vyriškas balsas nurodo išvaryti televiziją.

Tiek Račkova, tiek ir Sabaliauskaitė, jau pasipylus akmenų krušai į pareigūnus, paragino nemėtyti akmenų, tas girdėti ir jų pačių transliacijose. Tiesa, „Šeimų maršo" organizatoriai aiškina, kad sulaikyti jų bičiuliai nekalti.

„Šeimų sąjūdžio“ pagrindinis lyderis Raimondas Grinevičius sako: „Veidai tų, kurių mėtė akmenis, negali būti nustatyti, paimama visai niekuo prisidėję žmonės ir jiems reiškiami kaltinimai.“

REKLAMA

Kad būtų atpažinti visi smurtautojai, policija prašo visuomenės pagalbos. Riaušininkus atpažinę žmonės kviečiami apie tai pranešti pareigūnams, kad tie, kurie kėlė neramumus, sulauktų atsakomybės.

„Šiandien iki pietų gavome virš 250 pranešimų su pateikta video medžiaga, nuotraukomis ir žmonės labai aktyvūs, pateikia tą informaciją. Mes analizuojame savo turimą informaciją ir galiu pasakyti, kad nėra baigtinis sąrašas 26, tų asmenų bus ir daugiau“, – sako S. Gagas.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas vyriškis, mėtantis akmenis į policiją, kaip du vandens lašai panašus į profesionalų mišrių kovų kovotoją Arnoldą Misiūną. Pats kovotojas socialiniame tinkle rodė vaizdus iš protesto – jis ten dalyvavo. Į TV3 žinių užklausą jis neatsakė, tačiau anksčiau naujienų portalui tv3.lt jis pareiškė, kad čia akmenis mėtė ne jis.

Visgi sugretinus vaizdo įrašą ir sportininko įkeltas savo paties nuotraukas, matyti, kad abiem atvejais ant veido esančios tatuiruotės tokios pačios. A. Misiūnas viešino ir savo bičiulio nuotrauką prakirsta galva. Vyriškis taip pat užfiksuotas vaizdo įraše kartu su, tikėtina, pačiu A. Misiūnu. 

REKLAMA

A. Misiūnas išgarsėjo ne dėl savo sportinių pasiekimų ringe, o dėl to, kad po pralaimėtos kovos jį nesirinkdamas žodžių iškeikė atlikėjas Egidijus Dragūnas-Selas.

Visi 26 naktį į trečiadienį sulaikyti žmonės dar šiandien laiką leido areštinėse. Prokurorai prašė teismo suimti juos visus suimti.

„Įtariamieji gali bėgti, slėptis nuo ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokurorų ar teismo, gali daryti naujas nusikalstamas veikas ir trukdyti procesui“, – sako N. Grunskienė.

REKLAMA

Bet šeši teisėjai suėmimus skyrė ne visiems. Kai kuriems riaušininkams buvo skirtos apykojės, paimti dokumentai, ar pasižadėta neišvykti iš šalies.

Teismo pirmininko pavaduotojas Mindaugas Ražanskas sako: „Dalis jų yra dirbančių, dalis jų turi šeimas, dalis galbūt neteisti, įvairių tų motyvų yra.“

Nors „Šeimų sąjūdžio" mitingas prie Seimo dar tik bus rugsėjį, o šį organizavo skandalingai pagarsėjusi mokytoja Astra Astrauskaitė, „Šeimų sąjūdžio" aktyvistų jame netrūko.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis tvirtina: „Valstybės saugumo departamentas jau sausio mėnesį yra informavęs visu sprendimų priėmėjus, institucijas apie „Šeimų sąjūdžio“ veiklą, apie tuos procesus, kurioje gali išvirsti į riaušes, ar dar kažką, ir nuolat tą informaciją teikė nuo sausio mėnesio.“

Bet kad šis mitingas pasibaigs neramumais, saugumiečiai neįžvelgė.

„Pradinių signalų nebuvo tokių, kad tai galėtų išvirsti į riaušes ir, galvoju, turbūt policijos irgi ta pati išvada turėtų būti, nes nebuvo signalų, kad tai būtinai išvirs į maištus, riaušes ar smurtą. Bet atsitiko, kaip atsitiko“, – sako D. Jauniškis.

VSD neturi duomenų, kad už riaušių stovi užsienio valstybės ir kad pačios riaušės būtų susijusios su riaušėmis Rūdninkų poligone, kur siautėjo sulaikyti nelegalai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų