Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
168
Įkalinimo įstaiga (nuotr. tv3.lt)

Tai, kas anksčiau buvo kruopščiai slepiama nuo visuomenės akių ir ausų, pačiu negražiausiu būdu išlindo į viešumą. Nuteistųjų paviešinti vaizdo įrašai, kuriuose tyčiojamasi ir smurtaujama prieš kitus bausmę atliekančius asmenis, pribloškia brutalumu. Bet tokia yra realybė ir ją, nors ir uždelsus, pats metas pripažinti.

168

Tai, kas anksčiau buvo kruopščiai slepiama nuo visuomenės akių ir ausų, pačiu negražiausiu būdu išlindo į viešumą. Nuteistųjų paviešinti vaizdo įrašai, kuriuose tyčiojamasi ir smurtaujama prieš kitus bausmę atliekančius asmenis, pribloškia brutalumu. Bet tokia yra realybė ir ją, nors ir uždelsus, pats metas pripažinti.

REKLAMA

Pabandykime pažvelgti į Lietuvos įkalinimo įstaigų problemas per statistikos prizmę. Vien šiais metais (iki rugpjūčio 1 d.) įkalinimo įstaigose buvo surasti net 3917 mobilaus ryšio telefonai. Per atitinkamą laikotarpį iš nuteistųjų paimta 5 tūkst. litrų alkoholio raugo ir alkoholio.

Ir tai dar ne viskas. Per septynis šių metų mėnesius pradėti net 105 ikiteisminiai tyrimai dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų. Ir čia pateikiami oficialūs paimtų draudžiamų daiktų kiekiai. O kiek dar jų likę nuteistųjų kruopščiai įrengtose slėptuvėse? Tad ar kažką galėtų stebinti smurto protrūkiai toje vietoje, kur alkoholis ir narkotikai yra pakankamai lengvai prieinami.

REKLAMA

Akivaizdu ir tai, kaip didžioji dalis draudžiamų daiktų pasiekia nuteistuosius. Bet ir kalbant apie permetimus bejėgiškai skėsčiojama rankomis – tai trūksta lėšų, tai atitinkamų įstatymų leidėjų sprendimų. Vis kažkas nepadaroma iki galo, o tai tik palengvina nuteistųjų gyvenimą.

Permetimų dilema

Laikinasis Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos vadovas Dainius Sušinskas tv3.lt sakė, kad permetimai sėkmingai vykdomi dėl kelių priežasčių:

„Žemos įkalinimo įstaigas juosiančios tvoros, milžiniškas ir miškingas perimetras, kurio stebėjimui nepakanka turimų žmogiškųjų resursų. Taip pat per menkos sankcijos (baudos), kurios gresia „permetėjams“. Tad nei nuteistieji, nei jiems draudžiamus daiktus permetantys asmenys nebijo ir rizikuoja.“

REKLAMA
REKLAMA

Tarsi juodu ant balto viskas išdėstyta. Padaryk aukštesnes tvoras, priimk į darbą daugiau pareigūnų bei stebėk, kaip situacija keičiasi į gerąją pusę. Tik šioje vietoje D. Sušinskas atkreipia dėmesį į dar vieną svarbų aspektą.

„Pradedantysis pareigūnas įkalinimo įstaigoje uždirba 650 eurų „į rankas“. Žinoma, kai reikėjo atlikti papildomas kratas, kvietėme dirbti viršvalandžius, tai žmonės uždirbo ir 1100 eurų“, - sakė D. Sušinskas.

Pamirškime priedus prie algos ir užduokime klausimą, ar labai daug kas norėtų dirbti žudikų, prievartautojų ar kitokio plauko nusikaltėlių aplinkoje už 650 eurų? Kai kasdien tau gali būti grasinama – tiek asmeniškai, tiek per šeimos narius. Anot D. Sušinsko, prisideda ir visuomenės požiūris į pareigūną: „Žmonės pareigūnuose visada mato potencialius kyšininkus, įžvelgia tik blogą. Tikrai nesakau, kad visi yra šventi. Taip, yra pareigūnų, kurie padarė nusižengimų ir už tai sulaukė atitinkamų pasekmių. Bet, deja, šiuo metu pareigūno vardas nėra gerbiamas.“

REKLAMA
REKLAMA

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius naujienų portalui tv3.lt užtikrino, kad tvarkai įkalinimo įstaigose įvesti numatytas papildomas finansavimas. Papildomos lėšos turėtų būti skirtos ne tik esamų pareigūnų atlyginimų didinimui, bet ir naujiems etatams.

„Kalbant apie Pravieniškes, tai situacija buvo tokia, kad, pavyzdžiui, 300 nuteistųjų saugojo 9 pareigūnai. Nors visą „komplektą“ turėjo sudaryti 33 pareigūnai. Skyrėme papildomą finansavimą, kad dirbtų daugiau prižiūrėtojų“, - teigė E. Jankevičius.