Siūlymas naikinti tautinių mažumų mokyklas - „dovana propagandinėms klišėms“

Politologas Tomas Janeliūnas neapgalvota „dovana propagandinėms klišėms“ vadina buvusio Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo Gedimino Grinos siūlymą naikinti tautinių mažumų mokyklas.

„Pats siūlymas tai daryti yra neapgalvotas“, - BNS trečiadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių mokslų ir instituto dėstytojas.

Pasak jo, toks pareiškimas gali paskatinti kaltinimus Lietuvai pažeidinėjant tautinių mažumų teises.

„Vos tik perskaičius tokią žinutę man pirmoji mintis buvo - nedaug tereikėtų laukti, kol šitos žinios bus išverstos į rusų ir lenkų kalbas ir šitas buvusio VSD direktoriaus tezės galėsime skaityti rusiškuose ir lenkiškuose žiniasklaidos šaltiniuose, ir reakcija būtų labai nuspėjama: kad Lietuva skuba pažeidinėti tautinių mažumų teises, riboti jų galimybes gauti išsilavinimą savo gimtąją kalba“, - kalbėjo T.Janeliūnas.

„Tai tiesiog dovana galimoms propagandinėms klišėms, ir aš esu nustebęs, kaip buvęs saugumo pareigūnas, kuris puikiai žino visas propagandos subtilybes, taip neapgalvotai išdėstė savo nuomonę“, - pridūrė jis.

REKLAMA

Pasak T.Janeliūno, spręsti tautinių mažumų mokyklose kylančias problemas reikia, bet dėl atskirų atvejų negalima abejoti visa tautinių mažumų švietimo sistema.

„Bandymas uždaryti tautinių mažumų mokyklas sukeltų didžiulį bendruomenių pasipiktinimą, nekalbant apie politines jėgas, kurios naudojasi tokiomis problemomis. Aš tikrai esu įsitikinęs,kad tose pačiose mokyklose galima užtikrinti normalų lavinimosi procesą, o jei jose yra žalingų veiklų, reikia spręsti konkrečias problemas - galbūt daugiau dėmesio skirti, nereikia jų užmiršti, daugiau domėtis, stebėti, kas ten vyksta“, - kalbėjo T.Janeliūnas.

Buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas G.Grina po naujų žiniasklaidos pranešimų apie Rusijon į stovyklas vykusius tautinių mažumų mokyklų moksleivius iškėlė idėją atsisakyti tautinių mažumų mokyklų.

„Tokios mokyklos visiškai neugdo pilietiškumo, nes jos yra izoliuotos tautinės visuomenės prasme. Jei mokykla grindžiama ne bendros, o tautinės mažumos pagrindu, vadinasi, jie remiasi kažkokiu kitu pagrindu. Ir ką mes matėme pernai, ką matome šiemet - niekas nesikeičia, kiekvienas direktorius aiškina savo tiesą, o problema išlieka“, – BNS trečiadienį sakė G.Grina.

Buvęs VSD vadovas nesiėmė vertinti, ar tokius siūlymus įmanoma įgyvendinti dėl Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų. Europos Tarybos Tautinių mažumų apsaugos konvencija numato, kad tose teritorijose, kuriose tradiciškai arba gausiai gyvena tautinėms mažumoms priklausantys asmenys, šalys „stengiasi kiek įmanoma užtikrinti, kad mažumoms priklausantys asmenys turėtų reikiamas galimybes mokytis tos mažumos kalbos arba mokytis ta kalba“.


Rašyti komentarą...
t
tomas
2015-12-10 05:57:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
As manau naikint nereiketu
Atsakyti
0

D
Domi
2015-12-10 13:15:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Sutinku su politologu visiškai. Reikia prarasti sveiką protą, kad pasiūlyti tokį marazmą, kaip Grina siūlo. Jau taip nuolat nesusipratimai kyla dėl mažumų. Žinoma, kad daugelis mažumų nusiskundimų yra nepagrįsti, tačiau nereaguoti ar nekreipti dėmesio -negalima. Turime taikiai ir draugiškai gyventi - jie mūsų tautos dalis.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų