Seimas svarstys, ar keisti Lietuvos archyvų departamento prie Vyriausybės statusą į Teisingumo ministerijos padalinį ir centralizuoti valstybės archyvų sistemos valdymą.
Antradienį parlamentarų po pateikimo pritartame alternatyviame Vyriausybės pateiktam Dokumentų ir archyvų įstatymo projekte siūloma, kad politikos formavimo šioje srityje funkcijos ir kitos Lietuvos archyvų departamento vykdomos funkcijos būtų perduotos Teisingumo ministerijai. Valstybinės archyvų sistemos valdymą siūloma centralizuoti - reorganizuojant Lietuvos archyvų departamentą į Teisingumo ministerijos padalinį su Teisingumo ministerijai pavaldžiomis įstaigomis - savarankiškais viešaisiais juridiniais asmenimis valstybės archyvais.
Už tokias įstatymo pataisas balsavo 41 parlamentaras, prieš buvo 3, susilaikė 13 Seimo narių. Pagrindiniu komitetu projektams svarstyti paskirtas Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, papildomu - Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Preliminari svarstymo Seimo posėdyje data - lapkričio 5 d.
Reorganizuojant valstybinės archyvų sistemos valdymą tikimasi užtikrinti vienodą visų valstybės archyvų kaip savarankiškų viešųjų juridinių asmenų statusą ir pavaldumą Teisingumo ministerijai, valstybės archyvų, kaip valstybės dokumentinio paveldo kaupimo, saugojimo, naudojimo ir administravimo įstaigų bei atminimo institucijų, veiklos tęstinumą.
Dabartinės Lietuvos archyvų departamento struktūros pokyčius paskatino Valstybės valdymo tobulinimo - Saulėlydžio - komisijos išvados.
Jas įvertinus Teisingumo ministerija buvo pasiūlė reorganizuoti Lietuvos archyvų departamentą ir jam pavaldžias įstaigas į Nacionalinę dokumentų ir archyvų tarnybą prie Teisingumo ministerijos su struktūriniais padaliniais: Lietuvos centriniu valstybės archyvu, Lietuvos valstybės istorijos archyvu, Lietuvos valstybės ypatinguoju archyvu ir Lietuvos literatūros ir meno archyvu.
Reorganizuojant Lietuvos archyvų departamentą ir jam pavaldžias įstaigas ne mažiau kaip 10 proc. sumažės pareigybių skaičius, atitinkamai sumažės ir tam skiriami biudžeto asignavimai.
Mažinant valstybės biurokratinį aparatą bei centralizuojant vidaus administravimo funkcijas valstybinės archyvų sistemos įstaigos taps Nacionalinės dokumentų ir archyvų tarnybos struktūriniais padaliniais, o įstaigų vadovai taps šios tarnybos struktūrinių padalinių vadovais.
Politikos dokumentų valdymo ir naudojimo srityje formavimas iš Lietuvos archyvų departamento bus perduotas Teisingumo ministerijai, o Nacionalinė dokumentų ir archyvų tarnyba dalyvaus įgyvendinant minėtą politiką.
Tokiam įstatymo projektui Vyriausybė pritarė birželio 10 dieną.