• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiau­lių sa­vi­val­dy­bei sunk­me­tis, at­ro­do, bai­gė­si. Įver­ti­nus val­di­nin­kų gau­na­mus at­ly­gi­ni­mus, ku­rie vie­šai skel­bia­mi sa­vi­val­dy­bės in­ter­ne­to sve­tai­nė­je, ma­ty­ti, kad al­gos ke­lia­mos. Ati­tin­ka­mai ky­la ir val­di­nin­kų gau­na­mi prie­dai prie at­ly­gi­ni­mų. Jie, pa­si­ro­do, ski­ria­mi ne už darbą, ne už nuopelnus, o tie­siog šiaip, už gra­žias akis.

REKLAMA
REKLAMA

Pa­ra­dok­sa­lu, kad bank­ro­to ri­ba jau se­niai per­ženg­ta, biu­dže­tas ma­ži­na­mas, o val­džios vy­rai tur­tė­ja. Skurs­tan­čios vi­suo­me­nės nuo­mo­nės, ko­kių al­gų nu­si­pel­nė jų tar­nai, nie­kas ne­klau­sia.

REKLAMA

Biu­dže­ti­nin­kai pa­si­spaus tik gruo­dį

Fi­nan­sų mi­nis­te­ri­jos duo­me­ni­mis, 2011 me­tų ko­vo 31-ąją bu­vo pra­sko­lin­ta 41,6 pro­c. Šiau­lių mies­to biu­dže­to. Au­di­to­riai nu­sta­tė, kad šie­met su­pla­nuo­tos 163 mln. li­tų įplau­kos net 35,9 pro­c. vir­ši­ja pa­gal Me­to­di­kos įsta­ty­mą su­da­ry­tą pro­gno­zę, ir pri­pa­ži­no, kad tik­ra­sis mies­to biu­dže­to pa­ja­mų ir sko­lų san­ty­kis jau sie­kia net 84 pro­c. – bank­ro­to ri­ba se­niai per­ženg­ta. Per­ženg­tas ir sko­li­ni­mo­si li­mi­tas – sa­vi­val­dy­bėms lei­džia­ma 40 pro­c. ri­ba.

REKLAMA
REKLAMA

Mies­to biu­dže­ti­nėms įstai­goms sa­vi­val­dy­bės va­do­vai jau lie­pė ap­si­kar­py­ti šių me­tų biu­dže­tą de­šim­ta­da­liu, ta­čiau sa­vęs ne­nusk­riau­dė – bu­vo pa­di­din­ti val­di­nin­kų at­ly­gi­ni­mai.

Rugp­jū­čio 25-ąją Šiau­lių mies­to ta­ry­ba bu­vo pri­vers­ta pa­keis­ti biu­dže­tą. Per pus­me­tį ne­su­rin­kus be­veik 9 mln. li­tų pa­ja­mų, biu­dže­to pa­ja­mos bu­vo su­ma­žin­tos 17 mln. li­tų – nuo 287 iki 266 mi­li­jo­nų. Iš­lai­dos vis tiek li­ko di­des­nės už pa­ja­mas dau­giau kaip 20 mln. li­tų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ži­no­ma, bu­vo su­da­ry­tas ir ma­ži­ni­mų są­ra­šas – dau­giau nei 20 punk­tų. 11,5 mln. li­tų su­ma­žin­tos biu­dže­to pa­ja­mos iš gy­ven­to­jų pa­ja­mų mo­kes­čio, nes jo ne­su­ren­ka­ma dau­giau­sia. O kaip su­rinks? Šiau­lie­čiai juk val­di­nin­kų gau­na­mų al­gų dy­džiu pa­si­gir­ti ne­ga­li.

REKLAMA

Smog­ta ir per al­gas. Biu­dže­ti­nių įstai­gų dar­buo­to­jų lė­šos už­mo­kes­čiui su­ma­žin­tos dau­giau nei 24 mln. li­tų. Tai reiš­kia, kad gruo­dį ir sa­vi­val­dy­bės, ir ki­tų biu­dže­ti­nių įstai­gų dar­buo­to­jai ne­gaus al­gų – tik avan­sus. Sau­sį jau bus pa­tvir­tin­tas nau­jas mies­to biu­dže­tas, tad ir al­gos bus pa­tvir­tin­tos nau­jos. Neil­gai biu­dže­ti­nin­kai pa­si­spaus – vos pa­sku­ti­nį me­tų mė­ne­sį, nors biu­dže­tas per­skirs­ty­tas rugp­jū­tį.

REKLAMA

Sa­vait­raš­čiui „Šiau­liai plius“ pra­dė­jus do­mė­tis, kiek už­dir­ba Šiau­lių val­di­nin­kai, paaiš­kė­jo, kad jų al­gos 2010 m. bu­vo su­ma­žin­tos, ta­čiau šie­met pa­di­din­tos. Jei per­nai mies­to me­ras vi­du­ti­niš­kai „po­pie­riu­je“ per mė­ne­sį už­dir­bo 5248 Lt, tai šie­met net 400 li­tų dau­giau – 5664 Lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vi­ce­me­rėms kaž­ko­dėl al­gos su­ma­žė­jo, tie­sa, tik 50 li­tų. Per­nai jos vi­du­ti­niš­kai už­dir­bo po 4368 Lt, šie­met – 4316 Lt.

Ta­čiau ne me­ras, mies­to gal­va, pa­si­ro­do, gau­na di­džiau­sią al­gą. Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius ir net re­tai gir­di­mas sa­vi­val­dy­bės kont­ro­lie­rius įver­ti­na­mi dos­niau. Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius per­nai „po­pie­riu­je“ ga­vo 5698 Lt, šie­met – net 6020 Lt. Ne ma­žiau už­dir­ba ir sa­vi­val­dy­bės kont­ro­lie­rius – per­nai jis ga­vo 5641 Lt, šie­met – 5669 Lt.

REKLAMA

Prie­dai – ne už konk­re­čius dar­bus

Me­rui Jus­ti­nui Sar­taus­kui ir vi­ce­me­rėms Dai­vai Ma­to­nie­nei bei Dan­guo­lei Mar­tin­kie­nei prie­dai už pa­pil­do­mą dar­bą ne­mo­ka­mi. Ta­čiau prie­dus gau­na ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius Vla­das Da­mu­le­vi­čius ir du jo pa­va­duo­to­jai – Vac­lo­vas Ving­ras ir Vik­to­ras Strups.

REKLAMA

Pra­dė­jus do­mė­tis, kiek ir už ko­kius konk­re­čius dar­bus ad­mi­nist­ra­ci­ja gau­na prie­dus, ki­lo ne­ma­žai klau­si­mų. Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vė spau­dai Jū­ra­tė Rau­du­vie­nė in­for­ma­vo, kad konk­re­čių pi­ni­gų su­mų ji įvar­dy­ti ne­ga­lin­ti, nes, va­do­vau­jan­tis As­mens duo­me­nų tei­si­nės ap­sau­gos įsta­ty­mo nuo­sta­to­mis, vi­suo­me­nė tu­ri tei­sę gau­ti in­for­ma­ci­ją, ta­čiau ji tu­ri bū­ti tei­kia­ma api­bend­rin­tai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Rau­du­vie­nė in­for­ma­vo, kad Ta­ry­bos spren­di­mu Vla­dui Da­mu­le­vi­čiui yra mo­ka­mas 40 pro­c., o Vac­lo­vui Ving­rui ir Vik­to­rui Strups – 25 pro­c. dar­bo už­mo­kes­čio prie­das už įpras­tą dar­bo krū­vį vir­ši­jan­čią veik­lą.

Šiau­lių ra­jo­ne si­tua­ci­ja šiek tiek ki­to­kia. Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riui Kęs­tu­čiui Luk­šui ski­ria­mas 30 pro­c. al­gos dy­džio prie­das, o pa­va­duo­to­jui Gin­tau­tui Do­mar­kui – 20 pro­c. Prie­dų dy­dį nu­sta­to Ta­ry­ba. Ra­jo­no po­li­ti­kai kaž­ko­dėl sa­vo ad­mi­nist­ra­ci­ją „nu­skriau­dė“.

REKLAMA

Po­li­ti­niams va­do­vams prie­dų nė­ra, o ad­mi­nist­ra­ci­jos va­do­vams prie­dai skir­ti nuo­la­ti­niai, mo­ka­mi kas mė­ne­sį prie at­ly­gi­ni­mo ne už konk­re­tų dar­bą, bet kaip Ta­ry­bos spren­di­me įvar­dy­ta: „už įpras­tą dar­bo krū­vį vir­ši­jan­čią veik­lą“.

REKLAMA

Ko­kios gi pi­ni­gų su­mos iš­mo­kė­tos ad­mi­nist­ra­ci­jai? Anot J. Rau­du­vie­nės, ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riui mo­kė­ta nuo ge­gu­žės mėn., pa­va­duo­to­jams – nuo bir­že­lio, nes jie vė­liau pra­dė­jo dirb­ti. Iš vi­so per ge­gu­žės, bir­že­lio, lie­pos mėn. jiems vi­siems „po­pie­riu­je“ iš­mo­kė­ta 11 964 Lt.

REKLAMA
REKLAMA

„Pro­cen­tus pa­ra­šiau, o at­ly­gi­ni­mai vi­sų yra vie­ši tink­la­la­py­je www.siau­liai.lt, sky­re­ly­je „Veik­la“. Ta­ry­bo­je, ski­riant prie­dus, bu­vo ko­men­tuo­ja­ma, jog tai pa­pil­do­mi dar­bai, ren­gi­niai po dar­bo va­lan­dų ir ne dar­bo die­no­mis“, – sa­kė J. Rau­du­vie­nė.

Neb­lo­gai dirb­ti ad­mi­nist­ra­ci­jo­je. Vaikš­tai po ren­gi­nius ir dar al­gą už tai gau­ni... O jei ne­vaikš­tai, ir­gi gau­ni, nes prie­das sta­bi­lus. Ir dar to­kiu me­tu, kai pra­si­sko­li­nu­sius Šiau­lius da­bar ga­li­ma nu­si­pirk­ti. Su­mo­ki sko­las ir esi Šiau­lių sa­vi­nin­kas. Tik ka­ži, ar sa­vi­nin­kas to­kias al­gas val­di­nin­kams mo­kė­tų. Ar, pa­vyz­džiui, ko­kios nors įmo­nės vadovas, kai ši bank­ru­tuo­ja, mo­ka prie­dus prie al­gų sa­vo dar­buo­to­jams? Ar net ne ties bank­ro­to ri­ba esan­čios, o pel­nin­gai dir­ban­čios įmo­nės sa­vi­nin­kas mo­kėtų sta­bi­lius prie­dus prie at­ly­gi­ni­mo ne už nu­veik­tus dar­bus, iš­sė­dė­tus virš­va­lan­džius, bet tie­siog šiaip – už po­ten­cia­lią ga­li­my­bę, kad tuos virš­va­lan­džius ga­li tek­ti dirb­ti?

REKLAMA

Jei taip el­gia­si, va­di­na­si, ne­be­ma­to per­spek­ty­vos

„Ra­šiau ir į Pre­zi­den­tū­rą laiš­kus apie tai, kad prie­dai val­di­nin­kams ne­tu­ri bū­ti mo­ka­mi. Ką reiš­kia for­mu­luo­tė „už įpras­tą dar­bo krū­vį vir­ši­jan­čią veik­lą“? Ji te­reiš­kia, kad ne­svar­bu, ar dir­ba, ar ne­dir­ba val­di­nin­kas, prie­dą jis vis tiek gau­na. Gau­na ir už ne­dar­bą. Ab­sur­das kaž­koks“, – sa­ko Ta­ry­bos na­rys ir vers­li­nin­kas Ar­tū­ras Vi­soc­kas. Jo ži­nio­mis, nuo­sta­tos dėl prie­dų „už įpras­tą dar­bo krū­vį vir­ši­jan­čią veik­lą“ ne­be­liks nuo 2013-ųjų. Ko­dėl ne nuo ki­tų? Ma­tyt, val­di­nin­kams to­kiam „smū­giui“ rei­kia po­ros me­tų pa­si­reng­ti mo­ra­liš­kai.

„Man gė­da, kad ma­no mies­to ad­mi­nist­ra­ci­ja pa­si­tvir­ti­no mak­si­ma­lius prie­dus prie at­ly­gi­ni­mų. Sky­rių ve­dė­jų at­ly­gi­ni­mai „pri­trauk­ti“ prie di­džiau­sių įma­no­mų. Ant tos „ada­tos“ jie ir sė­di, bi­jo­da­mi pra­ras­ti al­gą, pa­tai­kau­ja ir ne­reiš­kia sa­vo nuo­mo­nės. Vi­si si­tua­ci­ją ži­no pui­kiai, ką rei­kė­tų da­ry­ti – ir­gi ži­no pui­kiai, bet ne­da­ro. Nes tik taip jie ga­li iš­lai­ky­ti sa­vo dar­bo vie­tą. Jie ne tik ne­tu­ri lais­vės veik­ti, bet jos jau ir ne­be­no­ri. To­kia po­zi­ci­ja – bau­džiau­nin­ko po­zi­ci­ja“, – sa­ko A. Vi­soc­kas.

REKLAMA

Po­li­ti­kas at­sklei­džia, kad į jį bu­vo krei­pę­sis da­bar sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­to­riaus pa­va­duo­to­ju dir­ban­tis Vik­to­ras Strups, pra­šy­da­mas pa­lai­ky­ti. „Pa­sa­kiau jam, kad jis da­bar tu­ri „auk­si­nę“ pro­gą at­si­sa­ky­ti prie­do. Jis su tuo su­ti­ko ir bu­vo nu­ste­bęs, kad prie­das jam bu­vo pa­skir­tas“, – sa­ko pa­šne­ko­vas.

A. Vi­soc­kas tei­gia nie­kaip ne­ga­lin­tis su­pras­ti, ko­dėl Ta­ry­ba, ku­rio­je daug vers­li­nin­kų, ne­ge­ba kaip įmo­nių sa­vi­nin­kai įver­tin­ti mies­to biu­dže­to. Juk kiek­vie­nas in­di­vi­dua­liai, jei įmo­nei gre­sia bank­ro­tas, priim­tų tik­rai ne to­kius spren­di­mus, ko­kius prii­ma bū­rys po­li­ti­kų.

„Vers­li­nin­kas ge­ba iš la­bai to­li da­ry­ti spren­di­mus. Dar ko­vo mė­ne­sį bu­vo ga­li­ma pa­tvir­tinti su­ma­žin­tą biu­dže­tą. Jei „cheb­ra“ taip el­gia­si, reiš­kia, ne­be­ma­to jo­kios per­spek­ty­vos“, – sa­ko A. Vi­soc­kas.

Po­li­ti­kas da­bar itin daug sa­vo lai­ko ski­ria tam, kad bū­tų su­ma­žin­tos va­di­na­mo­sios „kan­ce­lia­ri­nės iš­mo­kos“ Ta­ry­bos na­riams. A. Vi­soc­ko nuo­mo­ne, ne­rea­lu Ta­ry­bos na­riui „pra­va­ži­nė­ti“ 800 li­tų.

REKLAMA

„Šiau­liai – per ma­žas mies­tas to­kias su­mas „pra­va­ži­nė­ti“. No­rint tiek iš­leis­ti, rei­kia au­to­mo­bi­ly­je gy­ven­ti ir nei­ti į dar­bą. Sa­vo au­to­mo­bi­lį kaip Ta­ry­bos na­rys nau­do­ju gal du pro­cen­tus. Ta­ry­bos na­riai tu­ri pa­tys įver­tin­ti, kiek nau­do­ja au­to­mo­bi­lį. Įma­no­ma kom­pen­suo­ti ir pa­tei­kus kvi­tus. Su sa­vo pi­ni­gais kiek­vie­nas ga­li da­ryt ką no­ri, bet ne su žmo­nių pi­ni­gais“, – sa­ko jis ir tei­gia siek­sian­tis, kad kom­pen­sa­ci­jos Ta­ry­bos na­riams bū­tų ne 0,3 VDU (vi­du­ti­nis dar­bo už­mo­kes­tis), bet 0,1.

Prie­dai sunk­me­čiu bū­ti­ni „var­dan tos Lie­tu­vos“?

Vers­li­nin­kas ir po­li­ti­kas Vid­man­tas Ja­per­tas va­do­vau­ja įmo­nei, ku­riai te­ko iš­gy­ven­ti sunk­me­tį, ir sa­ko, kad vie­nin­te­lio re­cep­to, kaip elg­tis – nė­ra. „Įmo­nės tiks­las – iš­gy­ven­ti ir iš­lai­ky­ti dar­bin­gą ko­lek­ty­vą. Ga­li su­ma­žin­ti al­gas tiek, kad ne­tek­si žmo­nių, to­dėl su­si­tin­ki ir kal­bi su jais, ar su­si­verž­ti rei­kia dir­žus ir dirb­ti, ar iš­si­mo­kė­ti mak­si­ma­lias al­gas ir iš­si­skirs­ty­ti“, – sa­ko jis.

REKLAMA

Silp­ni ko­lek­ty­vai, jo tei­gi­mu, su­by­ra, bet vie­na­reikš­miš­kai sa­ky­ti, kad iš­gel­bės al­gų ma­ži­ni­mas, ne­ga­li­ma. „Vers­li­nin­kui pa­pras­čiau – jis konk­re­čiai ži­no, kiek sam­do­mam žmo­gui už ko­kį dar­bą ga­li skir­ti lė­šų. Vals­ty­bės tar­ny­bo­je nė­ra ga­li­my­bės įver­tin­ti dar­buo­to­jo su­ku­ria­mos pri­dė­ti­nės ver­tės, to­dėl vals­ty­bė nu­sta­čiu­si žai­di­mo tai­syk­les“, – sa­ko V. Ja­per­tas aiš­kin­da­mas, kad ir al­ga, ir prie­dai ša­lies sa­vi­val­dy­bė­se nu­sta­ty­ti pa­gal įsta­ty­mus. Jų Ta­ry­ba pa­ti ne­su­si­gal­vo­jo.

„Vis dėl­to man at­ro­do žmo­nių klai­di­ni­mas tai, kad ro­do­ma gau­na­ma al­ga, ta­čiau ne­ro­do­mi su­ku­ria­mi prie­dai, kom­pen­sa­ci­jos. Tai ma­siš­kai tai­ko­ma Lie­tu­vo­je. Vers­le yra su­si­ta­ri­mai, o vals­ty­bės tar­ny­bo­je – prie­dai, nors jie ir ver­ti­na­mi kri­tiš­kai. Pa­sa­ky­ti val­di­nin­kui, kad jis gaus ta­ri­fi­nį at­ly­gi­ni­mą ir tu­rės dirb­ti var­dan tos Lie­tu­vos... Taip ne­to­li te­nuei­sim“, – ko­men­tuo­ja po­li­ti­kas.

REKLAMA

Šiau­lius iš­gel­bės žur­na­lis­tai?

„Ko­kio dy­džio kom­pen­sa­ci­jas gau­na Ta­ry­bos na­riai, aš ne­ži­nau, nes aš jo­mis ne­si­nau­do­ju. Bet jei aš ne­si­nau­do­ju, tai ne­ga­liu sa­ky­ti, kad ir jūs vi­si ne­be­val­gy­ki­te“, – sa­ko Ta­ry­bos na­rys Ai­das Ged­vi­las. Jis ma­no, kad Ta­ry­bo­je esan­tys vers­li­nin­kai Šiau­lių neiš­gel­bės, nes jų Ta­ry­bo­je per ma­žai.

Vis dėl­to A. Ged­vi­las, pa­ts bū­da­mas vers­li­nin­kas, ver­tin­da­mas Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riui ir jo pa­va­duo­to­jams mo­ka­mus prie­dus už neaiš­ku ko­kį dir­ba­mą dar­bą, sa­ko sa­vo įmo­nė­je prie­dus mo­kė­tų at­si­žvelg­da­mas į dar­buo­to­jų kom­pe­ten­ci­ją, užim­tu­mą ir re­zul­ta­tus.

„Vals­ty­bės įstai­go­se tai su­dė­tin­giau su­kont­ro­liuo­ti, bet at­si­sa­kyti prie­dų – ne auk­so vi­du­rys. Ži­nau, kad vi­ce­me­rė tiek užim­ta, kad na­mo ne­grįž­ta. O prie­do ne­gau­na. Va čia pro­ble­ma, ne­tvar­kos daug“, – sa­ko A. Ged­vi­las.

O kas tvar­ką tu­rė­tų įves­ti? „Čia jūs daug ga­li­te pa­da­ry­ti. Aš ju­mis ti­kiu“, – at­sa­kė po­li­ti­kas.

Ok­sa­na LAU­RU­TY­TĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų