Šiandien Seime vykusioje spaudos konferencijoje Seimo nariai Gintaras Songaila ir Rytas Kupčinskas pristatė Seime įregistruotą alternatyvų įstatymo projektą Vyriausybės pateiktam Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymui.

„Lietuvos Respublikos Vyriausybė įregistravo Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymą, kuriame siūloma, rašant vardus ir pavardes asmens tapatybės dokumentuose, asmens pageidavimu vartoti nelietuvišką asmenvardžio formą (naudojant visų esamų pasaulyje kalbų, kurios turi lotyniško pagrindo abėcėlę, raides). Pateikėjai atsižvelgė į Lenkijos Respublikos ir Lenkų rinkimų akcijos Lietuvoje spaudimą, nors patys pripažįsta, kad šis siūlymas susiduria su konstitucinėmis problemomis“, – teigia spaudos konferenciją šia tema surengęs Seimo narys Gintaras Songaila.

Anot įstatymo projekto autorių G.Songailos ir R.Kupčinsko, šis Vyriausybės siūlymas iš esmės prieštarauja  Lietuvos Respublikos Konstitucijai, Konstitucinio teismo sprendimams, nustatantiems konstitucinio lietuvių kalbos statuso doktriną (įskaitant ir 2009 m. lapkričio 6 d. sprendimą, kuriame nurodoma, kad net ir papildomai pateikta informacija apie asmens vardą ir pavardę nelietuviška forma negali prilygti lietuviškai formai, kuri turi būti vartojama visuose Lietuvos Respublikos kompetentingų institucijų išduodamuose dokumentuose).

REKLAMA

Daugelio visuomeninių organizacijų atstovų, kalbininkų ir visuomenės veikėjų, nepriklausomybės akto signatarų protestai dėl šio įstatymo projekto yra pateikti Lietuvos Respublikos Prezidentei, Seimo pirmininkei.

Seimo nario R.Kupčinsko įsitikinimu, spartėjančios globalizacijos sąlygomis kaip tik būtina stiprinti lietuvių kalbos statusą, o ne griauti lietuvių kalbos sistemą, plečiant kitų kalbų vartojimo sritį netgi oficialioje raštvedyboje.

Alternatyviu įstatymo projektu siūloma Lietuvos Respublikos dokumentuose išsaugoti lietuvišką formą, įgyvendinant aukščiau minėtą Konstitucinio Teismo sprendimą.

Lietuvos Respublikos paso kitų įrašų skyriuje būtų nustatyta teisė asmeniui įrašyti savo pavardę ir kitos kalbos grafine forma. Projekto autoriai siūlo modelį, kuris sėkmingai veikia Latvijos Respublikoje, ir kuriam iš esmės pritarė Seimo dauguma, praeitais metais priimdama nutarimą dėl kreipimosi į Konstitucinį teismą. G.Songailos ir R.Kupčinsko pasiūlymui jau pritarė TS-LKD Politikos komitetas.

„Tikimės, kad jam, jau pateikimo stadijoje, pritars ir TS-LKD frakcijos Seime dauguma, taip pat kitos valdančiosios koalicijos frakcijos, o taip pat opozicinės frakcijos, kurios gerbia lietuvių kalbą ir šalies Konstituciją“, – teigia vienas projekto autorių Gintaras Songaila.


Rašyti komentarą...
L
Lukas
2010-01-19 20:55:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
debilai nebalsavo ir leido isrinkti i europarlamentara niekingos ir slykscios morales menka zmoguti lenka Tomasevski, kuris dabr dergia Lietuva pries visa europa kalbedamas niekinga ir protu nesuvokiama mela. Tokios paccios debiles ir kazkuria prasme sliundros dazniausiai susiranda koki asila, kuris negeba suvilioti savo tautos moters, nes yra visiskas luzeris, ir dar didziuojasi tuo susirastu asilu bei megina brukti savo pavardes kazkokias i lietuviu kalba, o durniui tai tu nepaaiskinsi, kad cia yra kazkokia tevyne, kazkokia tevynes kalba, jom usispjaut, sliuchos viska uz pinigus parduotu, net savo vaikus, ta jos ir daro. Zinau, labai liberalu sakys, ka perdedeu, deje tie liberalus bus labai neizvalgus, nuo tokiu dalyku viskas ir prasideda, jus paziurekite, kaip caro rusija kovojo uz tokius rodos menkniekus, bet is tiesu tai yra milziniska itaka. Esme ta, kad protingas zmogus turedamas teie rinktis, nesirinks jo tauta triuskinanciu dalyku, dejeutenka paziureti i komentaru apacioje ir pamatai, kaip debiliukai supranta pasirinkimo laisve, jei jau galima rinktis, tai ir rasys grinkeliai pavarde, nes durniui rupi pasirodyti, "kas tai as" mat, o jam vienybe, tauta kazkokia, is kurios jis isauges...kuo didesnis debilas, tuo labiau nori issikirti is grupes ir pasirodyti. Deje tai neturi nieko bendro su tikra asmenyje, kuri issiugdo ir turi ypatingus bruozus. Degraduoja lietuvele, degraduoja. Tiesiog manau butu laikas kelti klausima: ko mes norime galu gale, jei norime sunaikinit savo tauta, tai pirmyn, kvieskime rusu prezidentus, udarykime leituviskas mokyklas, duokime sliundrom vadintis kaip norim, tada nera ko laukti, naikinkime save visu greiciu, sunaikinkime tuos paskutiniuosius tapatybe pozymius, kuriu ir taip neturime daug, bet jei norime islikti, baikime viena karta smaukytis ir imkme but savimi. Bet ar ta paaiskinis debiliui, vergui, ar jis supras..
Atsakyti
0

D
Daukantas
2010-01-19 20:56:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
“Norime bendrais, ne vergais lenkų būti. Neteisingai, Krokuvos vyskupe geidi lenkų laimės, o Lietuvos prapulties ir to neįrodysi jokiais argumentais. Tiesa, prisiekė lietuviai, žemaičiai iš vieno būti ir gintis kartu nuo priešų, bet gi neprisiekė, jog nebebus daugiau lietuviais, o lenkais, jog kalbės, rašys lenkiškai, ne lietuviškai, jog išsižadės lietuviai savo įstatymų, savo papročių, o tvarkysis pagal lenkiškus, ne, ne, taip lietuviai neprisiekė. Nes išsižadėti savo kalbos, savo įstatymų, savo papročių, o į jų vietą priimti svetimus lygiai tas pats yra, kaip kad svetimam patapti vergu. Nė vieno rašto lenkai neparodys, kuriame lietuviai būtų save vergais lenkams užrašę, tuo metu kai lietuviai valdo Gudiją (Rusiją), įveikė miečeivius (kalavijuočius), sutrupino galybę kryžeivių, sudraudė ir į savo vietą pastatė totorius ir savo galybe triuškina turkus. Kuris lietuvis geis šiandien save svetimųjų vergijon užrašyti? Jei atėjus sunkioms ir kruvinoms dienoms mokėjo lietuviai, žemaičiai save apginti nuo visos Europos galybės, galiausiai įveikę visus savo priešus, pažinę savo kantrybę ir tvirtybę, ir toliau žino kaip valdyti, vadovauti ir gintis. Esame laisvi ir tokiais norime būti ir valdymą kokį norime tokį pasirenkame; o jei kas išdrįs mūsų kalbą, mūsų įstatymus ir papročius išplėšti ir mus vergais savo padaryti, tai tą mes pirmiau, kaip tikri skitų, sarmatų (herulių) palikuonys, savo kantrybe įveiksime ir suveržę jį patį grandinėmis, po kojomis paminsime arba pelenuose tėvynės užsirausime. Galime kartu su lenkais gyventi ir kartu nuo priešų gintis, ir valstybę kaip tinkami tvarkytis ir toliau kalbėti, rašyti, mokytis kalba savo protėvių. Nežinau, pasakykit jūs, tėvūnai Lietuvos, už ką mus lenkai nori vergais paversti? Jei kas girias mylįs tėvynę savo, norėdamas mus vergais paversti, mes už jį tūkstantį kartų stipriau mylime savo tėvynę, nes tūkstantį kartų už ją ir jos laisvę savo kraują praliejome”
Atsakyti
0

D
Daukanto cituotojui
2010-01-20 02:13:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Niekas tavęs neverčia lenkiškai kalbėti. Bet ir tu neturi teisės prievarta lietuvinti Lietuvos lenkų, net jų asmenvardžius iškraipydamas.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų