Policija pataria nuo plėšikų, įsibrovusių į namus, gintis įvairiais po ranka pasitaikiusiais daiktais, pavyzdžiui, kirviais ar šakėmis, o užpultiems gatvėje šaukti „gaisras“.
„Įstatymai numato, kad žmogus turi teisę gintis, net nužudydamas užpuoliką. Namuose ginklu gali tapti ir kirvis, šakės bei kiti rakandai. Patartina, jei įmanoma, nakčiai išsukti elektros kamščius arba nors lemputes. Duris galima užstatyti spinta, stalu, prie slenksčio padėti aukštyn apverstą kėdę. Jei žinote, kad negalėsite pasipriešinti ar prisišaukti pagalbos, bandykite slėptis, išbėkite iš namų“, - teigiama Policijos departamento išplatintame pranešime.
Staigiai gatvėje užpultoms aukoms policija pataria šaukti ne „gelbėkite!“, „padėkite!“, „užpuolė!“, o „gaisras“, kas, pasak pareigūnų, labiau atkreipia aplinkinių dėmesį.
Pareigūnai tikina, jog plėšikų užpultiems gyventojams būtina šaltakraujiškai ir skubiai reaguoti į padėtį, neišsigąsti ir pranešti policijai.
„Žmonės dažniausiai sutrinka, išsigąsta, nežino, ką daryti. Net po nusikaltimo abejoja, ar verta kreiptis į policiją, ar ji patikės, kad apiplėšė, ar niekas neapšauks, ar, užuot padėję, nenugabens į blaivyklą“, - rašoma pranešime.
Jei nusikaltėlis ir maskuojasi, policija siūlo išlikti atidiems ir įsidėmėti kuo daugiau aplinkybių: jo ūgį, sudėjimą, gestus, eiseną, balsą, kalbą, iš kurios pusės jis pasirodė, kas atvežė, kur dingo.
Moterims, užpultoms prievartautojų, patariama garsiai šauktis pagalbos, spirti jiems į tarpukojį, kibti į plaukus, kąsti, partrenktoms ant žemės susiriesti į kamuolį, draskyti užpuolikui veidą, mesti jam į akis „žemių, rankinuką ar skėtį“.
Pasak pareigūnų, aukos ne tik neplanuotai užpuolamos tamsiose laiptinėse, liftuose, skersgatviuose, mašinose, bet ir gali patekti į suplanuotus „spąstus“ - pasiūlius kur nors nuvažiuoti, pasilinksminti ir panašiai. Tad šiuo atveju taip pat svarbus atidumas, atsargumas ir įžvalgumas.
Policijos teigimu, aukos stebimos ir gatvėje. Iš elgesio, aprangos, kalbos užpuolikai nesunkiai nustato, ar žmogus vietinis. Paprastai aukas stebi vadinamieji „žvejai“, kurie turi ne tik surasti auką, bet ir įgyti jos pasitikėjimą, įvilioti į spąstus.
Klaidžiais keliais žmogus atviliojamas į landynę, nuošalią gatvę ar skersgatvį, apleistus, negyvenamus namus, statybų aikšteles. Užpuolikų bendrininkės neretai būna merginos, medžiojančios aukas restoranuose, kavinėse, viešbučiuose, stotyse, skveruose, parkuose ir pristatančios jas pas bendrininkus plėšikus.