Kovo 11-oji - Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena, kuriai pagerbti būtina iškelti mūsų valstybės vėliavą - trispalvę. Šiaulių savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrius kovo 11 dieną patikrino, kaip šiauliečiai vykdo pilietinę pareigą.
Nudžiugino nevaisinga ekskursija
Šio skyriaus vyresnysis specialistas Vilius Puronas mano, kad valstybinės šventės be vėliavos negalima įsivaizduoti.
"Tenka pasidžiaugti, kad Šiauliuose gyvena gana lojalūs piliečiai, nors miesto centre 10 procentų pastatų verkiant prašėsi, kad įsikištų Temidė: buvo pastatų, nepadabintų valstybine trispalve, buvo ir apsileidėlių, kurių iškeltos vėliavos buvo išblukusios, susidėvėjusios, netvarkinguose stovuose ar tiesiog privyniotos prie balkono rėmo. Vėliava – šventės sudėtinė dalis. Ji privalo būti iškabinta tvarkingai ir pagarbiai. Vėliavos laikiklis tvirtinamas prie pastato pagrindinio fasado ar gerai matomoje vietoje. Ne užkaboryje, ne pastato kieme, ne ant garažo", - sakė V. Puronas.
Specialistas pasidžiaugė, kad Gytarių, Gegužių ir Lieporių mikrorajonų gyventojai yra itin pilietiški. V. Puronas bene pusantros valandos veltui pėdino po gyvenamuosius kvartalus besidairydamas vėliavų, tačiau pažeidėjų neaptiko.
Yra ir problemų, ir aplaidumo
V. Puronas pastebi, kad lengva pamatyti anarchiją privatizuotuose buvusiuose prekybos centruose, kuriuose įsikūrė begalė įstaigų, parduotuvių, visokio plauko savininkų. Ten, atrodo, neaišku, kas privalo vėliavą iškelti, kur yra vieno savininko valdų pradžia, o kito - pabaiga.
Dėl naujai pastatytų prekybos centrų taip pat kyla neaiškumų. Pastatų masyvas užima visą kvartalą, o kur nors šalia ant vertikalių stiebų nuolat kabo kelios vėliavos, dažniausiai - Europos Sąjungos, Šiaulių ir Lietuvos. Anot V. Purono, tokia vėjų ir kasdienybės nupiginta trijulė šventinę dieną atrodo kaip dekoro imitacija, o ne valstybiniame įstatyme reglamentuota pilietinė prievolė.
Baudas skirs teismas
V. Puronas teigė užfiksavęs ir tikro apsileidimo atvejų. Mieste yra varganai atrodančių grytelių, kuriose gyvenantys senoliai galbūt neranda lėšų vėliavai įsigyti. Tai nėra pateisinama, įstatymas išimčių nenumato, nors žmogiškasis supratingumas ieško pateisinimų. O kuo pateisinti privačių pilaičių savininkus, kurie blizga pertekliumi, o vėliavos nekelia? Užmiršo? "Tai reiškia, kad jie gyvena savo gyvenimą, panašų į vieną pasakėčios keturkojį, čiaumojantį giles ąžuolo pavėsyje ir knisantį šaknis. Valstybė yra mūsų namai, o namus mes privalome tausoti, dabinti, mylėti ir remontuoti. Nedera painioti uošvienės su barščiais, o Lietuvos – su valdytojais. Jei valdžia nepatinka, nereiškia, kad Tėvynės reikia negerbti", - komentavo pašnekovas.
Baudos, gresiančios už per valstybines šventes neiškeltą vėliavą, yra gana nedidelės: piliečiams - nuo 10 iki 30 litų, o valstybės institucijų bei įstaigų administracijos vadovams už pirmą kartą padarytą pažeidimą - nuo 30 iki 60 litų. Baudas skirs apylinkės teismas, tad pažeidėjai jau gali tikėtis sulaukti pirmųjų šaukimų.
Oksana LAURUTYTĖ