Per 2014 m. ženkliai padaugėjo neatlygintinų kraujo donorų

 Perėjimas prie neatlygintinos kraujo donorystės vyksta sparčiau nei tikėtasi. Pasak Nacionalinio kraujo centro (NKC) vadovės Joanos Bikulčienės, metų pradžioje neatlygintinų donacijų dalis siekė apie 60 proc. Per praėjusius metus neatlygintinų kraujo donacijų dalis šoktelėjo nuo 36 proc. 2013 m. iki 47 proc. 2014 m.

Estijoje prieš kelerius metus atsisakyta mokėjimų kraujo donorams, kai neatlygintinų donacijų dalis pasiekė 50 proc. ribą. Pirmasis pusmetis buvo sunkus, tačiau dabar Estijoje donorai patys iš anksto registruojasi internetu pagal kraujo grupių poreikį, tuomet ir kraujo centrams lengviau valdyti kraujo atsargas, ir donorams planuoti savo laiką. Lietuvoje šimtaprocentinė neatlygintina kraujo donorystė turi būti pasiekta ne vėliau kaip 2020 m.

Mūsų šalyje išlikę keletas mitų apie kraujo donorystę nuo sovietų laikų. Baiminamasi, kad galima užsikrėsti kraujo davimo metu arba žmogus duos kraujo tuomet, jei prireiks jo artimam žmogui. Iš tiesų šiais laikais perpilamas tik ištirtas donoro kraujas, o tyrimai trunka 24 valandas. Juolab, ką daryti, jei kad kartais gali prireiktų didelio kraujo kiekio, pavyzdžiui, 20 maišelių, kaip surasti tiek tos pačios kraujo grupės sveikų žmonių, kad išgelbėtume savo artimą!

REKLAMA

NKC darbuotojai kasdien sulaukia įvairiausių klausimų, net ir tokių, ar nenukris žmogaus svoris po kraujo davimo, arba, ar su krauju nepersiduos bloga karma. Visgi visi kalbinti donorai tvirtina, kad po donacijos jaučia moralinį pasitenkinimą, o sveikatai neigiamo poveikio tikrai nėra. Tai įrodo ir faktas, kad praktiškai visi NKC darbuotojai patys reguliariai duoda kraujo, kai kurie per gyvenimą paaukoję kelias dešimtis kartų.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų