Vyriausybė ir bendrovė "NDX energija" penktadienį pasirašė sutartį dėl LEO LT panaikinimo. Vyriausybės vardu sutartį pasirašė energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Šia sutartimi likviduojamos visos LEO LT sukūrimo sutartys.
Pasirašius taikos sutartį energetikos ministras Arvydas Sekmokas pavedė LEO LT valdybai parinkti konsultantus bendrovių RST ir VST sujungimo planui parengti ir paskirti LEO LT likvidatorių.
"Galima pasidžiaugti, kad užsitęsusioje LEO LT istorijoje pagaliau dedamas galutinis taškas ir Energetikos ministerija visą savo energiją galės skirti ne akcininkų ginčams nagrinėti, o svarbiausių valstybės strateginių tikslų įgyvendinimui", - teigia Premjeras Andrius Kubilius.
Pasirašytas restitucinis susitarimas, kuriuo valstybei sugrąžinamos visos "NDX energija" turėtos VST akcijos, teisiškai tarsi sugrąžina padėtį, buvusią iki VST privatizavimo, todėl abi šalys įsipareigoja nekelti klausimų dėl veiksmų, kurie buvo atliekami po privatizavimo.
"Tokiu būdu su "NDX energija" bei jos akcininkais visiškai ir negrįžtamai baigiame visus ginčus dėl "Leo LT", – pažymėjo Vyriausybės vadovas, pridurdamas, kad visa istorija buvo "gera pamoka" tiek Vyriausybei, tiek privačiam verslui. Pasak jo, "jokie dideli projektai negali vykti be visuomenės palaikymo ir pritarimo".
Šią savaitę paskelbta, kad „NDX energija“ pageidavo, jog derantis dėl „Leo LT“ išardymo būtų sutarta ir dėl to, kad privati akcininkė nepažeidė jokių teisės aktų.
Už pasitraukimą iš įmonės Vyriausybės pasiūlytus 680 mln. litų „NDX energijos“ valdybos pirmininkas Ignas Staškevičius teigė vertinantis kaip „per mažą“ sumą, tačiau aiškino, kad „svarbi ne tik piniginio atlygio suma, svarbios ir kitos sutarties sąlygos“.
„NDX energija“ 2003 metais 680 mln. litų sumokėjo už VST akcijas, kurios vėliau tapo verslininkų įnašu į „Leo LT“, kuris esą turėjo pasirūpinti naujos atominės elektrinės ir elektros tiltų projektais.
Ketvirtadienį paskelbta, kad VST atsisakė 520,83 mln. litų ieškinio prieš „NDX energiją“, kurį buvo pateikusi prasidėjus deryboms dėl „Leo LT“ ardymo. Ieškinyje buvo nurodyta, jog privatizavusi VST, „NDX energija“ iš bankų gautas paskolas perkėlė šiai įmonei ir taip esminę VST privatizavimo kainą realiai sumokėjo ne „NDX energija“, o pati VST.
Vyriausybė valdė 61,7 proc., „NDX energija“ – 38,3 proc. „Leo LT“ akcijų.
Energetikos ministerija aiškina, kad dabar rūpinimasis svarbiausiais Lietuvos energetikos projektais bus perduotas valstybės įmonėms.
Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže