Europos Sąjungoje įgyvendinant aplinkosaugos projektus pagal Sanglaudos fondo lėšų panaudojimo spartą šiuo metu pirmauja Lietuva.
Tai pranešė Europos Komisijos atstovė Judita Torokne-Rozsa per praėjusią savaitę Vilniuje vykusį Sanglaudos fondo 2004-2006 m. programos Priežiūros komiteto posėdį. Šis komitetas, kurį sudaro Lietuvos ir Europos Komisijos atsakingų institucijų atstovai, du kartus per metus apžvelgia, kaip mūsų šaliai sekasi panaudoti Sanglaudos fondo lėšas.
Sanglaudos fondas finansuoja aplinkos apsaugos ir transporto infrastruktūros plėtros projektus. Jo 2000-2006 m. paramos lėšos skirtos 29 Lietuvos aplinkos sektoriaus projektams. Jiems įgyvendinti suteikta apie 1,4 mlrd. litų. Šios lėšos turi būti panaudotos iki 2010 m. gruodžio 31 d.
Dabartinė padėtis, aplinkos ministro Gedimino Kazlausko vertinimu, leidžia tikėtis, kad visos Lietuvos aplinkosaugai skirtos ES lėšos bus panaudotos laiku. Įgyvendinant aplinkosaugos projektus, palyginti su ankstesniais metais, mūsų šalyje pastebima geroka pažanga. Tai buvo konstatuota ir per Sanglaudos fondo Priežiūros komiteto posėdį.
Kuriant šiuolaikinę šalies atliekų tvarkymo sistemą, baigiama įgyvendinti dešimt regioniniu principu suformuotų komunalinių atliekų tvarkymo projektų, taip pat pavojingų atliekų tvarkymo projektas. Šie projektai jau visiškai užbaigti Šiaulių ir Alytaus regionuose, Telšių ir Utenos – įgyvendinti daugiau kaip 95 proc., likusiuose – daugiau kaip 70 proc. Jau pastatyti ir veikia visi vienuolika modernių, ES reikalavimus atitinkančių naujų regioninių sąvartynų.
Vandentvarkos sektoriuje iš ES Sanglaudos fondo finansuojamų 16 projektų šiuo metu visiškai užbaigti penki. Dar trys taip pat baigti, bet dabar šalinami nustatyti trūkumai. Beveik 90 proc. jau yra įgyvendinti 22 savivaldybes apimantys vandentvarkos projektai Nemuno vidurupio ir žemupio upių baseinuose ir Klaipėdos regione. Nors sprendimai skirti ES Sanglaudos fondo paramą Nemuno aukštupio, Neries ir Ventos-Lielupės upių baseinų projektams, apimantiems 26 savivaldybes, buvo priimti vėliausiai, t. y. 2005-2006 m., jie yra įgyvendinti apie 60 proc. Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, iki šių metų spalio mėnesio Lietuvos miestuose ir miesteliuose jau nutiesta per 900 km naujų ir rekonstruota daugiau kaip 200 km nuotekų ir vandentiekio tinklų, pastatyti ar modernizuoti 25 nuotekų valymo įrenginiai.