Teisingumo ministras rado būdą, kaip sumažinti valstybės išlaidas gausiai kalinių armijai išlaikyti. Jis siūlo dalį nuteistųjų palikti laisvėje, prie kojų pritvirtinus specialius elektroninius sekimo prietaisus.
Teisingumo ministras Remigijus Šimašius įsitikinęs, kad jo siūlymas teismo skirtą bausmę nuteistiesiems atlikti namie, prie kojų pritvirtinus specialias elektronines apyrankes, leistų valstybei nemažai sutaupyti. Bet kad po tokios naujovės visuomenė jaustųsi dar nesaugesnė, kad simbolinės bausmės dar padidintų nusikalstamumą, sudarytų nebaudžiamumo atmosferą, ministras nesutinka.
Valstybė sutaupytų
„Nuteisto asmens elektroninis stebėjimas – ne būdas išvengti bausmės, o atvirkščiai – bausmės už padarytą veiką neišvengiamumo užtikrinimas, – teigė R.Šimašius. – Nuteistasis liktų gyventi toje pačioje visuomenėje, toliau dirbtų, išlaikytų šeimą, o kartu būtų kontroliuojamas. Ir valstybei nauda, nes vieno kalinio išlaikymas kainuoja apie 50 litų per dieną."
Jis pabrėžė, kad tokios lengvatos būtų taikomos toli gražu ne visiems nuteistiesiems.
„Nesaugumą sukelia užkietėję nusikaltėliai, o ši pataisa liestų tik neapdairiai nusikaltusius, kad pačioj pradžioj polinkiui į nusikaltimus būtų galima užkirsti kelią, – aiškino ministras. – Yra tokių, kurie už grotų patenka už palyginti nesunkius nusikaltimus. O iš kalėjimo žmogus dažniausiai išeina nusiteikęs ne taisytis, o toliau nusikalsti."
Anot ministro, preliminariai apskaičiuota, kad elektroninės priemonės valstybei atsieitų mažiausiai 2 kartus pigiau nei nuteistųjų išlaikymas laisvės atėmimo įstaigoje. „Be to, būtų galima prašyti, kad kai kurie asmenys už jas patys susimokėtų", – pridūrė jis.
Nelaisvė namie – ne bausmė
Kaip ministro siūlymą vertina, ką apie jį mano tautiečiai?
„O siaube! – baisėjosi kaunietė muzikos pedagogė Irena. – Apie ką mes kalbame – bausmes atlikinėti namie! Argi tai bausmė?"
Esą jau dabar baisu į gatvę eiti, tai kas būtų, kai nusikaltėliai imtų bausmes atlikti laisvėje. „Žmonių saugumo sąskaita taupyti negalima", – įsitikinusi Irena.
Kompiuterių specialisto Giedriaus nuomone, Lietuva tokiam pasiūlymui kol kas nepribrendusi. “Kol kas tai neįmanoma mūsų šalyje – nebent tolimoje ateityje, – svarstė jis. – Nebūtų užtikrinta laisvėje paliktų nuteistųjų kontrolė, ir elektroninės stebėjimo priemonės nepadėtų."
Kontrolierius Marius irgi linkęs abejoti ministro siūlymo nauda.
„Jei valstybei svarbiau ne visuomenės saugumas, o kuo daugiau sutaupyti, tegu nusikaltėlių net negaudo, neatlieka tyrimų, neteisia, – ironiškai svarstė jis. – Juk visa tai labai daug kainuoja."
Nusikalsti linkusius asmenis, anot jo, dar šiek tiek sulaiko baimė pakliūti už grotų. Jei ši baimė išnyktų, nusikaltimų iškart padaugėtų.
Kaunietė Birutė ministrą palaikytų, jei tokios, anot jos, lengvatinės bausmės būtų taikomos tik padariusiems netyčinius, neatsargius nusikaltimus, gerai charakterizuojamiems, pirmą kartą į teisiamųjų suolą sėdantiems asmenims.
50 – Tiek litų per dieną kainuoja vieno kalinio išlaikymas
2 – Tiek kartų mažiau atsieitų vieno kalinio stebėjimas, jei bausmę jis atliktų namie, o ne įkalinimo įstaigoje
Virginija GRIGALIŪNIENĖ