Neeilinis įvykis Pakaunėje: gamtą papildė itin reti ropliai

Pakaunėje ypatingas įvykis – į laisvę paleisti itin reti Lietuvos ropliai – lygiažvyniai žalčiai. Žiūrovai turbūt dar pamena siaubingą istoriją, kaip žmonės rado dažais apipurkštas besilaukiančias žalčio pateles. Laimei, ropliams toks žiaurus išpuolis nepakenkė. Patelėms ne tik pavyko sėkmingai pakeisti odą, bet ir susilaukti labai gausaus sveikų palikuonių būrio. Jie visi – šiandien iškeliavo į gamtą

Nešinas dviem dėžėmis, kuriose jaukiai įsitaisę itin reti Lietuvos ropliai – lygiažvyniai žalčiai Gerardas Paškevičius atkeliauja į Jonavos rajono mišką.

Egzotinių gyvių mylėtojo ir kaip tik lygiažvynius žalčius tyrinėjančio specialisto globoje šios trys patelės atsidūrė prieš pora savaičių kai jas piktavalių nupurkštas raudonais dažais pamatė grybaudami gyventojai ir suskubo ieškoti pagalbos.

„Tą vaizdą pamačiau tokį, apstulbau, pamaniau gal čia reta rūšis ar kas, o pasirodė, kad dažyta…“, – pasakoja Arvydas Šimkevičius.

„Gali atrodyti keistai, kad gyvatė atsivedė jauniklių. Iš tikrųjų lygiažvyniai žalčiai yra gyvavedžiai ir jie pagimdo jauniklį tokiam apvalkalelyje, tuomet jis po keliolikos minučių įplyšta, žalčiukas išlenda, iškiša liežuvį, pagauna oro gurkšnį ir skaitosi jau gimė. Aš labai džiaugiuosi, kad buvo šimtaprocentinis gimstamumas, nebuvo nė vieno tuščio, kad neapvaisintas būtų ar kad neišlįstų savarankiškai iš gemaliuko.“, – sako egzotinių gyvūnų specialistas Gerardas Paškevičius.  

Tad pirmiausia į buvusius namus smėlingoje pamiškėje grįžta suaugusios patelės. Didžiosios, kaip mat šmurkšt ir nuvinguriuoja po senais sutrūnijusiais laiptais. O atidarius dėžę su jų atžalomis, visi labai nustemba. Jie tokie mažutėliai, susisukę į krūvą tarsi siūlų kamuolys. Tad metas tą kamuolį narplioti ir po vieną leisti į laisvę . O jų čia knibžda įspūdingas skaičius – net devyniolika.

„Mano rankose lygiažvynio žalčio jauniklis, toks mažutėlis, atrodo kaip sliekas. Pabandysime mes jį paleisti į laisvę. Nu žiūrėk, čia yra tavo brolių ir sesių, tad keliauk…“, – sako žurnalistė Vaida Girčė. 

REKLAMA

Paleisti gausaus būrio retų roplių į laisvę susirenka ir daugiau gamtos mėgėjų. Žmonės sako, tokius žalčius mato pirmą kartą:

„Galvojau, kad didesni, ir žalčiukai galvojau, kad bus didesni, o čia vinį va prie laiptų rastą mažesni. Tokie mieli jaukūs padarėliai. Nežinau ar galima būti žalčių draugu, bet aš tai būsiu“.

„Iš pradžių nesupratau, nes kaip aš girdėdavau, kad žaltys turi geltonas ausytes, tai jis kažkaip ir mano žmona sakė, kad panašus į angį“, – kalba A. Šimkevičius.

Išties šiuos į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytus lygiažvynius žalčius žmonės dažnai painioja su angimis. Jų skiriamasis bruožas – karūna ant galvos.

„Lotyniškas pavadinimas ir yra su ta Corronella, tai visiškai kitoks žaltys, nei įprasta Lietuvoj ir žmonės labai lengvai painioja su gyvate, jei nežino specifinių požymių, juolab kad ji ir marga“, – paaiškino dėstytoja Grita Skujienė.

Kiekvieno lygiažvynio žalčio karūnos forma – tarsi žmogaus piršto antspaudas. Tad jas visas prieš paleisdami į laisvę specialistai nufotografuoja:

„Galvos karūnėlė, tos dėmės yra unikalios pas kiekvieną – pas vieną gal labiau išplėsta, pas kitą mažiau, taip identifikuojamas individas.“

Kiek žalčiukų išgyvens laisvėje nežinia-jau greitai jie išsiners ir ieškos maisto, bet ir patys gali tapti ežiukų, paukščių ar net vienas kito grobiu.


Rašyti komentarą...
R
Ramunė
2019-08-14 06:46:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tu nesveikas ,tave reikia išdažyti ir užmėtyti akmenimis.
Atsakyti
0

S
Santa
2019-08-14 23:43:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Memininkas tu esi nesveikas tave akmenimis uzmetit
Atsakyti
0

.
....
2019-08-18 20:07:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
Memininke---esi dvasios ubagas ir cinikas...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų