Naujas nesiskiepijančių raginimas: boikotuoti prekybos tinklus – tai siūlo net politikai Papildyta ekonomisto komentaru

Rugsėjo 13 dieną įsigaliojus ribojimams neturintiems galimybių paso asmenims, internete paplito įvairios protesto formos. Vieni žmonės dalinasi nuotraukomis sukarpę prekybos centrų lojalumo korteles, kiti – kviečia boikotuoti parduotuves, į kurias nėra įleidžiami neturintys galimybių paso asmenys. Protestuotojai ir kai kurie Seimo nariai tikisi tokiu būdu atkreipti Vyriausybės dėmesį ir priversti atšaukti ribojimus, galimybių paso naudojimą. Tačiau kol vieni politikai ragina imtis tokių veiksmų, kiti – kritikuoja.

Kone aktyviausiai socialiniuose tinkluose ribojimais piktinasi Seimo narys Mindaugas Puidokas. Jis pirmasis feisbuke paskelbė įrašą, raginantį žmones nesilankyti prekybos centruose.

„Kreipiuosi į visus, kam svarbios žmogaus teisės ir demokratija – neikite į prekybos tinklus bent savaitę (dar geriau – mėnesį), pirkite viską mažose parduotuvėse ir ūkininkų turgeliuose!“, – ragina Seimo narys.

Anot jo, „tinklai patys privers vyriausybę atšaukti žmones segreguojantį (ne)galimybių pasą!

„Tikrai suveiks, nes panika kyla jau dabar! Drastiškai mažėja pirkėjų skaičius ir apyvarta. Finansai ir jų srautai yra Achilo kulnas, kurie rūpi valdžiai ir sistemai bent minimaliai išmanantys ekonomiką ir politiką –  tą puikiai žino“, – teigia M. Puidokas.

„Kvieskite prie šio taikaus boikoto jungtis visus ir PERGALĖ bus pasiekta! Lietuvoje taps vėl gerbiamos visų žmonių teisės vienodai“, – raginimą užbaigė Seimo narys.

Tikisi, kad Vyriausybė atšauks ribojimus

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su M. Puidoku. Kaip nurodo politikas, šio protesto tikslas – nesilankyti prekybos centruose bent savaitę: „Tačiau mėnesį to laikytis būtų puiku, kad pamatyti, kaip smunka apyvartos“, – pridūrė M. Puidokas.

„Manau, kad tai yra labai teisingas ir realus planas tam, kad ši diskriminacinė ir segreguojanti žmones tvarka būtų atšaukta. Prekybos centrai turi didžiulę prekybinę galią su Vyriausybe, kuri akivaizdu, kad nenori kalbėtis su paprastai žmonėmis. <…> Yra įvesti galimybių pasai, kurie akivaizdžiai pažeidžia žmonių teises ir tą akivaizdžiai sako teisininkai“, – naujienų portalui tv3.lt pasakojo politikas.

Kai didieji prekybos tinklai, į kuriuos nuo rugsėjo 13 dienos negali patekti neturintys galimybių paso asmenys, praras milijonus, pasak M. Puidoko, verslai patys pradės spausti Vyriausybę, kad įsigaliojusi tvarka būtų atšaukta.

„Toks yra esminis tikslas. Aš manau, kad finansiniai ištekliai, mokesčiai į biudžetą, bus ženkli paskata išgirsti žmones“, – sakė jis.

Astrauskaitė tikisi Vyriausybę priversti apsisakyti galimybių paso

Socialiniuose tinkluose raginimu boikotuoti dalinosi ir prieštaringai vertinama lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė.

REKLAMA

„Brangūs Lietuvos Žmonės, ignoruokite GP –  neikite į prekybos tinklus bent savaitę (dar geriau – mėnesį), pirkite viską mažose parduotuvėse ir ūkininkų turgeliuose!Tinklai patys privers Vyriausybę atšaukti žmones segreguojantį Gestapinį pišpasį!

Suveiks galingai, nes panika kyla jau dabar!”, – rašė ji.

Pasak jos, labai stipriai prekybos centruose mažėja pirkėjų skaičius ir krenta apyvartos, todėl kviečia prisijungti visus iki kol bus pasiekta „pergalė“.

„Finansų srautai yra skaudžiausia vieta, labiausiai rūpinti valdžiai ir sistemai

Kvieskite prie šio taikaus boikoto jungtis visus ir MŪSŲ PERGALĖ bus pasiekta!“, – tikino A. G. Astrauskaitė.

Navickas: ar tai reiškia, kad Puidokas priėmė galimybių paso svarbą?

„Perskaičiau Mindaugo Puidoko raginimą boikotuoti prekybos centrus, nes jie reikalauja Galimybių paso.

Kiek suprantu, GP yra priemonė, kurios prireikė dėl viruso siautėjimo, kurios tikslas, jog būtų kuo mažiau socialinių kontaktų su virusui imlesniems asmenimis, t.y., tais, kurie nesiskiepija ar apskritai neigia viruso pavojų“, – savo feisbuko paskyroje rašė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai priklausantis parlamentaras Andrius Navickas.

Jo teigimu,  Seimo nariu M. Puidokas raginimas boikotuoti prekybos centrus yra puikus galimybių paso papildymas.

„Nesiskiepijančių karantinas“ yra pastanga, kad nepasiskiepijusieji boikotuotų tas viešas erdves, kur gali užkrėsti kitus. Boikotas turėtų tęstis, kol virusas nustos siautėti“,  – teigė A. Navickas.

Jis taip pat iškėlė klausimą: „Ar tai reiškia, kad Mindaugas Puidokas pagaliau pripažino GP svarbą?“

Mauricas: nereikia kaltinti prekybos centrų, kad jie laikosi įstatymų

Verslas ir taip nemažai įtrauktas į kryžminę ugnį šios krizės metu, nors tiks vykdo Vyriausybės reikalavimus neturėdami kitos išeities, naujienų portalui tv3.lt pasakoja ekonomistas Žygimantas Mauricas.

REKLAMA

„Nemanau, kad konkrečiai prekybos centrai yra patenkinti (ribojimais – aut. past.), nes tikslas yra bendras – sumažinti neigiamą pandemijos poveikį. Visos valstybės priima sprendimus, tokios kaip špargalkės nėra – vieni eksperimentuoja vienaip, kiti – kitaip. <…> O verslas patenka į kryžminę ugnį, nes jie yra tų sprendimų vykdytojai. Nebūtų protinga pykti ant restoranų, kad jie buvo uždaryti“, – sako Ž. Mauricas.

Istoriškai žiūrint, pasak ekonomisto, boikotai turi labai nežymų ir trumpalaikį poveikį. „Žmogaus atmintis yra trumpa. Pagrindinis variklis – natūralios žmonių paskatos. Jei eini į prekybos centrą ir tu neturi ar nenori naudotis galimybių pasu, tu prisitaikai ir ieškai alternatyvų, bet ilgainiui migruoji link įprastinės būklės ir jau po mėnesio tu grįši į tą patį prekybos centrą. Žmonės pripranta“, – teigė jis.

Ž. Maurico teigimu, raginantiems neiti į prekybos centrus reiktų atsižvelgti, kad ir prekybos centrams ribojimai sukėlė daug nepatogumų: jie turi tikrinti kiekvieno įeinančio žmogaus galimybių pasą, užtikrinti, kas bus laikomasi visų saugumo reikalavimų.

Protestuotojai karpo lojalumo korteles

Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad rugsėjo 13 dieną įsigaliojus ribojimams neskiepytiems ir neturintiems galimybių paso asmenims viešojoje erdvėje padaugėjo dėl tokių sprendimų pasipiktinusių žmonių. Jie socialinių tinklų grupėse, turinčiose nuo kelių šimtų iki keliasdešimt tūkstančių narių, masiškai dalinasi raginimais sukarpyti didžiųjų prekybos centrų lojalumo korteles ir taip atsiriboti „nuo žmonių  segregacijos“.

Prekybos centrų atstovai vertinti šios akcijos neskuba. Kartu prekybininkų atstovai tikina ilgą laiką patys raginę pirkėjus naudotis virtualiomis lojalumo kortelėmis, todėl problemų nemato.

Bent kelios dešimtys protestuotojų socialiniuose tinkluose dalinasi vaizdais, kaip vieni kerpa lojalumo korteles, kiti – kaip degina.

REKLAMA

Tačiau reakcijų į akciją taip pat yra visokių.

Prie palaikančiųjų prisideda ir nemaža dalis idėjos kritikų, teigiančių, kad tokiomis išraiškomis žmonės nieko nepasieks. „Man kyla vienas klausimas: kodėl?“, „Dėmesio stoka. Dabar teks telefonus daužyti, nes ten apps‘ai (programėlės – aut. past)“, „Po mėnesio kasoje klausa pardavėjos, kaip „Ačiū“ kortelę gauti“, „Sau kenkiat, o ne Maximai“, – rašo komentatoriai.  

Nuo rugsėjo 13 dienos neturintiems galimybių paso užsivėrė 186 didžiųjų prekybos tinklų durys visoje Lietuvoje.

Sostinės parduotuvės dar prieš įsigaliojant ribojimams paskelbė parduotuvių sąrašą, į kurioje galimybių pasas privalomas. Jį galite rasti: čia.

Stebėkite, kaip prekybos centruose tikrinami galimybių pasai:


Rašyti komentarą...
x
xxL
2021-09-15 16:42:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
prekybos tinklų didelės parduotuvės miestų centruose žlugdo smulkiąją prekybą. nei Vokietijoje nei Prancūzijoje nei UK nerasite didelio prekybos centro miesto centrinėje dalyje nes jie visai randasi užmiesčiuose nes mokesčiai per dideli. Lietuvoje prekybos tinklai klesti ir nedideliame plote ir rimi ir iki ir lidl ir maxima tai matomai gerai jie patepa seimūnus kad miestų centrinėse dalyse galėtų didesnius kaip 1500m2 gargarus statyti. Prekybos tinklus reikia ne boikotuoti bet pagaliau tinkamai apmokestinti žemės mokesčiu jei šie nori miesto ribose prekybos centrus turėti bet seime niekas nesuinteresuotas ir kas paneigs kad seimūnai neturi asmeninės naudos ar prekybcentrių akcijų :).
Atsakyti
-4

A
Anonimas
2021-09-15 16:39:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Taip nusiristi Valdziai iki tokio lygio nera zodziu..Niekur nera tokio burdako kaip Lietuvoje..Riuosuoja zmones kaip kokius gyvulius..Galima juk isgyventi ir be prekybos centru..
Atsakyti
-7

E
Egidijus
2021-09-15 16:14:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Idiotai eikit prie seimo,prie ko tie prekybos centrai,čia valdžia priėmė tokius įstatymus.
Atsakyti
-9

SKAITYTI KOMENTARUS (47)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų