Nacionalinės medžioklės ypatumai: medžiotojai neprivalo bičiuliautis su miškų savininkais

Į medžiotojų būrelių ir medžioklės plotų savininkų ginčus įsitraukė net Konstitucinis teismas. Ir Konstitucijos sargai sprendė, ar į klubą susibūrę medžiotojai privalo į savo gretas priimti teritorijos šeimininką, kaip nustatė Seimas. Medžiojantys politikai tikina, kad miškai ne guminiai ir bet ko į būrelius nežada priimti, tuo metu teisininkai mano, medžiotojų klubai vis dar gyvuoja pagal sovietines taisykles.

Suaugusieji kartais elgiasi kaip vaikai, o jų žaidimai primena žaidimus smėlio dėžėje. Štai ir medžiotojai, kurie į savo būrelius nenori priimti kiekvieno, kuris nori kartu su jais pažaisti.

Na, o nuo šių metų sausio pirmosios, Seimui nusprendus, prisijungti prie kompanijos medžiotojų klubas gali neleisti net ir miško ar žemės ploto, kur yra medžiojama, šeimininkui. Būreliui miško savininką privaloma tvarka priimti į savo gretas valstybė buvo įpareigojusi tik nuo 2013 iki 2018 metų, mat kitaip šeimininkas tiesiog negalėtų medžioti.

Kas visgi turi turėti daugiau privilegijų miškuose bei pievose nuspręsti buvo patikėta šalies Konstitucijos sargams. Ir Konstitucinis teismas tarė žodį – buvusi tvarka – kuomet medžiotojų būreliai privalėjo priimti teritorijos savininką – pažeidė Konstituciją, tad dabartinės taisyklės, leidžiančios patiems būreliams laisvai apsispręsti kas tinkamas ir kas netinkamas medžioti kartu – yra teisingos. Tiesa, ir savininkai neišmetami už borto – jie galės medžioti savo nuosavybėje, jei susitars su medžiotojais.

„Tai derindamas įstatymų leidėjas neturi nei paneigti ar apriboti asociacijų laisvės – ką turėti ir ko neturėti savo nariais, tačiau kartu turi užtikrinti kažkokiu būdu, kad savininkas turėtų galimybę savo žemėje medžioti", – paaiškino Konstitucinio teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Advokatas Algimantas Šindeikis mano, jog tokie sprendimai mūsų šalį gražina į praeitį ir tęsia elitinių uždarų klubų tradicijas. Štai Vokietijoje ar Prancūzijoje teisę suburti klubus ar asociacijas turi tik medžioklės plotų savininkai. Na, o Lietuvoje kitokia tvarka, čia laikoma, kad laukiniai žvėrys ir gyvūnai yra valstybės nuosavybė, o ne žemės savininko, todėl rūpintis šiais ištekliais patikima medžiotojų klubams, o ne žemių savininkams.

REKLAMA

Nors būtent jie valdo 100 procentų žemės ūkio paskirties teritorijų, privatiems asmenims priklauso ir beveik pusė šalies miškų. Teisininkas priduria, kad nors medžioklės įstatyme ir rašoma, kad savininkas gali medžioti susitaręs su vietiniu būreliu, nepatikslinama, ar medžiotojai turi teisę tokį prašymą atmesti.

Algimantui Šindeikiui keista, kad Konstitucinis teismas darydamas savo išvadas neatkreipė dėmesio į tarptautinę praktiką. Štai pastaraisiais metais dėl tokių ginčų Strasbūre bylas laimėjo du į būrelius nepriimti miškų savininkai.

„Gyvūnai priklauso valstybei, viskas tvarkoje, bet miškas ir žemė, ant kurios vyksta medžioklė, priklauso savininkui. Klausimas, kaip turėtų tuomet būti užtikrinamo savininko teisės daryti įtaką asociacijai. Vienintelis būdas tai daryti – būti jos nariu ir turėti balsą balsuojant dėl tos medžioklės organizavimo tvarkos", – mano A. Šindeikis.

Į Seimą šią savaitę sugrįžęs, pagarsėjęs medžiotojas Bronius Bradauskas mano, jog čia pučiamas burbulas, mat nėra girdėjęs atvejų, jog medžiotojų klubai su savininkais būtų susipykę. Visgi, pasak jo, miškai ne guminiai, o ir žvėrių skaičius yra ribotas, todėl būrelio narių skaičius neva būna gerai apgalvotas. Juolab, dažnai žmonės prie būrelio nepritampa ar yra nepriimami ne piktybiškai, o tiesiog nesutapus charakteriams. Politikas taip pat primena, jog norint medžioti klubai nebūtini. Leidimą turintys tai gali daryti ir komerciniuose plotuose. Žinoma už tai susimokėję.

„Viena netikusi avis gadina visą bandą paskui. Gaunasi kažkoks santykių aiškinimasis, o ne poilsis ir atvažiavus pašmaikštauti. Tai kai kurie klubai, aišku, nenori priimti tų žmonių, kurie jiems nepriimtini charakteriu ir taip toliau. Čia gi prievolės nėra. Kodėl į medžiotojus turi būti priimami tie, kas to užsinorėjo", – svarstė B. Bradauskas.

Kitas Seimo medžiotojas Remigijus Žemaitaitis siūlo kitokį sprendimą.


Rašyti komentarą...
A
Andrius
2019-07-22 16:41:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šlykštu skaityti pasisakymų B. Bradausko, kad viskas tvarkoje, ale tipo, gal tu į pensija varyk,žmonės pavargo peštis su medžiotojais, bylinėtis, na o J. Talmantas nevertas atstovauti ūkininkus. Na čia Lietuva, čia žmogaus nuosavybė visų tinginių nuosavybė...
Atsakyti
-2

B
Bežemis
2019-07-23 01:30:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Yra istatymas yra ir apstatymas.
Kai buvo paskelbtas istatymas, kad reik priimti 100ha turintį savininką, kai kurie bureliai staigiai pakėlė stojimo mokesčius iki tokiu sumų, kad net kviečiamas bežemis ten nenori stoti. Na aišku giminėm paliko lengvatinius stojimo mokesčius.
Be to kažkur prapuolė istatymo projektas kuris žadėjo palengvinti naujom asocijacijom sudaryt savo 1000ha vienetą.
Atsakyti
0

M
Medžiotojas,miškininkas
2019-07-22 20:25:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Blogiausia tame,kad įstatymus pas mus valstybėje kuria tokie ,kaip Bradauskai savo siauram ratui,nežiūri į ateitį,kad pasikeitus žemės,miško savininkui ir vėl bus ta pati problema. Aš nesuprantu, jei kaušai seime esat ,tai nukopijuokit Vokietijos ar Švedijos medžioklės įstatymus...

Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų