Medikai apie gripą: pasiskiepiję gali sirgti, bet nemirs

Užkrečiamųjų ligų specialistai ir medikai pateikia šokiruojančius skaičius – nuo gripo Lietuvoje viso labo skiepijasi iki 10 proc. populiacijos, o gripo ir peršalimo ligų bei jų komplikacijų gydymui tenka pakloti 25 kartus daugiau lėšų nei kainuoja įsigyti vakcinas.

Kaip rodo gydytojų pristatyti dešimties metų laikotarpio tyrimai, iš viso įvyko daugiau nei šimtas mirčių nuo gripo. Kaip rodo surinkti duomenys, visais atvejais žmonės nebuvo pasiskiepiję nuo gripo ir priklausė padidintos rizikos grupei.  

„Vyriausiam jų buvo virš 90 metų, jauniausiam – viso labo 10 m. Be abejo, ir paskiepytas asmuo gali sirgti, atsirasti komplikacijų, tačiau jis tikrai nemirs. Taigi daugeliu atveju nuo blogų išeičių pacientus būtų galima apsaugoti skiepijant“, – pabrėžė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad gripo gydymo išlaidos kainuoja gerokai daugiau nei investavimas į vakcinas.  

„Bėda ta, kad gripas komplikuojasi kitomis infekcinėmis ligomis. Virusui pralaužus organizmo apsauginius barjerus atveriamas kelias prasidėti vienokiai ar kitokiai bakterinei infekcijai, prisideda plaučių ligos, kraujo užkrėtimai, daug įvairių komplikacijų, kurias prireikia gydyti reanimacijoje ir kitą kartą pasibaigia mirtimi“ –  aiškino VUL  Santaros klinikų Vidaus ligų centro vadovas Virginijus Šapoka.

Specialistai pabrėžė, kad gripo ir peršalimo ligų gydymas valstybei atsieina per 25 milijonus, kai kaštai virš 130 tūkst. vakcinų įsigyti nekainuoja milijono.

Šiuo metu į rizikos grupę patenka ir nemokamai skiepytis nuo gripo gali 65-erių ir vyresni žmonės, nėščios moterys, taip pat visi sergantieji lėtinėmis ligomis, gyvenantieji socialinės globos ir slaugos įstaigose bei sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Skiepijimo apimtys – per mažos

Anot A. Razmuvienės, nors kasmet besiskiepijančių nuo gripo apimtys didėja, džiaugtis kuo dar nelabai turime. 

„Šiuo metu pasiskiepija viso labo iki 10 procentų visuomenės. Aktyviausi šiuo atžvilgiu iš esmės yra 65 metų ir vyresni asmenys, jų kasmet pasiskiepija keliais tūkstančius daugiau ir jų apimtys siekia iki 20 proc. Tačiau kad liga būtų suvaldyta ir sirgtų lengviau, neturėtų komplikacijų arba bent išvengtų mirties, šio apimtys turi pasiekti 75 proc.“, – aiškino A. Razmuvienė.

REKLAMA

Tačiau dabar gi, jos teigimu, tarp ES šalių, kurios taiko nemokamas vakcinas, velkamės sąrašo gale – iš 26 šalių Lietuva atsiduria ketvirtoje nuo galo vietoje.

„Kalbant apie bendrus skiepijimo rodiklius, jei pas mus jis tesiekia 10 proc., kitose Europos šalyse šie skaičiai daug didesni, fiksuojama ir 80 proc. aktyvumas“, – sakė pašnekovė.

Paklausta, galbūt visuomenė aktyviau skiepytųsi praplėtus nemokamomis vakcinomis skiepijamų asmenų grupes, A. Razmuvienė teigė, kad tai geresnės situacijos taip pat dar negarantuotų. 

„Reikia didinti visuomenės sąmoningumą. Galbūt vienais metais ir pasiskiepytų daugiau, bet jei kiekvienais metais juk reikia skiepytis iš naujo, nes viruso padermė vis kita būna. Manau, kad valstybė tikrai galėtų dar daugiau investuoti į vakcinas, tačiau svarbu, kad būtų poreikis“, – kalbėjo ji. 

Specialistė pastebėjo, kad neretai žmonės suskumba skiepytis tik įvykus sergamumo pakilimui. 

„Panašiai buvo ir su tymais, žmonės puolė skiepytis išsigandę ligos protrūkio. Tai suteikia vilties, kad gal bendrai skiepijimo apimtys didės“, – sakė A. Razmuvienė.

Siūlo nemokamai skiepyti vaikus

Taip pat medikai sutiko, kad būtų prasminga galvoti apie vaikų iki penkerių metų amžiaus nemokamą skiepijimą. 

Pasak Santaros klinikų Vaikų ligoninės Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėjos dr. Ingos Ivaškevičienės, įtraukti sveikus vaikus į rizikos grupių sąrašą rekomenduoja ir Pasaulio sveikatos organizacija.

„Pavyzdžiui, latviai mus labai daug kur lenkia skiepų klausimais, tad jie yra pasirinkę pirmi metai, kad nemokamai skiepija sveikus vaikus nuo pusės metų iki dvejų metų. Pas mus nemokamai skiepijami tik tie vaikai, kurie serga lėtinėmis ligomis“, – sakė ji.

Gydytoja pabrėžė, kad maži vaikai didžiąja dalimi infekcinių ligų gali labai sunkiai sirgti. 

„O gripas yra viena iš trijų infekcinių ligų, kuri kelia didžiausią naštą visuomenei – tiek vertinant hospitalizacijas, išleistų pinigų kiekį, tėvų nedarbingumus ir t.t.“, – sakė ji.

REKLAMA

Priešiškai skiepus vertina patys medikai

Į konferenciją susirinkusieji neslepia, kad nuo skiepų pacientus atkalbinėja ir patys medikai. 

„Pernai pasiskiepijo pusantro tūkstančio mažiau medikų. Tai irgi signalas, nes gydytojai turėtų rodyti pavyzdį. Jei pačių medikų požiūris yra skeptiškas, ko mes norime tada iš visuomenės?“ – klausė A. Razmuvienė.

Tai, kad patys medikai prieštaringai vertina skiepus, patvirtina ir įvairios apklausos. „Ne vienas studentas, rezidentas yra daręs apklausas ir jos rezultatai išties nedžiugina. Pasirodo, skiepus, kaip vienintelę šiandien specifinę priemonę nuo gripo, teigiamai kartais tevertina 60 proc. slaugytojų“, – pasakojo ji.

Jos teigimu, tokios kalbos turėtų likti prie arbatos puodelio. „Medikų skiepijimosi rodikliai nėra aukšti, nors šie specialistai priklauso rizikos grupei. Yra šalių, pavyzdžiui, Skandinavijos šalys, kurios medicinos specialistams net neleidžia dirbti, jei jie nėra pasiskiepiję“, – pasakojo ji.

Kokio gripo tikėtis?

Nors pranešimų apie iš Australijos į mūsų pusrutulį keliaujantį labai agresyvų, sunkių komplikacijų sukeliantį gripo virusą pasirodė dar prieš gerą mėnesį, medikai ramina – kokio sunkumo gripo sezono laukti  šiemet, pasakyti niekas negali. 

„Juo labiau lyginamąsias išvadas būtų sunku daryti ir dėl to, kad Australijoje fiksuota daugiau A tipo viruso atveju, o Europoje kol kas vyrauja B tipas. Gripas visada prasideda pietų pusrutulyje, tačiau kas buvo pas juos, nereiškia, kad ateis ir pas mus“, – kalbėjo A. Razmuvienė.

Pašnekovė priminė, kad komplikacijų ir sirgusiųjų gripu skaičiumi praėjęs sezonas buvo mažiau agresyvus nei prieš dvejus metus, tačiau mirusiųjų nuo gripo registruota 10 asmenų daugiau.

„Tad ir labai sunku vertinti, koks bus gripas, tai galėsime įvertinti tik kitąmet“, – sakė ji. 

ULAC duomenimis, 2018-2019 sezono metu nustatytas 49 661 gripo atvejis, mirė 26 žmonės. Valstybės lėšomis pasiskiepijo kiek daugiau nei 129 tūkst. gyventojų, savo lėšomis – kiek daugiau nei 29 tūkst. žmonių.

Portalas tv3.lt jau rašė apie tai, kad vyresnio amžiaus žmonėms skubėti skiepytis nuo gripo nereikėtų, mat taip gali „išbarstyti“ imunitetą iki didžiausio sergamumo gripu pakilimo.

 


Rašyti komentarą...
P
Paciente
2019-11-03 10:23:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pliauskia pliauskia net vakcinu neturi teisingai gina raso kad neaisku ka suleis Didziosios ligonines gal ir nera tuo suinteresuotos o va su privatininkais tikrai negalima pasitiketi juk Lietuva sukciu valstybe
Atsakyti
-1

G
Gina
2019-11-03 10:12:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aš esu už skiepus , tačiau kartu bijau ir komplikacijų. Nuo skiepų organizmas gali nusilpti , vėl yra pavojus susirgti kokią nors ligą. Be to pas mus yra nesąžiningu žmonių , vadovų , kurie dėl papildomo uždarbio gali pakišti neaišku ką o tu galvoji , kad tai vakcina . Iš kur ten žmogus , kuris nesusijęs su mediciną ,ypač pagyvenęs ten supranta. Be to kartais yra pažeidimai, kaip laiko vakciną , tai šaldytuvai genda , tai teparatura netinkama . Norite pasakyti, kad to nebūna? Būna . Pati tokio įvyko esu liudininkė . Skiepai turėjo būti panaikintos , tačiau buvo naudojami toliau . Tai va tas irgi stabdo . Reikia ieškoti patikimų vietų , kad pasiskiepyti .
Atsakyti
0

o
oplia
2019-11-03 10:57:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
pasiskiepijes tikrai nemirs - numirk is juoko po tokiu mediku postu! Ar senai cia rase zmogus, skiepijesis kelis metus is eiles nuo gripo, visiskai bereikalingai, nes jam jokio atsako i skiepus nesusidare, bereikalingai ismesti tik pinigai buvo, bet nesvarbu matyt, svarbu paskiepytas ir tikrai nemirs, gyvens su saule:DDD Baikit zmonems pasakoti anekdotus...Vokietijoje nesenai istyre mandarinus, kurie specialiai buvo mirkinami tirpale ale nuo to kad negestu, tik tam paciam tirpale dar radosi gripo bacilu, kurios sekmingai pereidavo i mandarina, va nuo ju ir mire maskvoje zmones.Reikia gi kazkam paplatinti gripa, kad farmacija klestetu...tik jus skiepykites ir nemirkit:))
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų