tv3.lt sokiu laika tango manai

tv3.lt sokiu laida tango manai

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva jau trečią parą neįsileido nė vieno migranto. Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad tai akivaizdi pažanga, tačiau krizė dar neįveikta. Tuo metu diktatorius Aliaksandras Lukašenka Minske užstrigusiems migrantams neleidžia grįžti namo ir ruošiasi juos kažkaip varyti į Lietuvą.

Lietuva jau trečią parą neįsileido nė vieno migranto. Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad tai akivaizdi pažanga, tačiau krizė dar neįveikta. Tuo metu diktatorius Aliaksandras Lukašenka Minske užstrigusiems migrantams neleidžia grįžti namo ir ruošiasi juos kažkaip varyti į Lietuvą.

REKLAMA

Migrantams darosi vis sunkiau patekti į Lietuvą, tad jų daugėja kaimyninėse šalyse: Latvijoje ir Lenkijoje.

Vidaus reikalų ministrė pareiškė, kad pagalius pareigūnams į ratus kiša ne tik Lukašenkos propagandistai, bet ir valstybės išlaikomi žmogaus teisių gynėjai. Kritikos sulaukė Seimo kontrolieriaus įstaigoje dirbantis ekspertas, viešai kritikuojantis valdžios taikomus sprendimus. Anot jo, pasieniečiai turėtų įleisti į šalį moteris su vaikais ir visus sušalusius bei nuo lietaus sušlapusius nelegalus.

Nelegalūs migrantai, bandantys patekti į Lietuvą, rodo, kad įstrigo pasienyje. Jie norėtų perbėgti keletą metrų į Lietuvos pusę, bet kelią jiems pastojo mūsų pareigūnai. Jie iš automobilio leidžia ir garsinius pranešimus, kurie nurodo, kad migrantams nebus leista neteisėtai kirsti sienos.

REKLAMA

Nelegalė moteris filmuoja Lietuvos pasieniečius ir bando juos sugraudinti savo prašymais gelbėti kūdikį. Fone girdisi jo verksmas. Šalia vyriškis taip pat rėkia – prašo juos įleisti į Europos Sąjungą, sako, kad Irake juos nužudys. Bet mūsų pareigūnai emocijoms nepasiduoda ir siūlo dėl prieglobsčio kreiptis į oficialią atstovybę.

REKLAMA

Ir tokių įrašų arabiškose grupėse tik daugėja. Lietuva jau trečią parą iš eilės į šalį neįleido nė vieno nelegalo.

„Nuo to laiko, kai buvo priimtas operacijų vadovo sprendimas, į Lietuvą buvo neįleista daugiau nei 1200 neteisėtų migrantų“, – sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Su pasieniečiais ir pareigūnais susitikęs Gitanas Nausėda sako, kad pažanga padaryta, bet darbas dar nebaigtas.

 „Neabejoju, kad bus pastangų toliau komplikuoti padėtį, toliau pagaliuku maišyti tą košę, kuri jau buvo pradėta maišyti prieš keletą mėnesių, bet tam mes duosime atkirtį. Režimas turi gerai suprasti šitą.“

REKLAMA

Lukašenkos režimo aparatas ir toliau kurpia istorijas, apie neva lietuvių pasieniečių nehumanišką elgesį. Baltarusijos pasieniečiai išplatino vaizdo įrašą, kuriame nelegalai kaltina mūsų pareigūnus atėmus telefonus ir pinigus. Ir skelbia, kad, pasak jų, Lietuva nesuteikia net medicininės pagalbos migrantams.

Nehumanišku elgesiu mūsų pareigūnus kaltina ne tik Lukašenkos propagandistai, bet ir Seimo kontrolieriaus įstaigoje dirbantis žmogaus teisių ekspertas Vytautas Valentinavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Jis aiškina, kad Lietuva, neįleisdama nelegalų grupių, nevertina, ar migrantams pakanka maisto, vandens, drabužių, ar jiems nėra šalta, o tai esą tarptautinių konvencijų nesilaikymas – visus kenčiančius nuo šalčio ar lietaus migrantus, pasak V. Valentinavičiaus, turėtume įsileisti. Penktadienį socialinėje paskyroje paskelbė savo įspūdžius iš budėjimo su pasieniečiais, savo įraše jis sukritikavo Lietuvos taikomą taktiką.

„Deja, buvo pasielgta nelabai korektiškai, išeita su tam tikra išvada ir vertinimu, tiesiog per savo socialinę paskyrą, manau, kad valstybės tarnautojai taip neturėtų dirbti ir dar kartą norėčiau pažymėti, kad aš tikiu pareigūnų profesionalumu“, – sako A. Bilotaitė.

REKLAMA

V. Valentinavičius A. Bilotaitės sprendimą neįleisti migrantų net lygina su žydams per Holokaustą taikytomis taisyklėmis. Kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentą jis pavadino Lietuvos propagandistais, kritiką jo atžvilgiu – politiniu persekiojimu. A. Bilotaitė sako, kad būtent tokius naratyvus, kad Lietuva nesilaiko žmogaus teisių, ir bando paskleisti Baltarusijos propagandistai.

Pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas teigia: „Tie veiksmai, kurie atliekami prie valstybės sienos, mano atžvilgiu atitinka visus žmogaus teisių reikalavimus.“

REKLAMA

„Tai yra visiškai pateisinamos, suprantami veiksmai, ir matau, kad jie randa pritarimą ir tarp tų valstybių, kurios gerai supranta, su kokio pobūdžio iššūkiais mes čia kovojame. Noriu, kad tai gerai suprastų ir Lietuvos visuomenė“, – teigia G. Nausėda.

Kiek anksčiau ir pats Seimo kontrolierius buvo pareiškęs nepritarimą Lietuvos norui statyti tvorą pasienyje. Esą taip būtų apsunkinama nelegalams ateiti į Lietuvą ir prašytis prieglobsčio. Pats V. Valentinavičius pateikti komentarą žiniasklaidai jau atsisako.

REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas teigia: „Agresyvus ideologinis nusiteikimas, su požiūriu „no borders, no walls“, lietuviškai „be sienų ir be apsaugos“. Jis gi yra valstybės išlaikomas žmogus, jis atlyginimą gauna iš valstybės. O pareiškimai apie ministrę, apie strateginės komunikacijos ekspertus yra užribis.“

Šią savaitę Lietuvoje vieši Jungtinių Tautų atstovas, kuris taip pat aiškinsis, ar Lietuva užtikrina žmogaus teises sienos pažeidėjams.

REKLAMA

„Mano aiški žinutė bus tokia, kad žmogaus teisių klausimai yra ne Lietuvos problema, Lietuva tikrai daro viską, kad tos žmogaus teisės būtų užtikrintos pagal galimybes“, – sako A. Bilotaitė.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tvirtina: „Mūsų žiniomis, didelė dalis žmonių, migrantų, šiandien esančių Baltarusijos teritorijoje, jiems paprasčiausiai neleidžiama grįžti į Bagdadą, tai kelia didelį susirūpinimą ir manau, kad tarptautinės organizacijos turėtų kreipti savo akis tenais.“

REKLAMA

„Matome, kad vietiniai gyventojai išreiškia savo nepasitenkinimą, šitų neteisėtų migrantų buvimu prie sienos, iš Baltarusijos pusės“, – sako R. Liubajevas.

Bet savai auditorijai Lukašenkos propagandistai ir toliau aiškina apie fašistus lietuvius, kurie neva skriaudžia migrantus. Šaulių sąjungą, padedančią pasieniečiams, lygina su nacių kolaborantais, viską iliustruoja nacių vykdytų nusikaltimų vaizdais.

Lietuvą šmeižti jiems padeda ekspertais pristatomi lietuviai – už šnipinėjimą Rusijai nuteisto Algirdo Paleckio bendražygis Giedrius Grabauskas ir Jono Noreikos-Generolo Vėtros lentą sudaužęs bei advokatu apsimetantis Stanislovas Tomas. Jis bando melagingai įteigti, kad propagandos rodomą irakietį nužudė Lietuvos šauliai.

Lietuvai neįsileidžiant migrantų, Lukašenkos režimas juos bando nukreipti kitomis kryptimis. Lenkijoje per savaitgalį sulaikyta pusketvirto šimto nelegalų, o Latvijoje 160. Abi šios šalys taip pat laikosi požiūrio, kad tai Baltarusijos režimo operacija, o srautus nukreipia būtent Lukašenkos pasieniečiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų