Lemiamas A. Širinskienės balsas: nepaisant kritikos, amnestijos projektas teikiamas Seimui

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas trečiadienį nusprendė teikti parlamentui „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio projektą dėl amnestijos, nepaisant teisininkų perspėjimo, kad jis gali prieštarauti Konstitucijai.

Komitete balsams pasiskirsčius po lygiai, sprendimą nulėmė komiteto pirmininkės „valstietės“ Agnės Širinskienės pozicjia.

Seimo Teisės departamentas teigia, kad kelių šimtų žmonių paleidimą iš įkalinimo įstaigų numatantis įstatymo projektas gali būti diskriminacinis. Teisininkams užkliuvo nuostatos, teikiančios pirmenybę vyresniems žmonėms ir motinoms su vaikais.

Pasak teisininkų, galimai diskriminacinis lyties pagrindu yra siūlymas dėl amnestijos taikymo motinoms, auginančioms iki 18 metų vaiką – tokiu būdu diskriminuojami nepilnamečių vaikų turintys tėvai.

Taip pat galimai diskriminacinio pobūdžio laikoma sąlyga, nustatanti, jog nuo neatliktos laisvės atėmimo bausmės dalies atleidžiamos pirmą kartą nuteistos iki trejų metų moterys bei vyrai, vyresni kaip 65 metai.

Anot Seimo Teisės departamento, Konstitucijai gali prieštarauti ir tai, kad amnestiją siūloma taikyti tik nuteistiesiems pagal 2000 metais priimtą Baudžiamąjį kodeksą, pamirštant nuo 1961 metų taikytą kodeksą.

Abejojo išvados objektyvumu

A. Širinskienė sakė Seimo teisininkų aiškinimuose pasigedusi nuoseklumo.

Pasak jos, R. Karbauskio registruotas projektas yra susiaurintas 2002 metais vykdytos amnestijos variantas, o tuomet Teisės departamentas galimo prieštaravimo Konstitucijai neįžvelgė.

„Jūs pasistatote save tokį vertinimą teikdami į keistą poziciją, nes kas pasikeitė?“, – kalbėjo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė.

„Aš tikrai asmeniškai nemanau, kad taip pasikeitė situacija nuo 2002 metų, kad keistųsi taip Konstitucijos aiškinimas“, – pridūrė ji.

„Turime būti tikri, kad jūs nepolitikuojate, o teikiate objektyvią informaciją“, – kalbėjo A. Širinskienė.

Politikė tvirtino, kad amnestija siūloma vaikus auginančioms motinoms dėl „ypatingo motinos ir vaiko ryšio“.

REKLAMA

„Man atrodo, kad mamos krūtimi maitina ir iki šiol, o vyrai dar to nesugeba“, – sakė „valstiečių“ atstovė.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R. Karbauskis siūlo, kad nuo bausmės būtų atleidžiamos iki šešerių metų nelaisvės nuteistos nėščios bei nepilnamečių vaikų turinčios moterys.

Taip pat būtų paleidžiami nuteistieji iki trejų metų nelaisvės: vyresni kaip 65 metų, turintys vidutinį ar sunkų neįgalumą, nusikaltimus padarę būdami nepilnamečiais asmenys.

Kitiems nuteistiesiems bausmės laikas galėtų būti sumažinamas – nėščioms bei nepilnamečių vaikų turinčioms moterims, taip pat padariusiems nusikaltimus dėl neatsargumo.

„Tas išskirtinumas, amžiaus, sveikatos būklės, manyčiau, kad jis yra tikrai pateisinamas objektyviomis aplinkybėmis“, – teigė A. Širinskienė.

Abejoja proginėmis amnestijomis

R. Karbauskis siūlo amnestiją skelbti valstybės atkūrimo šimtmečio ir popiežiaus Pranciškaus vizito proga.

Kriminologas Gintautas Sakalauskas teigia, jog amnestijos gali būti veiksmingos tik taisant baudžiamosios sistemos spragas, o ne taikant jas proginiais atvejais.

Lietuvos teisės instituto eksperto teigimu, siūloma amnestija palies labai mažai asmenų, todėl neatitinka valstybės poreikio mažinti įkalintųjų skaičiaus.

„Proginės amnestijos nėra stabilios demokratijos ženklas. Tos valstybės, kurios taikė progines amnestijas, to atsisakė, nes tai yra toks galios demonstravimo, mėgavimosi savo valdžia ženklas“, – BNS sakė teisininkas.


Rašyti komentarą...
T
Trojus
2018-09-05 12:15:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kodėl šikninskienė taip stengiasi? gal jos koks neįvardintas giminaitis ar dvasiškai artimas kolchozui sėdi? Ta boba šiaip sau nesistengs, ji ne iš tų gailesčio apimtų....
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų