Kritikuoja baudas prostitutėms: norėdamos susimokėti jos priverstos parsidavinėti

Vyriausybei atmetus siūlymą panaikinti baudas prostitucija besiverčiantiems asmenims, su išnaudojamais asmenimis dirbantys ekspertai ir lygių teisių specialistai akcentuoja, kad baudos tik dar labiau gilina prostitucijos problemą. Turėdami apmokėti baudas ir besikaupiančias skolas, asmenys ir toliau priversti parduoti savo kūną.

Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad Lietuvoje už vertimąsi prostitucija ir toliau būtų baudžiami tuo užsiimantys asmenys. Teisingumo ministerija nepritarė keturių Seimo narių siūlymui panaikinti administracinę atsakomybę už vertimąsi prostitucija ir numatyti baudžiamąją atsakomybę sekso paslaugų pirkėjui.

Ministerijos teigimu, tokiu atveju prostitucija būtų pripažįstama „legalia ir visuotinai priimtina elgesio norma“.

Baudos tik dar labiau skatina prostituciją

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė akcentuoja, kad prostitucija besiverčiančių asmenų baudimas tik dar labiau blogina jų situaciją ir užkuria prostitucijos variklį stipriau.

„Sutinkame moteris, kurios turi 10 tūkst. eurų skolos antstoliams, jos nemoka tų baudų. Norėdamos sumokėti baudas, jos dar labiau klimpsta į prostituciją. Kartu su savo vaikais jos yra įmūrijamos tarsi į prostitucijos subkultūrą. Kabinetinės teisės atstovų teigimas, kad tokiu būdu jie palaiko šalies moralę, yra tikrai labai ciniškas“, – trečiadienį spaudos konferencijoje Seime kalbėjo K. Mišinienė.

Vyriausybės sprendimą palikti baudas prostitucija besiverčiantiems asmenims Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė siūlo įsivaizduoti, kaip negailestingo smurto atvejį. 

„Įsivaizduokite sunkiai sumuštą žmogų, gulintį ant žemės kraujo klane. Ateina asmuo, iš kurio yra tikimasi pagalbos, bet jis jį dar labiau ciniškai suspardo, suspardo iki mirties ir surūko taikos pypkutę su pirminių agresoriumi. Būtent taip buvo pasielgta vakar, priimant štai tokias išvadas Vyriausybėje“, – sakė M. Jankauskaitė.

REKLAMA

Ji atkreipia dėmesį, kad įtraukimas į prostituciją yra viena žiauriausių smurto lyties pagrindu formų.

„Ne vien todėl, kad potrauminio streso sindromo tikimybė tarp šitos grupės žmonių yra kur kas didesnė negu žmonių, patekusių į tiesioginius karo įvykius. Žinome, kad lytinis išnaudojimas yra naudojamas kaip karo ginklas, nes tai efektyvu. Tu žmogų išvarai ne tik iš namų, bet iš savo kūno. Nes tam, kad pakęstum visą šitą elgesį su savimi, turi emociškai atsiriboti, nes tai, kas vyksta su tavimi, yra nepakeliama“, – kalbėjo lygių teisių ekspertė.

M. Jankauskaitės teigimu, problema kyla ir todėl, kad prostitucijos atveju dažniausiai kaltinamos pačios aukos.

„Mes nuolat girdime – pačios to nori, pačios kaltos, kad į tai įsivėlė. Bet įdomu, kad tą argumentą mes girdime ir tuomet, kai yra smurtaujama prieš vaikus – na, jie neklauso, ir kada mes kalbame apie smurtą artimoje aplinkoje – jos pačios nepalieka smurtautojų. Taip kalba smurtautojai, mėgindami pateisinti savo elgesį prieš aukas“, – sakė M. Jankauskaitė.

Ignoruoja problemą

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys Julius Sabatauskas mano, kad tokia savo pozicija Teisingumo ministerija tarsi suponuoja, kad problemos nėra.

„Pateikdama skaičius, kad 2017 m. nubausta 19 prostitučių klientų, 2018 m. – 22, o pernai iki spalio 1 d. – 16, tarsi sako, kad problemos nėra. Bet pažiūrėjus kitus skaičius, kiek nubausta pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, kurie teikė paslaugas, 2015 m. – 79, 2016 m. – 114, 2017 m. – 245, 2018 m. – 195, pernai iki spalio mėnesio – 167. <...> Toks įspūdis, kad prostitucijos klientų visiškai nėra, prostitucija besiverčiantys asmenys masiškai siūlosi, kaip ministras pasako, savanoriškai tą daro“, – kalbėjo J. Sabatauskas.

Opozicijos lyderis sako, kad „šios Vyriausybės cinizmas viršijo visas ribas“, nes ji neratifikavo Stambulo konvencijos ir esą nededa pastangų, kad šalyje būtų išgyvendintas smurtas prieš moteris.

REKLAMA

„Nes kas yra prostitucija? Tai naudojimasis žmogumi kaip daiktu, o Vyriausybės nariai sako, kad tai normalu. Man atrodo, laikas persukti savo smegenis į kitą vektorių, kad būtų galima stoti į žmogaus teisių gynimo poziciją“, – kalbėjo J. Sabatauskas.

Jam antrino ir  Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narė Dovilė Šakalienė, teigdama, kad Vyriausybė yra akla prieš smurto lyties pagrindu problemą.

„Man labai skaudu ir pikta matyti, kad ši Vyriausybė nemato, atsisako matyti problemą, kad smurtas lyties pagrindu Lietuvoje yra išplitęs labai įvairiose srityse, neigia apskritai jo egzistavimą ir nenori net girdėti jokių mokslinių duomenų, nori saugoti visuomenės moralę, baudžiant išnaudojamas moteris. <...> Šiuo metu žmogaus pirkimas lytiniam išnaudojimui ir pasinaudojimui yra prilyginamas šuns kakučio nesurinkimui viešoje vietoje“, – pastebėjo D. Šakalienė.

„75 proc. prostitucijoje esančių asmenų yra 13–25 metų amžiaus. Dauguma įtraukiamos jaunesnės negu 14 metų. Absoliuti dauguma patiria lytinę, fizinę ir kitokią prievartą prieš tai. Tai mes tuos žmones labai lengvai galime pagauti – jos yra pažeidžiamos, jos serga įvairiomis ligomis, priklausomybėmis, tai labai lengvas grobis. Kodėl, kai sveikas protas ir rinkos dėsniai sako, kad, jei nori kažkokį reiškinį panaikinti, reikia kovoti su paklausa, mūsų ministras sako, kad bauskime aukas, o jas perkančių vyrų turėtume pasigailėti“, – kalbėjo D. Šakalienė.

Siekė griežtesnių bausmių

Šiuo metu už vertimąsi prostitucija taikoma administracinė atsakomybė – nuo 90 iki 140 eurų ir nuo 140 iki 300 eurų pakartotiniu atveju.

Jei ministrų kabinetas būtų pritaręs Seimo narių siūlymui, prostitucija besiverčiantys asmenys išvengtų baudos, o asmuo, siekęs pasinaudoti arba pasinaudojęs šia paslauga, būtų laikomas padariusiu baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas bauda – nuo 750 iki 2500 eurų – arba areštu – nuo dešimt iki 45 parų. Dabar pastaruoju atveju numatyta administracinė atsakomybė, kaip besiverčiantiems prostitucija.

REKLAMA

Teisingumo ministerijos duomenimis, 2017 metais nubausta 19 prostitučių klientų, 2018 metais – 22, pernai iki spalio 1 dienos – 16 asmenų. Pakartotinai baustų asmenų arba nėra, arba jų vienetai per metus.

2011 m. Europos Parlamentas pripažino prostituciją smurto prieš moteris forma, o 2014-aisiais ir Europos Parlamentas, ir Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja priėmė rezoliucijas, raginančias valstybes nares priimti Šiaurės šalių modelio teisinį reguliavimą, kuomet baudžiami sekso pirkėjai, tačiau nebaudžiami prostitucijoje išnaudojami asmenys ir jiems pasiūlomos išėjimo iš prostitucijos programos.


Rašyti komentarą...
B
Bliadunas
2020-02-06 11:24:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai svarbiausia Lietuvos problema kol kitos bliades Lietuva pliašia nuo sąjūdžio laikų ir kiek tokių sučku bus
Atsakyti
0

Žmogus
2020-02-06 13:03:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu aš parduodu kontrabandines cigaretes, o jas aš parduodu nes mane apgaulės budu į tai įtraukė blogi žmonės,,,,, ikliuvus man skiriama bauda, kad ją sumokėti aš pardavinėju dar daugiau ir taip be pabaigos.... Kodėl manim niekas nesirupina kaip prostitutėmis?.....
Atsakyti
-2

V
Valdas
2020-02-06 11:27:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne tokia jau mūsų valdžia kvaila kaip kad bandoma parodyti. Visi puikiai supranta, o dauguma ir žino, kad čia viršų ima piniginiai interesai. Tik nesuprantu kodėl Julius bijo apie tai kalbėti. Aš jį laikiau drąsesniu
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų