Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atlikusi Sveikatos apsaugos ministerijos veiklos finansinį auditą Valstybės kontrolė rado begalę pažeidimų, liudijančių, kaip nusikalstamai aplaidžiai valdomas valstybės turtas.

REKLAMA

Vakar Valstybės kontrolė paskelbė SAM atlikto finansinio audito ataskaitą. Neprižiūrėtas valstybės turtas, nesilaikyta teisės aktų reikalavimų skirstant lėšas viešosioms įstaigoms ir visuomeninėms organizacijoms, pinigais pamaloninti net labdaros fondai, nors tą įstatymas draudžia, - tai tik keli iš gausybės rastų finansinių pažeidimų.

Pardavė be leidimo

Didžiąją valdomo turto dalį SAM pagal panaudos sutartis perdavusi sveikatos priežiūros įstaigoms, kurių šalyje yra 270. Tačiau su patikėtu turtu šios elgiasi lyg su nuosavu. Vilniaus universiteto vaikų ligoninės filialas Utenos reabilitacijos ir ugdymo centras, pagal panaudos sutartį valdęs ilgalaikį materialųjį turtą (ortopedinę techniką), kurio įsigijimo vertė - daugiau nei 787 tūkstančiai litų, pernai suorganizavo viešą aukcioną ir jį pardavė už 78 tūkstančius litų; daugiau nei 10 tūkstančių litų kainavęs mažavertis inventorius aukcione išparceliuotas už... 63 litus.

REKLAMA
REKLAMA

Kad turtą galėtų parduoti, įstaiga privalėjo gauti ministro leidimą. Uteniškiai jo net neprašė. Nepaisant to, prarastas turtas ministerijoje buvo ramiai išbrauktas iš apskaitos.

Pinigai už pažadus

Kita SAM bėda ir gėda - valstybės lėšų mėtymas neaiškioms sveikatinimo programoms. LR sveikatos sistemos įstatymas leidžia remti visuomenines organizacijas (asociacijas), vykdančias sveikatos stiprinimo programas, bet draudžia finansinę paramą skirti labdaros ir paramos fondams ar viešosioms įstaigoms. Tuo tarpu pernai šešiolikai tokių įstaigų buvo išmėtyta per 50 tūkstančių litų. Tarp laimingųjų - Socialinių mokslų kolegija, Kūrybinių galimybių centras, “Sveikata į namus", Labdaros ir paramos fondas “Maisto bankas" ir t. t.

Daug pažeidimų rasta ir ministerijai perkant įvairias paslaugas.

“Įvairioms įstaigoms už projektų rengimą, konferencijų ar renginių finansavimą atseikėta 364 tūkst. litų, nesivarginant atlikti tokiais atvejais privalomų viešųjų pirkimų procedūrų", - “Vakaro žinioms" sakė Valstybės kontrolės 1-ojo audito departamento direktoriaus pavaduotoja Laima Šipkauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Net 79 tūkst. litų iš SAM aruodo atiteko viešajai įstaigai “Kiškių garbė", prodiusuojančiai vieną labdaringą pokalbių šou. O 20 tūkst. litų gavusi viešoji įstaiga “Gyvenimas džiaugsme", žadėjusi vykdyti sveikatinimo projektą, pažadus kaipmat pamiršo.

Menkas ministro vaidmuo

Dabartinis sveikatos ministras Raimondas Šukys nepanoro aiškintis dėl auditorių nurodytų pažeidimų, o buvęs sveikatos ministras Algis Čaplikas “Vakaro žinioms" aiškino, kad netvarka SAM klestėjo dar prieš jam ateinant vadovauti šiai ministerijai.

“Jokios netvarkos nepalikau, tiesiog nespėjau rastų nuo anksčiau užsilikusių trūkumų ištaisyti, - išsisukinėjo jis. - Beje, anksčiau irgi auditai būdavo, bet kontrolieriams visa tai neužkliūdavo. Jei tai įstatymo pažeidimai, reikia klausti, kodėl juristai teikė tokius pasiūlymus. Ministro vaidmuo čia nelabai didelis."

REKLAMA
REKLAMA

Komentaras

Edvardas Žakaris, Seimo narys:

Nemanau, kad nerūpestingą institucijų požiūrį į valstybės biudžeto pinigų naudojimą galėtų lemti įstatymai - jie yra gana neblogi. Mano galva, tokį atsainų požiūrį lemia asmeninės atsakomybės nebuvimas. Ko gero, čia ir yra vienintelė problema. Jeigu grėstų asmeninė, o ne kolektyvinė atsakomybė, panašių pažeidimų arba išvis neliktų, arba labai ryškiai sumažėtų. O dabar nustatė pažeidimus, pagrūmos pirštu pažeidėjams ir viskas tuo baigsis. Niekas juk nepareikalaus jokios atsakomybės, ypač materialinės.

Ministras padalys po vieną kitą papeikimą, po vieną kitą pastabą. Na ir kas? Kas ta pastaba ir kas tas papeikimas? Iš tikrųjų niekas. Po metų šių nuobaudų neliks. O jei nubaustas žmogus yra savas, tos pačios partijos narys, tai nuobaudos jam neliks jau ir po pusmečio. Pastaba jam bus atšaukta. Už gerą darbą. Kol už blogus darbus ar nepadarytus darbus nebus materialinės atsakomybės, tol situacija nepasikeis. Kito recepto neįsivaizduoju.

REKLAMA
REKLAMA

Suskubo šalinti trūkumus

Rimantas REMEIKA, SAM kancleris:

Mes net nelaukdami audito išvadų šaliname pastebėtus trūkumus. Netenkino Vidaus audito skyriaus vadovo darbas - atleidome jį iš pareigų; suformavome Turto poskyrį - iki kito birželio perregistruosime ministerijos turtą; aiškinamės, kas be ministro leidimo Utenos reabilitacijos centro parduotą turtą išbraukė iš ministerijos apskaitos ir t. t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų