Nors siaučia pandeminis gripas, Panevėžio moksleiviams jis – nė motais. Kadangi nevyksta pamokos, mokiniai sulaukė netikėtų atostogų.
Vaikų pilna visur: prekybos centruose, gatvėse ir kiemuose, o Laisvės aikštė atrodo taip, lyg kasdien būtų savaitgalis. Miesto gatvėse sutikti moksleiviai tikino, kad nė vienas iš pažįstamų, jei tik neserga gripu, atsargumo priemonių nesiima.
„Vaikštom, lankom močiutes, lakstom po kiemus, žaidžiam gaudynių – gripo epidemija mums kaip papildomi laisvadieniai. Mokykloje sakė, kad Kalėdų atostogos bus sutrumpintos, todėl ir naudojamės proga. Nepatinka mums tokios atostogos, geriau žiemą jos būtų ilgesnės“, – kalbėjo vienoje iš miesto gatvių sutikti žemesniųjų klasių moksleiviai.
Vaikai tvirtino, kad griežtesnių priemonių nesiėmė ir tėvai – savo atžaloms jie neuždraudė lankytis masinio susibūrimo vietose.
Galimybė pabendrauti
„Leidžiam laiką miesto centre, nes daugiau nėra ką veikti. Manome, kad draudimas eiti į mokyklą yra veiksminga priemonė, juk ten didesnė tikimybė užsikrėsti. O parduotuvėje ji kur kas mažesnė“, – teigė ant suolelio prisėdusios Ignė ir Gabrielė.
Noriai bendraujančios moksleivės prisipažino, kad turėdamos daug laisvo laiko nevengia masinio susibūrimo vietų.
„Kai nėra ką veikti, einam į kiną, bet mes ten užsirišame kaukes. Dabar nedėvime, nes nesame masinio susibūrimo vietoje. Laisvas laikas gerai, bet jau norime į mokyklą, nes atsibodo dykinėti. Taip jau trečia savaitė“, – paaiškino moksleivės.
„Sekundės“ kalbinti moksleiviai teigė nežinantys nė vieno draugo, kuris, bijodamas užsikrėsti gripu, liktų namuose.
„Sėdi namuose tik tie, kurie serga, o tiems, kurie sveiki, karantinas asocijuojasi su atostogomis. Leidžiam gerai laiką, einam žaisti krepšinio ar randam kitų veiklų“, – apie netikėtai atsiradusį laisvą laiką pasakojo V.Žemkalnio gimnazijos moksleivis.
„Dabar gal ir gerai, bet vėliau praleistus mokslus reikės pasivyti. Bus daugiau pamokų, daugiau namų darbų, laukia didesnis krūvis. Dažniausiai važinėjamės riedlentėmis arba einam į kavines, karantino griežtai nesilaikom. Gripo bijo tik tie, kurie serga, juos tėvai verčia būti namuose“, – pasakojo riedlente Laisvės aikštėje važinėjantis aštuntokas Gytis.
Rizikos grupė
Kad vaikai traukia į prekybos centrus ir kitas viešąsias erdves, kelia nerimą visuomenės sveikatos specialistams. Moksleiviai patenka į didžiausią pandeminio gripo rizikos grupę, jie sudaro apie 50 procentų ligonių.
„Jei mokiniai ignoruoja patarimus neiti į renginius, kitas masinio susibūrimo vietas, tai uždaryti mokyklas nėra prasmės. Netikiu, kad moksleiviai masiškai plūsta į prekybos centrus, bet reikėtų, kad savo atžalomis labiau rūpintųsi tėvai, nes rizika užsikrėsti didelė, o beveik pusė sergančiųjų yra vaikai. Įstaigos juk negali uždrausti moksleiviams vaikščioti. Tai – ne karantinas: paskelbtos tik ribojančios, rekomendacinio pobūdžio priemonės“, – įsitikinęs Panevėžio visuomenės sveikatos centro direktorius Eugenijus Vilčinskas.
Jis mano, kad tėvai ne tik turėtų patarti vaikams neiti į masinio susibūrimo vietas, bet ir paaiškinti, kaip apsisaugoti nuo gripo.
„Vaikai labai akcentuoja savo teises, bet gal reikėtų prisiminti ir pareigas. Bent jau vyresni turėtų žinoti, kaip apsisaugoti nuo gripo: laikytis asmens higienos, „mokėti“ čiaudėti ar kosėti. Taip pat turėtų žinoti, kad gripo metu reikia vengti kontaktų“, – patarimų negailėjo E.Vilčinskas.
Visuomenės sveikatos centro direktorius apgailestavo, kad aukštesniųjų klasių moksleiviai, būdami rizikos grupėje, į tokius suaugusiųjų patarimus dažniausiai nekreipia dėmesio.
Mantas TOMKŪNAS