Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad iš Vokietijos kanclerės Angelos Merkel norėjo labai tiksliai žinoti, kas yra sutarta su neteisėtu Baltarusijos vadovu Aliaksandru Lukašenka. Šalies vadovas tikino, kad Vokietija nesutarė priimti migrantų ir paneigė informaciją, kurią anksčiau skelbė Minsko režimas.

„Aptarėme tuos du pokalbius su Aliaksandru Lukašenka, nes norėjau labai tiksliai žinoti, apie ką buvo kalbama, kas buvo įsipareigota arba atvirkščiai, kokių dalykų atžvilgiu nebuvo prisiimta jokių įsipareigojimų, kad paneigtume tuos mitus, kurie dabar yra plėtojami. Pirmiausia noriu pasakyti labai aiškiai – jokių pasiskirstymų, 5 tūkst. migrantų, 2 tūkst. migrantų, jokių susitarimų šiuo klausimu nebuvo.

Vokietijos kanclerės pagrindinis tikslas buvo spręsti humanitarinę krizę ir ją, šiuo metu, galima spręsti pirmiausia stabdant naujus skrydžius į Minską ir skatinant skrydžius pasiimti migrantus į kilmės šalis arba į tėvynę. Vyksta ir viena, ir kita.

Vyksta pakankamai sėkmingai. Aš galvoju, kad atėjo tas laikas, kai nuo dvišalių kontaktų reikia pereiti prie daugiašalių kontaktų, kad nebūtų kažkokių įtarimų, kad kažkam kažkas daroma už nugaros. Šitą uždavinį puikiausiai galėtų atlikti Europos Sąjungos institucijos. Ne politiniu, o techniniu lygiu“, – pirmadienį sakė prezidentas G. Nausėda.

Europos Komisija kiek anksčiau skelbė, kad pradės „technines derybas“ su Minsko režimu. Prezidento teigimu, tokios derybos prasidės jau netrukus.

„Mes tikrai aktyviai dalyvausime šitame derybų procese. Pirmiausia, labai pagrįstai keldami poreikį, kad mes būtume iš anksto informuoti, kad būtų labai aiškiai žinomos tos raudonos linijos, apie kurias mes kalbame. Ir kad nebūtų net kalbos apie jokį save Baltarusijos prezidentu vadinančio pripažinimo. Šiandien tai yra žmogus, kuris nelaimėjo rinkimų, juos sufalsifikavo ir šia prasme nieko naujo neįvyko. Nuo to mūsų situacijos vertinimas nė kiek nepakito“, – tvirtino G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA

Antradienį prognozuojama žemesnė nei nulio laipsnių temperatūra ir pirmasis sniegas, tačiau prezidentas nenorėjo prognozuoti, ar tai keis migrantų srautus prie Lietuvos sienos.

„Aš ne meteorologas ir tikrai nesiimsiu vertinti, kaip temperatūra keičia migrantų elgesį. Vieną galiu pasakyti, kad šito žmogaus, kuris viską organizuoja, elgesį, jam temperatūra įtakos neturi“, – kalbėjo G. Nausėda.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Vakarų lyderių pokalbiai su autoritariniu Baltarusijos vadovu Aliaksandru Lukašenka yra neišvengiami sprendžiant humanitarinę migrantų krizę ir palygino situaciją su lėktuvo užgrobimu.

Interviu LRT laidai „Dienos tema“ ketvirtadienį jis pabrėžė, kad „negali būti nė kalbos apie jokį Lukašenkos pripažinimą Baltarusijos prezidentu, nes 2020-ųjų rinkimai buvo neteisėti, sufalsifikuoti, taigi, ir rezultatas yra nepripažintinas“.

„Sankcijos toliau bus tęsiamos, nes nematome priežasčių, kad šis režimas kažką keistų iš esmės. Bet humanitarinę problemą spręsti su ponu Lukašenka – turbūt, leisiu sau panaudoti analogiją, kaip su lėktuvo užgrobiku – yra kalbamasi, ar leidžiama tiesiog lėktuvo grobikams sušaudyti esančius keleivius? Reiškia, kalbėti reikia, nes egzistuoja problema, kurią sukūrė pats Lukašenka. Bet jos be Lukašenkos dalyvavimo išspręsti yra beveik neįmanoma arba nepaprastai sudėtinga“, – teigė G. Nausėda.

Jis tikino, kad šiandien jau matomi pirmieji situacijos deeskalavimo ženklai.

„Šiandien mes matome, kad vyksta tai, kas ir privalo vykti mūsų akimis: žmonės grįžta į tėvynę, kyla lėktuvas, pilnas keleivių, kyla iš Minsko oro uosto ir grąžina žmones į tėvynę. Reiškia, situacija kad ir labai nedaug, deeskaluojasi“, – kalbėjo prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat tvirtino, jog Prezidentūra buvo informuota apie šios savaitės Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pokalbio su A. Lukašenka turinį. Anot jo, Baltarusijos žiniasklaidoje minimi esą susitarimai dėl ES ir Baltarusijos atsakomybės pasidalijimo rūpinantis migrantais „yra paties Lukašenkos naratyvas“. Jis sako, kad toks sprendimas „yra prastas ir signalizuoja kaimyninės šalies diktatoriui, kad galima toliau vykdyti migrantų skraidinimą į Baltarusiją ir pastatyti Europos Sąjungą prieš faktą“. 

„Mes tokiu būdu įduodame ginklą į rankas – taip problema neturi būti sprendžiama. Problemos sprendimą matau tik vieną – grąžinti žmones namo, sveikus gyvus ir daugiau nelsieisti apgaudinėjamiems“. 

 „A. Merkel tikslas buvo kalbėti apie problemą, apie humanitarinę tragediją – kitaip aš nepavadinsiu to, kas vyksta prie Lenkijos, o ir prie Lietuvos pasienio – ir pamėginti išspręsti šią problemą su ponu Lukašenka. Nes be jo dalyvavimo būtų labai sudėtinga susodinti tuos žmones į lėktuvus ir išsiųsti į kilmės šalį“, – tvirtino G. Nausėda.

Gairės:

Rašyti komentarą...
N
Nuomonė
2021-11-22 15:57:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
O aš nenuimu atsakomybės nuo pačių nelegalų, kurie naudojasi lukošenkos siūlymais, kad gautų gerą gyvenimą kitų šalių gyventojų sąskaita. Juk jie atseit inžinieriai, teisininkai, gydytojai su magistrais, kodėl neieško darbo ES legaliu būdu???
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
N Nuomonė 2021-11-22 15:57:39
O aš nenuimu atsakomybės nuo pačių nelegalų, kurie naudojasi lukošenkos siūlymais, kad gautų gerą gyvenimą kitų šalių gyventojų sąskaita. Juk jie atseit inžinieriai, teisininkai, gydytojai su magistrais, kodėl neieško darbo ES legaliu būdu???
Atsakyti
0
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
toliau skaitykite
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų