Gaudžiant perspėjimo sirenoms, prasidėjo „Astravo pratybos“

Lietuvoje antradienį gaudžiant sirenoms prasidėjo civilinės saugos pratybos, kuriomis ruošiamasi reaguoti į galimą branduolinę nelaimę Astravo atominėje elektrinėje Baltarusijoje netoli Lietuvos sienos.

Per nacionalinį radiją ir televiziją gyventojai išgirdo patarimus, ką daryti įvykus branduolinei ar radiologinei nelaimei.

„Įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai (...) kuo greičiau eikite į artimiausią pastatą, kurio langai ir sienos nėra pažeisti. Uždarykite duris ir langus, užsandarinkite vėdinimo angas ir dūmtraukius, saugiausia likti pastato centre ar rūsyje. Klausykite per radiją, televizijas skelbiamas informacijas ir rekomendacijas, kaip elgtis“, – sakė pranešėja.

Prasidėjus pratyboms sutriko pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainės lt72.lt veikla. Ji neveikė apie dešimt minučių.

Pasak Vidaus reikalų ministerijos atstovės Ievos Dirmaitės, taip nutiko ir lankytojų srauto.

„Visada po sirenų paleidimo, kai būna pirmas srautas, kelias minutes, sutrinka svetainė. Po kelių minučių atsinaujina“, – sakė ji.

Šioje svetainėje pateikiama informacija, kaip pasirengti nelaimei, kaip elgtis jai įvykus, kaip gauti reikiamą informaciją ekstremaliosios situacijos metu.

Saulėtą rudenišką dieną prie prekybos centro „Panorama“ sirenų gausmas girdėjosi silpnai.

„Negirdėjau ir negavau jokio pranešimo, nežinau kam šios pratybos skirtos“, – BNS sakė 34 metų vyriausioji seselė Laura Paskevičiūtė.

Ji teigė, kad tikriausiai nežinotų, kaip elgtis įvykus branduoliniam incidentui, tačiau pabrėžė, kad tokio pratybos yra naudingos ir reikalingos. 

„Yra vienas rūsys Šilo gatvėje, ten ir bėgčiau“, – kalbėjo 50 metų sociologas Algirdas Sruoga. 

Jis tvirtino, kad sirenų negirdėjo, pranešimo telefone negavo, nors anksčiau gaudavo. 

Tuo tarpu 27 metų programuotojas Artiomas Klimovas sakė, kad žinutę gavo, bet sirenų negirdėjo. 

REKLAMA

„Tikrai nežinočiau kaip elgtis. (...) Pratybos reikalingos, kad patikrinti sistemas, buvo telefone nuorodos parašytos, per jas būtų galima rasti informacijos“, – kalbėjo jis. 

32 metų vadybininkė Olvyga Klimienė tvirtino, kad sirenų taip pat negirdėjo, tačiau žinutę gavo.

„Turbūt nežinočiau ką daryti, bet pratybos reikalingos, čia turbūt pačių žmonių problema, kad jie nepamato, nepasidomi“, – kalbėjo moteris. 

Šios pratybos truks keturias dienas.

Vidaus reikalų ministerija skelbia, kad ši gyventojų perspėjimo sistema įprastai tikrinama dukart per metus, tačiau šiemet tai – ir valstybinio lygio pratybų dalis.

Gyventojai, tinkamai sukonfigūravę telefonus, taip pat gavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento žinutes apie gyventojų perspėjimo sistemos patikrinimą su raginimais įsijungti Lietuvos radiją ar televiziją.

Trečiadienį per pratybas bus imituojama gyventojų evakuacija – po 50 savanorių bus evakuojama iš Švenčionių rajono į Zarasų rajoną ir iš Vilniaus rajono į Kalvarijos savivaldybę.

Ketvirtadienį numatoma radiacinė žvalgyba iš oro, bus pasitelkti du sraigtasparniai, taip pat numatoma vykdyti antžeminę žvalgybą.

Mokymuose dalyvaus apie 300 pareigūnų, karių, tarnautojų iš šešių savivaldybių.

Per pratybas tikrinama, kaip šalies institucijos yra pasirengusios reaguoti ir vykdyti joms pernai atnaujintame Valstybiniame gyventojų apsaugos plane numatytas funkcijas.

Nesutarus dėl pratybų scenarijaus su Vilniaus miesto savivaldybe, sostinės pareigūnai jose nedalyvaus, bus tik stebėtojai.

Lietuvos Vyriausybė sako, kad Astravo jėgainė netoli Lietuvos sienos statoma nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų. Baltarusija tokius priekaištus atmeta.

Naujienų portalas skaitytojams primena, kaip pasirūpinti įspėjamaisiais pranešimais telefone. 

Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema veikia visų trijų mobiliojo ryšio operatorių: Bitė Lietuva, Telia, Tele2 2G (GSM), 3G (UMTS), 4G (LTE), tinkluose.

REKLAMA

Jeigu Jūs turite neišmanųjį telefoną ir esate įsitikinęs, kad telefono nustatymai atlikti teisingai, tačiau perspėjimo pranešimų negaunate arba gaunate tik kartais, tai gali būti dėl to, kad jūsų telefone nustatytas dvitinklis „2G/3G“ (GSM/UMTS) arba „automatinis“ tinklo pasirinkimas.

Kadangi beveik visi neišmanieji telefonai perspėjimo pranešimus priima tik 2G (GSM) tinkle, jums reikia pasirinkti 2G (GSM) tinklą. Pranešimus gausite visuomet, ryšio kokybė nenukentės.

Jeigu Jūs turite išmanųjį telefoną su Android OS ir esate įsitikinęs, kad telefono nustatymai atlikti teisingai, tačiau korinio transliavimo pranešimų taip pat negaunate arba tik kartais gaunate, tai gali būti dėl to, kad jūsų telefone nustatytas dvitinklis „2G/3G“ (GSM/UMTS) arba tritinklis „2G/3G/4G“ (GSM/UMTS/LTE), tinklo pasirinkimas. Tokiu atveju priežastis gali būti ta, kad jūsų telefono modelis pranešimus priima tik 2G (GSM) tinkle.

Jeigu Jūs turite išmanųjį iPhone telefoną, tai korinio transliavimo funkcija jame atsiranda Telia abonentams, turintiems telefonus su operacine sistema nuo iOS 8 ir aukščiau, Tele2 – nuo iOS 9.3 ir aukščiau, Bitės Lietuva nuo iOS 10.3.3.

Kai kurie tiek neišmaniųjų, tiek išmaniųjų telefonų modeliai perspėjimo pranešimus lietuvių kalba ar rusų kalba iš viso nepriima arba priima tik hieroglifus, tokiu atveju siūlome pasirinkti kanalą „525“ (anglų kalba), gausite pranešimą anglų (EN) ir „švepla“ lietuvių (LT) kalbomis arba tik ,,švepla“ LT kalba.

Telefono aparatuose, kuriuose naudojamos dvi SIM kortelės, korinio transliavimo funkcija visada nustatoma tik įjungus pirmąją SIM kortelę, priešingu atveju perspėjimo pranešimų negausite.

Didžioji dalis neišmaniųjų telefonų modelių perspėjimo pranešimų automatiškai neišsaugo, juos išsaugoti galite tik rankiniu būdu valdydami meniu.

Nustatymai telefone

• paslaugos įjungimas (korinis transliavimas, tinklo pranešimai, naujienos, informaciniai pranešimai, CellBroadcast) • kanalo pasirinkimas norimai kalbai (578, 525, 605) • temos pavadinimo įrašymas (Dėmesio, Attention, Vnimanije) • kalbos pasirinkimas – pasirenkama ,,VISOS“ Telefonams su ,,EU – Alert“ funkcija (4371 kanalas) Varnelė √ – CellBroadcast (korinis transliavimas, tinklo transliacijos, ...) Varnelė √ – nepaprastasis įspėjimas (rodyti ekstremalias grėsmes, Alert level 2 (iPhone), ...)


Rašyti komentarą...
N
Ne politikas
2019-10-01 10:48:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Sirenos vos vos girdisi, pranešimo negavau.
Atsakyti
0

V
Vika
2019-10-01 10:28:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pranesimo i telefona negavau. (Ivestas i telefana reikiamas kanalas ir ijungtas leidimas)
Atsakyti
0

G
Gintaras
2019-10-01 11:18:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vaikų žaidimas.............

Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų