Ekspertai: Nausėdai flirtas su Šeimų maršu atsipirko, o konservatoriai su Šimonyte turėtų sunerimti

Naujausi reitingai rodo, kad populiariausiu šalies politiku išliekantis prezidentas Gitanas Nausėda po truputį augina savo populiarumą, o premjerė Ingrida Šimonytė barsto reitingo taškus. Ekspertų nuomone, populiarumo taškų prezidentas galėjo sulaukti ir flirtuodamas su Šeimų maršu, o premjerė gyventojų akyse atsakinga už visos Vyriausybės ir valdančiosios koalicijos darbą, tad ir bet kokia valdančiųjų klaida kerta per premjerės populiarumo sąskaitą.

Šeštadienį paskelbta visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Vilmorus“ birželio 9–18 d. atlikta apklausa. Jos rezultatai parodė, kad G. Nausėdą teigiamai vertina 63,1 proc. respondentų.

Prezidento reitingas kiek paaugo, nes gegužę jį teigiamai vertino 61,4 proc. apklaustųjų.

Antroji pagal populiarumą politikė – naujoji Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, ją palankiai vertino 49 proc. (gegužę – 49,7 proc.).

Trečioje populiariausių Lietuvos politikų reitingo vietoje birželį buvo iš penktosios vietos pakilęs Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. Jį teigiamai vertino 43 proc. apklaustųjų (40,1 proc. gegužę). 

Premjerė I. Šimonytė pagal populiarumą smuktelėjo iš trečiosios į ketvirtąją vietą – ją birželį palankiai vertino 39,8 proc. gyventojų. Pirmąkart nepalankiai vertinančiųjų dalis viršijo nusiteikusius pozityviai – neigiamai premjerę vertino 41,6 proc. apklaustųjų. Gegužę atitinkamai palankūs ir nepalankūs Vyriausybės vadovės vertinimai sudarė 42,6 proc. ir 39,3 procento.

Nausėdos rinkėjus mobilizavo ir konservatoriai

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius, politologas Lauras Bielinis teigė, kad kol kas šių reitingo pakilimų ir kritimų reikšmingais nereikėtų laikyti.

„Bet vienas signalas egzistuoja tiems, kurie bando kritikuoti prezidentą – net ir labai arši kritika prezidentui nesukelia problemų reitingo prasme. Kaip matome, jo reitingas vis tiek netgi šiek tiek kyla, jis nesmunka“, – naujienų portalui tv3.lt kalbėjo profesorius.

REKLAMA

L. Bielinio teigimu, aršią kritiką Daukanto aikštės atžvilgiu didžiąja dalimi organizavo didžiausia valdančioji partija – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD).

„Dalis radikalių konservatorių atstovų ta kritika kiek išties perlenkė lazdą“, – įsitikinęs politologas.

L. Bielinio nuomone, tam tikra prasme, arši TS-LKD atstovų kritika galėjo ir mobilizuoti dalį prezidento rėmėjų.

„Ir mobilizavo, ir priminė, kad jie turi pasirinkti poziciją“, – aiškino VDU profesorius.

Prezidentas atrado savo rinkėją

Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Saulius Spurga naujienų portalui tv3.lt sakė, kad G. Nausėda kadencijos pradžioje buvo visiškas politikos naujokas, o jo populiarumas, iš vienos pusės, buvo labai didelis, tačiau iš kitos pusės, nebuvo iki galo aišku, kokią poziciją šalies vadovas užima Lietuvos politiniame gyvenime.

„Dabar jis atrado savo rinkėją, kalba vertybiniu požiūriu tam tikrus dalykus, adresuojamus vienai žmonių pusei. Tokių aukštų reitingų, kaip 80 proc., nebus jau niekada, bet jis rado savo nišą ir dabar kalbės tiems rinkėjams, kurie jį geriausiai girdi. Kadangi tokių rinkėjų yra dauguma, jo reitingai yra stabilūs ir šiek tiek augantys“, – teigė S. Spurga.

Nausėdos reitingą augino ir Šeimų maršas

Daug diskusijų sukėlė ir G. Nausėdos flirtas su Šeimų gynimo maršo dalyviai ir rengėjais. Prezidentas Vingio parke vykusio mitingo dalyvius vaizdo įrašu pasveikino su Tarptautine šeimos diena, o šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Povilas Mačiulis išėjo ir gyvai pasveikinti prie prezidentūros susirinkusius protestuotojus.

„Pirmiausiai norisi jums padėkoti už aktyvumą, jūs parodėte, jog lietuviai yra aktyvi tauta, parodėte, jog savo nuomonę ir įsitikinimus galite ginti rodydami tai, girdėdami tą poziciją iš valdžios, kuriai nepritariate. Jūs netylite, jūs kalbate ir sakote“, – į maršo dalyvius kreipėsi P. Mačiulis.

REKLAMA

S. Spurgos teigimu, ne vienas toks žingsnis rodo, kuriai rinkėjų grupei didžiausią dėmesį skiria G. Nausėda.

„Prisiminkime apklausas, požiūrį į Stambulo konvenciją, sveikinimai Šeimų marše, išėjimai kalbėtis su tauta. Viskas jungiasi į vieną grandinę“, – kalbėjo MRU docentas.

L. Bielinio nuomone, tai taip pat galėjo prisidėti prie išaugusio G. Nausėdos reitingo. Politologo teigimu, taip yra todėl, nes didžioji dalis visuomenės linkusi labiau palaikyti Šeimų maršą, o ne Laisvės partiją, tad ir prezidentas savo komunikaciją kreipia į maršo atstovus.

„Natūralu, kad prezidentas, arčiau pakomunikavęs su Šeimų maršu, tampa jų prezidentu. Tai jam suteikia ir tam tikrą palaikymą“, – aiškino profesorius.

Šimonytės kritimas – (ne)esminis?

Į kiek pakritusį premjerės reitingą L. Bielinis siūlė žvelgti ramiai.

„Tai yra nedidelis kritimas, iš esmės – paklaidos rėmuose“, – teigė politologas.

S. Spurga sutiko, kad I. Šimonytės reitingo kritimas – statistinė paklaida. Visgi, anot L. Bielinio, reikia suvokti, kad kritimo tendencija įmanoma ir ateityje, nes I. Šimonytė yra vykdančiosios valdžios atstovė, ji savotiškai atsakinga už visą tai, kas vyksta, pašnekovo žodžiais, „mūsų ūkyje“.

„Dėl tos priežasties, visos problemos, kurios kyla atskiriems žmonėms, simboliškai susiveda į priekaištus Vyriausybei ir jos galvai. Premjerė tampa atsakinga už visas tas klaidas, kurias daro ir Vyriausybė, ir valdantieji“, – samprotavo profesorius.

„Manyčiau, kad tai ilgalaikio proceso pasekmė, o ne tai, kad Šimonytė pasakė tą, o nepasakė to. Mano galva, tai nėra pagrindinė priežastis. Kažkuriam kiekiui žmonių galbūt, bet iš tikrųjų daugumai tai nėra esminis dalykas“, – pridūrė L. Bielinis.

S. Spurgos nuomone, įtakos I. Šimonytės reitingui daro ir nedarni koalicijos partnerių komunikacija.

„Rinkėjai nelabai ir supranta, kur veda ši valdanti koalicija“, – teigė S. Spurga.

Konservatoriai ir Šimoytė turi sunerimti

Jei konservatorių ir prezidento konfliktas galėjo kiek paauginti G. Nausėdos reitingą, tai, L. Bielinio nuomone, I. Šimonytės populiarumui ši trintis per daug įtakos neturėjo.

REKLAMA

„Ji stengiasi likti nuošalyje, būti neutrali šiame konflikte, kiek tai įmanome. Mes matome, kad tas reitingo kritimas yra nedidelis. Aš manyčiau, kad tas jos palaikymo procentas yra pakankamai stabilus, mes neturėtume jaudintis nei dėl Nausėdos, nei dėl Šimonytės reitingų“, – tvirtino L. Bielinis.

Tačiau S. Spurga mano, kad tiek I. Šimonytei, tiek konservatoriams jau reikėtų sunerimti, kad neigiamas premjerės vertinimas persvėrė teigiamus atsiliepimus.

„Tai yra požymis, kad, vis dėlto, ryškių darbų ši koalicija dar neturi parodyti“, – įsitikinęs politologas.

S. Spurgos teigimu, nors tendencijos nėra itin ryškios, galima ateityje tikėtis, kad G. Nausėdos reitingas toliau po truputį augs, o I. Šimonytės – mažės.


Rašyti komentarą...
P
Politikė
2021-06-30 06:20:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šimonytė ypač aukšto rango politikė - dėl savo "mažumietiškų" įsititikinimų prastūmimo paaukos partiją sekančiuose rinkimuose triušinančiam pralaimėjimui.
Atsakyti
-3

L
Lietuva
2021-06-30 09:07:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
PAGARBA PREZIDENTUI!
Atsakyti
-4

x
xxL
2021-06-30 09:43:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
čia ir matomas skirtumas kodėl LR Prezidentu išrinktas Nausėda. Prezidentas pasisakė už tikrąsias vertybes - vyro ir moters šeimą, o tuo tarpu robokopas siekia sintetinės gamtai nebūdingos mutantų poros darinį.
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (17)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų