Reitinguose lyderiaujantys kandidatai į prezidentus Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda dažnai įvardijami kaip labai panašūs politikai, kurių požiūriai dažnai sutampa ir vidaus, ir politikos klausimais. Tačiau tv3.lt kalbinti politologai pastebi, kad šie kandidatai turi daug daugiau skirtumų nei lytis ar mėgstami literatūros personažai.

Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda (A. Strumila/Fotodiena.lt)

Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda (A. Strumila/Fotodiena.lt)

Balandžio mėnesio „Vilmorus“ apklausos duomenimis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) iškelta Seimo narė I. Šimonytė turi daugiausia šansų laimėti artėjančius prezidento rinkimus. Už ją balsuotų 22,3 proc. apklaustųjų. Nedaug atsilieka ekonomistas G. Nausėda, jį rinktųsi 21,9 proc. respondentų.

Šimonytė – liberalesnė

Portalo tv3.lt studijoje viešėjęs kandidatas į prezidentus G. Nausėda pripažino, kad jis ir jo konkurentė I. Šimonytė – gana panašūs.

„Sutinku su neabsoliučiai visais jos teiginiais, bet tikrai yra nemažai bendrų dalykų: požiūris į Europos Sąjungą, požiūris į NATO, į artimiausius kaimynes. Iš ponios Šimonytės negirdėjau tokių pasisakymų, kaip, kad latviai mums ne broliai, ar kažko panašaus“, – sakė G. Nausėda.

REKLAMA

Gitanas Nausėda (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Gitanas Nausėda (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Kandidato teigimu, jei I. Šimonytė pasakys tokius teiginius, su kuriais jis aiškiai nesutiktų, G. Nausėda tvirtina, kad tą pačią dieną reaguotų ir pasakytų, kad laikosi kitokio požiūrio.

„Manau, kad rinkėjai nusipelno matyti ne tik kandidatų panašumus, bet ir skirtumus“, – tvirtina G. Nausėda.

Pasak pašnekovo, jo ir I. Šimonytės skirtumai aiškiau pasimato debatų metu, kai kalbama socialiniais klausimais ir ypač šeimos politikos klausimais.

„Manau, kad taip“, – paklaustas, ar I. Šimonytės požiūris šeimos politikos klausimais yra liberalesnis nei jo, atsakė kandidatas į prezidentus.

Solidumas prieš Šveiką

„Pirmiausia – lytis skiriasi“, – pirminį akivaizdų kandidatų skirtumą išsako Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Vytautas Dumbliauskas.

Antras matomas skirtumas, pasak pašnekovo, yra šių kandidatų įvaizdis ir požiūris į gyvenimą.

„G. Nausėda toks solidesnis, rimtesnis. O I. Šimonytė labiau mėgsta humorą, jos ironija, Šveiką (red. pas. Jaroslavo Hašeko romano veikėjas) cituoja dažnai. Dar vienas skirtumas – G. Nausėdos elektoratas platesnis kol kas. Bent pagal apklausas, I. Šimonytės kol kas siauresnis“, – tv3.lt tvirtino V. Dumbliauskas.

Vytautas Dumbliauskas

Vytautas Dumbliauskas

Kandidatų pažiūros, politologo teigimu, yra gana panašios: abu jie ekonomistai, labiau liberalių pažiūrų.

„Nors G. Nausėda šiek tiek stengiasi šnekėti kaip socialdemokratinių pažiūrų atstovas. Vis tiek, manau, kad jie yra tokie labiau liberaliosios ekonomikos atstovai, su mažesniu valstybės kišimusi. Didelių ideologinių skirtumų, bent dabar, neįžvelgiu“, – kalbėjo V. Dumbliauskas.

REKLAMA

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas, politologas Bernaras Ivanovas tv3.lt sakė, kad pirminis įspūdis apie G. Nausėdos ir I. Šimonytės panašumą yra teisingas.

„Idėjų, vertinimų, pažiūrų prasme jie tarsi broliai dvyniai. Ir vienodai tušti. Nieko įdomaus, nieko realaus nesiūlo. Jokių reformų nei teisėsaugoje, nei užsienio politikoje. Vis ta pati sena, įstrigusi plokštelė, kuri visiems jau nusibodusi gerokai“, – kritiškai žvelgė B. Ivanovas.

Bernaras Ivanovas (Facebook.com nuotr.)

Bernaras Ivanovas (Facebook.com nuotr.)

Velniukas ir sterili politikė

B. Ivanovas teigė, kad G. Nausėdai gali pakenkti ir dalį rinkėjų atstumti „bankinis šleifas“ ir tai, kad jis – naujokas politikoje.

„G. Nausėda – tarsi velniukas iš tabakierkos iššokęs“, – vaizdžiai apibūdino politologas.

Pašnekovui I. Šimonytė yra absoliuti konservatorių kandidatė.

„Konservatorių partijos kandidatas turi būti absoliučiai lojalus, jis neturėtų turėti jokių ambicijų. Jis turi būti „sterilus“, o I. Šimonytė tą politinį sterilumo kriterijų visiškai atitinka. Ji tarsi personifikuota konservatorių partija. To jiems ir reikia“, – samprotavo politologas.

I. Šimonytė (Fotobankas)

I. Šimonytė (Fotobankas)

Nors pirminiuose konservatorių rinkimuose iššūkį I. Šimonytei metė Vygaudas Ušackas, o G. Nausėdos kandidatūrą kėlė ne vienas partijos skyrius, B. Ivanovo teigimu, jie buvo netinkami TS-LKD.

„Tie kandidatai negalėjo atitikti jų reikalavimų, nes jie per daug savarankiški, dairosi ir kitur“, – teigė B. Ivanovas.

Aiškesnė padėtis tik vienoje poroje

Kovo mėnesio apklausoje „Vilmorus“ bandė sumodeliuoti keletą antrojo prezidento rinkimų turo situacijų. Apklaustieji turėjo įvardinti, ką palaikytų, jei antrajame ture susitiktų I. Šimonytė su S. Skverneliu, G. Nausėda su S. Skverneliu ir G. Nausėda su I. Šimonyte.

REKLAMA

Pirmajame scenarijuje gana stiprią persvarą turi I. Šimonytė. Už konservatorių kandidatę balsuotų 39,4 proc. apklaustųjų, už dabartinį premjerą – 28,2 proc. 32,3 proc. apklaustųjų, jei susiklostytų toks antrojo turo scenarijus, arba nežino už ką balsuotų, arba neitų balsuoti.

Antrajame scenarijuje S. Skvernelis patirtų dar didesnį pralaimėjimą. Už jį antrajame ture balsuotų 26,3 proc., o G. Nausėdą palaikytų 45 proc. Neapsisprendusių ar neisiančių balsuoti šioje poroje mažiau –28,6 proc.

Saulius Skvernelis (A. Strumila/Fotodiena.lt)

Saulius Skvernelis (A. Strumila/Fotodiena.lt)

Pagal „Vilmorus“ apklausą, ir I. Šimonytė, ir G. Nausėda džiaugtųsi pergale prieš dabartinį premjerą, tačiau tarpusavio dvikovoje pergalę švęstų G. Nausėda. Jį antrajame ture palaikytų 35,6 proc. apklaustųjų, I. Šimonytę – 28,4, nebalsuotų nė už vieną, neitų į rinkimus arba nežino, ką pasirinktų – 35,9 proc.

Atsargias prognozes dėl antrojo rinkimų turo pateikė ir portalo tv3.lt kalbinti politologai.

V. Dumbliausko nuomone, jei antrajame ture susitiktų S. Skvernelis ir G. Nausėda, laimėtų pastarasis.

„Jei I. Šimonytė ir G. Nausėda, čia bijau prognozuoti, turi tokio nenuspėjamumo jų pora“, – svarstė V. Dumbliauskas.

Pasak V. Dumbliausko, sunku prognozuoti ir I. Šimonytės ir S.Skvernelio antrojo turo porą. Politologo teigimu, šiame scenarijuje daug kas priklausytų nuo to, kaip I. Šimonytei pasisektų pritraukti ne tik konservatorių, bet ir kairiųjų rinkėjų, kurie kol kas „glaudžiasi“ prie S. Skvernelio.

„Kol kas jos reitingai lyg ir rodo, kad I. Šimonytė patraukia ne tik Tėvynės sąjungos rinkėjus. Šita pora būtų pakankamai sudėtinga, nedėkinga spėlioti“, – kalbėjo V. Dumbliauskas.

REKLAMA

B. Ivanovas svarstė, kad I. Šimonytė ir G. Nausėda yra labiau dešiniojo sparno kandidatai, tad jiems abiems būtų sunku išeiti į antrąjį rinkimų turą, tačiau politologas svarsto, kad tarpusavio dvikovą laimėtų I. Šimonytė. Pasak politologo, konservatorių kandidatė galėtų laimėti ir susitikusi kovoje su premjeru S. Skverneliu.

Nors I. Šimonytė ir G. Nausėda ir įvardijami kaip labai panašūs kandidatai, politologai nesutaria, ar vienam pasitraukus iš kovos, kitas galėtų „pasiimti“ konkurento balsus.

„Labai sunku pasakyti, kiek tų balsų yra už G. Nausėdos. Jei jų yra kiek nors, juos galima būtų prikrapštyti ir I. Šimonytė galėtų sau juos pasiimti“, – svarstė B. Ivanovas.

V. Dumbliausko nuomone, iš rinkimų kovos pasitraukus I. Šimonytei, G. Nausėda surinktų visus TS-LKD balsus, bet išlieka klausimas ar I. Šimonytę palaikytų G. Nausėdos rinkėjai.

„Jei liktų I. Šimonytė, ji ne visą G. Nausėdos elektoratą pasiimtų, nes jis ir tam kairiajam elektoratui tinka ir kaip sureaguotų šie rinkėjai – neaišku“, – samprotavo V. Dumbliauskas.

Portalas tv3.lt primena, kad pirmasis prezidento rinkimų turas vyks gegužės 12 d. Jei prireiks antrojo rinkimų turo, jis vyks kartu su Europos Parlamento rinkimais – gegužės 26 d.

aišku
2019-05-06 09:00:58
rinkti tą ,kuris pripažįsta visus kaimynus, neišskiriant tas geras tas blogas, moteris neturės savo nuomonės jai vadovaus konservatoriai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Gintaras 2019-05-06 17:33:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Su Grybauskaite 10 metų ėjome į niekur, jei bus Šimonytė tai tokie pat bus ir ateinantys penkeri metai. Ir neduok, Dieve, jei antras toks dešimtmetis. Baisu. Baisiau būti negali.   ATSAKYTI
Gintaras 2019-05-06 17:30:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šimonytė gaus konservatorius palaikančių balsus. Nei daugiau, nei mažiau. Aš asmeniškai jos nepalaikau. Visiškai nepalaikau. Pakanka, kad Grybauskaitė Lietuvą valdė bijodama ir Tibeto lyderį priimti, kad nepakenktų santykiams su Kinija. Be savo nuomonės, pataikaujančią JAV ir Kinijai matyti nėra derama Lietuvos prezidento stovykla Lietuvai, juo labiau kai deklaruoja apie teisę visoms tautoms būti laisviems. O balsu kažką pasakyti tik prieš Putiną nebijo. Tokia pati ir Šimonytė, juk konservatorė ir nieko tikėtis nereikia.   ATSAKYTI
Lietuvė 2019-05-06 13:11:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuvai tokių nereikia! Kam čia net diskusijos apie juos. Tik švilpikai ir menko intelekto fauna už juos balsuos.   ATSAKYTI
Arunas 2019-05-06 10:55:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Parodome jiems kad už pinigus sąžinės neparduodame, skirtingai nei jie... Lietuva yra čia!!!   ATSAKYTI
mmm 2019-05-06 10:00:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pasimatuokit temperatūrą smegenų liekanose. Kiek bešnekėtų ekonomistai apie krizės priežastis, jos įveikimo galimus būdus, Kubiliaus vyiausybės veksmų vertinimą (pakankamai teigiamą), vistiek atsiras jausmingų analfabetų.    ATSAKYTI
Čionai 2019-05-06 12:56:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Galvoja apie kitus pagal savo proto likučius ir patirtį...  
baisu 2019-05-06 09:59:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai suklys lietuvaiciai , jei viena is ju issirinks, atsimerkit zmones!!!   ATSAKYTI
Nereikia 2019-05-06 09:41:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nei Šimonytės ,nei Nausėdos abu vagys tik iš skirtingų lizdų, tegul gražina žmonių pinigus kuriuos pavogė algas ir pencijas kurias sumažino.    ATSAKYTI
regina1952 2019-05-06 09:36:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
NI NAUSEDOS NI SIMONITES LIAUDIS NENORI MATITI KAIP PRIZIDENTUS IR KAM CIA TIK APIE JOS KALBAS MUS JE VISAI NEIDOMUS VAGIUNEJI MO UZTEKO 30 METU MES NORIM GYVENTI O NE EGZISTOTI,PAPIRKOTE JUS JOS KAD BE JU NEGALITE,.???????   ATSAKYTI
aišku 2019-05-06 09:00:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
rinkti tą ,kuris pripažįsta visus kaimynus, neišskiriant tas geras tas blogas, moteris neturės savo nuomonės jai vadovaus konservatoriai.   ATSAKYTI
Taip 2019-05-06 08:41:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Tos. sumaišties yra kada bankomatas arba transvestitas isoks i. valdas Lietuvai bus blogiau nei dabar žmonės Būkit budrūs nerinkit troikos bus prapultis !!!?   ATSAKYTI
Petras 2019-05-06 07:46:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
TS-LKD valdymo krizės metais pažeidė LR Konstituciją pagal KT išaiškinimą ir liko nebausti nei Kubilius ,nei jo komanda(Šimonytė tada buvo FM). Taigi kieno dėka teisingumas ir teisėtumas Lietuvoj eina skirtingais keliais? Pirma žmogus priverčiamas palikti šalį dėl ekonominių ir teisingumo priežasčių ,paskui valdantieji švelnina, rengia referendumą dvigubai pilietybei? Kas žino ,gal po Seimo komiteto tyrimų bus atstatytas teisingumas - Kubilius už grotų ,o TS partija panaikinta. Ar žmonės nori TS partijos,kuri pažeidė LR konstituciją , kandidatų į LR prezidentus?   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena.lt)
Vyriausybei nuo šeštadienio visiškai uždraudus keleivių susisiekimą keltais ir lėktuvais, premjeras Saulius Skvernelis sako, kad  ketvirtadienį nuspręsta dar leisti grįžti ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Baltarusija ragina Lietuvą išlaikyti savitvardą ir įsitraukti į efektyvų bendradarbiavimą kovojant su koronaviruso plitimu, trečiadienį pareiškė baltarusių užsienio reikalų ...
pareigūnai (nuotr. stop kadras)
Koronavirusas yra nustatytas dviem Klaipėdos policijos pareigūnams, kituose komisariatuose užsikrėtusiųjų nėra. „Du atvejai pas mus yra Klaipėdos mieste“, – BNS ketvirtadienį ...
Pamokos internetu atvėrė didžiausią bėdą – patyčias: nepadorūs vaizdai ir pašaipos iš mokytojų (nuotr. stop kadras)
Nuo pirmadienio prasidėjęs nuotolinis mokymas dar labiau apnuogino didelę bėdą mokyklose – patyčias ir iš mokytojų. Virtualiose klasėse dalis vaikų pamokas paverčia apgailėtinu ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Penkios šalies medicininės reabilitacijos įstaigos ruošiasi priimti lengva koronaviruso forma sergančius pacientus, neturinčius galimybės izoliuoti save namuose. Abromiškių ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų