Dalies visuomenės pasipiktinimas dėl rašytojų Mariaus Ivaškevičiaus ir Rūtos Vanagaitės kūriniuose išsakytų teiginių apie partizanus, panašu, įgauna pavojingą pagreitį. Internete anonimai renka asmeninę informaciją apie rašytojus ir linki jiems mirties.

Rūta Vanagaitė. Marius Ivaškevičius (tv3.lt fotomontažas)

Rūta Vanagaitė. Marius Ivaškevičius (tv3.lt fotomontažas)

Portalą tv3.lt pasiekė laiškas su prašymu padėti „surinkti kuo daugiau konfidencialios informacijos apie Tėvynės priešą“ Marių Ivaškevičių. Prie laiško pridedama nuoroda, nuvedantį į puslapį, kuriame kaupiama asmeninė informacija apie rašytoją. Netrukus redakcija gavo dar vieną laišką, kur analogiškas prašymas pateikiamas dėl rašytojos Rūtos Vanagaitės asmeninės informacijos.

Renka asmeninę informaciją

Panašu, kad laiško autorius bando kurti „Tėvynės priešų duomenų bazę“ ir „Tėvynės priešais“ laiko būtent M. Ivaškevičių bei R. Vanagaitę. Nežinia, ką svetainės autorius ketina daryti su asmenine rašytojų informacija, tačiau redakcijos gauto laiško pavadinimas – „Mirtis Ivaškevičiui“. Svetainės autorius nežinomas.

Puslapyje jau pateikta M. Ivaškevičiaus gimimo data, vieta, baigta mokykla ir aukštoji mokykla, profesija, gauti apdovanojimai.

REKLAMA

Didžiausią nerimą kelia tai, kad svetainės autorius bando sužinoti tikslią M. Ivaškevičiaus gyvenamąją vietą, lankomas vietas, jam artimos aplinkos žmones, gandus apie scenaristą ir jo silpnybes. Taip pat svetainės autorius pareiškė, kad M. Ivaškevičiaus tariamas nusikaltimas – „už Lietuvos laisvę kovojusių Asmenybių šmeižimas atkartojant Kremliaus propagandą“.

Pats rašytojas taip pat matė sukurtą puslapį, juos pasidalino savo „Facebook“ paskyroje ir sureagavo tik dviem žodžiais: „Vis linksmiau“. Portalui tv3.lt su M. Ivaškevičiumi ketvirtadienį susisiekti nepavyko.

Taip pat pateikiama ir R. Vanagaitės gimimo data ir vieta, baigta mokykla bei aukštasis mokslas, rašytojos veikla, nurodoma, kad ji buvo užmezgusi santykius su Simono Wiesenthalio centro vadovu Efraimu Zuroffu. Taip pat anonimai bando gauti ir jautrią informaciją – tikslų rašytojos adresą, lankomas vietas, gandus apie R. Vanagaitę bei jos silpnybes.

Portalas tv3.lt informavo policiją apie sukurtą puslapį ir renkamą informaciją. Policijos departamento teigimu, kol kas sunku pasakyti ar tai yra nusikalstama veika ir ar už ją gali būti baudžiama.

„Šiuo metu yra vertinama, ar tokie veiksmai nepažeidžia teisės aktų reikalavimų. Apie priimtą galutinį sprendimą informuosime atskirai“, – rašoma policijos komentare.

Įsiutino romano citatos

M. Ivaškevičiui šiemet įteikta Nacionalinė premija „už drąsų literatūros žingsnį į teatrą“. Bet visuomenėje netruko įsižiebti diskusija apie dar 2002 m. išleistą rašytojo romaną „Žali“ (perleistas 2018 m.). Autorius kaltinamas romane niekinęs partizanus, o buvusių politinių kalinių ir tremtinių organizacijos reikalavo atšaukti M. Ivaškevičiui įteiktą premiją.

REKLAMA

Visuomenę įaudrino šios romano citatos:

„Eilinis žmogus, nekaltas, kad gimė rusas, nors tai reiškia ne vien tik tautybę, ketvertą metų buvo naudojamas kaip patrankų ir tankų mėsa. Ir štai jis, tas rusas, toji mėsa, bando vėl būti žmogumi. Jis laimėjo didžiausią pasaulyje karą, jis eina per savo miestą, nes jis tą miestą apgynė. Ir staiga jį pasiekia gandas, kad kažkur jo šalies pakrašty esama išsigimėlių, užsimaniusių dar pakariauti“. (8 psl.).

„Aš to ruso vietoje, bet jeigu tik būčiau rusas, apie nieką daugiau negalvodamas, susikraučiau kuprinę ir važiuočiau pribaigti išsigimėlių. Rusas taip ir padaro. Bet randa visai kitą karą. Vangų, lėtą ir sekinantį jo kantrybę, nes toks jau lietuvių charakteris“. (8 psl.).

„...Ir staiga šis nekaltas rusas, buvęs patrankų mėsa, pajunta nepaprastą nuovargį. Bet tą patį kankinantį nuovargį jaučia ir išsigimėliai, metę iššūkį rusui“. (8–9 psl.).

„Pamažu poetus, medikus ir mokslus išėjusius karininkus karas išžudė, o nauji inteligentai buvo per daug išsimokslinę, kad aukotų gyvybę už spalvą. Ir karas ėmė prastėti. Į jį ėjo kaimo bernai mažai tenutuokiantys apie garbę ir žmogiškumą. Pamažu jie perėmė savo priešų metodus ir strategiją. Karas tapo žiaurus abipusiai“.

Atsisakė pradėti tyrimą

Vasario viduryje Vilniaus apygardos prokuratūra atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl M. Ivaškevičiaus romane išsakytų teiginių apie Lietuvos partizaninę kovą ir vieną jos vadovų – generolą Joną Žemaitį. Prokuratūros teigimu, romane nėra nusikalstamo turinio, romanas yra meno kūrinys ir autoriaus saviraiškos laisvė negali būti varžoma.

REKLAMA

Buvusių politinių kalinių ir tremtinų organizacijos tokį prokuratūros sprendimą skųs teismui.

Nemalonumai dėl interviu

Sausio pabaigoje prokuratūra sulaukė skundo dėl LRT radijo laidoje M. Ivaškevičiaus išsakytų teiginių „išstūmėm daug lenkakalbių, išstūmėm, išžudėm žydus...“, kuriais rašytojas neva apšmeižė lietuvių tautą ir kurstė neapykantą tautiniu pagrindu.

Prokuratūra gautą informaciją perdavė policijai, todėl M. Ivaškevičius kviestas pasisakyti. Policijai pavesta ištirti, ar rašytojo žodžiuose galėjo būti teiginių, kurie nusižengtų Baudžiamojo kodekso 170 str. (kurstymas prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę).

Apšmeižė partizanų vadą

Tuo metu dėl R. Vanagaitės dalis visuomenės pasipiktino po to, kai ji pareiškė neva surinkusi skandalingų faktų apie Lietuvos karininką, partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą . R. Vanagaitė taip pat pareiškė, kad partizanų vadas „nėra joks didvyris“, nebuvo kankinamas ir galėjo bendradarbiauti su KGB. Ji sakė, kad rėmėsi KGB dokumentais.

Po šių autorės teiginių leidykla „Alma littera“ sustabdė visų R. Vanagaitės knygų platinimą.

Lietuvos istorikai vieningai sutaria, kad A. Ramanauskas-Vanagas dėl kovos už Lietuvos laisvę buvo žiauriai nukankintas sovietų pareigūnų, ir nėra jokių duomenų, kad jis būtų prisidėjęs prie Holokausto. Viešai skelbiamos pažymos rodo, kad A. Ramanauskas-Vanagas per kankinimus buvo iškastruotas, išdurta jo akis, kankinimų metu jis buvo patekęs į komą. Vėliau partizanų vadas sovietų pareigūnų sprendimu buvo sušaudytas.

kaubojus
2019-02-28 14:31:54
Nelinkiu jiems mirties, bet galėtų nusilaužti koją ,pvz. ties kaklu.....
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Herkus 2019-03-01 13:29:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O aš kažkodėl, ne visur sutikdamas su M. Ivaškevičium, norėčiau, kad daugiau būtų tokių žmonių, kurie nebijo išsakyti savo nuomonės, neatitinkančios vyraujančios srovės. Ir visai nenorėčiau, kad daugėtų žmonių, kuriančių svetaines, kaip „Tėvynės priešų duomenų bazė“ , anonimiškai renkančių privačius duomenis ir bijančių viešumo. Tuos laikus, kai dauguma bijojo pasisakyti prieš vyraujančia ideologiją aš dar prisimenu. Ir buvo daug smerkiančių pareikštą kitokią nuomonę balsų, anonimiškų, pateikiamų, kaip liaudies balsas. Nenorėkime į tuos laikus grižti.   ATSAKYTI
Aitvaras 2019-03-01 13:09:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tiek ivaskevicius tiek vanagaite dyrba putinui.o musu debiliukai puola gynti juos.kartais sunku suprast kur priesas.toks ju tikslas suklaidinti visuomene.o dabar ju pusen stoja seimo nare.   ATSAKYTI
Dar vienas 2019-02-28 23:19:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kodėl ištrynėt mano komentarą?Ko bijot?Formuojat vieną požiūrį į "netinkamą" rašytojo kūrybą?   ATSAKYTI
Dar vienas 2019-02-28 23:10:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Durnių laivas plaukia.Šmeižia rašytoją, nesuprasdami apie ką jis rašo.Jokio šmeižimo romane nesimato.ATSIPEIKĖKIT TENDENCINGI PUOLĖJAI IR PALIKIT RAŠYTOJĄ RAMYBĖJE.Pavydite jo gautos premijos?Šlykštu .   ATSAKYTI
Info 2019-03-01 12:52:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
matau, turi rimtų problemų su teksto suvokimu. Bet tai būdinga poskultūros epochai, kurioje gyvename. Graudu ir juokinga, kad netiki savo akim, o gal tikrai nedaeina ? Iš pateiktų citatų visiškai akivaizdu, kad jas galėjo parašyti tik moralinis išsigimėlis (labai mėgstamas Ivaškevičiaus žodis, jis su tuo žodžiu, tur būt, suaugęs?)  
Mažeikietis 2019-02-28 21:12:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai bandymas žmones atitraukti nuo tikrų šiandienos problemų, nepriteklių prie kurių privedė Karbauskio grupuotė. Neužlipkime ant Maskvos numesto lizinginio grėblio artėjančiuose prezidento rinkimuose.   ATSAKYTI
Aldona 2019-02-28 21:10:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Taip, karbauskis didesnis blogis.   ATSAKYTI
Žvelk giliau 2019-02-28 21:07:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
O kodėl niekas nieko nedaro prieš Lietuvos tikrąjį blogį Ramūną Karbauskį? Ar jo satelitą buvusį komjaunuolį, buvusį policininką kažkokį Skvernelį? KODĖL? Juk jie didesnis blogis. Gal atsibuskime?   ATSAKYTI
Debesiukas 2019-02-28 19:24:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Rusų fanatikas tas Ivaškevičius... labai nemalonu, kad yra tokių "rašytojų" kaip Vanagaitė ir jis..   ATSAKYTI
Morta to "argi" 2019-02-28 18:07:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Anonimai ,tai-niekšai ir bailiai.Kai esi teisus,tai nebijai savo vardo,pavardės parašyti,kai meluoji,gąsdini ir grasini,bet nedrįsti į akis pažvelgti ir bijai už savo veiksmus atsakyti,pasalūniškai ir niekšiškai slepiesi po ANONIMU,t.y.,tampi bailiu nuiekšeliu,kuris drąsus tik tada,kai yra nežinomas.   ATSAKYTI
Diedukas 2019-02-28 17:00:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Aš žinau kokia yra tikra tiesa, ją man papasakojo mano tėvas, ir mama, jie gimę 11 ir 13 metais. O čia kas ką rašo, tai kas ką nori matyt, tą ir skleidžia. Per 100 metų lietuvis kietasprandis nepasikeitė.   ATSAKYTI
[email protected] 2019-02-28 16:14:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
ikriausiai stribo anukas, kitaip nevadintu galvas padejusius jaunus vyrus kovoje su okupantais; idomu ka pasakytu prancuzai jei ju partizanus kovoje su vokieciais taip vadintu, o rusu okupantai geresni? As buvau vaikas ir prisimenu kas ejo i miska viena partizane mane vaika moke eilerasciu "vaikeli, mokinkis, lietuviu vadinkis, gimtosios kalbos nepamirsk niekados,,,,,   ATSAKYTI
Ona 2019-02-28 15:51:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Proto ir dvasios zombiai veikia ne savo galva,o "patriotais" pasivadinusios grupuotės nurodymais,kuriems visai nesvarbi istorinė tiesa.Stebiu ir baisiuosi tokiais "istorikais",kaip anušauskas.Jis,iš juodų padaro baltus,nors to meto liudininkų dar yra,jie dar gyvi.Lietuvoje nusikaltėliai ginami,o jų aukos,savo žaizdas ir praradimus turi gydytis patys.Išdrįsę pasakyti ar parašyti tiesą yra naikinami moraliai.Išgamos ima pavyzdį iš banderų,kurie jau žudo jiems neįtikusius rašytojus ir žurnalistus.   ATSAKYTI
Audra 2019-02-28 14:48:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Ggalvočiau, kad dar iki dabar nesame pribrendę kalbėtis apie partizanų judėjimą. Iš savo mamos ir anytos sužinojau įvairių teigiamų ir neigiamų prisiminimų apie juos. Nesutinku su Ivaškevičiumi, kad miške buvo tik išgamos ir juos tūlas, buvęs patrankų mėsa ruskelis ėjo dėl to pribaigti. Abiejose pusėse buvo visokių atvejų ir visokių žmonių, vedinų nebūtinai politiniais bet ir savo interesais. Visi žinome kerštingą ir užgaulų lietuvių būdą. Lemtingais laikais tas būdas greitai prisitaikė veikti ... Kita vertus, kodėl mes turėjome tą ruskelį liaupsinti, jeigu jo nauja įvesta tvarka neatitiko mūsų pažiūrų. Čia kaip sakoma, alternatyvų nebuvo - arba tu jį arba jis tave...   ATSAKYTI
Uosis 2019-02-28 15:19:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
,,arba tu jį arba jis tave" - tai kodėl ,,jis tave"?Kodėl tada mūsų neišvadavo 1950m?   
Alyva 2019-02-28 16:54:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O jėė, va dabar tai esama santvarka ypač atitinka mano/musų pažiūras  
Audra 2019-02-28 18:38:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
todėl neišvadavo, kad mūsų patrankų mėsos buvo per mažai...   
Robertas 2019-02-28 14:34:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Atstokite pagaliau nuo Mariaus Ivaškevičiaus, ypač tie, kurie neskaitėte jo kūrinių. Perskaitę kelias citatas visada galite susidaryti sau patogią nuomonę. Visuma yra visai kitokia.   ATSAKYTI
irena 2019-03-01 15:04:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
pritariu  
kaubojus 2019-02-28 14:31:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Nelinkiu jiems mirties, bet galėtų nusilaužti koją ,pvz. ties kaklu.....   ATSAKYTI
argi 2019-02-28 14:30:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
tie anonmai neteisus????   ATSAKYTI
Megstu ji 2019-02-28 13:25:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Toks geras rasytojas, o tie nieksai, eina ir va taip va   ATSAKYTI

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Teršalai pateko ir į Nerį (nuotr. stop kadras)
Savaitgalį Neryje, greta Vilniaus nuotekų valyklos žvejai vandenyje aptiko galimai nevalytų nuotekų. Pasirodo, kad jos ištekėjo iš „Vilniaus vandenų“ išleistuvo. ...
Susisiekimo ministras Rokas Masiulis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nesantaika, kilusi tarp buvusio susisiekimo ministro Roko Masiulio ir dabartinio valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio, ir toliau gilėja. Būtent valstiečių lyderis žadėjo, kad ...
Seimas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seimo Aplinkos apsaugos komitetas trečiadienį pasiūlė suteikti kiek daugiau laiko Valstybės kontrolei atlikti neplanuotą aplinkosaugos auditą – jis turėtų būti baigtas iki ...
Panevėžio pataisos namų slaugytoja nesulaiko ašarų: patyčios darbe paguldė į patalą (nuotr. stop kadras)
Psichologinio smurto ir naujos gydytojos priekabių neištvėrusios Panevėžio moterų pataisos namų slaugytojos atgulė į ligos patalą ir dėl to kaltina naująją kolegę. Esą ši nuo ...
Kęstutis Girnius (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius, pietavęs už ministerijai pavaldžių įstaigų pinigus, pažeidė įstatymą. Tai po tyrimo paskelbė Vyriausioji tarnybinės etikos ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
4 vaikų tėvas – areštinėje: pranešta apie spardytus vaikus, vienam sužalota galva
DABAR RODOMA
4 vaikų tėvas – areštinėje: pranešta apie spardytus vaikus, vienam sužalota galva
DABAR RODOMA
Panevėžio pataisos namų slaugytoja nesulaiko ašarų: patyčios darbe paguldė į patalą
DABAR RODOMA
Seime bręsta dar viena apkaltos istorija dėl Rozovos
DABAR RODOMA
Vilniaus apskrityje – kokliušo protrūkis: medikai įspėja, į ką atkreipti dėmesį
DABAR RODOMA
Narkevičiui nemokama vakarienė apkarto: komisija pareiškė, kad ministras pažeidė įstatymą
DABAR RODOMA
Išskirtiniai TV3 kadrai: naktį rastas slaptas vamzdis iš gamyklos Kėdainiuose
DABAR RODOMA
Orų kokteilis Vilniuje: pasipylė kruša, dangų skrodė žaibai, galiausiai pradėjo snigti
DABAR RODOMA
Detektyvas dėl politiko nušautos stumbro patelės tęsiasi: įtariama baisi versija
DABAR RODOMA
Gediminui Žiemeliui – nauji nemalonumai: su juo siejama įmonė tiriama dėl kontrabandos
DABAR RODOMA
Narkevičius sumanė viešai išvardyti, ką nuveikė per penkis mėnesius poste
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų