Seimas antradienio posėdyje tęs diskusijas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo iki 121. Tačiau politologai tokias pataisas laiko eiliniu populizmu ir įspėja, kad šis Konstitucijos straipsnio pakeitimas gali tapti keliu į nevaldomas Konstitucijos permainas.

Agnė Širinskienė. Ramūnas Karbauskis (nuotr. Fotodiena.lt)

Agnė Širinskienė. Ramūnas Karbauskis (nuotr. Fotodiena.lt)

Savo idėją pataisų iniciatoriai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija grindžia šalies demografiniais pokyčiais – 1992 metais, kai buvo priimta Konstitucija, Lietuvoje gyveno 3,7 mln. gyventojų, šiuo metu – 2,8 milijono. Siūlomas parlamentarų skaičiaus pokytis įsigaliotų tik nuo ateinančių Seimo rinkimų 2020 m.

Seimo narių skaičius iki šiol, nors valstybė susiduria su demografiniais pokyčiais, išliko visiškai nepakitęs – 141 Seimo narys. Manytina, kad reikšmingai sumažėjus piliečių skaičiui, yra tikslingas ir Seimo narių skaičiaus mažinimas“, – rašoma įstatymo projekto aiškinamajame rašte.

Smūgis emigrantams

Vis tik pastarasis argumentas visiškai pamina svetur gyvenančius emigrantus, kurie taip pat dalyvauja renkant Seimą, pažymi Vytauto Didžiojo universiteto Socialinės ir politinės teorijos katedros profesorius Lauras Bielinis.

REKLAMA

„Šis argumentas tarsi braukia juodą brūkšnį ir nutrina visus tuos, kurie išvyko, neduoda šanso jiems grįžti ar turėti vilties, kad jie ir išliks Lietuvos piliečiais. O tai yra iš tikrųjų gana antiemigrantiškas ir tuo pačiu demografinį pakilimą žlugdantis dalykas“, – tv3.lt kalbėjo L. Bielinis.

Lauras Bielinis (nuotr. Fotodiena.lt)

Lauras Bielinis (nuotr. Fotodiena.lt)

Be to, anot profesoriaus, Seimo darbo efektyvumas nepriklauso nuo parlamento narių skaičiaus.

„[Seimo darbo kokybę] lemia Seimo narių gebėjimas daryti sprendimus, patirtis, žinojimas, atsakingumas. Šito mes kaip tik ir nematome. Ar bus 141 ar 121, ar 21 Seimo narys, jeigu jie bus tokie patys neatsakingi, mes matysime lygiai tokią pačią košę“, – sakė L. Bielinis.

Grėsmė Konstitucijai

Vertindamas šią įstatymo pataisą, L. Bielinis dar įžvelgia ir grėsmę Konstitucijai, nes lengvai pakeitus vieną straipsnį, sukuriamas precedentas pakeisti bet kurį.

„Jeigu mes būsime išmokyti arba pripratinti, kad Konstituciją galima keisti, tai mes labai daug ką galime pakeisti. Todėl su Konstitucijos straipsnių keitimu juokauti labai negalima. Tai turi būti ilgų ir labai sudėtingų teisinių, konstitucinių diskusijų rezultatas, o ne kelių Seimo narių sprendimas, kad Konstituciją šitam punkte keičiam. Jeigu tai įvyks, tai tikrai po kelių metų sulauksime sprendimo keisti kokioje nors tikrai esminėje srityje Konstituciją“, – pastebėjo L. Bielinis.

Populizmo kvapelis

Tuo metu Mykolo Romerio universiteto docentas Virgis Valentinavičius mano, kad racionalių argumentų mažinti Seimo narių skaičių nėra, tai tik darbo imitavimas.

REKLAMA

„Seimo narių mažinimas yra tradicinė populistinė priemonė, kurios imasi partijos, kai neturi, ką veikti, ir kai artėja rinkimai. Dabar kaip tik yra tokia situacija. Valstiečiai nelabai turi, ką veikti, išskyrus komisijas. Ir Seimo narių skaičiaus mažinimas yra viena iš rinkiminių akcijų šalia S. Skvernelio kovos su kainomis ir panašių priemonių“, – tv3.lt sakė V. Valentinavičius.

Virgis Valentinavičius (nuotr. Fotodiena.lt)

Virgis Valentinavičius (nuotr. Fotodiena.lt)

Docento teigimu, tokiu žingsniu LVŽS frakcija rodo nepagarbą demokratijai.

Ramūnas Karbauskis, kuris čia pagrindinis variklis šito populizmo, išnaudoja žmonių pasitikėjimą Seimu. Tiesą sakant, tokios iniciatyvos tiktai gilina nepasitikėjimą. Manau, jeigu logiškai vesti toliau mintį, R. Karbauskio tikslas galėtų būti sumažinti Seimo narių skaičių iki 2 – iki jo ir Agnės Širinskienės. Kitaip sakant, čia slypi gili panieka parlamentinei demokratijai apskritai“, – svarstė V. Valentinavičius.

Savitas siūlymas keisti sistemą

Savo ruožtu V. Valentinavičius siūlo ne mažinti Seimo narių skaičių, o keisti rinkimų į Seimą principą, atsisakant daugiamandatės rinkimų apygardos. Anot politologo, dabar Lietuvoje egzistuojanti sistema, kuomet turime ir vienmandates apygardas, ir daugiamandatę, apsunkina Seimo narių bendravimą su rinkėjais.

„Kuo didesnė apygarda, tuo sunkiau esamiems Seimo nariams arba kandidatams bendrauti su rinkėjais. Atitinkamai Seimo narių mažinimas didina apygardas“, – sakė V. Valentinavičius.

Jo manymu, vietoj daugiamandatės rinkimų apygardos vertėtų išplėsti vienmandačių skaičių iki 141, taip padidėtų Seimo narių bendravimo su rinkėjais galimybės bei būtų „panaikinta galimybė politikams slėptis nuo rinkėjų partiniuose sąrašuose“.

REKLAMA

Ne pirmas bandymas šienauti galvas

Tiesa, tai ne pirmas kartas, kai valstiečiai iškelia siūlymą mažinti parlamentarų skaičių. 2016 m. gruodį LVŽS frakcija įregistravo Konstitucijos pataisą, pagal kurią parlamentarų sumažėtų iki 101. Nors Vyriausybė pataisoms pritarė, toliau projektas nepasistūmėjo.

Analogišką pasiūlymą dar 2014 m., praėjusios kadencijos Seime, yra registravęs ir konservatorius Antanas Matulas.

Pirmą kartą pakeisti Seimo narių skaičių bandyta dar 1995 – tąkart bandyta surinkti parašus referendumui dėl šio klausimo, tačiau tai pavyko tik 1996 m. Vis dėlto dauguma referendumo dalyvių nuostatai nepritarė. Vėliau tokių bandymų per referendumus buvo dar trys, o siūlomas Seimo narių skaičius kito nuo 71 iki 131. Seimo narių skaičius ne kartą bandytas keisti ir ne referendumo keliu.

Konstitucija numato, kad Konstitucijos pataisos turi būti svarstomos ir dėl jų balsuojama Seime du kartus. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka. Įstatymo projektas dėl Konstitucijos keitimo laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už tai balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų Seimo narių (94).

Nepriimta Konstitucijos pataisa Seimui iš naujo svarstyti gali būti teikiama ne anksčiau kaip po metų.

Simsis
2018-11-20 08:43:52
Juk šunaujos Lietuvoje mažėje dar keli runkeliai likę , tai manau idėja gera veltėdžių būrį sumažinti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kirvis 2019-02-14 18:48:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ko gero teks ,po referendumo, pasveikinti naujus 20 sunaujos narius!   ATSAKYTI
As 2018-11-21 08:06:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai jai nieko nekeicia ar ju 141 ar 121 tai kam juos laikyt kad galetu miegot per posedzius ar isvis nebut. Dykaduoniu sutve.   ATSAKYTI
Jo 2018-11-20 23:40:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mat tai jie nx visi vienodi    ATSAKYTI
Tada 2018-11-20 18:45:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
To ir siekiama. Griaunant Konstituciją -mūsų valstybės pamata, palaipsniui bus einama prie valstybės griovimo.    ATSAKYTI
DiegoLT 2018-11-20 15:25:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Istatymas turi apimti ne tik seima, net ir visa valstybes valdymo aparata! Taip pat ir savivaldybes aisq, ministerijas, viska!   ATSAKYTI
Petras 2018-11-20 13:35:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
101 būtų optimaliausias skaičius parlamentarų , tokiai mažai valstybėlėje pilnai pakanka pagal išgalią. Dar 11 Europarlamente ir visas 112 dirbančiūjų Lietuvai . Cirkininkų tidk daug nereikia , o pakaktų rimtai dirbančių.Kiti jau tie vadinamieji "darbštuoliai" gali pretenduoti į regijonų valdymo struktūras ,kur labiau reikalingi.   ATSAKYTI
Jadzе 2018-11-20 10:23:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pusė Liеuvos išvykę. Pasirodo,sеimas jais rūpinasi.....ir užtai qauna atlyinimą....čia qеras....   ATSAKYTI
Tada 2018-11-20 18:50:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kaip galima pamiršti ir atmesti lietuvius emigrantus? Juk jie gyvi ir vienaip ar kitaip balsuos. Jokiu būdu negalima mažinti parlamentarų skaičiaus, nes tai turėtų neabejotinai neigiamas pasekmes.   
2018-11-20 10:21:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek ju yra tai tik palikti puse ir tik jaunus žmones o jau tie visi seneliai tegul eina poilsio   ATSAKYTI
X 2018-11-20 20:29:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip  
V 2018-11-20 10:08:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Aš esu kategoriškai prieš seimo nariu mažinima. 141 yra idealus skaičius. Reikia suprasti, kuo maziau seimo nariu, tuo lengviau juos "pakreipti tinkama kryptimi". Maziau bus opozicijos.arba isvis nebeliks.atsiras labai daug neligisku istatymu...
Aš esu paprastas darbininkas ir norėčiau, kad seimo nariai butu išrenkami tiesiogiai žmonių. O ne pagal sąraša kaip dabar yra. Jei žmones balsiuoja už Jona. Tai jonas ir turi eit i seima. Bet pagal dabartini metoda, jei jonas partijos sarase yra toli. Vadinasi eis i seima tik kas sarase yra pirmi nenormalus arogantisti asmenys. O jonas uz kuri balsuojam ir lieka jonu...   ATSAKYTI
O kaio kitur? 2018-11-20 09:54:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kas nors ziurejo kiek nariu yra kitose panasaus dydzio salyse? Kazkaip vel bandom israsti dvirati...   ATSAKYTI
Labas 2018-11-20 09:45:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Pirmoje eileje karbauski su zaliaisiais ,,išluoti" is seimo   ATSAKYTI
Virgis 2018-11-20 09:34:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gal ir patikėčiau profesorium V.Valentinavičium, bet nu niekaip negaliu prisiversti, jau vien dėl tos fotografijos tokiame fone, atsiprašau pone.   ATSAKYTI
xx 2018-11-20 09:30:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Aš tikrai pritarčiau. manau įstatyme turėtų numatyti seimūnų skaičių proporcingai pagal gyventojų skaičių, tada nereiktų pastoviai ir keisti. Žmonių padidėja, vadinasi rinkimų metu gali jų rinkti daugiau, žmonių sumažėja, vadinasi rinkimų metu ir seimo narių renkama mažiau. Vistiek ten vaikų darželis o ne SEIMAS. Tėvus priverčia mokėt už maistą kurį vaikai nevalgo, o kalinius maitina iš mūsų visų kišenės ir t.t.    ATSAKYTI
Simsis 2018-11-20 08:43:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Juk šunaujos Lietuvoje mažėje dar keli runkeliai likę , tai manau idėja gera veltėdžių būrį sumažinti.    ATSAKYTI
Lauk 2018-11-20 10:17:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Visus!!!!  

Top Video

NBA išplatino įrašą Kobe Bryanui atminti: griebia už širdies
DABAR RODOMA
NBA išplatino įrašą Kobe Bryanui atminti: griebia už širdies
DABAR RODOMA
Pamatykite: 10 Kobe Bryanto metimų, atnešusių komandai pergalę
DABAR RODOMA
40 įspūdingiausių Kobe Bryanto karjeros dėjimų
DABAR RODOMA
Bryanto karjeros kelias NBA
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
REKLAMA
Neeilinė Panevėžietės istorija: augino šunį, o pasirodo – vilkas (nuotr. stop kadras)
Augino šunį, o užaugino vilką. Panevėžietė turėjo šuns patelę, rūpinosi ja pustrečių metų, o vėliau planuodama išvykti į užsienį ją atidavė prieglaudos globai ir ...
Stasys Šedbaras (nuotr. Andrius Ufartas/Fotobankas)
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymą, pietavęs pavaldžių įstaigų ir įmonių sąskaita, visai neseniai konstatavo Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ...
Anonimiški gydytojų skambučiai dėl psichologinio smurto – tik lašas jūroje (nuotr. stop kadras)
Aurelijus Veryga žada ginti apie mobingą kalbančius gydytojus, net jei jam teks sėsti už grotų. Po to kai Klaipėdos prokuratūra pareikalavo, kad sveikatos ministerija išduotų ...
Gitanas Nausėda  (Fotobankas)
Prezidentas G. Nausėda ir premjeras S. Skvernelis ginklų sudėti ir toliau neketina. Šiandien buvo ta diena, kai šalies vadovas į S. Skvernelio Vyriausybę galėjo pagaliau ...
Į krantą Lietuvos pajūryje išmestos tonos parafino (nuotr. tv3.lt)
Lietuvos pajūrio gyventojai vėl kovoja su tarša. Jūra į pakrantę išmetė tonas parafino. Jo gabalais nusėtas 50-ties kilometrų ruožas, o kai kurie gabalai beveik pusmetrio ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų