Žemės pardavėjams siūloma apsauga nuo sandorį sudaryti delsiančių pirkėjų

Iš pirmenybę pirkti dirbamą žemę turinčių asmenų sąrašo ketinama šalinti gyventojus, kurie deklaruos ketinimus įsigyti žemės, tačiau dels sudaryti sandorius.

Parlamentaro „valstiečio“ Kęstučio Bacvinkos registruota Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisa numato, kad gyventojai, pareiškę norą pasinaudoti pirmumo teise įsigyti sklypą ir to nepadarę per vienerius metus, šią teisę praras.

Ūkininkų sąjunga ir kai kurie parlamentarai sako, kad vienerių metų terminas yra per ilgas ir gali suvaržyti dirbamos žemės pardavimo rinką.

Saugiklis pardavėjui

K. Bacvinka BNS sakė, kad siūloma pataisa būtų įteisintas saugiklis pardavėjams, kurie su pirkėjais dėl žemės įsigijimo sudera žodžiu, bet dėl sandorio įforminimo raštu nesusitaria.

„Jeigu (sutartis raštu – BNS) nesudaroma, rankpinigių neduodama, tik pažadais maitinama, kad pirks pirks, bet neperka? Traukinys taip palengva ir važiuoja, bet ką daryti tam žmogui, kuris nori žemę parduoti?“, – klausė parlamentaras.

REKLAMA

Jis pripažino abejojantis, ar pataisa pagyvins prekybos dirbama žeme rinką.

„Nemanau, kad tai kažkoks pagyvinimas ar paskata bus. Tai tik mažas saugiklis pardavėjų atžvilgiu“, – sakė K. Bacvinka.

Siūlo trumpesnį terminą

Seimo Ekonomikos komiteto narys liberalas Eugenijus Gentvilas teikiamą pataisą vadina „suvaržančia“ ir „visišku įsikišimu į rinką“. Anot jo, vienerių metų terminas yra per ilgas.

„Metams laiko nustatyti terminą yra rinkos sustabdymas. Tai neproporcingai ilgas laikotarpis, nes per metus gali ir pasėti, ir nupjauti, ir parduoti. Atėjo pirkėjas ir sako: noriu pirkti, moku gerus pinigus, bet pardavėjas sako: ne ne, turime laukti metus, kol kaimynas ar nuomotojas, na, tas turintis pirmumo teisę, apsispręs. Ir negali niekas kitas pirkti, nors pinigus jau dabar siūlo“, – tvirtino E. Gentvilas.

Ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas BNS taip pat sakė, kad vieneri metai – per ilgas terminas.

„Apibrėžtumas turi būti, nes pirkėjas gali vilkinti laiką, sakyti, kad neturi sukaupęs pinigų. O jeigu aš žemę noriu parduoti staigiai? Turėsiu laukti metus?“, – kalbėjo J. Talmantas.

Jis siūlo nustatyti ne ilgesnį kaip trijų mėnesių terminą.

Sandorių vilkinimo atvejai – reti

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Viešųjų ryšių skyriaus vedėjo Ruslano Golubovo teigimu, atvejų, kai pirkėjai delsia įgyvendinti pažadą įsigyti žemę, nėra daug.

„Tai yra vienetiniai atvejai, apie kuriuos mes žinome – kreipiasi telefonu pardavėjai ir klausia, ką daryti, kai iš jų neperka kurį laiką. Bet tai vienetai. Mes tokios problemos nežinome“, – BNS aiškino R. Golubovas.

K. Bacvinka taip pat sako, kad tokie atvejai nėra dažni, bet jų pasitaiko ir „jau atsiranda problema“.

REKLAMA

Ūkininkų sąjungos vadovo teigimu, apie 90 proc. dirbamos žemės pirkimų sandorių pardavėjai sudaro su pirkėjais, turinčiais pirmumo teisę tą žemę įsigyti. Anot J. Talmanto, tokie sandoriai paprastai trunka porą mėnesių.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų