Nebegalėdami taikstytis su menkais atlyginimais ir darbo sąlygomis, Lietuvos medikai organizuoja mitingą, siekdami valdžiai parodyti, jog nesibaimina laimės ieškoti svetur. Šiuo savo žingsniu medikai reikalauja ne konkrečių skaičių algalapyje, o visapusiškos pertvarkos, po kurios rezidentų ir gydytojų atlyginimai būtų susieti.

Nuo sausio 1 d. rezidentų algos didėja 10 proc. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) skaičiavimu, jaunesniojo rezidento alga nuo 390,5 euro kils iki 463,75 euro, o vyresniojo rezidento alga – nuo 497 eurų iki 530 eurų. Valstybės biudžete tam papildomai skirta 1,4 mln. eurų.

Tuo tarpu mažiausiai uždirbantiems medikams nuo gegužės atlyginimas didės 20 proc.

Neapsikentė sąlygų – atsako mitingu

Lietuvos medikų sąjūdis kartu su Vilniaus Universiteto Medicinos fakulteto rezidentų grupe socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė apie ketvirtadienį organizuojamą mitingą „Paskutinis medikų žygis į oro uostą“.

„Mes – likę Lietuvos gydytojai rezidentai, slaugytojos ir slaugytojai, gydytojos ir gydytojai – būsimi Norvegijos, Švedijos, Vokietijos ir kitų šalių medicinos personalas, sausio 4 dieną, nuo 10 valandos rinksimės Katedros aikštėje paskutiniam žygiui į oro uostą. Pakeliui užsuksime į Vinco Kudirkos aikštę, prie kurio lauks autobusai į oro uostą“, - „Facebook“ rašo mitingo organizatoriai.

REKLAMA

Pasak jų, oro uoste medikų lauks simbolinis lėktuvas.

Medikų mitingas (Facebook.com nuotr.)

Medikų mitingas (Facebook.com nuotr.)

Lietuvos medikų sąjūdžio Tarybos narė, rezidentė Urtė Builytė teigia, kad pagrindinė paskata, paraginusi surengti mitingą – valdančiųjų abejingumas ir savo interesų iškėlimas vardan didesnių pokyčių.

„Mes nešame žinią, kad pokyčiai reikalingi tiek sveikatos apsaugos sistemoje, tiek švietimo reformoje, tiek moksle. Nes būtent tie žmonės, kurie yra atsakingi, jie ir statys Lietuvą. Mokslininkai, medikai, mokytojai nebėra vertinami. Jauni žmonės, kurie turėtų būti laikomi potencialu, nėra vertinami ir yra laikomi dėmesio reikalaujančia visuomenės dalimi“, - tv3.lt kalbėjo U. Builytė.

Mitingu organizatoriai siekia parodyti, kad Lietuvos medikai – aktyvūs ir už save galintys pastovėti žmonės. Po mitingo organizatoriai SAM įteks savo reikalavimų sąrašą, kuris, U. Builytės teigimu, turėtų būti pagrindas tolimesnių sveikatos apsaugos reformų darymui.

„Mitingas yra laikas, kai politikai nebeturi šnekėti, bet jie turi išgirsti, ką mes sakome ir ko norime, šį kartą išklausyti, o nebe šnekėti. O dėl mūsų siūlymų dėl visos sistemos reformavimą, manau, mes turime rengti atskirą susitikimą tiek su SAM, tiek su Vyriausybe, ir tada nevedami emocijų, mitingo sąmyšio, visus tuos klausimus išdiskutuoti ir eiti demokratišku, civilizuotu keliu“, - sakė pašnekovė.

Trečdalis medikų kraunasi lagaminus

Nors nei medikus ruošiantys universitetai, nei SAM nepateikia informacijos, kiek sveikatos apsaugos specialistų laimės ieško emigracijoje, tačiau U. Builytė pateikia akis atveriančius skaičius. Apklausus 440 4-5 kurso medicinos studentų paaiškėjo, kad trečdalis jų tvirtai nusprendė emigruoti.

REKLAMA

„Trečdalis tvirtai pasiryžę ir atliko tam tikrus veiksmus dėl išvykimo į užsienį – mokosi kalbos, išvertė savo dokumentus. Trečdalis žmonių yra neapsisprendę, tai tie žmonės, kuriuos mes dar galime išlaikyti Lietuvoje, gerindami socialines sąlygas. Trečdalis yra tvirtai pasiryžę likti Lietuvoje. Vadinasi, mūsų valstybė rengia jaunus specialistus užsieniui“, - svarstė U. Builytė.

Urtė Builytė (Facebook.com nuotr.)

Urtė Builytė (Facebook.com nuotr.)

Paklausta, kokį kelią ketina rinktis pati, rezidentė pasakojo kol kas dirbanti Lietuvoje, bet jei situacija nesikeis, nepabijosianti persvarstyti savo prioritetus.

„Vasaromis dar studijų metais tekdavo išvažiuoti į užsienį padirbėti. Ten niekada nebūsi savas, visada būsi emigrantas, nors tavo atlyginimas didesnis ir su tavimi bendrauja gražiai, bet namai yra namai, visi artimieji ir draugai čia. Internatūros metu buvau išvykusi į Austriją porai mėnesių, tai, kas buvo ten, požiūris, galimybės buvo puikios. Bet su naivia viltimi, kad savo šalyje galime daryti kažką, stojau į rezidentūrą Lietuvoje, nors mokėjau vokiečių kalbą. Ir ją toliau tęsiu čia“, - sakojo U. Builytė.

Rezidentė taip pat atkreipia dėmesį, kad norintys tobulėti medikai turi nemenkai papurtyti savo kišenes, nes kursai ir konferencijos dažnai apmokami iš savo kišenės.

„Kartais tobulėjimas kaip specialistui sukelia daug problemų, nes išvažiavimas į kokią konferenciją kainuoja pinigus, kuriuos moki pats. Dabar vis dar esu Lietuvoje, bet jeigu mes ir toliau į visą šitą problemą žiūrėsime taip biurokratiškai, ir toliau nemanysime, kad tie jauni žmonės yra didesnis prioritetas, nei kažkokios apklausos dėl alkoholizmo, tai tikriausiai vilties tai neteiks ir savo prioritetus ir perspektyvas turėsiu pergalvoti“, - teigė U. Builytė.

REKLAMA

Siekia socialinių garantijų

Keldami šurmulį dėl savo atlyginimų, rezidentai susilaukia kritikos per daug prašantys, nes dalis jų gauna stipendijas, siekiančias 364 eurus. Vis dėlto U. Builytė atkreipia dėmesį, kad socialinės garantijos nuo stipendijų neskaičiuojamos.

„Klausimas ne pats atlyginimas, o socialinės garantijos. Nuo stipendijos kaupti pensijos negali, norėdamas pasiimti paskolą būstui ją gauni tik nuo atlyginimo. Dalis rezidentų stipendijos negauna. Dabar VU 150 rezidentų moka už mokslą, metai rezidentūros kainuoja virš 5000 eurų“, - kalbėjo pašnekovė.

Paklausta, kokio atlyginimų šuolio ketina reikalauti SAM, U. Builytė sakė, jog svarbiausias ne konkretus skaičius, o sistema, kuri užtikrintų stabilų atlyginimų augimą.

„Mūsų reikalavimuose orientuojamės labiau į sisteminį požiūrį ir ilgalaikę perspektyvą, kad iki tam tikrų metų mūsų atlyginimai bus siejami su gydytojų atlyginimais. Rezidentai negali būti atskirti nuo sistemos, jie yra sistemos dalis. Todėl jų atlyginimų didėjimas turi būti proporcingas gydytojų atlyginimų didėjimui ir valstybės ekonomikos gerėjimui“, - teigė U. Builytė.

Ministerija nusiteikusi bendradarbiauti

Portalui tv3.lt pasiteiravus, kaip SAM reaguoja į tokį medikų renginį, ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė teigė, kad ši Vyriausybė labai geranoriškai nusiteikusi ir toliau ieškos galimybių medikų bei rezidentų algoms didinti.

„SAM pozicija vienareikšmiška – gydytojų ir gydytojų rezidentų atlyginimai didės ir tam yra ir bus išnaudojamos visos galimybės, kurias šiandien turime. Kita vertus, svarbu pastebėti ir tai, kad šio sektoriaus darbuotojams algos keliamos po ilgo laiko tarpo, nes iki šiol buvę valdantieji to nedarė“, - atsakyme tv3.lt rašė L. Bušinskaitė-Šriubėnė.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Sveikatos apsaugos ministerija (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Pasak ministro patarėjos, sveikintina, kad jaunųjų medikų bendruomenė kelia šiuos klausimus, o ministras ketvirtadienį „mielai su jais susitiks pasikalbėti jų keliamais klausimais. Ministras vienareikšmiškai yra UŽ didesnius medikų atlyginimus – tiek jaunųjų, tiek ir visų kitų“.

„Pavyzdžiui, pernai sutaupytus pinigus, skirtus ministerijos veiklos administravimui, skyrėme gydytojų rezidentų atlyginimams didinti gruodžio mėnesį. Taip pat aktyviai ieškoma finansinių galimybių, kaip tai padaryti, panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

Be to, SAM yra pateikusi siūlymą Finansų ministerijai įgyvendinti papildomą priemonę ES lėšomis. Pritarus teiktam siūlymui, įgyvendinant pakopinių kompetencijų modelį, būtų nuolatos tikrinamas gydytojų rezidentų pasiruošimas ir atitinkamai skatinama rezidentų motyvacija, projekto įgyvendinimo metu iš ES lėšų keliant jiems darbo užmokestį, susietą su įgytomis kompetencijomis“, - rašė L. Bušinskaitė-Šriubėnė.

Vidas amonju
2018-01-02 19:54:32
JEIGU KELIATES SAU ATLYGIUS.Gal ismokite vadovauti Tam Savo Demokratiskai "Kabutese"paradui.Bet as labai abejoju kad mes sulauksime .Laisvoje salyje Laisvai gyventi.Kur jus !!! Lietuvos patriotai daug kalbantis ir nieko nedarantis.Savo artimiesiems grazinkite tai ka tevai paliko po mirties.O ne juodinkite vieni kitu kas balta kas juoda .Kur ta lygibe .Tevu nerinkome nei vienas .Susvetimejame kada broliai pries savo brolius ir seses pranasesni virsta.susvetimeja ir mindzioja slenkscius teismuose.Bet yra ir tu kurie net grasio juodai dienai neturi pamirsta nuoskaudas ir gyvena kaip vienturciai susitaike su likimu.Ir kodel?Taip neteisingai juk visi tie patys vaikai .ar geri ar blogi .Ystatymas turetu dalinti po lygiai.Kam yrodineti.Labai gaila kad tikslas tas pats o priemones baigiasi .negatyviai.Źiurek kam priklause daugiau .Tai tas pasiima .Kur toji Tiesa. NERA NEI TIESOS .NEI RAMAUS GRAZAUS GYVENIMO.Gyvename Regis Turetu buti Kaip ir Visoje Europos sajungoje.Tai Valzioje sedintis pradekite Smegenimis galvoti.jei [email protected] nauju Jokie Profai Neides Nauju ...Ateina viskam pabaiga .Tai sakyciau Gal uztenka savo Tautiecius vesti i niekur .Visiems ateis laikas uz viska Atsakyti.Norint Valdyti Reikia Mastyti.Ne vakar Gime esame
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Aldona 2018-01-03 11:22:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Rezidentų stažuotės užsienyje turėtų būti ribotos. Tiesioginis darbas turi būti atliekamas rajonuose, miesteliuose ir kaimų gyvenvietėse, kur medicininis darbas apleistas, nėra pagalbos.    ATSAKYTI
nuomonė 2018-01-03 11:02:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kol pensijos buvo dideles ir pensininkai neše tylėjo,o dabar padarė pensininkus bomzais..(neturi patys sau) tai reikialauja vėl ,kad galėtų maudytis piniguose...   ATSAKYTI
Beveik sveikas 2018-01-03 10:20:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šiuo metu man reiktų nebent odontologo ir masažuotojo paslaugų...visiems kitiems medikams sakau bye-bye kad kelias nedulkėtų.Dar norėčiau nemokėti PSD už tai, kuo nesinaudoju.
Tiesiog gyventi reikia sveikai ir domėtis kaip tą daryti.Medikai gali padėti 10-12%.   ATSAKYTI
Gintaras 2018-01-03 09:15:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvoje yra vertinami tik oligarchai tikintis, kad įmes kokį apgraužtą kauliuką į kišenę už jiems priimtinus įstatymus. O visi kiti yra "už borto". Tiek gydytojai, tiek mokytojai, tiek pensininkai. Per mažą procentą skiria valstybė nuo BVP šiems reikalams. O tai reiškia, kad visi šie žmonės valstybei nėra reikalingi.   ATSAKYTI
2018-01-02 20:44:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kiek galima grasinti, kiek galima pyktį. Atvažiuokite į Vokietiją ir pamatysite koks yra gydytojo darbas. Kalba turi mokėti perfekt, o darbo tai daug. Jūs Lietuvoje galite gąsdinti visus, atvažiuokite, pamatysite.....    ATSAKYTI
Rita Amonju 2018-01-02 19:24:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Mielieji Seimunai kuriens Lietuvos ateitis.Tai pasityciojimas is savo Tautieciu.Kiek amziu .Dar meluosite ir pazeidinesite Zmogaus Teises.Jeigu iskrype Valdzioje patys ministrai savo ystatimuose.Galite sau keltis algas ir reikalauti mokesciu moketojams absurdus viesai kalbeti protu nesuvokiamus dalykus.Kokias algas ir apie ka !!!?.Tiek dar viena ranka duosite .Bet neduodate po menesio gaunasi kad visai nekyla .Tik Verslas taupomusu saskaita .Ir jeigu invalidumas pas mane 102 eurai .Tai apie ka dar galime kalbeti.As savo Tevyneje tik prie konteinerio kompromisa randu .Depozitais.Ir is kur Lietuvoje mes galime tiketis ateities jeigu patekau i ligonine mane su cistitu 12 val nakties gyditoja isstumia ia lovos priemusi .Kas pagaliau pas mus Valdzioje valdo sistema .Ar tik zodziai ar darbais mes ne bezmogui tarnaujame o piktavaliams .Kurie is ju ne visi blogieciai.Depresija serga visi planetoje gyvenantis Zmones .Nera nieko svento irsventuju.Ir ko jus tikites kad zmones tyles kaip avys .Ateis laikas kada nebeliks laiko laukti rojaus .Hitleris ir savo padare .Gaila nelaimejo nieko.O kodel ? Nelaimejo .Todel kad buvo Labai Ziaurus .Siame amziuje nereikes ir karo .Stihijos padiglemz viska .ir Valdzios ir visa kas sioje zemeje gyvas.TAI SUSIMASTYKITE.ir Prasykite Dievo isminties .Geda tokia maza musu sventa zemele.Is kurios begame .Ne del to kad to norime .Bet del to kad jus verciate savo Tautieciams nusikalsti pries ta vadinama Ystatyma .aciu uz demesi.   ATSAKYTI
Vidas amonju 2018-01-02 19:54:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
JEIGU KELIATES SAU ATLYGIUS.Gal ismokite vadovauti Tam Savo Demokratiskai "Kabutese"paradui.Bet as labai abejoju kad mes sulauksime .Laisvoje salyje Laisvai gyventi.Kur jus !!! Lietuvos patriotai daug kalbantis ir nieko nedarantis.Savo artimiesiems grazinkite tai ka tevai paliko po mirties.O ne juodinkite vieni kitu kas balta kas juoda .Kur ta lygibe .Tevu nerinkome nei vienas .Susvetimejame kada broliai pries savo brolius ir seses pranasesni virsta.susvetimeja ir mindzioja slenkscius teismuose.Bet yra ir tu kurie net grasio juodai dienai neturi pamirsta nuoskaudas ir gyvena kaip vienturciai susitaike su likimu.Ir kodel?Taip neteisingai juk visi tie patys vaikai .ar geri ar blogi .Ystatymas turetu dalinti po lygiai.Kam yrodineti.Labai gaila kad tikslas tas pats o priemones baigiasi .negatyviai.Źiurek kam priklause daugiau .Tai tas pasiima .Kur toji Tiesa. NERA NEI TIESOS .NEI RAMAUS GRAZAUS GYVENIMO.Gyvename Regis Turetu buti Kaip ir Visoje Europos sajungoje.Tai Valzioje sedintis pradekite Smegenimis galvoti.jei [email protected] nauju Jokie Profai Neides Nauju ...Ateina viskam pabaiga .Tai sakyciau Gal uztenka savo Tautiecius vesti i niekur .Visiems ateis laikas uz viska Atsakyti.Norint Valdyti Reikia Mastyti.Ne vakar Gime esame  
R 2018-01-02 19:12:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Pamatė, kad su pinigų prievartavimu iš pacientų bus baigta ir pradėjo grasint, kad išvažiuos.   ATSAKYTI
G 2018-01-02 22:16:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
o jie visai nenoriiš pacientų pinigų nori normalaus atlyginimo  
ss 2018-01-02 18:47:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Skatertju- daroga, arba lietuviškai kelias-staltiesė.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Remigijus Šimašius (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Nors koronaviruso atvejų Lietuvoje ir daugėja, Vilniaus miesto savivaldybės meras pasidalijo, kokie pokyčiai laukia sostinės gyventojų, tačiau pabrėžė, kad vis dar kyla ...
Linkevičius susitiko su Lenkijos užsienio reikalų ministru (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pervežant kovai su koronavirusu reikalingus medicinos reikmenis ir įrangą, turėtume sulaukti NATO orlaivių pagalbos, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. „Man ...
Vytautas Kasiulevičius (nuotr. Fotodiena.lt)
Lietuvoje ir toliau augant užsikrėtusiųjų koronavirusu žmonių skaičiui, Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Kasiulevičius perspėja, kad dėl to gali kilti rimtų sunkumų ...
(asociatyvi nuotr.) (nuotr. stop kadras)
Latvijoje ketvirtadienio vakarą dėl atvykstantiesiems matuojamos temperatūros nusidriekė 12 kilometrų laukiančių atvykti į Lietuvą automobilių eilė. Valstybės sienos apsaugos ...
Seimo narys pasitikrinęs laisvai vaikšto, o grįžę iš užsienio negauna testo (nuotr. stop kadras)
Parlamentarai vos prieš pora dienų palaimino karantino taisyklių griežtinimą, bet numatytos tvarkos patys laikosi ne visi. Panašu, kad saviizoliacijos nepaiso ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų