Globos įstaigose – dvokas ir seneliai be sezoninių rūbų ir avalynės

 Seimo kontrolierius Augustinas Normantas įvardijo esmines žmogaus teisių problemas globos įstaigose, tarp kurių švaros bei higienos trūkumas, asmens orumo ir privatumo pažeidimai. Dar daugiau, smarvė nešvarios sienos bei purvina patalynė – kai kurių globos namų gyventojų kasdieniai palydovai.

Senatvė (nuotr. Fotolia.com)

lankydamiesi Kauno apskrities ir Panevėžio globos įstaigose Seimo kontrolierių įstaigos pareigūnai 2015 metų gegužės – spalio mėnesiais atliko patikrinimus dėl žmogaus teisių padėties. Kai kuriose globos įstaigose buvo nustatyta tuzinas žmogaus teisių pažeidimų. Seimo kontrolieriaus įsitikinimu, daugelio jų nebūtų, jei pakistų globos įstaigų vadovų požiūris į įstaigų gyventojus. Apsilankę globos įstaigose, Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro patarėjai pastebėjo, kad ne visose globos įstaigose įrengta pagalbos kvietimo sistema, o jei įrengta, tai ne visi gyventojai dėl negalios ar senyvo amžiaus galėtų ja pasinaudoti.

REKLAMA

Itin aktuali problema senelių globos namuose – statūs laiptai. „Kai kuriose įstaigose jie tokie statūs, jog gyventojai dėl savo silpnos sveikatos ar neįgalumo gaisro atveju nespėtų evakuotis“, – savo išvadose pastebi Seimo kontrolierius.

A Normanto įsitikinimu, tai, kad žmogaus teisės turi būti gerbiamas, o žmogus su amžiumi nepraranda orumo, deja, supranta ne visi globos įstaigų vadovai: „Gausu įstaigų, kur darbuotojai įeidami į senelių kambarius nesibeldžia, apiprausia juos ar keičia sauskelnes kitų kambario gyventojų akivaizdoje, nenaudodami širmų“.

Seimo kontrolieriaus išvadose pastebima, kad pasitaiko atvejų, kai globos įstaigų gyventojai rišami ar kitaip suvaržomi, tačiau tokių priemonių naudojimas nėra registruojamas, neaprašomas jų naudojimo būtinumas, nenurodomas laikas ir trukmė: „Suvaržymas gali būti naudojimas tik kraštutiniais atvejais, tokių priemonių naudojimas turi būti išimtis, o ne kasdienybė. Suvaržytas asmuo turi būti stebimas“.

Vienas pagrindinių socialinės globos teikimo principų – kiekvieno gyventojo dalyvavimo sprendžiant visus socialines globos organizavimo ir teikimo klausimus užtikrinimas, tačiau daug įstaigų, kur gyventojai ir jų artimieji neįtraukiami į individualaus gyventojo globos plano sudarymo procesą, pastebima išvadose.

„Įstaigose ne visuomet vykdomos savarankiškumo skatinimo programos motyvuojant sunkia gyventojų sveikatos būkle. Pastebėta, kad ne visose įstaigose organizuojamos gyventojų užimtumo programos: būreliai, lavinamieji užsiėmimai, nėra žaidimų, neorganizuojama fizinė veikla, skatinanti juos judėti. Taip pat neorganizuojama veika, orientuota į gyventojų socialinių įgūdžių plėtojimą, nėra skatinami socialiniai ryšiai tarp kitų gyventojų, artimųjų“ , – pastebima Seimo kontrolieriaus išvadose.

REKLAMA

Seimo kontrolierius pastebi, kad kai kuriose įstaigose ne visi gyventojai turi sezoninių drabužių ir batų, o įstaigose, kur gyventojams suteikiami drabužiai ir avalynė, jie nėra individualizuoti – tik suskirstyti pagal dydžius ir drabužių tipą.


Rašyti komentarą...
D
Dalia
2015-10-09 20:04:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar iš tiesų tokia baisi padėtis globos įstaigose? Per kiek laiko galima susidaryti nuomonę apie veiklą (per pusę dienos, per dieną, savaitę?) Ar užtenka paklausti tik globotino nuomonės, vertinant situaciją? O gražaus nieko jose nevyksta?
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.622886384513168.1073741831.427955810672894&type=3


Atsakyti
0

a
agnieska
2015-10-10 06:44:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kodel nera privaloma kasdien isvesti (isvezti) zmones i lauka?
Atsakyti
0

D
Dalia
2015-10-10 10:46:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kasdien visus išvežti neįmanoma dėl įvairiausių priežąsčių: asmens sveikatos būklės, oro, kartais ir pačio žmogaus nenoro... O vežti visais kitais atvejais (nebūtinai į lauką, bent jau pakeisti aplinką) būtina
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų