Rolandas Paksas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Rolandas Paksas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė „tvarkiečių“ siūlymui kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderio europarlamentaro Rolando Pakso kandidatavimo galimybių.

Už nutarimo projektą balsavo 65 Seimo nariai, prieš buvo 4, susilaikė 18 parlamentarų. Už vieningai balsavo valdantieji bei „Drąsos kelio“ frakcijos atstovai, taip pat kreipimąsi palaikė ir keli konservatoriai. Opozicinis Liberalų sąjūdis bei didesnė konservatorių dalis balsavo prieš arba susilaikė.

Taip pat ketvirtadienį pritarta, kad projektas būtų nagrinėjamas ypatingos skubos tvarka. Kad būtų išlaikyti terminai, ketvirtadienį Seimas dėl projekto priėmimo nebalsuos, plenariniam posėdžiui jau einant į pabaigą, o galutinis balsavimas numatytas antradienį.

REKLAMA

„Yra susidariusi gana sudėtinga ir gėdą mūsų valstybei daranti situacija ES šalių atžvilgiu“, – pažymėdamas, jog Lietuva yra neįgyvendinusi Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimo dėl R. Pakso, sakė projektą pristatęs jo iniciatorius „tvarkiečių“ seniūnas Petras Gražulis.

„Mes pasirinkome tokį kelią, koks numatytas mūsų teisės aktuose – paskutinė instancija yra KT, kuris galbūt pats ims ir interpretuos savo ankstesnį sprendimą, arba nurodys Seimui, kad jis galbūt vėl turi grįžti prie Konstitucijos keitimo. Kad žinotumėme, kokiu keliu eiti, reikia kreiptis į KT“, – siūlymą argumentavo „tvarkietis“.

Frakcijos kolega Andrius Mazuronis klausė, ar P. Gražulis su savo inicijuotu kreipimusi nebijo iš viso partijos lyderiui užkirsti kelio ateityje kandidatuoti Prezidento rinkimuose.

„Ar jūs nebijot, kad savo tokiu kreipimusi iš dažnai kritikuojamo KT gausitE tokį išaiškinimą, po kurio reiks nebe Konstituciją keistI, o vėl kreiptis į Strasbūro teismą? Jeigu KT išaiškins, kad Strasbūro sprendimas galioja tik Seimo rinkimams, ar jūs nemanot, kad tokiu būdu jūs pakišite R. Paksui koją galimybei išvis kada kandidatuoti, o galbūt jūs to ir siekiate?“ – klausė A. Mazuronis. Jis anksčiau yra kritikavęs partijos sprendimą prezidento rinkimuose kandidatu kelti R. Paksą, kuriam balotiruotis šiuo metu neleidžia įstatymai.

„Tikrai to nesiekiam, mes siekiam, kad būtų įgyvendintas EŽTT sprendimas“, – atsakė P. Gražulis.

Seimui siūloma KT klausti, ar prieštarauja Konstitucijai po apkaltos kandidatuoti draudžianti Prezidento rinkimų įstatymo nuostata. Iniciatorių teigimu, šis draudimas gali prieštarauti konstituciniam teisinės valstybės principui bei konstituciniu aktu patvirtintai Lietuvos narystei Europos Sąjungoje (ES).

REKLAMA

Tarp pasirašiusių – valdančiųjų frakcijų atstovai, taip pat pavieniai atstovai iš Seimo narių mišrios grupės bei „Drąsos kelio“ frakcijos. Nutarimo projektą planuojama pateikti ketvirtadienį, informavo Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė.

Savo kreipimesi iniciatoriai pažymi, kad Lietuva konstituciniu aktu „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“ konstituciškai patvirtino Lietuvos narystę ES. Taip pat pabrėžiama, kad ES Sąjungos sutartyje įrašyta, jog Bendrija gerbia pagrindines teises, kurias užtikrina Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija.

„Taigi, įsipareigojimas vykdyti Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos normas bei įgyvendinti EŽTT sprendimus hierarchine prasme yra esminis konstitucinis principas, tiesiogiai kylantis iš normos, jog Lietuva yra demokratinė valstybė“, – teigiama nutarimo projekte.

Pasak iniciatorių, toks reikalavimas įpareigoja Lietuvą nedelsiant įgyvendinti EŽTT sprendimą, kuriuo draudimas R. Paksui iki gyvos galvos kandidatuoti Seimo rinkimuose pripažintas neproporcingu.

„Yra akivaizdu, kad EŽTT sprendimas privalo būti įgyvendinamas nedelsiant per protingą laiko tarpą ir valstybės institucijos negali priimti šiam sprendimui priešingų teisės aktų. EŽTT sprendimo nevykdymas negali būti pateisinamas politinėmis priežastimis“, – teigiama projekte.

Nutarimo projekte teigiama, kad neįgyvendinus EŽTT sprendimo „būtų grubiai pažeidžiama žmonių teisė rinkti, o rinkimai negalėtų būti laikomi nei sąžiningais, nei laisvais, nei demokratiniais, o jų rezultatai nebūtų nei legitimūs, nei teisėti“.

REKLAMA

Seimo kreipimosi į KT siekia R. Paksas, kuriam kelią į rinkimus užtvėrė pretendentu jo neregistravusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), o vėliau ir skundą dėl šio rinkimų komisijos sprendimo atmetęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.

Teismas pažymėjo, jog pagal KT išaiškinimą per apkaltą už priesaikos sulaužymą iš prezidento pareigų pašalintas asmuo negali būti renkamas prezidentu. „Kol Konstitucija nėra pakeista, šis draudimas galioja ir nėra jokio pagrindo abejoti jo teisėtumu“, – konstatavo teismas.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis laikosi pozicijos, jog EŽTT draudimą po apkaltos visam gyvenimui kandidatuoti į parlamentą pripažinus neproporcingu, Lietuvos teisės aktai su minima nuostata prieštarauja Konstitucijai.

EŽTT yra konstatavęs, kad dabartinis draudimas iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose iš prezidento pareigų atstatydintam R. Paksui yra neproporcingas.

R. Paksas 2004 metų balandį per apkaltos procedūrą buvo pašalintas iš prezidento pareigų. KT pripažino, kad jis sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, kai išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę.

Prezidento rinkimai vyks gegužės 11 dieną.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

siulau
2014-03-13 23:44:33
Uzdrausti paxui kandidatuoti i betkokias valstybines pareigas visiems laikams REFERENDUMU ir kuo greiciau.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Taigi 2014-03-17 07:25:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1

Išrinkus Paksą visiems vagims būtų atvertas kelias   ATSAKYTI
APKALTA 2014-03-16 18:19:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
DĖL SNORO AFEROS D.GRYBAUSKAITĘ - LANDSBERGIO MARIONĖTĘ Į KALĖJIMĄ!   ATSAKYTI
Paksui 2014-03-16 12:29:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasakykite savo žmonai, kad Jums nekaišiotų pagalių į ratus savo dvasinėm sapalionėm. Iškart atstumia.   ATSAKYTI
VYTAUTAS 2014-03-15 20:57:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nei šitas,nei kitas,nei buvę prieš tai tvarkos nepadarė ir nepadarys.Kol šalį valdys politoligarkai(neatsakantys už savo durnus sprendimus,o nurašantys atsakomybę partijoms)liaudis(runkeliai,duobkasiai)gyvens skurde ir apgaulėje.Negi mūsų konstitucinės normos pažeidžia žmonių teises,negi dėl vieno arogantiško užsispyrėlio reikia ją keisti,be keisdinėdami liksim prie puotkelės.Vieną kartą prisidirbai,sėdėk ausis suglaudęs,bet nerėk.   ATSAKYTI
Žemaitis 2014-03-15 17:03:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Su visa pagarba tamstai Rorandai... Tamstos žvaigždė jau nusileido. Tikiu, kad galite dar daug nuveikti mūsų Lietuvos labui ir nebūdamas PREZIDENTU, jeigu pas jus pakankamai yra PATRIOTIZMO PARAKO.    ATSAKYTI
VJ 2014-03-15 14:35:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Blembacki, eik kur nors naudingiau ka nors veikti, o ne lisk i eteri, jau nusibodai miliijona kartu. Viskas pasakyta su tavo politine karjera buvo pries 10 metu, eik bulves auginti ar zuvauti. Negi turi vis dar atidirbti savo patronams rytuose? Eh kiek daug panasumu tarp Ukrainos exo (exprezidento) ir musu atidirbinetoju, pax, grauz, tmsvskijjjj.... matyt gerai sumoka o paskui nepaleidzia, kad tokie yra nuozmus siekikai prezidento kedes.    ATSAKYTI
demokratas 2014-03-15 22:09:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tamsta vienodai mąstai su putinu. Putinas irgi irgi mano kad Rusijos opozicija yra Amerikos finansuojama, kad Maidanas buvo finansuojamas..... Mąstymmo shema tapati. Santykis su demokratija toks pats. Tamstai atrodo kad Paksas neturi kandidatuoti , o kiti mano kad turi. Demokratijoje yra konkurencijos, teisė, ir turi teisę būti įvairūs požiūriai, požiūrių įvairovės neperneša tik totalitaristai ir autokratai, tokie kaip putinas, prie tokių priklausai ir pats...   ATSAKYTI
Pilietis 2014-03-14 09:45:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Paksas turėtų bent šiuo metu atsisakyti savo ambicijų ir paremti Valdemaro Tomaševskio kandidatūrą prezidento rinkimuose. Taip jis parodytų visiems, kad jam rūpi Lietuvo ateitis o ne asmeninė gerovė ir ambicijos.   ATSAKYTI
gena 2014-03-14 12:17:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar išprotėjai su tuo Tomaševskiu??? Tai ne LR piliečio pozicija, tai rubliais pirkto šnekos.   ATSAKYTI
Lina 2014-03-14 07:00:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nejuokinkit svieto su tuo Konstituciniu Teismu. Jie yra valdančiųjų parankiniai. Kaip jie nurodys, taip KT ir nuspręs. Supuvęs mūsų tas KT.   ATSAKYTI
is liaudies 2014-03-14 06:14:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
siulau na bet tu ir mulkis.pasiziurek kas dedasi lietuvoje.kaip gyvena liaudis.   ATSAKYTI
siulau 2014-03-13 23:44:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Uzdrausti paxui kandidatuoti i betkokias valstybines pareigas visiems laikams REFERENDUMU ir kuo greiciau.   ATSAKYTI
jurgaTYTUVENAITE 2014-03-14 02:09:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
KAIP TIK PAKSUI TIK I RINKIMUS IR I PREZIDENTES VIETA!KO VISI JO TAIP BIJO IR NENORI PRIIMT,NES ZINO KAD GALI TVARKA PADARYT IR UZKIRST KELE TIEM VISIEM SEIMUNAM KORUPCININKAM TIK PINIGUS KISTIS I KISENES!   ATSAKYTI
demokratas 2014-03-15 22:05:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tamsta esi tipiškas bolševikas. Šitie tamstos bendraminčiai irgi uždraudė visiems savo oponentams ir priešininkams kur nors kandidadatuoti. Deja kad ir kaip to norėtum Lietuva turi būti demokratine valstybe kad ir kaip to nenorėtum ir turi leisti Tautai spręsti o ne kokiems polibiurams...   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Visvaldas Matijošaitis (Vygintas Skaraitis/Fotobankas nuotr.)
Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis siūlo numatyti privalomą iš trečiųjų šalių atvykusių asmenų testavimą dėl koronaviruso. Toks pasiūlymas pateiktas po to, kai ...
Vytautas Vidmantas Zimnickas (Arnas Strumila/ Foto diena nuotr.)
Eidamas 65-uosius metus mirė ilgametis Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, tyrusios mėginius ir dėl koronaviruso, direktorius Vytautas Vidmantas ...
Žalgirio mūšis (nuotr. SCANPIX)
Lenkijoje, Griunvalde, vyksta 610-ųjų Žalgirio mūšio metinių minėjimo ceremonija. Joje dalyvauja Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis. ...
(nuotr. stop kadras)
Po ilgo ramesnio laiko kasdien dažniausiai nustatant iki 10-ies naujų susirgimų koronavirusine infekcija Lietuvoje fiksuojamas COVID-19 protrūkis. Naujausiais Nacionalinio ...
Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)
Didžiąją dalį prezidento Gitano Nausėdos ir jo žmonos Dianos Nausėdienės turto pernai sudarė nekilnojamasis turtas, be to, pirmoji šalies pora turi beveik 100 tūkst. eurų ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų