Dalia Grybauskaitė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Dalia Grybauskaitė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Dalia Grybauskaitė prilygintina bakterijai, sugebančiai išgyventi baisiomis sąlygomis, jos esminis instinktas yra karjera, - mano knygą „Raudonoji Dalia“ (jau pradedamą platinti) parašiusi žurnalistė Rūta Janutienė, narpliojusi prezidentės biografijos faktus ir konstatuojanti, kad „Lietuva ieškojo lyderio, o gavo viršininkę“.

- Kodėl, Jūsų nuomone, reikėjo knygos? - Knyga, pirmiausia, yra tas žanras, kuris leidžia visiškai laisvai pateikti turimą medžiagą. Mano supratimu, tai yra mažiausiai technologijų, laiko ar vietos reikalavimų paveikta galimybė papasakoti tai, ką nori. Šito aprašymo objektas, beje, reikalauja išsamių studijų, nes žiauriai daug nepasakyta apie save, nepaaiškinta, nuslėpta.

REKLAMA

- O jei tas „objektas“ galvoja, kad tie faktai (pavyzdžiui karjeros darymas aukštojoje partinėje, Sąjūdžio kovų metu) - „niekieno reikalas“? - Taip – knyga iš dalies apie tai ir yra. Kodėl taip galvojama? Iš kur susiformavo toks nedemokratiškas požiūris į politikus, į pačią politiką. Tų šaknų aš ieškojau ir radau daugiau, negu tikėjausi.

- Yra manančių, kad ši jūsų knyga ir kritika D. Grybauskaitei yra tiesiog moteriškas kerštas už tai, jog netekote eterio TV-3 televizijoje. Ką jūs į tai? - Na, manau, kad ne ji mane išmetė, o jei būtų išmetusi – būčiau jai dėkinga. Juk man viskas išėjo į gera. Tai leido man grįžti į žurnalistiką iš to šou verslo, kuriame tuo metu buvau įklimpusi. Grįžimas prie rašymo – tikrai puikus rezultatas. O ta laidelė, kuri nepasirodė eteryje, man tik įrodė, jog visuomenę ši tema labai domina.

- Kad tas „neišėjimas“ ir tai santykinis – juk internete ją pamatė daug žmonių. - Taip – labai daug. Ir tai man atskleidė patį susidomėjimo faktą. Kurį laiką man jau atrodė, kad visuomenėje įdiegtas požiūris į sovietmetį, kaip „tiesiog tokį laiką“, kai, atseit, visi vogė iš kolūkių, visi, atseit, stojo į komunistų partiją, skundė kaimynus. Kaltas neva pats „laikmetis“. Maniau, kad šita nuostata jau įbetonuota į galvas žmonėms, kad visi patikėjo. Tačiau pats rezonansas parodė, jog taip nėra. Tad ir knygą rašiau būtent tiems žmonėms, kurie taip negalvoja. O ypač tiems, kas abejoja. Nes ta „laikmečio kaltinimo“ nuostata yra neteisinga ir labai daug lemia mūsų papuvusios kūdros gyvenime.

REKLAMA

- Rašydama knygą sėdėjot archyvuose, taip pat analizavote viešąją erdvę. Kiek kokybiškai ji jau yra nušvietusi ar bent kėlusi tuos klausimus, kuriuos paminėjote? - Iš tiesų nustebau, kiek daug žurnalistai visgi yra surinkę ir po kruopelytę paskelbę daugybę informacijos, kuri tikrai yra įdomi ir aktuali. Daug visko pririnkta ir paviešinta. Kartu stebina savicenzūra ir atsargumas. Viskas labai jau atsargiai, užuominomis rašoma, užuot būtų kalbama tiesiai šviesiai. Šios herojės atžvilgiu stengiamasi kalbėti Ezopo kalba.

- Bet juk praėjo dvidešimt metų nuo to momento, kai teoriškai Ezopo kalbos nebereikia? - O štai su šia personaže ėmė ir grįžo supratimas, kad politikė gali mėginti keršyti, mėginti realiai paveikti ja susidomėjusio (jei ji to nenori) žmogaus gyvenimą. Tai grįžo ir apie tai irgi rašau – apie konkrečius atvejus, kai buvo nurodinėjama, šiurkščiai kišamasi į žiniasklaidos veiklą, grasinama. Man tai pasirodė labai svarbus dalykas ir aš tas istorijas aprašau.

- Kuo jūsų personažė skiriasi nuo kitų prezidentų – Valdo Adamkaus, Algirdo Mykolo Brazausko? - Ji yra žmogus, kuris niekada nesirinko. Jei 1987 -1990 metais didelė dalis Lietuvos rinkosi, perkainojo vertybes, tai šitas žmogus tiesiog darė karjerą kaip daręs ir nori dabar mus įtikinti, kad viskas buvo gerai. Štai ir savo interviu berods „Deutsche Welle“ ji aiškina, kad gerai jautėsi aukštojoje partinėje mokykloje, nes „dirbo įdomų darbą“. Toje pačioje partinėje mokykloje, kurią jos dabartinis mentorius Vytautas Landsbergis vadino tarybinių viršininkų kalve, raudonąja komunistų seminarija. Ji ten jautėsi gerai. Ji nori įteigti, kad tai norma – esą taip ir reikia į viską žiūrėti. Toks požiūris, mano nuomone, yra gramzdinantis, vedantis mus į praeitį. Ši politikė nepasikeis ir toliau. Jei mes ją dabar, neduok Dieve, padovanosime Europai, ji galės, kaip pasakė Vladimiras Putinas, atėjęs į FSB, pareikšti – „operacija po vnedreniju prošla uspešno“ (įsiskverbimo operacija sėkmingai įvykdyta, - rus.). Jei žmogus su tokiu pasaulio suvokimu ateina valdyti Europos – abejoju ar mes dėl to galėtume lengviau atsidusti. Tai žmogus, kuris apie laisvą, demokratinę visuomenę niekada nei svajojo, nei jos įsivaizdavo, nei jai tai rūpėjo. Manu, ji šito tiesiog net nesuvokia.

REKLAMA

- Bet ji populiari ir daugelis jos fanų klubo atstovų visus kritikus kaltina tiesiog pavydu. - Nei jai yra ko pavydėti, nei ką. Nemanau, kad ji būtų laimingas žmogus. Nemanau, kad ji jaučiasi gerai. Ji pikta, įtari, vieniša. Kaip aiškina ir jos buvęs bendradarbis – draugų ji neturi. Ji nekenčia arba jos nekenčia. Ko pavydėti? Gal nebent gebėjimo išgyventi jai visiškai svetimoje terpėje, kur jai viskas svetima. Tarsi bakterija, sugebanti išlikti labai baisiomis sąlygomis.

- Bet tauta ją myli. - Tą meilę paaiškinant reiktų kalbėti apie dvi revoliucines bangas – viena jau slopsta, o kita kyla, bet niekaip nepakyla. Manau, kad jaunesnė karta nelabai ją myli, nes tai jai svetimas žmogus. O daugiausiai ją myli tie, kurie anuomet (Sąjūdžio laikais) į viską žiūrėjo tik pro užuolaidas, laukė kas laimės ir kas bus arba tie, kas užsiiminėjo kokiais nors tarybiniais versliukais. Jiems ir tada buvo gerai, ir dabar lyg neblogai.Dalis jų jaučia gal tam tikrą moralinį diskomfortą dėl to žiūrėjimo pro užuolaidas, dabar bando sau ieškoti lyderio, kartais net skelbia kelsiantys kokias revoliucijas. Užtat neatsitiktinai ši dama taip dažnai flirtuoja su marginalais.

- Ką jūs vadinate marginalais? - Tai žmonės, kurie gyvena legalaus gyvenimo užribyje. Jie anais laikais megzdavo kokias neva „Adidas“ kelnes ir dabar tebėra už legalumo ribos.

- Minutėlę, bet Tamstą pačią ne kartą vadino „violetinių patvorinių“ drauge. - Taip – mane taip vadino dėl nei kiek nepakitusio požiūrio į kai kuriuos procesus teisėsaugoje. Jei vadovautis tuo požiūriu, kurį ponia D. Grybauskjaitė yra išsakiusi Alvydui Medalinskui apie „priglaustus ir nepriglaustus“, tai taip – aš turbūt prie nepriglaustųjų. Ir visgi, ieškoti prasmių patvoriuose nereikia – nevalia peržengti legalumo ribos. Už jos nieko prasmingo nėra.

REKLAMA

- Gerai, bet į tuos „patvorius“ žmonės ateina dėl skirtingų motyvų. Dalis dėl to, kad netiki ta pačia teisėsauga. Juk štai – prezidentai pas mus populiaresni už tas sritis, kurias kuruoja – būtent už tą pačią teisėsaugą. - Pati teisėsauga tikrai vis mažiau populiari, bet ši prezidentė labai gerai sugeba apsimesti, kad nėra valdžia ir elgiasi kaip eilinis gatvės šūkautojas. Ji visus kritikuoja, ji moko, grasina. Sugebėjimas apsimesti, kad tu ne valdžia, kad tavo patarėjai nevaikšto po institucijas, neįtakoja konkrečių teismo sprendimų, nežaidžia žaidimų su tais pačiais verslininkais ar politikais – čia jos populiarumo paslaptis. Tie, kas nesigilina, negretina įvykių – taip ir galvoja: va, kaip teisingai kalba moteris, visai kaip aš, žiaumodamas prie televizoriaus kokius traškučius.

- Ji bus perrinkta antrai kadencijai? - Tai priklauso nuo to ar atsiras jai oponentas. Ji turi daug šansų, nes yra vienintelė politikė, leidžianti sau užsiimti vien tik tuo. Pradėjo jau prieš kelis mėnesius ir turi galimybę tam naudoti visą savo administracinį aparatą, kai kitiems politikams dar yra ir kitų užduočių, reikia kažką dirbti. Aš jai nelinkiu būti perrinktai, nes ji neturi jokių aiškių siekių ar programos, bet galimybių ji turi neprastų.

- Kai kritikuojame prezidentus, mes ne per daug iš jų tikimės? Juk tiesiogiai renkamas prezidentas automatiškai sukelia didelius lūkesčius. Gal net per didelius, o galimybės šiame poste yra gan ribotos. - Na, prezidentas pas mus palaipsniui susigriebė vadovavimą visai teisėsaugai, nors niekaip nesuprantu, kodėl tai laikoma moralinio autoriteto, tam tikro arbitro, kokiu pagal Konstituciją turėtų būti prezidentas, paskirtimi? Kartu galima pastebėti ir dar vieną dalyką – prezidentas tampa visiškai priklausomu nuo to, kokią informaciją, kaip ją sugrupavę ir įpakavę jam pateikia žmonės iš specialiųjų tarnybų. Tampa pats savotiškai valdomas, nors gal to dažnai nejaučia arba nenori pripažinti. Šitai taip pat yra problema. Tai dar viena priežastis dėl ko ji galėtų perrinkta – ji gerokai neutralizuota, net buvęs patosas, kaip matome, jau gerokai išblėsęs. Ji savotiškai patogi. Kartu, ji visada gerbė stipresnius už save – tuos, kurie galėjo padaryti įtaką jos karjerai. Kaip knygoje ir iliustruojama – prieš 2009 metų prezidento rinkimus A. M. Brazausko mokinė, komunistė ir aktyvistė tapo didele Vytauto Landsbergio ir konservatorių bičiule.

-Ar gali ištikti taip, kad D. Grybauskaitė nesieks antros kadencijos, o bandys vadovauti visai Europai? - Gali. Manyčiau, ji taip ir darys, nes ji tos Europos ir nori. Jai ten patiko, o daryti karjerą visada buvo didžiausias jos talentas, kurio neatimsi.

 

mama
2013-05-18 13:21:56
kad prezidentę turim netikusią, tą jau žinome, bet Janutienė pagarbos nebesusigrąžins
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Tautvilis 2013-12-21 17:19:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Januitienė (Grincevič) žinoma komunistinėmis nuostatomis. Kaip sakoma, pats raudonas burokėlis, tai tokia mėgiama spalva ir kitus pieši. Gyvena toks senelis Jonas iš Kauno, jis dar Vania Kuznecovas, Zalupa, Balsytė, jankis - keikūnėlis, sovietikas - jis garbingus. Lietuvą mylinčius žmones visaip iškeikia KGBistais, komuniagomis, tai yra savo fekalijomis kitus ištepa. Aš žmones vertinu iš darbų: jei jie kovoja už Lietuvą, mūsų valstybę - viskas gerai. O jei pradedama ieškoti kas, kad, kur buvo, manau, tai jau suinteresuotų žmonių, nepalankių mūsų vakstybei, užmačios. O tada aišku, kas mano šalies priešo draugas.   ATSAKYTI
APKALTA 2013-05-19 12:02:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dėl SNORO aferos D.Grybauskaitėi APKALTĄ ir į kalėjimą!   ATSAKYTI
APKALTA 2013-05-19 12:01:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dėl SNORO aferos D.Grybauskaitėi APKALTĄ ir į kalėjimą!   ATSAKYTI
Evaldas 2013-05-19 10:25:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vykde uzduoti, gamino laidele, bet gerai gavo per nosyte. Labai malonu, kad po visos tos istorijos televizija susiprato ir isdrebe ta s gabala. Tikrai eteris pasidare svaresnis. Bet vistiek bando savo smarve skleiti, tik kitais budais. Galejo kartu su vaisvila rasyti.   ATSAKYTI
Almai 2013-05-19 10:06:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Klausyk,išmintingoji Alma. Gal pasakysi,kad ne bomžų reikalas knistis po šiukšles konteineriuose? Esi durna, durnesnė,nei Janutienė. O Gerbiamoji komunistė Grybauskaitė-stipriai įsisavinusi TSKP mokslą-sau nepritariančius-dusink su šeimomis.   ATSAKYTI
jonce 2013-05-19 09:08:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Janutienė tik dė lpinigų darosi principinga. prisiminkime jos senaslaidas ir taps viskas aišku. O dabar VU gera ipamokėjo ir parašė kygą, kuri yra tik ponios, mėgstančios pinigus, subjektyvi nuomonė.   ATSAKYTI
skaitytoja is Kauno 2013-05-19 07:44:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Na kas ta Janutiene? Skandaliste, nuviliojusi svetima vyra, ieskanti kabliuko apie ka nors ir ji vyniojanti lyg siulo kamuoliuka su savo intarpais. Jus ponia darote geda savo vaikams, Nuo tokios motinos vaikai pabegs, nes pirstais uzbadys del jusu tokio klaikaus elgesio. Negi negalima doriau uzsidirbti duona, nei kitus juodinant? Nueikite karta pas gera egzorcista, kad velnia is jusu isvarytu. kitu zmogum tapsit.   ATSAKYTI
skaitytokjai 2013-05-19 10:07:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pati kalta,kad savo vyro sulaikyt negalėjai,nubėgo paskui Rūtos sijoną.  
skaitytoja 2013-05-19 07:13:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ko siekia Janutienė, taip žemindama PREZIDENTĘ? Ji tiesiog pilna įtūžio, neapykantos tautos išrinktajai Grybauskaitei. Neskaičius šios knygos, jau aišku, kad tai bus purvo drabstymas.   ATSAKYTI
skaitytojai 2013-05-19 10:10:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Matosi,kad tamsta nesi skaitytoja. Neskaičiusi,žinai,kas bus. Esi, matyt,nenusisekusi rašytoja. Pasiieškot kokio objekto,verto tavos plunksnos, ir drabstyk purvais kaip Janutienę. Tau tai sekasi.  
JO-JO 2013-05-18 23:56:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kantrybės, palaukite truputėlį ir sužinosite apie MUSMYRAITĘ daugiau įdomesnių dalykelių.Tik tegul pradeda važiuoti rinkimų traukinys-paskaitysite biografijos faktus ir nuo 1976 metelių!   ATSAKYTI
virginija 2013-05-18 21:45:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Ponia Rūta, ne jums kalbėti apie kitų žmonių nuodėmes, jūs tokia veidmainė ir karjeristė, kokių reta. Kažkada jus gerbiau ir niekada nebūčiau pagalvojusi, kad žmogaus pažiūros ir įsitikinimai per vieną dieną gali pasikeisti 180 laipsnių. Viskas aišku,kodėl taip įvyko. Tik viena telervizija jus ir beįsileido, o ten jau reikia šokti pagal kitą muziką , tai tu Rūtele ir ėmei strykinėti. (tik, kad jau labai bjauriai).    ATSAKYTI
Grybauskas 2013-05-18 21:33:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Straipsnio pavadinimas greiciau tiktu paciai poniai janutienei   ATSAKYTI
vilius 2013-05-18 19:09:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
teko ilgėliau padirbėt Klaipėdoj,tai vietinio laikraščio negalėdavau skaityt dėl šios rašliavininkės straipsnių.Dabar patobulėjusi,manau,pavyzdingai išliejo savo pagiežą.Man net įdomu darosi kiek gali žmogus turėti neapykantos kitiems ir meilės sau,Gaila, kad negaliu jos skaityt.   ATSAKYTI
ALGIS 2013-05-18 18:54:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Manau,kad žiūrovai seniai perprato Janutienę kai neobjektyvią žurnalistę.Jos laidos ir straipsniai pasižymi sutirštintomis spalvomis,o laidų dalyviai,kaip taisyklė,jei palankus .tie patys" aktoriai".O kas liečia karjerą?Manau jos kaip tik labai trokšta RŪTA.Tačiau matyt taip ir liks žurnalistė- vidutiniokė.Bandė nustebinti ūalies piliečius šokiais,bet gavosi šnipštas.Žmonės už šią "gražuolę" nebalsavo ir po kelių pasirodymų buvo išmesta it musę iš barščių.Kaip matome ir darbovetėse nepritampa, nes keičia kaip pirštines.O gal dėl skleidžiamos nepetikimos informacijos.Liaudies išmintis rvirtina,kad kuo pars kvepia tuo it kitus tepa.   ATSAKYTI
N 2013-05-18 18:19:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
paskutinis sakinys viska pasako...   ATSAKYTI
DONALDA 2013-05-18 17:47:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3

Moters kerštas baisus ir nevaldomas, galima ir į kulną įsikabinti.   ATSAKYTI
Alma 2013-05-18 17:44:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
tokia siuksle kaip janutiene neturi teises knistis po gerb,Prezidentes buvusi gyvenima,ruta ruta apsisikus iki ausu kas skaitys ta tavo knyga nusisiukslinus moterie.   ATSAKYTI
almut 2013-05-19 10:12:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas tu tokia,kad nurodinėtum,kas kokias teises turi? Tamsta iš to pačio konteinerio,kaip ir Janutienė.  
juokas pro asaras 2013-05-18 16:37:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
juokiasi puodas, kad katilas juodas.As ne uz dalyte,bet tu rutele apsikakojai ant visos Lietuvos.......   ATSAKYTI
Nuomone 2013-05-18 16:30:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Labai noretume Prezidento poste matyti musu visu gerbta ir dabar gerbiama Dariu Kuoli,kuris savo inteligencija,protu,issimokslinimu,erudicija , o ir isvaizda atitiktu musu isivaizduojamo Prezidento posta.Taciau,kokios jegos ir pajegos yra mestos pries sio zmogaus asmenybe,kuris visais laikais isliko padorus politikas - visuomenes veikejas,izvalgus ir gerbiantis kiekviena zmogu.Tai butu Prezidentas-TIESOS GARANTAS.   ATSAKYTI
Vlasdas 2013-05-18 16:24:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiekvienas zmogus pirmiausia visas savo jegas ir talenta skiria karjeros siekimui,taip pat ir p.Janutiene.Tik vieni tai siekia saziningai o kiti drabstydami purvus ant kitu,kaip p.Janutiene   ATSAKYTI
Janutienei 2013-05-18 15:58:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
dėl Karjeros

Talentingi, atsakingi ir darbingi žmonįės gerai dirba. O karjera - ateina savaime.
   ATSAKYTI

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Pinigai (Fotobankas)
Lietuva savo darbuotojams moka vieną didžiausių minimalių atlyginimų Rytų Europoje, tačiau nei ekonomistai, nei smulkieji verslininkai neskuba tuo džiaugtis. Ekspertai ir ...
Klaipėdiečiai pasimetę: apie vamzdį girdi pirmą kartą, o kaltina juos (nuotr. stop kadras)
Dar vienas taršos skandalas Klaipėdoje. Dviejų daugiabučių gyventojai sužinojo, kad jų namų nuotėkos keliauja ne į miesto, bet į lietaus kanalizaciją, o iš ten į upelį ir į ...
Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija Andrius Ufartas/Fotobankas
Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija pradėjo tyrimą dėl galimo neteisėto prisijungimo prie Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) valdomo donorų bei recipientų registro, ...
Stumbriuką iki DNR tyrimų prižiūrėjęs veterinaras: sulaukė spaudimo ir keistų skambučių (nuotr. stop kadras)
Po valstiečio Utenos tarybos nario Jono Slapšinsko skandalingos naujametinės medžioklės Panevėžio rajone, kai buvo neteisėtai nušauta stumbrė, o vėliau pas žmones į sodybą ...
Politologas Linas Kojala (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Iš kasmet vykstančios Miuncheno saugumo konferencijos Lietuvos atstovai grįžo nekokios nuotaikos. Buvo pabrėžiama Kinijos grėsmė, o agresyvios Rusijos klausimas arba apeinamas, ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų