Kova su korupcija Lietuvoje (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)

Kova su korupcija Lietuvoje (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)

„Negi daliai žmonių patinka plastiko ir nerūšiuotų šiukšlių deginimas miesto centre, nors įstatymai tai draudžia?“, – kartoja klausimą Seimo narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionis (TS-LKD) Naglis Puteikis, kalbėdamas apie objektą, esantį tarp Klaipėdos miegamųjų rajonų ir Gargždų. Ir toliau kalba apie milžiniškus kyšius, kuriuos kažkokie politikai neva gavo vykdant projektą.

Gegužės pradžioje pradėsiančią veikti jėgainę, gaminsiančią Klaipėdai iki 40 procentų šilumos energijos, o taip pat elektrą, lydi diskusijos, primenančios aklo pokalbį su kurčiu. N. Puteikis akcentuoja „šiukšlių deginimo verslą ir jo rizikas“, jėgainę pasistačiusi bendrovė „Fortum Klaipėda“ nurodo, kad verslą daro iš energijos gamybos, o ne iš atliekų utilizavimo.

REKLAMA

Seimo narys yra viešai paskelbęs, kad su šalininkais laimėjo prieš bendrovę mūšį ir užkirto kelią plastiko bei nerūšiuotų atliekų deginimui, bendrovė aiškina nesuprantanti, apie ką N. Puteikis kalba. Pastarasis jau įtarinėja konkrečius politikus ir valdininkus ėmus kyšius, o šie arba juokiasi, arba grasina teismais.

Kreipėsi į teisėsaugą

Klaipėdos meras, Liberalų Sąjūdžio atstovas Vytautas Grubliauskas yra kreipęsis į Specialiųjų tyrimų tarnybą ir Generalinę prokuratūrą. Prašoma išsiaiškinti, ką turėjo omenyje N. Puteikis, kai pareiškė, kad už Suomijos kapitalo bendrovės „Fortum Klaipėda“ paleidžiamos jėgainės projekto paliminimą Lietuvos ir uostamiesčio politikai yra gavę „milžiniškus kyšius“.

Paprašytas pakomentuoti mero poziciją, N. Puteikis, be kita ko, teigė: „V. Grubliauskas, Klaipėdos meras, yra iš meno ir muzikos pasaulio ir jam iš tikrųjų sunku administruoti. Šiuo konkrečiu atveju jis tiesiog vaidina spektaklį. Kai tik jis tapo meru, aš su juo turėjau ilgesnį nei pusvalandžio pokalbį, jam papasakojau išsamiai apie „Fortumo“ („Fortum Klaipėda“ – Balsas.lt) planus ir padaviau atšviestus lapus iš teritorijų planavimo dokumento bylos, kuriuose buvo juodu ant balto užrašytas ketinimas deginti nerūšiuotas šiukšles, atvežant jas iš keturių regionų <...>.

Tokiu būdu atsiskaitau rinkėjams, kurie manimi pasitikėjo. Klaipėdos m. meras V. Grubliauskas yra veidmainis: kai jis tapo meru, jam gerą pusvalandį aiškinau apie ankstesnės kadencijos priimtus korupcinius sprendimus, rodžiau dokumentus, kuriuose buvo nurodyta, kad UAB „Fortum“ ruošiasi nerūšiuotas šiukšles deginti, 20 tūkst. tonų plastiko per metus sudeginti Klaipėdos m. centre, šiukšles įvežti iš kitų regionų, suklastotą sklypo adresą, kad visuomenė negalėtų svarstyti pagal LT įstatymus ir pažeistą Orhuso konvenciją, kuri numato organizatoriams PRIVALOMĄ svarstymą su visuomenę, kai norima statyti tokio galingumo agregatą – tokio svarstymo nebuvo.

REKLAMA

Taigi V. Grubliauskas viską žinojo apie miesto tarybos mėginimus palaiminti miestiečių nuodijimą, bet nieko nedarė, o dabar apsimeta nekalta mergele“, -–kerta Seimo narys. Jis taip pat teigia, kad „Fortum Klaipėda“ paleidinėjamos jėgainės kamine per metus susikaupia tūkstančiai tonų radioaktyvių ir itin pavojingų medžiagų, kurių Lietuvoje laidoti net negalima, tad jos turi būti išvežamos į užsienio šachtas.

„Milžiniški kyšiai“

Paprašytas patikslinti savo teiginius ir nurodyti, kas galėtų būti šie stambūs kyšininkai, N. Puteikis pažėrė versijų, nurodydamas dvi konkrečias pavardes – buvusio Klaipėdos mero, dabartinio tarybos nario Rimanto Taraškevičiaus ir buvusio miesto tarybos sekretoriaus Vidmanto Plečkaičio.

Akcentuodamas, kad Estijos ir Latvijos politikai esą neįsileido „Fortum“ šiukšlių deginimo, N. Puteikis emocionaliai rėžė, kad Lietuvoje suomiai surado bananų valstybę. Anot N. Puteikio, manipuliuojant procedūromis, klausimas dėl detaliojo plano patvirtinimo į miesto tarybos posėdį be eilės buvęs įtrauktas neteisėtai ir ignoruotas jo noras parodyti tarybos nariams svarbius dokumentus. „Po to, kai aš miesto tarybos posėdyje pasakiau apie įstatymo pažeidimus, Vidmantas Plečkaitis – miesto tarybos (tuometis – Balsas.lt) sekretorius, kuris vėliau gavo stebėtojų tarybos nario postą Klaipėdos regioniniame atliekų centre (KRATC), o dar vėliau gavo šitos bendrovės įsteigtą vos ne ofšorinės, kuri labai slapta kompanijos, kuri rūšiuos šiukšles, direktoriaus postą su 5 ar 6 tūkstančių litų atlyginimu, puldavo ir nuolat viešumoje palaikydavo poziciją, esą bus deginamas tik biokuras“, – teigė N. Puteikis.

REKLAMA

Pasak N. Puteikio, darytina prielaida, kad gautomis pareigomis V. Plečkaičiui esą atsidėkota už viešą poziciją, kuri buvusi palanki kompanijai „Fortum Klaipėda“. Kartu su V. Plečkaičiu, anot N. Puteikio, tariamoje klaipėdiečių klaidinimo kampanijoje dalyvavo ir politologas Vygantas Vareikis. Paklaustas, kuo čia dėtas R. Taraškevičius, N. Puteikis nurodė, kad V. Plečkaitis esąs labai nuolaidus ir minkštas žmogus, „galimai ir išlikęs padorus“, kuriuo galbūt pasinaudojo už jo stovintys aukštesni Liberalų ir Centro Sąjungos politikai. Anot jo, STT lygio klausimas yra, ar gijos neveda į pačią LiCS partijos viršūnėlę.

Visą N. Puteikio komentarą galite išklausyti čia:

Žmonos ieško pinigų

Buvęs Klaipėdos miesto tarybos sekretorius, o dabar KRATC stebėtojų tarybos narys V. Plečkaitis į N. Puteikio kaltinimus sureagavo emocionaliai ir pažadėjo kreiptis į teismą dėl panašių įtarimų. „Viskas, ką aš visą laiką ramiai sakiau, tai, kad šalia biokuro turėtų būti deginamos tik išrūšiuotos šiukšlės“, – nukirto jis. Klaipėdos miesto tarybos narys R. Taraškevičius portalui Balsas.lt sakė, kad N. Puteikis sąmoningai painioja du klausimus. Klaipėdos miesto taryba dukart tvirtino Laisvosios ekonominės zonos detalųjį planą. <...> Antrą kartą jis buvo koreguotas dėl pastato aukštingumo. <....> Aplinkosaugos, taršos normų klausimus sprendžia aplinkosauginės institucijos“, – pabrėžė jis.

Anot R. Taraškevičiaus, įtarimais N. Puteikis svaidosi daugiau norėdamas viešumo ir dėmesio, o versiją, kad V. Plečkaitis darbą gavo mainais už paslaugas „Fortum Klaipėda“ bendrovei, vadina absurdiška. „Jis dirba ne „Fortume“, o įmonėlėje, kuri rūšiuoja šiukšles ir stebėtoju. Tą žmogų pažįstu labai seniai ir savo darbą jis atlieka sąžiningai“, – pabrėžė jis, atsisakydamas komentuoti N. Puteikio įtarimus, jog „už V. Plečkaičio stovi galingos jėgos“. „Niekas ten, manau, už nieko nestovi, o dėl didelių kyšių, tai galiu pasakyti, kad mano žmona jau ieško, kur tie pinigai“, – juokavo jis.

REKLAMA

Klaipėdos meras V. Grubliauskas taip at nurodo, kad Seimo narys N. Puteikis nori suvelti diskusiją. „Ponas N. Puteikis dabar jau nori nukreipti diskusiją į praeities dalykus, pasakoja, kaip ten konkrečiai kas buvo. Aš gi kreipiausi į Specialiųjų tyrimų tarnybą ir Generalinę prokuratūrą ne dėl to, dėl ko jis nori visus įvelti į naują diskusiją. <...> Aš kreipiausi vienu konkrečiu klausimu – kad būtų patvirtinta ar paneigta, jog miesto tarybos nariai gavo kyšius. Jeigu gavo – korioje kadencijoje? Kurie tarybos nariai? Tai vienas dalykas. <...> Aš su gerbiamu Puteikiu Nagliu buvau susitikęs tikrai ne vieną kartą. Ir paskutinis atvejis buvo, kai pas mane kabinete buvo susirinkę turbūt visi Klaipėdoje rinkti Seimo nariai. Ir kokiu metu jis ką kalbėjo, ką prisimina, ko neprisimena, ką fiksavo ar ko ne – tikrai nesiimu komentuoti“, – akcentavo meras.

Anot mero, jis neketina dalyvauti N. Puteikio keliamame skandale ir plačiose diskusijose, o tiesiog nori atsakymų – kas ir kada gavo arba negavo „milžiniškus kyšius“, apie kuriuos Seimo narys prabilo socialiniuose tinkluose.

Apie N. Puteikio kaltinimus „Fortum Klaipėda“ bendrovei, kuri kategoriškai juos atmeta, detaliau – kitoje dalyje.  

Merui
2013-01-29 14:59:20
Tai kad STT ne teismas, to ko klausia meras gali atsakyti gali tik teismas. O kodėl meras vengia diskusijos apie tas šiukšles. Visi savivaldybės patvirtintinti popieriai teigia, kad bus deginamos šiukšlės po pirminio rūšiavimo jų susidarymo vietoje ir arba po antrinio rūšiavimo. Miestiečiai rūšiuoti šiukšlių neturi galimybių, o miesto valdžia net nesiruošia organizuoti to rūšiavimo. O kaip padaryti antrinį rūšiavimą be pirminio, tai tas antrinis reiktų, suprasti, ir bus pirminis. Bet kokiu atveju gamykla pastatyta, o rūšiuotų šiukšlių nėra. Ką daryti? Ar leisti deginti nerūšiuotas? Štai apie ką vengia garsiai kalbėti meras.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Prof. G.Denafui 2013-01-30 05:46:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai va ir netyčia atsakėte į klausimus.
1. Tai vietinė jėgainė, todėl šiukšklių iš toliau ji atsivešti negali,
2. Šiukšlių deginimo temperatūra tik 850, minimali laistina. Todėl negalima deginti nerūšiuotų šiukšlių.
3. Poveikio aplinkai vertinimo dokumentuose daroma prielaida, kad šiukšlės deginamos po rūšiavimo jų susidarymo vietoje ir arba po antrinio rūšiavimo.

Kaip gali pradėti dirbti jėgainė, jei Klaipėdoje mieste nėra rūšiuojamos šiukšlės ir nesiruošiama jas rūšiuoti?
   ATSAKYTI
Prof. G.Denafas 2013-01-29 16:47:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Dekane, jei teko girdėti, prieš statant jėgaines būna patvirtinami popieriai, kuriuose aptariama, kas bus daroma.

Tuose patvirtintuose popieriuose, rašoma, kad susidarys pavojingų atliekų tonos, kurios Lietuvoje nelaidojamos.
Jėgainė pastatyta 800 metrų atstumu nuo daugiabučių kvartalų ir kuriuose gyvena didžioji dalis miestiečių, geografiniame miesto centre. Jei profesorius miesto centru supranta vietą, kur stovi centrinis paštas ar yra savivaldybės administracija ar gyvena miesto meras, tai jėgainė tikrai pastatyta ne centre."
Gerbiamas Kolega,

Tokių popierių, kurie iš tikro vadinami poveikio aplinkai vertinimo dokumentais, esu parengęs ne vieną, tad tikrai apie juos nusimanau, ko gero netgi geriau nei Jūs :) Jei tuose dokumentuose buvo numatyta dūmų valymo liekanas vežti į užsienį (nors juos nesunku stabilizuoti cemente), tai kokios tada problemos? Pagal Jus mums nebelieka ko bijoti...

Dėl jėgainės atstumo iki gyvenamų rajonų... Kadangi tai regioninė atliekų deginimo stotis, jos sanitarinė apsauginė zona yra 500 m, taigi reikalingas atstumas išlaikomas. Dar noriu Jums ir Jūsų bendraminčiams pranešti, kad pvz. Vienoje (Austrijoje) ir Kaselyje (Vokietijoje) arti tokių stočių gyvena nemažai žmonių, ir niekas ten neserga, o tuo labiau nemiršta. Va Kijeve reikalas jau liūdnas, ten seni sovietiniai deginimo įrenginiai (juos kažkada norėta dar Vilniuje pastatyti, ko gero prie Gerosios Vilties žiedo...), nei reikiamos degimo temperatūros, nei tinkamo dūmų valymo, o žmonėms sveikatos problemų tikrai yra... Kažkaip noriu tikėti, kad suomiai ne tokią įrangą Klaipėdoje pastatė :-)

Noriu Jums ir Jūsų bendraminčiams palinkėti kuo mažiau turėti savyje pagiežos ir pykčio, mokėti su visais konstruktyviai diskutuoti ir prieiti tinkamų išvadų. Tuomet mes visi Lietuvoje tikrai pradėtume gyventi geriau...

Pagarbiai

Gintaras Denafas


PS Beje, tikrai nesu fakulteto dekanas :)
   ATSAKYTI
Prof. G.Denafas 2013-01-29 16:42:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Dekane, jei teko girdėti, prieš statant jėgaines būna patvirtinami popieriai, kuriuose aptariama, kas bus daroma.

Tuose patvirtintuose popieriuose, rašoma, kad susidarys pavojingų atliekų tonos, kurios Lietuvoje nelaidojamos.
Jėgainė pastatyta 800 metrų atstumu nuo daugiabučių kvartalų ir kuriuose gyvena didžioji dalis miestiečių, geografiniame miesto centre. Jei profesorius miesto centru supranta vietą, kur stovi centrinis paštas ar yra savivaldybės administracija ar gyvena miesto meras, tai jėgainė tikrai pastatyta ne centre."

Gerbiamas Kolega,

Tokių popierių, kurie iš tikro vadinami poveikio aplinkai vertinimo dokumentais, esu parengęs ne vieną, tad tikrai apie juos nusimanau, ko gero netgi geriau nei Jūs :) Jei tuose dokumentuose buvo numatyta dūmų valymo liekanas vežti į užsienį (nors juos nesunku stabilizuoti cemente), tai kokios tada problemos? Pagal Jus mums nebelieka ko bijoti :-)

Dėl jėgainės atstumo iki gyvenamų rajonų... Kadangi tai regioninė atliekų deginimo stotis, jos sanitarinė apsauginė zona yra 500 m, taigi reikalingas atstumas išlaikomas. Dar noriu Jums ir Jūsų bendraminčiams pranešti, kad pvz. Vienoje (Austrijoje) ir Kaselyje (Vokietijoje) arti tokių stočių gyvena nemažai žmonių, ir niekas ten neserga, o tuo labiau nemiršta. Va Kijeve reikalas jau liūdnas, ten seni sovietiniai deginimo įrenginiai (juos kažkada norėta dar Vilniuje pastatyti, ko gero prie Gerosios Vilties žiedo...), nei reikiamos degimo temperatūros, nei tinkamo dūmų valymo, o žmonėms sveikatos problemų tikrai yra... Kažkaip noriu tikėti, kad suomiai ne tokią įrangą Klaipėdoje pastatė :-)

Noriu Jums ir Jūsų bendraminčiams palinkėti kuo mažiau turėti savyje pagiežos ir pykčio, mokėti su visais konstruktyviai diskutuoti ir prieiti tinkamų išvadų. Tuomet mes visi Lietuvoje tikrai pradėtume gyventi geriau...

Pagarbiai

Gintaras Denafas


PS Beje, tikrai nesu fakulteto dekanas :-)
   ATSAKYTI
Prof. G.Denafui 2013-01-29 15:46:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dekane, jei teko girdėti, prieš statant jėgaines būna patvirtinami popieriai, kuriuose aptariama, kas bus daroma.

Tuose patvirtintuose popieriuose, rašoma, kad susidarys pavojingų atliekų tonos, kurios Lietuvoje nelaidojamos.
Jėgainė pastatyta 800 metrų atstumu nuo daugiabučių kvartalų ir kuriuose gyvena didžioji dalis miestiečių, geografiniame miesto centre. Jei profesorius miesto centru supranta vietą, kur stovi centrinis paštas ar yra savivaldybės administracija ar gyvena miesto meras, tai jėgainė tikrai pastatyta ne centre.

Tai kur Kubiliaus bendrapartietis pamelavo?   ATSAKYTI
Merui 2013-01-29 14:59:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kad STT ne teismas, to ko klausia meras gali atsakyti gali tik teismas. O kodėl meras vengia diskusijos apie tas šiukšles. Visi savivaldybės patvirtintinti popieriai teigia, kad bus deginamos šiukšlės po pirminio rūšiavimo jų susidarymo vietoje ir arba po antrinio rūšiavimo. Miestiečiai rūšiuoti šiukšlių neturi galimybių, o miesto valdžia net nesiruošia organizuoti to rūšiavimo. O kaip padaryti antrinį rūšiavimą be pirminio, tai tas antrinis reiktų, suprasti, ir bus pirminis. Bet kokiu atveju gamykla pastatyta, o rūšiuotų šiukšlių nėra. Ką daryti? Ar leisti deginti nerūšiuotas? Štai apie ką vengia garsiai kalbėti meras.   ATSAKYTI
Labas 2013-01-29 14:18:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagal Grubliauska- nepagautas ne vagis, bet Grubliauskas taip ir neatsake, kodel jis nekovoja pries Klaipedieciu nuodijima. Jei jis ne korumpuotas gal kvailas, vienas is dvieju, bet Klaipeda bus nuodijama, taskas.   ATSAKYTI
Prof. G.Denafas, KTU 2013-01-29 14:13:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Perskaičius tokius absurdiškus pono N.Puteikio teiginius, net plaukai stojasi ant galvos... Nuo kada Klaipėdos atliekų deginimo įmonę buvo planuota statyti miesto centre? Nuo kada atliekų deginimo įmonės kamine kaupiasi radioaktyvios atliekos? Kas tuomet yra Vokietija ir Švedija? Irgi bananų respublikos?

Atrodo, jau kiek kartų visiems buvo aiškinama, kaip turi veikti šiuolaikinės atliekų deginimo gamyklos, bet vis atsiranda kažkas, kas drįsta įžūliai meluoti ir klaidinti bei bauginti žmones. Užtikrinkime tinkamą proceso kontrolę, prieinamą visiems internetu informaciją apie deginimo režimą ir teršalų koncentracijas dūmuose, užtikrinkime proceso stabdymą atsiradus avarinei situacijai, tada galėsime būti ramūs dėl visko...

Kada gi baigsis ta absurdiška ir nežabota isterija prieš atliekų deginimą? Naujasis aplinkos ministras, skirtingai nuo buvusio, galėtų tuo pasidomėti...

Dar noriu paprašyti konservatorių partijos lyderių V.Lansbergio, A. Kubiliaus ir J,Degutienės, kad jie tinkamai įvertintų savo bendrapartiečio kompetenciją aplinkos apsaugos klausimais...   ATSAKYTI
rukis 2013-01-29 13:16:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ačiu Nagliukui už jo šventą kovą prieš šėtonyną.   ATSAKYTI

Top Video

Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
REKLAMA
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius penktadienį savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo džiugiomis naujienomis. Anot jo, rajone koronavirusu susirgę pacientai jau pasveiko. ...
(nuotr. Vilniaus savivaldybė)
Lietuvos vadovai penktadienį pareiškė pagarbą ir palaikymą kaimynei Lenkijai minint 80-ąsias Katynės ir dešimtąsias Smolensko tragedijų metines. Prezidentas Gitanas Nausėda, ...
Palanga (nuotr. stop kadras)
Vyriausybei priėmus sprendimą šv. Velykų savaitgalį, nuo balandžio 10 d. 20 val. iki balandžio 13 d. 20 val. šalyje riboti asmenų judėjimą tarp miestų ir miestelių, ...
ligoninė (Raimundo Maslausko nuotr.) (nuotr. TV3)
Marijampolės maisto pakavimo įmonėje darbuotojai užsikrėtė vienas nuo kito, o dėl dviejų darbuotojų, apsikrėtusių koronavirusu, sustojo gamyba Marijampolės įmonėje ...
policija (nuotr. stop kadras)
Velykų savaitgalis jau visai netrukus. Tačiau dėl koronaviruso karantino šiemet šventės bus kitokios. Prie ką tik Vilniuje pražydusių sakurų pareigūnai prašo nesibūriuoti. ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų