Kazys Starkevičius. (Šarūnas Mažeika/BFL nuotr/)

Kazys Starkevičius. (Šarūnas Mažeika/BFL nuotr/)

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius siūlo žemės dar neatgavusiems piliečiams vietoj jos padalyti Lietuvos miškus.

"Žemės grąžinimui pinigų valstybė šiandien neturi ir nežinia, kada turės. Turime priimti politinį sprendimą ir atstatyti nuosavybę mišku, nes jis yra patrauklus turto objektas", - išeitį, kaip spręsti stringančią žemės reformą, Baltijos televizijos ir "Lietuvos žinių" laidoje "Svarbus pokalbis" siūlė žemės ūkio ministras K.Starkevičius.

Lenkų nerems.

- Ūkininkai skundžiasi, kad dėl Lietuvą užplūdusių kontrabandinių lenkiškų prekių jiems sunku realizuoti savo produkciją. Ar jūs, pats turintis nemažą ūkį, tai pastebite?

- Ūkininkai, kurie produkciją gali parduoti tiesiog savo namuose to nejaučia. Priešingai, jie yra "užsiauginę" savo pirkėją, miestietį, kuris pasitiki jais, atvažiuoja ir perka.

Iki šiol taip prekiauti buvo draudžiama, bet mes pakeitėme tvarką. Dabar prie ūkių atsiras ir skerdyklos, ir parduotuvėlės, kur miesto žmonės galės pigiau nusipirkti tikros kokybiškos lietuviškos produkcijos.

REKLAMA

- Tačiau jūs pats kreipėtės į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT) dėl kontrabandos į Lietuvą mastų. Ar įmanoma užkirsti tam kelią, kai kaimyninėje Lenkijoje pridėtinės vertės mokestis (PVM) yra kur kas mažesnis nei Lietuvoje, tad ir produktai ten kainuoja pastebimai pigiau?

- Dėkoju FNTT - ji pradėjo dirbti aktyviau, išaiškino visus fabrikėlius, į kuriuos atkeliaudavusi lenkiška produkcija virsdavo "lietuviška", su lietuviškomis etiketėmis.

Tačiau problema iš tikrųjų yra. Manau, tai lemia ne mažesnis Lenkijoje galiojantis PVM, bet zloto ir lito kursas. Dėl to susidaro kainų skirtumai, kai kurių produktų - net iki 30 procentų.

Jeigu kalbame apie PVM, galiu pateikti pavyzdį: štai mūsų mėsininkai daug produkcijos įsiveža iš Lenkijos - net apie 40 procentų. Taigi jeigu mes mažinsime PVM tarifą, paremsime ne ką kitą, o tuos pačius lenkus.

Siūlo prekiauti patiems

- Valdžia tikina remianti Lietuvos pieno gamintojus. Tačiau ūkininkai tvirtina, kad ši parama nepakankama. Jie žada jau artimiausiu metu organizuoti mitingą prie Seimo ir reikalauti Vyriausybės nustatyti minimalias pieno supirkimo kainas - 800 litų už toną. Ar atsižvelgsite į šiuos reikalavimus?

- Tai neįmanoma. Tačiau supaprastinus taisykles ūkininkai gali įsigyti įrangą ir prekiauti patys. Svarbiausia, jie jau gali ir artimiausiu metu pardavinės savo produkciją visuose prekybos tinkluose, ir už toną pieno gaus net ne 800, bet daugiau kaip 1000 litų. Prekybos tinklai priims ūkininkų produkciją - dėl to tarėmės praėjusią savaitę.

REKLAMA

Jeigu miestiečiai nori nusipirkti kaimiško pieno, daugelyje taškų tiek Vilniuje, tiek Kaune ar Klaipėdoje jau gali tai padaryti. Litras kainuoja du litus.

- Kalbame ne apie pirkėjus, bet apie ūkininkus, dabar už litrą pieno iš supirkėjų gaunančius vos po 35 centus.

- Šiandien supirkimo kainos tikrai didesnės nei 35 centai. Valstybė padarė viską, ką gali. Tiesioginėms išmokoms pieno gamintojams yra numatyta skirti 106 mln. litų. Per visą sistemą valstybė už pieno litrą primoka 19 centų. Šiandien tikrai daugiau skirti negalime.

- Ūkininkai nuogąstauja, kad valstybės numatyta parama atiteks ne jiems, bet pieno perdirbėjams.

- Galiu drąsiai nuraminti: pinigai bus išmokėti ūkininkams, pervesti į jų sąskaitas. Numatyti 106 mln. litų bus išmokami už kvotinį pieną tiesiogiai ūkininkams. Apskaičiuota, kad už toną pieno jie gaus 86 litus.

Viena, ką turiu pasakyti - perdirbėjai iš tiesų greitai reaguoja į valstybės sprendimus skirti paramą žemdirbiams ir "pareguliuoja" savo kainas. Tačiau mes, ko anksčiau nebuvo, atvėrėme ūkininkams galimybę tiesiai prekiauti prekybos tinkluose ir gauti už litrą pieno daugiau kaip litą.

- Remdama ūkininkus, valstybė už litrą pieno vieną kartą sumokės 8 centus. Ar tai tikrai padės ūkininkams, kurie jau dabar neišbrenda iš skolų?

- Ūkininkai, kurie pasinaudos sudarytomis galimybėmis prekiauti tiesiogiai, uždirbs kur kas daugiau. Mes ką galėjome, tą padarėme.

Jeigu pažiūrėsime į gretimas valstybes, mūsų šalyje pieno supirkimo kaina nėra žemiausia. Tikiuosi, kad mūsų siūloma tiesioginės prekybos sistema suveiks. Jau šiandien miestiečiai produktų gali nusipirkti pigiau.

REKLAMA

Išeitis - eksportas

- Paskaičiuokime - Lietuvoje yra apie 50 tūkst. pieno ūkių. Kiek ūkininkų iš juose dirbančių galės pardavinėti savo produkciją prekybos tinkluose ar turgeliuose?

- Jeigu pasieksime, kad ūkininkai 20 proc. savo produkcijos parduotų tiesiogiai, tai bus išeitis, net šiuo sunkiu metu. Dabartiniu metu kainos stabilizavosi, bet artėja vasara, kai, žinoma, gyvulių produktyvumas didėja, taigi didės pieno kiekis, gali kristi kaina. Bet mes žemės ūkio strategijoje ypač galvojame apie eksportą. Kas padės pasiekti, kad kainos būtų stabilesnės? Eksporto subsidijos. Europos Sąjunga (ES) tam pritarė.

- Valstybei skiriant paramą pienininkams kiti žemdirbiai teiraujasi - kodėl remiama būtent ši sritis?

- Parama teikiama ir kitiems. O pienininkystė yra probleminis sektorius. Galimą paramą jam numato ES direktyvos. Į pieno ūkį yra investuotos didžiulės ir nacionalinės, ir ES lėšos. Kiekvienas ūkininkas, kuris turi karvę, mums šiandien yra brangus ir mes mąstome, kaip jam padėti.

Kaimas - gelbėtojas

- Eidamas vadovauti Žemės ūkio ministerijai žadėjote, kad kaime bus sukurtas vidurinysis sluoksnis. Ar tai pavyks padaryti krizės sąlygomis?

- Mūsų supaprastinta paramos gavimo sistema leidžia ją gauti platesniam ratui ūkininkų. Iki šios dienos yra pateikta 900 paraiškų, patenkinta 400, paramos suma sudaro apie 50 mln. litų.

- Kalbate apie supaprastintą paramos gavimą, steigiate paskolų fondą, tačiau visu tuo gali naudotis tik skolų neturintys ūkininkai. Ką daryti tiems, kurie jau pradėjo grimzti į dugną?

REKLAMA

- Ūkininkai tikrai nėra taip įsiskolinę, kaip kiti sektoriai. Mūsų užsakymu atliktas tyrimas rodo, kad po krizės pirmiausia turi atsigauti būtent žemės ūkio sektorius. Pažiūrėkime pirmojo ketvirčio biudžeto rezultatus - žemės ūkio dalis sudaro 20 procentų. Jie padeda mums visiems bristi iš krizės.

- Analitikai pažymi, kad, siekdami išsilaikyti, ūkiai turėtų stambėti arba žemdirbiai turėtų kooperuotis. Ar tai bus skatinama?

- Jeigu pažvelgsime į mūsų paramos gavimo sistemą, ji į tai ir yra nukreipta. Tačiau konkurencingas gali būti nebūtinai tūkstančių hektarų ūkis. Konkurencingas gali būti ir kelių hektarų ūkis, svarbiausia, kaip organizuojamas darbas, kas auginama. Braškių ūkis gali būti ir dešimties hektarų, bet iš jo ir šeima prasimaitins, ir dar atostogoms pinigų liks.

- Anksčiau, pristatydamas Tėvynės sąjungos programą "Darbotvarkė Lietuvai", samprotavote, kad Lietuvos ateitis - vidutiniai, 200-300 hektarų ūkiai. Ar jie tikrai perspektyvesni už tūkstančių hektarų bendroves?

- Neseniai lankiausi viename 500 hektarų ūkyje Panevėžio rajone. Ten auginama 2 tūkst. kiaulių, 600 jaučių. Dirba jauna šeima ir keli giminaičiai - 7 žmonės. Štai jums ir atsakymas: šitas ūkis tikrai rentabilus, o pradėjo kurtis nuo nulio. Ir tokių ūkių Lietuvoje daug. Svarbiausia verslumas, svarbiausia gera vadyba.

Žinoma, kviečiu ūkininkus kooperuotis. Tai iš tiesų yra pagalba bet kuriuo metu.

Radikalus siūlymas

- Kalbėdamas apie žemės ūkį, ne kartą siūlėte didinti mokesčius už dirvonuojančią žemę. Ar ketinate tai padaryti?

REKLAMA

- Ypač prie didžiųjų miestų, kur sklypus yra supirkę perpirkėjai, pučiantis nekilnojamojo turto burbului siekę praturtėti. Žemelė "dega". Mano manymu, daugeliui kaimo, o ir miesto žmonių dėl to širdį skauda. Mes esame numatę tam tikrus įstatymo pakeitimus. Tiems, kurie ūkininkauja, niekas nesikeis, o tiems, kurių žemė dirvonuoja, gali tekti mokėti 5-10 proc. mokestį nuo žemės vertės.

- Širdį skauda ir tiems žmonėms, kurie su dešiniųjų Vyriausybe siejo viltis pagaliau atgauti žemę, o dabar sužinojo, kad procesas gali dar labiau užsitęsti, nes finansų ministras ketina žemės reformos finansavimui skirti ne planuotus 66,7 mln., bet tik 9,8 mln. litų.

- Kadangi turiu patirties, žinau: ši struktūra buvo taip sutvarkyta, kad reforma vyktų kuo ilgiau, kad sistemoje dirbantys asmenys galėtų naudotis skiriamais pinigais. Praėjusiais metais vien Registrų centrui iš reformai skirtų pinigų atiteko 15 milijonų.

- Tačiau ar žmonės, laukiantys eilėje susigrąžinti savo žemę, dar turi vilties ją atgauti?

- Matau vieną radikalią ir kardinalią priemonę. Pinigų valstybė žemės grąžinimui šiandien neturi ir nežinia, kada turės. Bet mes turime miško. Turime priimti politinį sprendimą ir atstatyti nuosavybę mišku, nes jis yra patrauklus turto objektas. Toks mano siūlymas.

Jurga Tvaskienė

TIESA
2009-04-15 08:01:09
Protingas zmogus,protingas ir pasiulymas.Reikia grazinti misku,kol isperos is AMB brazauskio gaujos ir TSKP-LKP-KGB-NKVD klanas visko neisvoge ir nepaslepe.Ir kuo greiciau,nes is LT greit liks nusikalteliu klanas,pavadinimas zemelapyje ir besikandziojanciu prokomunistiniu sunu ruja... .su tupom vesaitem,priedangos viktoriais,burokeviciaus mokinem ananjevaitem,nukriosusiais konspiracininkais graiciunais ir kirkiliovais bei maximku zudeliais... .
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Babaj 2009-04-16 00:02:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
itariu turi daug zmoniu kam reikia grazinti ir atitinkamos vietos jau paruostos arba kas be ko apsvarstes su savo patarejais primete - aha pasiulom, tie kam reikes misko, turizmui, namui ir pan. kur negalima neva statyti tam ir duosim uz $ ar pan. :)

burtai - tarkime man reikai pinigu uz zeme, bet valstybe neduoda na pasiulo i miska. ok nuvaziuoju iki misko ir einu i miska. apeinu savo teritorija , apsidairau hm.. kur namas? kur vamzdynas? kur pats kelias iki mano namu, ejau iki cia nuo kazkokios autostrados ar pan. 30 min. ir ar bus galima miske vykdyti kazkokius darbus??? :)))))

na ka einu toliau nenoriu cia gyventi.. is uz medio islenda kazkoks kadras ir sako ei tai ne beda as perku is taves si misko gabala. na ir supirkes suka jau savo reikalus. :)))))
arba jei neislenda tada sukis, kaip tik nori.

p.s. truksta tik, meskos miske kuri groja su armonika.   ATSAKYTI
Auditas 2009-04-15 21:50:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kai baigsis miškai, tai Neringos pajūrio gabalais bus galima "grąžinti". Pridurkas.   ATSAKYTI
Pikasas 2009-04-15 10:17:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mačiau šį Jurgos Tvaskienės intervių su ministru Kazimieru Starkevičiumi BT. Susidarė įspūdis, kad žemės ūkyje jau ieškoma sprendimų, kaip išsilaikyti ir patyrusiems turtingiems ūkininkams ir kaip visiškai nenuskursti "mažutėliams". Apriboti stambesnių perdirbėjų apetitus gali ir tos pasikeitusios taisyklės, kai ūkininkui bus leidžiam kontaktuoti tiesiai su produkcijos pardavėju. Net ir tie , sakykim, keli papildomi centai už litrą pieno gali padėti išsilaikyti šiuo sunkmečiu. Geros žinios ir tame, kad Lietuvos ŽŪ produkcija vis geriau susiranda rinkas užsienyje. Teko matyti informaciją apie supaprastintas paramos gavimo iš ES sąlygas. Jei iš tikrųjų taps įmanoma visus reikiamus dokumentus paruošti per pusdienį, tai tada daug kas galėtų palengvėti. Su įtarimu tenka žvalgytis į "miltelinių a lia sulčių skystimėlių" kainas, kurios jau tapo dvigubai didesnės už pieną. Jaučiu, kad tai gerokai absurdiška, tik mūsų karvutės to nežino ir protestuoti nemoka, kad jų pagamintas pienelis taip niekinamas.   ATSAKYTI
stebetojas 2009-04-15 08:23:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
- Ūkininkai skundžiasi, kad dėl Lietuvą užplūdusių kontrabandinių lenkiškų prekių jiems sunku realizuoti savo produkciją. Ar jūs, pats turintis nemažą ūkį, tai pastebite?

Ar Lenkija ne ES valstybe?Apie kokia cia kontrobanda pezama?Ar jau laisvas prekiu judejimas uzdraustas,o gal ponui Strkeviciui geriau butu savo ukelyje sedeti ir nelisti i ministrus savo reikaliuku tvarkyti?   ATSAKYTI
TIESA 2009-04-15 08:01:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Protingas zmogus,protingas ir pasiulymas.Reikia grazinti misku,kol isperos is AMB brazauskio gaujos ir TSKP-LKP-KGB-NKVD klanas visko neisvoge ir nepaslepe.Ir kuo greiciau,nes is LT greit liks nusikalteliu klanas,pavadinimas zemelapyje ir besikandziojanciu prokomunistiniu sunu ruja... .su tupom vesaitem,priedangos viktoriais,burokeviciaus mokinem ananjevaitem,nukriosusiais konspiracininkais graiciunais ir kirkiliovais bei maximku zudeliais... .   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Vasariškas lietus (nuotr. J. Auškelis)
Ketvirtadienis Lietuvoje buvo pakankamai gražus. Pirmoje dienos pusėje dangų vis aptraukdavo tamsūs lietaus debesys, tačiau po pietų jie jau nebedengė saulės spindulių ir buvo ...
Palanga (nuotr. Gyčio Vidžiūno)
Savaitė užsienio kurorte kelių žvaigždučių viešbutyje su baseinu ir maitinimu ar tiek pat laiko išsinuomotame kambaryje pas Palangos močiutę? Susėdę ir paskaičiavę visas ...
Vilniuje susidūrė du automobiliai, vienas jų rėžėsi į tvorą (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Ketvirtadienį vakare Vilniaus policijai ir medikams pranešta apie dviejų automobilių avariją Panerių gatvėje. Medikų pagalbos prireikė vienam vaikinui. Pirminiais duomenimis, ...
Vasara
BNS pateikia svarbiausių ketvirtadieno naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą: Viruso plitimas. Per parą Lietuvoje patvirtinti trys nauji koronaviruso ...
Teismas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Teismas nurodė grąžinti prokurorą Julių Rėksnį į buvusias pareigas Vilniaus apygardos prokuratūroje, nes jam skirta nuobauda už tarnybinį nusižengimą buvo neproporcinga ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų