2009.03.09 10:50
Antikrizinio plano pasekmes jau pajuto ir didieji viešbučiai bei restoranai, ir mažieji. Klientų srautas viešbučių versle sumažėjo katastrofiškai, o mokesčiai tik auga. (Ruslano Kondratjevo nuotr.)

Antikrizinio plano pasekmes jau pajuto ir didieji viešbučiai bei restoranai, ir mažieji. Klientų srautas viešbučių versle sumažėjo katastrofiškai, o mokesčiai tik auga. (Ruslano Kondratjevo nuotr.)

Šią savaitę pasirodžiusiame „Balsas.lt savaitės“ numeryje – šalies viešbučiams ir restoranams premjero Andriaus Kubiliaus antikrizinis planas tapo baisesnis už pačią krizę.

Masinių bankrotų grėsmė

Užsienio turistai greitai turės pagrindo Lietuvą laikyti džiunglėmis. Vargais negalais pasiekę mūsų šalį, svečiai gali neberasti, kur apsigyventi ir pavalgyti.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) prezidentė Evalda Šiškauskienė teigė, kad šalyje viešbučių ir restoranų verslas yra žudomas. Jo padėtis blogesnė nei verslo, kuriam nereikia licencijos.

„Jeigu viešbutis ar restoranas nesumoka už licenciją, ji yra stabdoma, o verslui, kuriam licencijos nereikia, skaičiuojami mokesčių delspinigiai ir galima tęsti veiklą. Siekiame, kad licencijos bent jau nebūtų stabdomos, nes dėl to viešbučiai ir restoranai bankrutuos, o valstybėje atsiras daugybė bedarbių“, – kalbėjo E. Šiškauskienė.

Pinigų sems iš kiauro kibiro

Finansų ministerijos duomenimis, lengvatinis 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas praėjusiais metais buvo taikomas keturiolikai prekių ir paslaugų. Dėl to biudžetas per metus negavo 405 mln. litų pajamų. Iš jų 10 mln. – iš apgyvendinimo paslaugų viešbučiuose.

REKLAMA

LVRA vadovės manymu, PVM padidinus iki 19 proc., pinigų bus ieškoma ten, kur jų neliks. „Jeigu valdininkai būtų atlikę rimtus skaičiavimus, PVM nebūtų kėlę. Tikimasi surinkti daugiau pinigų į valstybės biudžetą, bet viešbučiai ir restoranai tų pinigų vis tiek nebeatneš, nes bus priversti bankrutuoti“, – kuriozinę situaciją apibūdino E. Šiškauskienė.

Premjero A. Kubiliaus įsitikinimu, jeigu viešbučiai ir restoranai išsilaikė ir nebankrutavo prieš šešerius metus, kai lengvatos dar nebuvo taikomos, nenuskurs ir dabar.

„Viešbučiai jau dabar ima paskolas, kad galėtų susimokėti „Sodrai“. Tokios absurdiškos situacijos dar nėra buvę“, – piktinosi E. Šiškauskienė.

Turistams nepasiekiama Lietuva

LVRA prezidentės teigimu, Lietuvoje viešbučių paslaugos dabar yra brangiausios, palyginti su šalimis kaimynėmis. Be to, Lietuvos pasiekiamumas dėl nutrauktų „flyLAL Lithuanian Airlines“ reisų stipriai sumažėjo, viešbučių užimtumas taip pat rekordiškai smuko – dabar jis tėra 20−25 proc.

„Viešbučio išgyvenimo sąlyga yra bent 30 proc. užimtumas. Taigi absoliuti dauguma viešbučių dirba nuostolingai, bet savininkai negali jų parduoti – dabar niekas nenorėtų investuoti į šį verslą“, – konstatavo E. Šiškauskienė.

Statistikos departamento duomenimis,  šį sausį į Lietuvos oro uostus atvyko ir iš jų išvyko 129 100 keleivių, arba 21,5 proc. mažiau nei tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu.

Lietuvos oro bendrovių lėktuvais šį sausį vežta 43,9 tūkst. keleivių. Tai 23,7 proc. mažiau nei pernai sausį.

REKLAMA

Statistika rodo, kad jau praėjusių metų paskutinis ketvirtis turistus priimančioms įstaigoms buvo mažiau pelningas negu tas pats laikotarpis 2007-aisiais.

Viešbučiai, moteliai, poilsio namai, sveitingumo įstaigos, kempingai, turizmo centrai, konferencijų centrai, vaikų vasaros stovyklos, nakvynės namai ir privatus apgyvendinimo sektorius 2008-ųjų ketvirtajame ketvirtyje suteikė užsieniečiams 366 629 nakvynes. Per tą patį 2007 metų laikotarpį šis rodiklis buvo 415 814. Ypač smarkiai apyvarta krito gruodį.

Jei reikės, streikuos ne kartą

Pakėlus PVM viešbučių paslaugoms ir kai kuriems maisto produktams, o kaimynams toliau taikant šioje srityje didesnes ar mažesnias lengvatas, vis daugiau turistų pramogoms renkasi ne Lietuvą.

E. Šiškauskienė mano, kad PVM didinimas − politinis sprendimas, dėl to visi asociacijos mėginimai perkalbėti valdininkus yra bevaisiai. „Jaučiame, kad mus supranta, tačiau niekas nesikeičia. Todėl kovo 16 dieną rengsime įspėjamąjį streiką ir tam tikrą laiką uždarysime restoranus ir viešbučius. Jeigu nepadės – liepą organizuosime rimtesnį streiką“, – žadėjo LVRA prezidentė.

Gal viską atiduoti kinams?

Vladas Grybas viešbutį Vilniaus senamiestyje įkūrė prieš 18 metų ir sakė dar niekad nesiskundęs, nieko iš valdžios neprašęs, dirbęs dantis sukandęs, bet tokių sunkių laikų sulaukti nesitikėjęs.

„Dabar jau teko kreiptis į Vilniaus merą, nes nebežinau, ką daryti. Padėtis labai bloga. Meras man atsakė, kad verslininkai visada turi pasilikę lašinukų iš senesnių laikų. Stambūs verslininkai gal ir turi, bet iš kur tų lašinukų turės dešimties kambarių viešbučio valdytojas?“ – retoriškai klausė viešbučio savininkas.

REKLAMA

V. Grybo teigimu, jo nekilnojamasis turtas buvo įvertintas trimis milijonais litų, tačiau savininkas jį vertintų dviem milijonais.

„Algirdas Brazauskas pradėjo šią pertvarką, kai pareiškė, kad reikia apmokestinti turtuolius, turinčius brangaus nekilnojamojo turto. O kiek yra žmonių, turinčių butus po 1500 kvadratinių metrų? Bet jiems nereikia už jį mokėti. Jie neturtingi?“ – piktinosi viešbučio savininkas. Verslininko įsitikinimu, mokesčių diferencijavimas, atsižvelgiant į verslo apimtų ir gaunamą pelną, yra būtinas žingsnis.

„Negi aš kuo nors padėsiu valstybei, jeigu pats patirsiu tik nuostolį? Kitos šalys nepjauna šakos, ant kurios sėdi, atvirkščiai, galvoja, kaip padėti viešbučiams ir restoranams stiprinti verslą. Dabar Lietuvoje Seimo narys per mėnesį gauną tokią algą, kokį mano viešbutis pelną. Bet Seimo narys galbūt tik kailinius žmonai nuperka, o aš penkiems darbuotojams algas moku, moku nebesuvokiamo dydžio nekilnojamojo turto, žemės, „Sodros“ mokestį, apmoku sąskaitas. Net naujų paklodžių nebėra iš ko pirkti“, – vardijo sunkumus V. Grybas.

„Meras taip pat sakė, kad jeigu negaliu susitvarkyti su savo verslu, jį perims kiti. Tai gal atiduokime ir viešbučių verslą, pavyzdžiui, kinams, kaip daug ką atidavėme“, – nelinksmai svarstė viešbučio savininkas.

Oficialūs LVRA prašymai Seimui ir Vyriausybei:

Sugrąžinti 5 proc. PVM viešbučiams, nes tai yra eksporto prekė.

Mažinti nekilnojamojo turto ir žemės nuomos mokestį bei keisti mokesčių skaičiavimo metodiką 2009 metams.

REKLAMA

Skubiai spręsti Lietuvos pasiekiamumo klausimą.

Sudaryti vienodas sąlygas licenciniam ir nelicenciniam verslui.

TIK FAKTAI

Šiuo metu iš 27 Europos Sąjungos šalių 22-ose apgyvendinimo paslaugoms taikomas lengvatinis tarifas.

19 šalių taiko 10 proc. ir mažesnį PVM tarifą. Pavyzdžiui, Liuksemburgas – 3 proc., Latvija – 5 proc., Estija – 5 proc., Portugalija – 5 proc., Malta – 5 proc., Prancūzija – 5,5 proc., Belgija – 6 proc., Lenkija – 7 proc.

8 šalys taiko didesnį nei 10 proc. PVM tarifą: Danija – 25 proc., Vengrija – 20 proc., Bulgarija – 7−20 proc., Slovakija – 19 proc., Vokietija – 19 proc., Didžioji Britanija – 17,5 proc., Airija ­– 13,5 proc., Švedija – 12 proc.

Rūta Grigolytė, Tomas Čyvas

))
2009-03-09 10:57:55
vilniuje bet koks sudviesbutis, ala - artis, klaipeda, etc. kainuodavo kaip pryziuje nuo 360LT. tai dabar bezdziones atsigaustite, su savo sudviesbuciais, su kuom ir sveikine. bl. IR NEMYZKITE IR NEGASDINKITE, TIKRAI BUS KUR GUVENTI. HURRRAA
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Brazauskienes draugas 2009-03-14 21:04:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nera ko kaltinti antikrizini ta plana, nes kaltu siuo atveju ieskoti reikia ne Lietuvoje, nes krize globali!
Nepakelus mokesciu nebutu is ko pencijas ismoketi.
Tiketis reikia, kad krize neuzsites ilgiau, o mes buve KGB agentai suspesime pasitraukti is valstybes valdymo anksciau, nei Lietuvoje prasides aukso amzius.

   ATSAKYTI
Dangiras 2009-03-12 18:26:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Betrūko tik patarėjų iš užsienio. Ir taip per daug patarimų prisiklausėm. Laikas patiems galvot.   ATSAKYTI
2009-03-12 16:59:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
a ti dumaes cto pri kapetalizme tebe zaebis budit?kapitalizm eto dzungli v kotorih vizivaet silnejsij!v 91 hoteli kapetalizm vot i polucili,secas soberaem jagodki kapetalizma.hotia dumaju eto esco tolko cvetocki   ATSAKYTI
xxx 2009-03-12 15:03:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
A kakoje delo tibe da kapitalizma kamunist nisiasnij,vot takije byvsyje kamunisty kak papadajut v pravitelstvo,tak i privykli grabit.Daloj s pravitelstva,i pastavim kapitalistav i uvidite kak vsio po drugomu budet.Paka v pravitelstve budut byvsyje kamunisty,tak i nebudet pariadka.    ATSAKYTI
as 2009-03-12 14:10:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visi labai nori greit pralobt lietuvoj.nusiperka vieta investuoja ir galvoja kad po metu atsipirks viskas ir dar pelno atnes. tad dabar bankrutuokit ir parduokit viska pusdykiui zmoniu isnaudotojai.   ATSAKYTI
,,,, 2009-03-11 14:51:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
latvijai jau pize,sekanti mes!   ATSAKYTI
2009-03-10 23:53:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
придурки ненузно било идти на поводу у америкосав в 1991 году.хотели капитализма,полуците!превратили вас васи лидери в РАБОВ!!!   ATSAKYTI
as 2009-03-10 08:38:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Juokinga klausyt. As viena auginu vaika jau 13-ti metai,man niekas niekada nepadejo,valgydama tik bulves,pati kapsciausi is skurdo kaip mokejau ir vaika tempiau.Nei is vaiko tevo,nei is valstybes nesulaukiau jokios paramos,uz viska ,ka turiu-dekinga esu tik SAU . Todel galiu tik pasakyt-baikit verkti ir keikti "krize" ,nejuokinkit zmoniu.Ne tokios gyvenimo krizes pragyventos,reiketu praeit per tai,ka as praejau ir pabandykite po to atrodyt taip gerai,kaip as dabar atrodau-ir jokios krizes jusu daugiau neisgasdins:)   ATSAKYTI
J 2009-03-09 22:18:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Saunuoliai! Taip ir toliau, varom i Lenkija pirktis mesos ir kitu dalyku. Smaugiam Lietuva! Zudom sitas siuksles!   ATSAKYTI
tvarkingas 2009-03-09 21:32:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Matot paslaugu sferai mokesciai pakilo- tragedijaaaaa.O, kad Lietuvos ukininkai del tokiu paciu mokesciu masiskai bankrutuos - dzin. Tie kurie per amzius Lietuvos ekonomikos ramstis buvo, dabar savo kiaules priversti arkliu s..du serti.Kada baigsim uzsienieciams i s..na lysti ir pradesim savus palaikyti.   ATSAKYTI
arta 2009-03-09 21:21:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nepilkit sh ant kubiliaus del 1%. turizmas sumazejo visur netik kad lietuvoj. mazinkit kainas gal ir atsigausit jei ne tai taip ir reikia.   ATSAKYTI
Ziniuone 2009-03-09 19:41:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Komunikacijas gerinkit!!! Kur tai matyta, kad skrydis i Lietuva tiek pat kainuoja, kiek atostogos Egipte 1 savaite su viesbuciu ir maistu (ir kelione). Todel ir traukia uzsienieciai i Ryga, nes kelione pigi!!!   ATSAKYTI
we-e 2009-03-09 19:05:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
SLYKSTU KLAUSYT ''NUSKURDUSIU'' VIESBUCIU VALDYTOJU INKSTIMO-ZIRZIA,NORS GYVENANCIU TURISTU YRA TIEK PAT(ATSIZVEGIANT I PASAULINES KRIZES POVEIKI NEDAUG SUMAZEJO)
SLUKSTU,KAD LABIAUSIAI PLESIANYS IS TURISTU DAR NENORI MOKETI MOKESCIU VALSTYBEI IR NAUDOTIS VISAIS JOS TEIKIAMAIS PRIVALUMAIS LYGIAI KAIP IR MES,SAMDOMI DARBININKAI.   ATSAKYTI
aidz 2009-03-09 18:31:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
... arba parsiduoti Rusijai uz 85% BVP   ATSAKYTI
aidz 2009-03-09 18:29:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
siulau padaryti visuotini 5% PVM metams, o po to padaryti 35% :D   ATSAKYTI
aš už Kubiliaus politiką 2009-03-09 17:56:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sąraše parodyta visa eilė šalių, kur PVM viešbučiams net gi didesnis.
O verkti sunkmečiu visi mokame, juo labjau kelti riaušes. Kur kas sunkiau suprasti rinkos dėsnius, kurie negailestingai šluoja visus, kurie nemoka efektyviai ir drąsiai tvarkytis savo veiklos zonose. Kuo daugiau bankrotų - tuo didesnė tikimybė, kad šis verslas taps ir geresnis ir efektyvesnis ir jame nebeliks atsitiktinių ir nevykusių žaidėjų.   ATSAKYTI
Andrius 2009-03-09 17:19:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Cikagieciui,

is kur istraukei, kad nesumazejo JAV srautai?
Wynn, Las vegas sands, MGM is viesbuciu turi nuostoli..
aisku jie is casino operatoriai. net eina kalbos, kad MGM bankrutuos.   ATSAKYTI
Cikagietis 2009-03-09 16:39:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nera pinigu?
-nera vakaru turistu?
O kaip jie zinos, kad cia Lietuva?
Nors dabar yra didziue ekonomine pasauline krize, Amerikos viesbuciu srautai beveik nesumazejo.

-o ar eilinis Lietuvos zmogus, tarnautojas, policininkas, pardaveja gali susikalbeti su amerikonu, anglu, vokieciu, prancuzu?

NE?
- negali?..., nes moka tik rusiskai?

O kokio velnio isikande ta okupacine rusu kalba, jei Lietuva jau 5 metai, kaip Europos Sajungos ir NATO nare?!

Ar Jus suprantame esme, okupacijos palikta mina?

-**Kalbedami ir galvodami rusiskai-Jus tampate komunistiniais zombiais nesiojantys komunistinius uzkratus.**

Nei patys bunate laimingi, ir dar kitus varote i nevilti.

O tai zymai pavojingiau, nei AIDS/ZIV ar TBC(dziova).
Stai cia ir yra skiriamoji riba Vakarai - rytai.
Musu galvoje.

**Todel nepykite o aiskiai supraskite, kad rusu kalba, rusifikacija ir yra Lietuvos nelaimiu pagrindas.**
Lietuvai reikai iasmokti tai, ko rusu okupacija sunaikino per 50 metu o brazauskinkai dar 15 metu naikino Lietuvos dvasia.

Isvada:
kuo greiciau ismeskite von prakeikta rusifikacija, rusu kalba ir pradekite mokintis vakaru gyvensenos abeceles.

Is vakaru pasiurejus - Lietuvoje nera Vakaru dvasios o Lietuvos aplamai nera Vakaruose, nes BNS/ELTA izoliavo Lietuva ir igrudo i rus propagandos nelaisves garda, t.y uzkimso burna ir istume i kgbistini kalejima.

Nes:

-komunistu/brazausku/kirkilu valdymo metu Lietuva buvo rusinama, netyturi nei vienos radio/tv stoties anglu kalba.
-is kur zinoti angliskai kalbanciam Vakaru turistui kas vyksta Lietuvoje, jei visos laidos lietuviu kalba?
Gal rusu kgb priedangos firmos BNS/ELTA/lrytas/alfa/respublika jau kita provokacija, panika, riauses, revansa ruosia?

prasau

Parduokie kgb/komunistines nomenklaturos uzgrotus viesbucius, Alytas, Achemas... bus tu pinigu!

Jei "suruseje kgbist verslininkai"m kaio Gariunu prekeviai, praso tik issikirtiniu lengvatu, nesugeba dirbti Vakaru ekonomikos Taisyklemis - jie privalo pasitraukti.

Kodel jiems nepasimokius vakarietisko gyvenimo, gamybos, ekonomikos pagridu pavz. is "Mazeikiu naftos" Lenkijos PKN Orlen?

-sakote surusinti prekeiviai, bufetavos, lubiai, trumpos, barsciai nesupranta angliskai?

-Jie turi suprasti, kad ju laikas praejo.
Per velu jiems mokintis anglu kalbos, vakaru gyvenimo pagrindu, kuomet ju smegenys negiztamai pakenktos kremlin kempinlige, rusu kalba ir vodka.

O kur jaunimas?

Jaunimas vakaruose. Daugelis ju neturi meiles Tevynei Lietuvai, todel apsvaigus nuo gero, ramas, sotaus Vakaru gyvenimo jiems nerupi Lietuva.


Tikiu, kad geros valios zmones parems sia dabartine, vakarietiska LTvaldzia o ji suvienys Lietuva vakaru dvasia, pakreips Lietuva i Vakarus, atvers duris i vakaru gyvensenai ieiti, sumazins rusijos landziojima po Schengen erdve, sustabdys rusu kgb priedangos firmu sliauziama perversma.

Kuomet Lietuvoje bus vakaru dvasia kaip Danijoje- bus pilni viesbuciai ir restoranai, kuriuose nei vodka, nei homosovietiku nebebus.


Prasau ne tik paremti vakarietisko kirpimo LT Seima ir A. KubiliausVyriasybe, bet pasipriesinti rusu kgb priedangos fimu BNS/ELTA/gazprom/gazotekana nusikalstami veiklai.    ATSAKYTI
sha 2009-03-09 16:09:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
palyginkit kainas įvairiose šalyse ir aptarnavimo lygį, i galą pateksite, o kai savininkas - mersedes, darbuotojai žopel tai ir reikia lengvatų   ATSAKYTI
Donatas 2009-03-09 14:16:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mokesčius mokėti turi visi, taškas. Jei verkiate, kad neišsilaikote- bankrutuokite, taškas. Kadangi vidutinis užimtumas tik 20%, tai vienam šūdviešbučiui bankrutavus, klientų srautas pasidalins likusiems- ir mokesčius valstybei sumokės, ir likusiems bus lengviau.   ATSAKYTI

Top Video

Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
REKLAMA
Lietuvių karantinas: šašlykai kompanijose, girtavimas ir baudos už 38 tūkst. (nuotr. stop kadras)
Saulėtą savaitgalį policija ėmėsi realiai bausti karantino režimo nesilaikančius, girtaujančius ar mėsą didelėse kompanijose čirškinančius tautiečius. Baudų pareigūnai padalijo ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Iki pirmadienio koronavirusas diagnozuotas 111 Lietuvos medicinos darbuotojų, BNS informavo Nacionalinis visuomenės sveikatos centas. Alytaus apskrityje yra vienas susirgęs ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Norvegijos vyriausybė pirmadienį paskelbė mananti, kad koronaviruso protrūkis šalyje yra kontroliuojamas. Pareigūnai nurodo, kad COVID-19 reprodukcijos skaičius, nusakantis, ...
Pasitikrinkite: skelbiami virš 350 užsikrėtusiųjų maršrutų (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Siekdamas suvaldyti užkrečiamųjų ligų plitimą, NVSC vykdo visų COVID-19 atvejų epidemiologinį tyrimą (apklausia atvejus, aiškinasi užsikrėtimo aplinkybes, sąlytį turėjusius ...
Koronavirusas (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Pirmadienį atidarytos karščiavimo klinikos Jurbarke, Kėdainiuose, Lazdijuose, Marijampolėje ir Tauragėje, antradienį jos veiks ir Alytuje bei Druskininkuose, pranešė ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų