Koalicijos partneriai pretenduoja į tuos pačius ministrų postus: paskirstymą lems keli aspektai

Formuojantis naujai valdančiajai daugumai daugeliui rūpi klausimas, kaip bus paskirstyti ministrų postai. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) koalicijos partneriai – Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija kalba apie tas pačias dominančias sferas.

Aušrinė Armonaitė, Ingrida Šimonytė, Viktorija Čmilytė-Nielsen (tv3.lt koliažas)

Politologų nuomone, postų pasiskirstymą lems du dalykai. 

Liberalų sąjūdis pretenduoja į tris ministerijas 

Liberalų sąjūdžio kandidatas Andrius Bagdonas teigia, kad jų partiją domina trys ministrų postai. 

„Kaip jau ir minėta, mus domina švietimo, aplinkos ir ekonomikos ir inovacijų ministrų postai. Šios trys pagrindinės ministerijos. Žinoma, dar yra Užsienio reikalų ir Vidaus reikalų, bet pagrindinės trys yra šios“, – teigė A. Bagdonas. 

Liberalų sąjūdžio kandidato nuomone, ministerijų portfelius derėtų pastumti į šoną ir pirmiausia derinti programų nuostatus. 

„Aš manau, kad visų pirma yra svarbiausia susitarti dėl programinių nuostatų, o ministerijų portfeliai galbūt galėtų būti pastumti į šoną. Susitarti dėl bendros programos ir pradžioje reikėtų kalbėti ne apie postus, o apie bendrą darbą – ar mes visos trys partnerės galime dirbti ir būti lygiaverčiai partneriai, neužgožti vieno koalicijos partnerio“, – sakė A. Bagdonas. 

A. Bagdonas tikisi, kad visi partneriai bus lygiaverčiai ir tarsis kartu. 

„Jeigu partneriai yra lygiaverčiai, tai reikėtų tartis su visais trimis ir nebandyti vieniems užgožti kitų. Svarbiausia, kad mes galėtų įgyvendinti tuos programinius pažadus žmonėms, kuriuos mes esame išsikėlę. Daug prioritetų, dėl kurių mes sutariame, yra su Laisvės partija. Mūsų programa iš tiesų yra labai panaši. Na, o su Tėvynės sąjungos dalimi, manau, tikrai sutarsime, o su kita dalimi nežinau, kaip bus“, – sakė Liberalų sąjungos kandidatas. 

Andrius Bagdonas

Laisvės partija dominančių ministerijų neatskleidžia

Laisvės partijos kandidatas Tomas Vytautas Raskevičius sakė, kad jį domintų Žmogaus teisių komitetas.

REKLAMA

„Tikriausiai reikėtų teirautis žmonių, kurie dalyvaus koalicinėse derybose, tačiau pas mus tokie žmonės iki galo dar nėra sutarti. Kadangi aš ateinu iš žmogaus teisių srities, tai man būtų įdomu dirbti Žmogaus teisių komitete“, – sakė T. V. Raskevičius.

T. V. Raskevičiaus teigimu, Laisvės partiją domina tos pačios sferos, kaip ir Liberalų sąjūdį. 

„Viskas priklauso nuo to, kaip koalicijos derybose bus atspindėti mūsų partijos keliami prioritetai, o tie prioritetai labai aiškūs – švietimas, ekonomika ir inovacijos bei žmogaus teisės“, – teigė T. V. Raskevičius.

Tačiau partijai svarbiausia ne ministrų postai, o prioritetai iškelti rinkiminėje programoje. 

„Mes galvojame ne apie postus ir ne apie kėdes, o apie tai, kokia komanda ir koalicija galės įgyvendinti ir atsižvelgti į mūsų partijos programinius prioritetus ir siekti, kad koalicijos programoje būtų kuo daugiau Laisvės partijos rinkimų programos prioritetų“, – sakė Laisvės partijos kandidatas.

Jo nuomone, derybų metu reikia ieškoti bendrų atspirties taškų.

„Aš manau, kad tikrai ieškosime tų taškų visų koaliciją sudarančių partijų programose, kuriuose galima surasti tam tikrus bendrumus. Ir, man atrodo, pagarba žmogaus orumui, laisvė jo apsisprendimui tikrai yra matoma daugelio partijų programose“, – sakė T. V. Raskevičius.

Tomas V. Raskevičius

Postų pasiskirstymą lems keli aspektai

Politologo Algio Krupavičiaus teigimu, kadangi abu koalicijos partnerius domina tos pačios sferos, ministrų postų paskirstymą pirmiausia lems mandatų skaičius.

„Vienas atskaitos taškas, matyti, yra mandatų skaičius, kurį turės viena ar kita partija Seime. Kadangi Liberalų sąjūdis keliais mandatais turės daugiau nei Laisvės partija, tai jų derybinės pozicijos bus šiek tiek stipresnės“, – teigė A. Krupavičius 

REKLAMA

Tačiau, politologo nuomone, derybose visada reikia rasti kompromisą.

„Antras dalykas, visais atvejais derybose reikia rasti kompromisą. Pavyzdžiui, viena partija pretenduos į vienus ar kitus ministro postus, tai galbūt kita partija užims atitinkamų komitetų pirmininko postus. Tai erdvės, galimybių siekti kompromisų tikrai yra“, – sakė A. Krupavičius.

Jo teigimu, koalicijos partneriai turėtų pretenduoti į pusę ministrų postų.

„Galų gale, abi liberalų partijos koalicijoje pretenduos maždaug į pusę ministrų postų. Tai irgi, yra ir tų postų, kurie nebuvo įvardinti, kaip aiškus prioritetas. Jie galėtų būti ir, matyti, ir bus ant derybų stalo. Tai, jei partijos bus lanksčios, ras būdų susitarti“, – teigė A. Krupavičius.

Dėl kelių ministrų postų derėtis reikės visoms koalicijos partnerėms, tačiau ministro pirmininko kėdė numatyta TS-LDK.

„Tėvynės sąjunga vienareikšmiškai turės ministro pirmininko kėdę, matyti, pretenduos ir į finansų ministro portfelį. Dėl dviejų ministrų postų – užsienio reikalų ministro ir krašto apsaugos ministro  –koalicijai bendrai reikės derėtis. 

Bet turint 50 mandatų koalicijoje iš 74, tai TS-LKD pretenduos į pusę plius vieną ministro portfelį. Toks būtų logiškiausias atskaitos taškas, kai kalbame apie portfelių dalybas Vyriausybėje, kurioje yra ne dvi partijos, bet trys ir jos visos būtinos, kad koalicija turėtų parlamentinę daugumą“, – sakė politologas.

Algis Krupavičius (VDU nuotr.)

Tačiau konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis sakė, kad neatmeta galimybės, jog koalicijoje išvysime ne tik liberalus, bet ir save Seimo rinkimuose išsikėlusius politikus.


Rašyti komentarą...
V
Vardas
2020-10-26 21:02:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Paziuresim kaip bus toliau ar geriau lietuvai ar blogiau cia nieka nereiskia kas laimejo ar pralaimejo turi buti faktai bus matyti o manau buvusi seimo vadovai neblogai dirbo
Atsakyti
0

p
parmazonas
2020-10-26 21:11:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Anūkui lieka Vazelino Reikalų Ministerija,kur jis išdavinės vazeliną koalicijos partnerių reikmėms nardyt po užpakalius.
Atsakyti
-1

A
Aa
2020-10-26 21:22:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Seimo prostitučių lizdas
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų